• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

16.12.2024

14:43

Potpisan Memorandum o naučno-tehnološkoj saradnji između ministarstava Srbije i Republike Srpske

Zoran Petrović/NITRA

Nauka

Potpisan Memorandum o naučno-tehnološkoj saradnji između ministarstava Srbije i Republike Srpske

Podeli vest

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović potpisala je danas sa ministrom za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željkom Budimirom Memorandum o razumevanju između dva ministarstva i oni su tom prilikom istakli da će taj dokument doprineti bližem povezivanju naučnih zajednica Srbije i Srpske.

Ministarka Begović izjavila je da je cilj da se naučnicima pruže najbolji uslovi za rad i istraživanja.

- Infrastruktura postoji i u Srbiji i u Republici Srpskoj i mislim da treba da budemo jedan ekosistem koji će biti mnogo jači i mnogo prosperitetniji, ali će i dati šansu našim mladim ljudima da izaberu način na koji će graditi svoje karijere - rekla je ministarka Begović.

Foto: Zoran Petrović/NITRA

 

 

Ona je istakla da je Srbija do sada podržavala naučnike iz Republike Srpske da učestvuju u takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju i da će se ta praksa nastaviti i u budućnosti.

- Takođe, jako je bitno da kroz Fond za inovacionu delatnost i Fond za nauku podržimo istraživače iz Republike Srpske i da oni budu deo jednog zajedničkog naučnog i inovacionog ekosistema. Mi nismo veliki region, ali imamo talente i zbog toga treba da ih okupimo na jednom mestu da bi oni mogli da daju svoj maksimum - rekla je Begović.

Dodala je da će od januara 2025. dva ministarstva krenuti u nove aktivnosti i, za početak, u raspisivanje zajedničkih pilot projekata da bi nauka i naučnici videli prve efekte Memoranduma.

Ministar Budimir je izrazio nadu da će Memorandum pomoći naučnicima iz Republike Srpske da budu integrisani u naučnu zajednicu Srbije.

- Mi smo naučna zajednica koja nije brojna, ali je vrlo kvalitetna. Mislimo da možemo zajedno sa naučnom zajednicom Srbije, posebno u saradnji kroz institute i istraživačke centre, da radimo na dosta projekata - istakao je Budimir.

Foto: Zoran Petrović/NITRA

 

Kako je rekao, od velike važnosti je da naučni časopisi iz Republike Srpske budu registrovani u Srbiji i da dobiju stepen rangiranja u skladu sa zakonima Srbije.

- To ćemo raditi zajedno sa istraživačkim institutima i visokoškolskim ustanovama. Takođe, druge aktivnosti koje su u vezi sa unapređenjem tehnologije u Srpskoj su uskopovezane sa privredom u Srbiji i mi ćemo da učvrstimo već postojeći sistem spojenih sudova jer sada imamo pravni osnov za to - izjavio je Budimir.

On je istakao da je dogovor dva ministarstva jedan od rezultata Svesrpskog sabora i deklaracije u kojoj su se sve strane obavezale na saradnju u oblasti nauke i obrazovanja.
 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Profesor Zakić pao na ispitu!
Politika

Profesor Zakić pao na ispitu!

​Javnosti se, odmah posle saopštenja Svetog Arhijerejskog Sinoda od 18. februara ove godine, svojim komentarom, brže bolje obratio prof. dr Vladimir Zakić, profesor računovodstva i revizije na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu.

27.02.2026

07:54

Exatlon

TV

Ameriku čekaju crni dani
Live TV

Ameriku čekaju crni dani

Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.

26.02.2026

12:00

Ko to želi smrt Dačiću?
Live TV

Ko to želi smrt Dačiću?

Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.

26.02.2026

10:53

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set