• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

04.03.2026

08:30

Legende koje malo ko zna: Tiču se naziva ovog poznatog srpskog manastira

Shutterstock

Srbija

Legende koje malo ko zna: Tiču se naziva ovog poznatog srpskog manastira

Podeli vest

Udaljen manje od 10 kilometara od Valjeva, manastir Lelić se nalazi u istoimenom selu, koje je iznedrilo srpskog vladiku Nikolaja. Za ovu svetinju vezuje se nekoliko legendi i sve se odnose na naziv manastira.

Udaljen tek nešto manje od deset kilometara od Valjeva, manastir Lelić se nalazi u istoimenom selu. U istom onom selu koje je iznedrilo srpskog vladiku Nikolaja.

Izuzev glavne crkve, koja je posvećena prazniku Prenosa moštiju Svetog vladike Nikolaja Miriklijskog, u okviru manastirskog kompleksa postoji i muzej, koji je posvećen ktitoru, piše Alo. Počev od 1991. godine Crkveni muzej funkcioniše i okviru kuće, koja je bila namenjene sveštenicima.

Legende o Leliću

Iako se ne može sa sigurnošću reći kako je nastao naziv rodnog sela vladike Nikolaja Velimirovića, ipak postoji čak tri narodne legende o tome.

Foto: Shutterstock

Manastir Lelić

Očekivano, žena čije je ime bilo Lela akter je jedne od tih legendi. Budući da je važila za ženu od ugleda, to po njenom imenu bi nazvano i ovo valjevsko selo.

Druga legenda takođe je donekle očekivana, jer se vezuje uz lelek. Naime, samo selo je prilično sušno. Tako je bilo i u davna vremena, pa nije bilo ništa neobično da se ljudi daju u lelekanje zato što nisu imali dovoljno vode. I selo bi nazvano baš po tom njihovom lelekanju.

Mošti u lelićkoj svetinji

S proleća 1927. godine je započeta gradnja ove svetinje, a završena s proleća 1929. godine. Počev od 1991. godine, mošti Svetog vladike Nikolaja Ohridskog čuvaju se u lelićkoj svetinji.

Postoji još jedna, izuzetno tužna narodna legenda o tome kako je selo Lelić, po kome je nazvan i manastir, dobilo naziv. U vreme kada je srpski živalj krenuo u drugu seobu, u prvoj polovini 18. veka zbio se jedan tragični događaj. Tadašnji patrijarh, Arsenije Četvrti Jovanović Šakabenda poveo je srpske žene i decu u pravcu Srema. I upravo nadomak ovog sela su osmanski vojnici tu kolonu presreli. Legenda navodi da su svu srpsku nejač tada poklali, što je izazvalo veliku tugu i lelek među preživelima, pa po tom nemilom događaju selo i bi nazvano Lelić.

No, koliko god možda bila tužna i tragična istorija naziva ovog sela, ako je verovati narodnim legendama, selo Lelić je iznedrilo čoveka koji je u svoje vreme bio svojevrsna svetlost za mnoge pravoslavne vernike.

BONUS VIDEO

 



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Ko je sve na merama? Otkrivamo večeras od 20h
Live TV

Ko je sve na merama? Otkrivamo večeras od 20h

Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam u čemu uživa glumac Mima Karadžić, šta "merka" muzičar Dženan Lončarević, kako izgleda "modni pohod" glumice Vesne Trivalić, na koji način se biznismen Toplica Spasojević odmara od posla, za čime traga fotograf i režiser Dejan Milićević, kuda žuri perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, zašto je poličar u pokušaju Srđan Milivojević teški licemer...

28.02.2026

10:55

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set