Na panelu posvećenom BIO4 Kampusu, održanom u okviru treće međunarodne konferencije AI_4_LIFE: Biotech Future Forum, predstavljeni zaključci istraživanja kompanije „Startup Genome“ o inovacionom ekosistemu Srbije, dok su govornici istakli značaj međunarodne saradnje i jače saradnje između nauke i privrede.
Direktorka BIO4 Kampusa Smiljana Krivokuća bila je moderatorka ovog panela, a u diskusiji su učestvovali rukovodilac naučnog angažmana za Evropu u kompaniji „Filip Moris“ dr Ignasio Gonzales Suarez, dekan Farmaceutskog fakulteta u Novom Sadu dr Nataša Jovanović Lješković, menadžer za međunarodni razvoj poslovanja u kompaniji „TECNALIA” dr Goran Bijelić i istraživač pri kompaniji „Startup Genome“ Forest Rajt.
Prema istraživanju kompanije „Startup Genome“, Beograd se po količini relativne aktivnosti startapa i broju dogovora i saradnji koje oni postižu rangira kao drugi u istraživanju, odmah posle Strazbura.
- Beograd može da postane globalni igrač. Ono što najčešće viđamo u ekosistemima prirodnih nauka je da startapi odu u inostranstvo i potom se takmiče na globalnom tržištu, i dok to može da se vidi kao gubitak na lokalnom nivou, oni često dobijaju pristup investitorima sa globalnim iskustvom koji im pomažu u napretku - rekao je Rajt.
BIO4 Kampus, koji predstavlja najveće pojedinačno ulaganje u srpsku nauku do sada, ujedno predstavlja i najveći pokušaj da se približe privreda i nauka i pospeši preduzetništvo u nauci.
- Govoreći o BIO4 Kampusu, mislim da je potreba da se pronađu međunarodna partnerstva. Izazovi sa kojima se suočavamo na polju istraživanja i razvoja su globalni. Ne postoji stvar kao što su lokalne inovacije - izjavio je dr Bijelić.
Gonzales Suarez je istakao i primer kompanije „Filip Moris“, za koju kaže da je postigla potpunu transformaciju i pokušava da inovira na samoj „ivici“ nauke.
- Ono što kompanija predlaže jeste da odemo korak unazad i umesto da nastavimo da popravljamo nešto što je već pokvareno, pronađemo načine da smanjimo rizik da se to događa. Oduvek sam verovao da promena dolazi iznutra - rekao je dr Gonzales Suarez.
Kampus će po završetku izgradnje postati regionalni centar za razvoj i istraživanje i „sabirni centar“ svetskih talenata, što je i Vlada Republike Srbije identifikovala kao jednu od najvažnijih strategija za pospešivanje tehnološke konkurentnosti Srbije na globalnom nivou.
Dr Jovanović Lješković istakla je da Srbija ima sjajan potencijal, ali da je neophodno da se pojača saradnja između nauke i privrede.
- Ono što bih istakla u slučaju Holandije je da u njihovom sistemu sve strane imaju potpunu podršku, dobru interakciju i dobru povezanost u ekosistemu prirodnih nauka. Ne mora svaki naučnik da bude preduzetnik, ali ako postoje talentovani ljudi, oni se moraju podržati i prihvatiti - istakla je dr Jovanović Lješković.
BIO4 Kampus, kao istraživački i razvojni centar, okupiće ključne aktere u oblastima biomedicine, biotehnologije, bioinformatike sa veštačkom inteligencijom, zaštite životne sredine i očuvanja biodiverziteta.
U njegovim okvirima radiće naučni instituti, fakulteti, startapi, a planirana je i izgradnja prostora za velike farmaceutske, biomedicinske i biotehnološke kompanije.
Međunarodnu konferenciju AI_4_LIFE: Biotech Future Forum organizovala je Vlada Republike Srbije u saradnji sa Narodnom skupštinom Republike Srbije, Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Kancelarijom za IT i eUpravu, Centrom za Četvrtu industrijsku revoluciju, Svetskim ekonomskim forumom i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacije Jelena Begović gostujući u Info jutru, govorila je o razvoju i investicijama Republike Srbije u nove tehnologije kao i izgradnji novog naučnog grada pod imenom Bio 4.
Treća po redu Međunarodna konferencija AI_4_LIFE: Biotech Future Forum koju organizuje Vlada Republike Srbije u saradnji sa Narodnom Skupštinom Republike Srbije, Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Kancelarijom za IT i eUpravu, Centrom za četvrtu industrijsku revoluciju, Svetskim ekonomskim forumom i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), i uz podršku BIO4 Kampusa, otvorena je danas u Beogradu.
