Marko Đurić, domaćin iz Klenja u Mačvi zvanično je 12 godina "poljoprivredni penzioner", ali i u "trećem dobu" obrađuje četiri hektara zemlje, u bašti proizvodi povrće, gaji stoku i održava voćnjak.
- Najvažnije je da sam zdrav. Bez obzira na samoću, može sve da se postigne. Imam svoj traktor Ferguson, taman je za mene i moje godine i polako uzorem i spremim leju za sejanje. Samo setvu, žetvu i berbu platim da se obavi, sve ostalo radim sam - kaže Marko.
Na 1,5 hektara jesenas je posejao pšenicu i ječam, pa tako cele godine ima dovoljno hrane za svinje i ovce. Kada završi posao u oboru radni dan nastavlja u bašti.
- Luk sam odavno zasadio, već se zeleni. Svake godine imam svega po malo, paradajza, paprike, krompira, šargarepe i drugog povrća. Ništa ne prskam, a baštu đubrim samo stajnjakom - nastavlja Marko.
Iako je završio ekonomsku školu Marko je ostao na dedovini kojoj i danas, kao u mladosti "služi", a ona mu bogato uzvraća. Poslovi na imanju, po njegovom uverenju, pomogli su mu da sačuva zdravlje i vitalnost pa pojedince ubeđuje kako "gazi" osmu deceniju i duže od deceniju prima penziju.
- Pre dve godine sam prvi put posle deset godina od penzionisanja otišao u banju preko Fonda PIO. Dva puta su mi menjali termine koje sam dobio u vreme žetve pšenice i berbe kukuruza. Rekao sam im ako ne može da se promeni, onda ne moram ni da idem kad već do sada nisam. Ne može seljak da se odmara, a njiva da ga čeka - kazao je vredni domaćin koji je plodnoj zemlji posvetio i stihove - "Te njive su moj Gazimestan, moja rađanja i svanuća, i med s gorčinom, i slatkoća u saću..."
Samačke dane i noći skraćuje čitajući knjige, prelistava arhivu svojih zapisa i fotografija o prošlosti rodnog sela i cele Mačve koje je beležio skoro pola veka. Oni koji ga dobro poznaju smatraju ga istinskim hroničarom, jer je istražujući daleku istoriju sela od zaborava sačuvao sećanje na značajne ljude i interesantne, neobične i važne događaje. Tako su nastale i nesvakidašnje priče koje je napisao.
U njima kao bujica naviru davno zaboravljeni lokalizmi ovog kraja i mudre misli koje Marko nadahnuto pripoveda mladima i povremeno objavljuje na svom profilu simboličnog naziva "Zov polja".
Vlasnika plantaže krušaka u Mačvi nisu zabrinuli jutarnji mrazevi proteklih nekoliko dana. Rascvetala stabla zaštitio je od izmrzavanja sistemom za zaštitu od mraza koji je instaliro još prošle godine.
Otkad je Ministarstvo poljoprivrede u januaru zabranilo uvoz stoke zbog pojave slinavke i šapa u Nemačkoj, odgajivači prasadi i svinja su se našli u velikoj neprilici.
Vlada Bošković iz pocerskog sela Mala Vranjska sa svojom porodicom gajio je i jagode i kupus pa batalio. Nije, kaže, imao koristi, a onda je odlučio da zasadi ren!
Srđan Jeremić, bostandžija iz Mačvanskog Belotića, prava je atrakcija gde god ga ovih dana vide po Mačvi! U svojoj priikolici prodaje lubenice koje je na njivi ubrao pre samo nekoliko dana!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vlasnika plantaže krušaka u Mačvi nisu zabrinuli jutarnji mrazevi proteklih nekoliko dana. Rascvetala stabla zaštitio je od izmrzavanja sistemom za zaštitu od mraza koji je instaliro još prošle godine.
Srbija je uz punu podršku predsednika Aleksandra Vučića preduzela sve diplomatske i pravne korake kako bi generalu Ratku Mladiću omogućila lečenje i dostojanstvene poslednje dane u krugu porodice, ali je vest o njegovoj smrti pretekla formalne odluke Haškog mehanizma.
Miloš Jovanović, lider DSS-a, presekao je sve špekulacije i otvoreno poručio da ga blokade, bojkoti i prohtevi uličara uopšte ne zanimaju - njegova opcija sigurno izlazi na predstojeće izbore.
Nakon vesti o smrti generala Ratka Mladića u Haškom tribunalu, glavni mrzitelji svega srpskog su se aktivirali. Poslednja u nizu gnusnih objava pripada blokaderki Antoneli Rihi, koja je napala navijače Crvene zvezde zbog toga što su odali počast generalu Ratku Mladiću.
Veselin Petrović tvrdi da su „građani izvršili pritisak“ na Slanačkom putu i zahtevali dolazak načelnika Komunalne milicije. Međutim, na snimku koji je sam objavio u prvom planu je upravo Petrović, koji insistira, naređuje?!?! da komunalni milicajac telefonom pozove svog nadređenog.
