Fenomen iz 1997. ponovo će se približiti Zemlji: Zbog njega se ubilo 39 ljudi, a sada se zna tačno vreme njegovog povratka
Podeli vest
Hejl-Bopova kometa, najsjajnija kometa viđena u 20. veku, ponovo će se približiti Zemlji.
Natan Ejsmont, jedan od vodećih stručnjaka Instituta za kosmička istraživanja Ruske akademije nauka, proračunao da će se to desiti 4390. godine, naveo je Tass.
Naučnici izneli su pretpostavku da se misteriozna nevidljiva supstanca, koju su nazvali tamna materija, nagomilava oko galaksija i formira kosmičku mrežu širom univerzuma, što može dovesti do potpunog rasula u svemiru.
Ozonska rupa iznad Antarktika znatno je manja 2025. godine nego prethodnih godina i predstavlja petu najmanju ozonsku rupu od 1992. godine!
25.11.2025
21:00
- Kometa je trenutno prilično daleko, negde između Plutona i Sedne, ali neće moći da napusti Sunčev sistem, tako da će se ponovo približiti Zemlji - rekao je Ejsmont.
Prema njegovim rečima, tek nakon što se kometa ponovo približi Zemlji, za 2.365 godina, postaće jasno da li je sposobna da otputuje izvan Sunčevog sistema.
- Sve će zavisiti od Jupitera, jer njegova gravitacija može izbaciti kometu iz Sunčevog sistema ili je poslati direktno ka Suncu, gde će sagoreti - objasnio je on.
Najjača solarna oluja, koju mnogi nazivaju "kanibalskom", izazvaće poremećaјe u radu GPS sistema, komunikaciјa i elektroenergetskih mreža širom sveta.
14.11.2025
12:00
Hejl-Bopova kometa otkrivena je 23. jula 1995. na velikoj udaljenosti od Sunca. Nazvana je po astronomu Alanu Hejlu i Tomasu Bopu, astronomu amateru, koji su odvojeno otkrili ovu kometu. Kako je reč o najsjajnijoj kometi 20. veka, ona je nazivana i samo Velika kometa iz 1997. godine, a mogla se videti golim okom tokom 18 meseci, dvaput duže od prethodnog rekordera – Velike komete iz 1811.
Foto: Shutterstock
U vreme kada je Hejl-Bopova kometa bila vidljiva na nebu, došlo je do panike među nekim ljudima koji su verovali da se iza nje nalazi svemirski brod. To verovanje dovelo je i do masovnog samoubistva 39 članova sekte Nebeska kapija.
Pripadnici ove sekte bili su ubeđeni da je Velika kometa marker koji im pokazuje da je svemirski brod bića sa višim nivoom svesti odmah tu i ubili su se kada je kometa bila najbliža da bi izbegli kataklizmu i da bi tim sakrivenim svemirskim brodom otišli u carstvo nebesko.
Masovno samoubistvo dogodilo se u martu 1997. u vili na obodima San Dijega. Svi članovi sekte na sebi su imali iste crne uniforme, nove „najk“ patike, ljubičaste prekrivače preko glave, kovanice od 25 centi i novčanice od 5 dolara u džepovima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Astronomi na Krimu su naveli da će kometa C/2026 A1 nazvana MAPS, proći blizu Sunca, ali se sa njim neće sudariti. Ovu kometu primetio je rimski istoričar Amijan Marcelin i istakao da predstavlja "strašno predskazanje".
Naučnici izneli su pretpostavku da se misteriozna nevidljiva supstanca, koju su nazvali tamna materija, nagomilava oko galaksija i formira kosmičku mrežu širom univerzuma, što može dovesti do potpunog rasula u svemiru.
Na društvenim mrežama pojavio se snimak za koji Bi-Bi-Si navodi da prikazuje iranske snage kako otvaraju vatru na američke helikoptere tokom potrage za pilotom oborenog aviona.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić objavila je video na svom Instagram nalogu u kojem je iznela ozbiljne činjenice na račun blokaderskog pokreta, tvrdeći da su posledice po studente ogromne i dugoročne.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić oglasio se i zahvalio "javnim ličnostima koje poznaje ili čije je roditelje poznavao godinama i decenijama unazad" na podršci koju su mu pružali tokom dana koje je proveo u bolnici.
Predsednik Ustavnog suda Vladan Petrov je, reagujući na zahtev nevladinih organizacija Venecijanskoj komisiji da se ispita usklađenost njegovog postupanja sa ustanovljenim principima ponašanja, istakao da će poštovati sve eventualne postupke koji bi se pred tom komisijom protiv njega vodili, kao i svaku odluku ili meru ako bude doneta i poručio da ga neće ućutkati u borbi za vladavinu prava i demokratiju ni po cenu da ostane i bez članstva u Venecijanskoj komisiji i funkcije u Ustavnom sudu.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić čestitala je danas Dan studenata 4. april svim studentima i poželela da se nikada više ne ponovo blokade na fakultetima, poručivši da će država vratiti obrazovanje na pravi put i upozorila da je zbog blokada nažalost u 2025. godini diplomiralo 11.500 manje studenata nego 2024. godine, što je direktno uticalo na njihovu budućnost.
Srpski Dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas i gledaocima Informer televizije ponudiće novo iskustvo informisanja, ali i odgovor na pitanje kako će se događaj odraziti na nas, poručila je voditeljka Emilija Savić.
Informer televizija od ponedeljka u 21 čas pokreće prvi "Srpski dnevnik", a jedna od voditeljki, Sanja Batar rekla je da gledaoce očekuje neverovatan format, jer će se pričati ono što drugi ne smeju.
Od ponedeljka, u 21 čas, počinje nova udarna informativna emisija na Informer TV "Srpski dnevnik", koja svakog dana donosi najvažnije vesti, istinu bez zadrške i teme koje se tiču svakog građanina!
Stotine Izraelaca okupilo se danas u centru Tel Aviva na anti-ratnom mitingu, zahtevajući hitno zaustavljanje borbenih dejstava u Iranu, Libanu i Pojasu Gaze.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je NATO "izuzetno oslabljen i krajnje nepouzdan partner", iskoristivši pritom grešku uticajnog američkog lista Njujork tajms da dodatno kritikuje medije.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da su Sjedinjene Američke Države počele postepeno da se povlače iz sukoba sa Iranom upravo po njegovom savetu koji je preneo administraciji Donalda Trampa.
Iran je oborio još jedan kineski borbeni dron Wing Loong-2, što predstavlja drugi takav slučaj u kratkom vremenskom periodu usred pojačanih regionalnih tenzija.
Neki datumi prolaze nezapaženo, dok drugi prave rez, takav je 4. april ove godine. Ne zbog same simbolike broja, već zato što dolazi odmah nakon što su mnoge stvari već počele da pucaju.
Bivša zadrugarka Kristina Spalević juče je posetila policijsku stanicu nakon što je prijavila bivšeg partnera Kristijana Golubovića, a sada su se pojavile informacije iz policije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar