• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Lj. S.

27.08.2025

14:00

Ova bitka kneza Lazara od ove godine obeležava se uz vojne i crkvene  počasti

Informer

Srbija

Ova bitka kneza Lazara od ove godine obeležava se uz vojne i crkvene počasti

Podeli vest

Sećanje na bitku na Pločniku, koja se dogodila krajem leta i početkom jeseni 1386. godine između srpskih snaga predvođenih knezom Lazarom i Osmanlijskog carstva na čelu sa sultanom Muratom I, prvi put će ove godine biti obeleženo kao državna ceremonija sa svim vojnim i crkvenim počastima.

Ceremonija će se održati na istorijskom lokalitetu Pločnik kod Prokuplja u porti manastira, 10.
septembra u 11 sati, a najavljeno je prisustvo državnih zvaničnika, predstavnika Vojske

Srbije, Srpske pravoslavne crkve i građana. Organizacionim Odborom predsedava načelnik
Topličkog upravnog okruga Zlatan Miljković.

Prema istorijskim podacima, bitka kod Pločnika predstavljala je jedan od prvih velikih sukoba između Srba i Osmanlija, u kojoj su srpske snage, koristeći povoljan teren i dobro organizovanu konjicu, izvojevale značajnu pobedu i privremeno zaustavile turski prodor ka unutrašnjosti Lazareve Srbije.

 

Foto: LJ. S.

Ceremonija će se održati na istorijskom lokalitetu Pločnik kod Prokuplja u porti manastira, 10. septembra u 11 sati

 


Posle osvajanja Sofije 1385. godine, Osmanlije su krenule prema Kruševcu, ali su kod Pločnika naišle na otpor i pretrpele težak poraz.

Srbi su, koristeći prednost terena i konjicu sa strelcima, uspeli da potisnu osmanlijsku vojsku i privremeno zaustave njen prodor nateravši je na povlačenje, zadržavši jedino utvrđenje u Nišu.

Bitka kod Pločnika predstavlja jednu od prvih ozbiljnih pobeda srpske vojske nad Osmanlijama.
Turci su poske dve godine nastavili osvajanja, ali pobeda kod Pločnika, zajedno sa bitkom
kod Bileće 1388, predstavljala je uvod u Kosovsku bitku 1389. godine.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Srbija odgovorila Zagrebu! Ustaški dernek je sramota Evrope, skupovi nisu mesto za širenje mržnje
Politika

Srbija odgovorila Zagrebu! Ustaški dernek je sramota Evrope, skupovi nisu mesto za širenje mržnje

Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije izražava ozbiljnu zabrinutost povodom novih i sve učestalijih pojava isticanja simbola i poruka povezanih sa ideologijom iz perioda Drugog svetskog rata koja je prouzrokovala masovna stradanja srpskog, romskog i jevrejskog naroda, kao i anti-srpskih grafita koji su u poslednje vreme zabeleženi u Republici Hrvatskoj, uključujući i grad Zagreb.

02.02.2026

22:58

Exatlon

TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!
Live TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!

Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.

31.01.2026

12:15

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set