Od Rio de Žaneira, preko Helsinborga, Ljubljane, Graca, Rima, Pariza i Dubaija, pa sve do Amerike i Kanarskih ostrva, Užičani iz svih krajeva sveta šalju istu poruku: Srbija se okuplja u Užicu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je na sve pritiske i analize koje dolaze iz regiona povodom ubrzane modernizacije i snaženja Vojske Srbije, poručivši da naša zemlja nastavlja sopstvenim putem jačanja odbrambenih kapaciteta kako bi osigurala mir za sve svoje građane.
Mišićavi sportista i profesor fizičkog vaspitanja Mensur Ajdarpašić otkrio je šta publika može da očekuje od njega pred start druge sezone najvećeg sportskog rijalitija Exatlona Srbija.
Voditeljka Tijana Jović pokazala je zanosnu liniju i otkrila koje vežbe radi kako bi održala formu pred početak druge sezone "Exatlona", u kojoj će se pojaviti u ulozi voditeljke sportskog rijalitija.
Nakon što smo objavili vest da Mensur Ajdarpašić ulazi u "Exatlon", komentari ispod Informerove objave na Instagramu samo pršte, a oglasio se i Dejan Dragojević koji je pozdravio potez kolege iz drugog rijalitija!
Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, od septembra ulazi u "Exatlon Srbija", gde će morati da pokaže koliko su mu fizička spremnost, disciplina i izdržljivost na zavidnom nivou., a ovo je njegov profil
Nemanja Radovanović, nekadašnji takmičar "Exatlona", otvoreno je govorio o iskustvu u sportskom rijalitiju, teškim poligonima, povredama, ali i odnosu sa Sanjom, za koju kaže da je postala njegov veliki prijatelj.
Ratko Mladić, koji je danas preminuo u Hagu, bivši je general i komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske tokom rata u Bosni i Hercegovini, kojeg je Haški tribunal osudio na doživotnu kaznu zatvora.
Novinarka Olivera Miletović gostovala je u Info jutru i tom prilikom govorila o napadima na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i otkrila detalj iz prošlosti dok su se ona i lider države privatno družili.
Televizijska produkcija dobija novu adresu za velike priče, aktuelne teme i atraktivan program od 1. septembra. U Novom Sadu je otvoren novi studio za emisije, osmišljen tako da spoji savremeni dizajn, najnoviju tehnologiju i uslove koji odgovaraju najvišim produkcijskim standardima.
Kada se dogodi ubistvo, javnost gotovo odmah počinje da zamišlja ubicu kao nepoznatu osobu koja se pojavila niotkuda, izvršila zločin i nestala bez traga. Međutim, istraga često kreće u potpuno drugom smeru. Dok se javnost pita ko je mogao da učini tako nešto, policija najpre pokušava da rekonstruiše život žrtve i proveri ljude koji su joj bili najbliži.
Nikšićka policija uhapsila je P.N. (19), dok je protiv još četiri osobe podnela krivične prijave zbog sumnje da su počinile krivično delo nasilničko ponašanje na štetu sugrađanina, kojeg su, prema prijavi, najpre udarili vozilom, a potom metalnim šipkama udarali po njegovom automobilu.
U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila juče oko 14.50 časova u Ulici Frenklina Ruzvelta u Skoplju, teže je povređen biciklista (71) nakon žestokog sudara sa motociklom.
U poslepodnevnim satima, u okviru akcije "Catering", uhapšen je M. S. (18) iz Sarajeva, zbog postojanja osnova sumnje da je u saučesništvu počinio krivično delo neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga, kao produženo krivično delo.
Holivudski glumac Žan-Klod Van Dam, gost Međunarodnog filmskog festivala u Nišu, sastao se juče sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem, a u Gradskoj kući susreo se i sa mladim karatistima Karate kluba "Niš".
Nacionalni festival filma i televizije - NAFFIT 2026 biće održan od 3. do 6. septembra na Zlatiboru, uz četiri dana projekcija, razgovora, susreta i festivalskih programa posvećenih domaćoj kinematografiji, televiziji i stvaraocima koji su obeležili srpsku audiovizuelnu scenu.
Srpska književnost ima dugu tradiciju humora, satire i komedije, a pojedina dela uspela su da nadžive vreme i ostanu jednako zanimljiva i današnjim čitaocima.
Ako želite da napravite punjene paprike koje podsećaju na one iz dobre domaće kafane, najvažnije je da nadev bude dobro začinjen, a paprike se kuvaju polako u bogatom paradajz sosu.
Ako vam parket posle brisanja i dalje izgleda mutno ili je neprijatno lepljiv pod nogama, možda pravite jednu jednostavnu grešku. Nekoliko kapi glicerina može pomoći da pod izgleda čistije i urednije, bez skupih preparata.
Marija Milošević, ćerka tadašnjeg predsednika države Slobodana Miloševića, intrigirala je javnost, a u životu pevača Dr Igija se zadržala kratko, a on je čak i posetio vilu u Tolstojevoj 33.
Pošto nije imao potrebnu sumu za izdavanje albuma, morao je da razmišlja o sponzorima i pozajmicama, ali mu je otac tada dao savet koji je Dr Iggy zapamtio za ceo život.
Pevač Dr Iggy nekada je važio za velikog zavodnika, a za emisiju "Demanti" govorio je o svojoj prvoj velikoj ljubavi kao i o "menjanju devojaka po smeni".
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.