Samo zemlje koje shvate da dolazi vreme tehnoloških inovacija i velikih promena moći će da budu konkurentne i da se ekonomski razvijaju, a Srbija je upravo jedna od takvih zemalja – koja se prilagođava novim tehnologijama i ulaganjem u nauku postaje konkurentnija i razvijenija, poručio je večeras ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
Tokom zvanične posete predsednika Republike Turske Redžepa Tajipa Erdogana Republici Srbiji, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović održala je zajedno sa ministarkom privrede Adrijanom Mesarović bilateralni sastanak sa Mehmetom Fatihom Kadžirom, ministrom industrije i tehnologije Republike Turske.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacije Jelena Begović gostujući u Info jutru, govorila je o razvoju i investicijama Republike Srbije u nove tehnologije kao i izgradnji novog naučnog grada pod imenom Bio 4.
Britanski premijer Kir Starmer je, prema navodima Dejli mejla, ljudima iz najbližeg kruga rekao da namerava da napusti svoju funkciju, ali da želi da sam odredi trenutak i način odlaska.
Amerika i Kina napravile su prvi ozbiljan korak ka smirivanju trgovinskog rata koji je mesecima tresao tržišta, pogađao izvoznike i držao poljoprivrednike u neizvesnosti.
Blokaderi su konačno otkrili ko im je uzor - okoreli kriminalac Miloš Medenica, koji je proglašen krivim za više krivičnih dela, između ostalog i za stvaranje organizovane kriminalne organizacije i šverc, a koji je više puta otvoreno napadao predsednika Srbije Aleksandra Vučića i članove njegove porodice.
Ambasadorka Norveške u Beogradu Kristin Melsom ukazala je u autorskom tekstu za Politiku da veze između Norveške i Srbije imaju duboke istorijske korene i dodala da je tokom decenija, Norveška bila uz Srbiju kroz razvojnu saradnju, institucionalnu podršku i partnerstvo u evropskoj integraciji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima rano jutros važnom porukom u kojoj je istakao da samo ozbiljan rad i ljubav prema Srbiji pobeđuju.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Kako Informer nezvanično saznaje, pripadnici UKP u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, pronašli su vozilo za koje se sumnja da je korišćeno u ubistvu Aleksandra Nešovića.
Na svirep način, 5. avgusta 2023. godine, ubijen je Dejan Paunović (33) iz sela Klokočevac, u opštini Majdnapek, čije ubistvo je organizovala i isplanirala njegova supruga Slađana sa ljubavnikom Srećkom Milenkovićem i maloletnim M. R. (17).
Na magistralnom putu između Užica i Požege, na deonici kroz Užice, nešto oko 11.30 časova, došlo je do saobraćajne nezgode u kojoj se jedan automobil prilikom sletanja sa kolovoza "zario" u kanal pored puta.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu, na predlog Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, odredio je pritvor svim osumnjičenima koji se dovode u vezu sa ubistvom Aleksandra Nešovića, zvanog Baja, na Senjaku 12. maja, osim Danki V. kojoj je određen kućni pritvor.
Donald Tramp je u Pekingu izgovorio ono čega su se na Tajvanu najviše plašili: da američka podrška ostrvu više ne mora da bude čvrsta linija, već karta koja može da se stavi na sto u razgovoru sa Si Đinpingom.
Naftne kompanije su upozorile na ozbiljne zastoje i dodatne troškove nastale zbog korišćenja alternativnih kopnenih ruta za trasport nafte, koje su uvedene da bi se izbegle gužve izazvane blokadom Ormuskog moreuza.
Svetska zdravstvena organizacija proglasila je vanrednu situaciju od međunarodnog značaja zbog epidemije u Demokratskoj Republici Kongo i Ugandi, pošto broj sumnjivih slučajeva raste, a lekari još nemaju potpunu sliku koliko se zaraza već proširila.
Uništavanje luke u Odesi postaje jedna od tema oko koje se u ruskoj javnosti sve otvorenije čuje nezadovoljstvo zbog načina na koji Moskva vodi rat u Ukrajini.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Božuri, omiljeni prolećni cvetovi, zahtevaju posebnu negu upravo sada u maju i tokom leta, a stručnjaci otkrivaju ključne korake od zalivanja i prihrane do orezivanja, bez kojih rizikujete da sledeće sezone ostanete bez njihovih prelepih cvetova.
Guščija mast, nekada nezaobilazan sastojak u svakoj kući. Kroz istoriju je imala značajno mesto u narodnoj medicini, naročito kada je reč o tegobama sa disajnim organima.
Astrologija sugeriše da određeni horoskopski znaci poseduju jedinstvene kvalitete koji ih čine posebno privlačnim, bilo da je u pitanju njihov izgled, ličnost ili način na koji se odnose prema drugima.
Kada birate pametni telefon, ne zavaravajte se brojkom megapiksela, ona sama po sebi ne garantuje dobar kvalitet fotografija. Ključ leži u veličini senzora, kvalitetu objektiva i softveru za obradu slike.
Bugarska pevačica Darina Nikolajeva Jotova, pobednica Evrovizije 2026, poznata je našoj publici i zbog saradnje sa Željkom Joksimovićem na legendarnoj numeri "Lane moje".
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar