AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!
129. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52
229. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52
Srbija
U manastiru Tuman (Tumani, ili Tumane, kako još narod naziva ovu svetinju), čuvaju se mošti dva velika sveca - Svetog Zosima Tumanskog, Sinaita čudotvorca, kao i Svetog Jakova Tumanskog, svetog učenika svetoga učitelja.
|
Tu me mani... Manastir Tuman osnovan je u drugoj polovini XIV veka, kao zadužbina kosovskog junaka Miloša Obilića. Loveći u gustim šumama, Miloš je nehotice ranio svetog pustinjaka Zosima. Ponevši ga ka svome dvoru da mu izvida rane, na mestu gde se danas nalazi crkva, vitez je čuo poslednje reči pustinjaka: „Tu me mani i pusti me da umrem". U znak pokajanja za nenamerno ubistvo svetitelja, Miloš Obilić je počeo da zida crkvu. Došavši do krova, primio je pismo od kneza Lazara u kome ga je vladar pozvao da tu dokle je stigao mane zadužbinu i pođe u boj na Kosovo. Po slavnoj kneževoj i Miloševoj smrti, pobožan narod je završio manastir i dao mu ime Tuman. |
Tek kilometar daleko od manastira, duboko u gustoj šumi, nedirnurta ljudskom rukom, vekove broji isposnica Svetoga Zosima. Čine je dve čudesno uklopljenje pećine, u kojima je živeo i molio se Sv. Zosim. Jedna od njih, danas je preuređena u pećinsku crkvicu. Pored isposnice nalazi se predivan vodopad.
A da je Tuman mesto gde se svaki putnik, namernik ili nenamernik, oseća dobrodošlim, na delu se iskazuje u manastirskoj gostoprimnici. Naime, preko puta manastirske crkve uz tumansku reku nalazi se stara vodenica. Dolaskom bratstva tokom 2015. i 2016. godine adaptirana je u predivnu gostoprimnicu, sa pastrmskim ribnjakom. U gostoprimnici se može probati manastirska hrana i piće. Jedinstvena je po tome što u njoj nema cena. Gosti mogu ukoliko žele da ostave prilog za obnovu manastirskog kompleksa. Nedaleko od gostoprimnice, nalazi se mini zoo vrt u kome šetaju lama, magarac, poni, ptica emu, guske, patke, crnoglave ovce i zlatokrile utve.
Manastir Tuman
Vaskrsenje i procvatManastir Tuman bio je živ i u najteže dane turskog ropstva, Stradao je sa svojim narodom u Prvom i Drugom ustanku, ali voljen i poštovan uvek je vaskrsavao iz ruševinama, obnavljan rukama vernika i hodočasnika. Staru manastirsku crkvu do temelja je srušio 1910. godine predsednik golubačkog sreza, zavideći razvoju i napretku svetinje. Minirao je crkvu na praznik Cveti. Svodovi su se porušili na narod, ali zaštitom Svetoga Zosima niko od ljudi nije povređen. |
Upućeni kažu da je za obnovu i novi procvat manastira Tumane najzaslužniji Iguman Dimitrije (Plećević), koji je, preuzevši brigu o njemu, zatekao situaciju koja nije bila nimalo jednostavna. Ipak, uz pomoć malog i složnog bratstva, Tuman je za kratko vreme postao i mnogo više od "Đerdapskog Ostroga", kako ga ponekad nazivaju.
Iguman Dimitrije objašnjava kako Tuman vratio narodu i zašto se narod vratuio u Tuman:
- Blagodareći Bogu i molitvama Tumanskih Svetitelja, manastir je obnovljen za manje od tri godine, što je zaista najvece čudo. Poštujući ovu drevnu svetinju, narod joj vekovima pritiče. Naša je obaveza da u ime domaćina, sv. Arh. Gavrila i Sv. Zosima i Jakova, dočekamo ljude. Danas i jedna lepa reč u dobu otuđnosti mnogo znači - kaže iguman Dimitrije i dodaje:
- Narod je uvek tu za i uz svoju crkvu, znajući da je ona putevoditeljka u večni život. Manastir Tumane živa je slika toga, jer je njega zaista obnovio sam narod, imajući ootrebu za svetinjom i susretom sa Bogom, svetima i bližnjima. Ako Bog da 21. avgusta proslavićemo Sv. Zosima i Sv. Jakova. Biće osvećenje novog konaka i obnovljenog kompleksa manastira. Radujemo se svima koji će doći da saborujemo u slavu Božiju.
I na tom svetom mestu, ušuškanom u dolini kojom vlada blagosloveni mir, uz mošti svetitelja krije se lek mnogim bolestima i izbavljenje od nevolja.
Narod to već dobro zna, pa je manastir Tuman mesto na koje se slivaju nevoljnici sa svih strana Srbije, ali i sveta. U redovima za molitvu ima mnogih.... primaju utehu i blagoslov svetitelja i iz Tumana odlaze kao novi ljudi.
U manastirskom letopisu zapisani su mnogi slučajevi čudesnih isceljenja, od karcinoma, leukemije, nečistih sila, bezdetnosti... Svetitelji se do danas javljaju onima koji ga usrdo mole, darujući mir, blagoslov i utehu.
Evo nekoliko svedočanstva koja, možda bolje od svakog pokušaja da se čuda opišu kitnjastim rečima reportera, govore o čudotvornom i blagotvornom dejstvu koje mošti svetitelja imaju u Tumanu.
Od stotina ispovesti i zahvala koje narod šalje i koja brižljivo beleži iguman Dimitrije izdvojili smo nekoliko najsvežijih koje, bolje od bilo koje druge priče, pokazuju kakve su i kolike moći isceljenja svetaca u Tumanu:
Sv. Zosim i Jakov Tumanski iscelili glavobolju (07.08.2018.)
Pomaže Bog oče,
želim sa vama da podelim svedočanstvo o svom isceljenju koje se dogodilo pre od prilike nedelju dana posredstvom svetog Zosima i Jakova. Pre od prilike dva meseca počela je svakodnevno da me boli glava. U početku sam mislila da je to posledica porođaja i da je samo neka prolazna faza. A porodila sam se pre nešto više od 5 meseci. Ali bol je bio svakodnevan. Redovno sam uzimala lekove protiv glavobolje na svoju ruku, nemajući vremena da odem kod lekara. Bolovi su bili dosadni, ako mogu tako da kažem, dešavalo se da me po ceo dan boli glava pa čak i noću. Pre par dana mi je bilo zaista preteško da više trpim bol koji je trajao od jutra do noći. Od srca sam zavapila svetom Zosimu i Jakovu ležeći u krevetu te noći , verujući da će mi pomoći da bol prestane. I hvala Bogu i svetiteljima Zosimu i Jakovu, mene glava od tada više ni jednom nije zabolela. Desilo se to da sam čak i zaboravila koliko me je ta glavobolja mučila, prestala sam da obraćam pažnju. I pre dva dana u razgovoru sa mužem, dotaknemo se teme o glavobolji i ja kažem: Ima već par dana kako me glava ne boli i setim se kada je ta muka zaista prestala i da je to čudo Božije. Hvala Bogu i svetiteljima, čuda su moguća svima koji iskreno veruju.
Anđelka A. Kragujevac
Sv. Zosim iscelio od uklještenja vratnog dela kičme (23.07.2018.)
V. J. iz Kučeva bolovala je od diskus hernije vrata i trebalo je da bude operisana. Posle molitve za nju, na dan presvlačenja Sv. Zosima 20. 5. 2018. bolovi su potpuno prestali. Pokazalo se da operacija nije potrebna. Svedoči sestra R. J. iz Kučeva
Sv. Jakov Tumanski darivao porod (22.07.2018.)
Dalibor i Marija S. iz Gareva bili su u manastiru Tuman u decembru 2017. Čitana im je molitva za porod kod moštiju Sv. Jakova i pomazani su uljem iz njegovog kandila. Blagodareći Bogu i Svetiteljima došli su u Tumane 22. jula 2018. sa radosnim vestima da čekaju bebu.
Sv. Zosim i Jakov iscelili od karcinoma (20. 07.2018.)
Došla sam sa bratom Miodragom M. iz Pirota 14.07.2018. u manastir Tuman. On je bolovao od karcinoma na vratu. Čitav put se širio neugodni miris od rane. Čitana mu je molitva kod svetitelja. Pomazan je uljem iz kandila i umio se vodom sa izvora Sv. Zosima. Nastavio je i kod kuće da se pomazuje. Pri izlasku iz manastira neprijatni miris je isčezao. Od nervoznog čoveka, preobratio se u radosnog. Stigli su i rezultati. Tumor se smanjio za 40 posto. Metastaze su se zaustavile i povlače se. Svedoči sestra Blagica T. iz Pirota
Tumanski svetitelji
Prepodobni Zosim Tumanski - svetac koji leči najteže bolesti
U manastiru Tuman se kao najveća svetinja, čuvaju mošti Svetog Zosima Tumanskog, Sinaita čudotvorca. Sveti Zosim je sa mnogobrojnim monasima Sinaitima, došao polovinom 14. veka u Srbiju, tražeći tiho mesto za podvig i molitvu, zaštićen pokroviteljstvom monaholjubivog kneza Lazara. Strogo se podvizavao u isposnici - pećini kamenici sve do smrti. Mošti mu vekovima počivaju u manastirskoj crkvi u Tumanu.
Prepodobni Jakov Tumanski, sveti učenik svetoga učitelja
Na monaškom groblju u Tumanu u zimu 1946. godine sahranjen je žički monah dr Jakov Arsović, nekadašnji ambasador Kraljevine Jugoslavije u Francuskoj. Reč je o izuzetno obrazovanom diplomati, doktoru filozofije na Sorboni i prava u Mompeljeu. Rodom iz okoline Ivanjice, rano se otisnuo usvet. Dostigao je visoka zvanja i funkcije u diplomatiji.
Čudesno dotaknut rukom Božijom, na jednom bogomoljačkom saboru u Vrnjačkoj Banji, preumio je svoje poglede o životu i smislu postojanja, slušajući besede sv. Vladike Nikolaja i bogomoljaca iz naroda. U trenu je ostavio službu i zvanja, moleći vladiku Nikolaja da ga primi u manastir. Kao iskušenik i monah, strogo se podvizavao i odlikovao se mnogobrojnim duhovnim darovima. Posebno je od savremenika upamćen njegov dar prozorljivosti. Čudesno je predskazao bombardovanja Beograda i manastira Žiče tokom Drugog svetskog rata. Istakao se kao veliki misionar i propovednik. Žestoko mučen od komunista, mučenički se upokojio početkom 1946. u jednom pobožnom domu u Rabrovu. Od tada sve do 2014. godine kada su mu obretene mošti, njegov grob je bio stecište bogomoljaca, sveštenika, monaštva, vladika, mnogi su sa groba odnosili zemlju i dobijali isceljenja.
U oktobru 2014. godine, otkrivene su njegove svete mošti. Pronađene sugotovo u celosti sačuvane. Narod iz mnogih krajeva svakodnevno im pritiče, moleći novog svetitelja, Prepodobnog oca Jakova za pomoć i isceljenje.
Misije Euleksa i OEBS-a oglasile su se danas povodom dramatične situacije na Gazimestanu gde je juče, na Vidovdan, sproveden novi teror nad Srbima, a u režiji takozvane policije lažne države Kosovo i samozvanog premijera Aljbina Kurtija.
29.06.2026
14:35
Jelena Pavlović, blokaderka sa dna kace, a nekada pristalica politike Aleksandra Vučića, pa potom i poslanica stranke Branimira Nestorovića, izazvala je danas neviđeni haos u blokaderskim redovima, pokrenuvši lavinu njihovih međusobnih sukoba i žestokih okršaja.
29.06.2026
15:26
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poslao vaćnu poruku građanima Srbije na Instagram nalogu kroz video objavu na kojoj se vide kadrovi jučerašnje posete predsednika porodici Veljković iz Senjskog Rudnika.
29.06.2026
14:33
Poslanica Jelena Pavlović koja je juče govorila na blokaderskom skupu u Kraljevu, donedavno je vodila ljude da aplaudiraju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
29.06.2026
13:46
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sutra sa ministrom omladine Ujedinjenih Arapskih Emirata Sultanom bin Saifom Al Nejadijem.
29.06.2026
15:43
Jednoipogodišnji dečak koji je 23. juna teško povređen u stravičnoj nesreći u Begaljici kod Grocke, kada ga je deda pregazio traktorom, nažalost preminuo je u Univerzitetskoj dečjoj klinici Tiršova.
29.06.2026
16:12
Nepoznati muškarac, koji je pretio da će da skoči sa dizalice u Novom Sadu, odustao je od svoje namere.
29.06.2026
15:23
Viši sud u Negotinu danas je Apelacionom sudu u Nišu uputio na odlučivanje spise predmeta protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića, optuženih za ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić 26. marta 2024. godine, radi odlučivanja o podnetoj žalbi.
29.06.2026
14:19
Žestoka tuča dogodila se noćas, sat vremena nakon ponoći, na uglu Sarajevske i Durmitorske ulice u Beogradu, nakon bezazlene rasprave dvojice muškaraca. Jedan od njih zadobio je teške telesne povrede.
29.06.2026
13:12
Nepoznati muškarac preti samoubistvom bacanjem sa dizalice u Novom Sadu.
29.06.2026
14:50
Policija i hitne službe sprovode veliku akciju u Štadeu, dok dva helikoptera nadleću centar grada, a portparol policije potvrdio je da je u napadu život izgubilo pet ljudi.
29.06.2026
15:32
Ministarstvo spoljnih poslova Azerbejdžana osudilo je danas odluku Izraela da prvi put zvanično prizna genocid nad Jermenima iz 1915. godine, ocenivši da je reč o "iskrivljavanju istorijskih činjenica" i pozvalo izraelsku vladu da preispita tu odluku.
29.06.2026
15:25
Predsednik Irana Masud Pezeškijan izjavio je danas da će, u skladu sa nedavno postignutim sporazumom sa Sjedinjenim Američkim Državama, Iranu biti vraćeno šest milijardi dolara od ukupno 12 milijardi dolara zamrznutih sredstava koja se nalaze u Kataru, kao i da će Teheran nastaviti napore za povratak preostalog novca.
29.06.2026
14:40
Predsednik Rusije Vladimir Putin odbacio je ukrajinski predlog da se borbena dejstva ograniče na četiri regiona, poručivši da Moskva neće prihvatiti dogovor koji bi Oružanim snagama Ukrajine dao predah i omogućio im da prebace trupe na najteže delove fronta.
29.06.2026
14:10
Muzička zvezda Šanaja Tvejn našla se na stubu srama jer je na binu izašla u providnoj haljini i bez blama svima pokazala gaće i međunožje.
29.06.2026
14:58
Filmovi "Niske strasti", "Širom zatvorenih očiju" i "fatalna privlačnost" samo su neki od savršenih erotskih trilera za vrele letnje noći.
29.06.2026
12:01
Čuvena Kasandra i Luis David ponovo su se okupili zajedno posle 34 godine od premijere hit telenovele kojom su zaludeli svet.
29.06.2026
10:28
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
29.06.2026
09:02
Glumica Iva Štrljić, još jednom je pokazala da važi za jednu od najzgodnijih dama na domaćoj javnoj sceni.
29.06.2026
12:50
Ukoliko vam pivo nije u frižideru, a gosti su već pred vratima, potrebna vam je samo obična kuhinjska so kako bi ga brzo rashladili.
29.06.2026
13:30
Vozači primećuju da im se baterija telefona prazni drastično brže dok su na putu. Stručnjaci otkrivaju da su za to kriva podešavanja koja se sama aktiviraju i troše resurse u trenucima kada se menja geografska lokacija.
29.06.2026
12:45
Istraživači su proučavali uticaj takozvane "zapadnjačke ishrane" na sistem serotonina, neurotransmitera koji ima važnu ulogu u regulaciji emocija, ponašanja, sna i drugih funkcija organizma.
29.06.2026
12:00
Psi sa malo krzna ili svetlom kožom mogu da izgore na suncu, bez obzira što krzno štiti kožu od UV zračenja, rekla je veterinarka Maja Firle.
29.06.2026
10:00
Zbog bogatstva začina koji prate čorbu od morske ribe ovo jelo nudi eksploziju ukusa i idealno je za post.
29.06.2026
09:00
Bivša zadrugarka i pevačica Nadežda Biljić večeras će ući u "Elitu" kako bi rijaliti učesnicima priredila žurku za pamćenje.
29.06.2026
15:48
Vlasnik Hype produkcije Saša Mirković otkrio je detalje napada na njega i njegovo obezbeđenje.
29.06.2026
15:16
Pevač Emir Habibović čeka čeka svoje šesto dete sa 15 godina mlađom suprugom Tamarom, a sada je objavio još jednu vest o prinovi u porodici - dobiće i unuče.
29.06.2026
15:01
Pevač Šeki Turković nedavno je otvorio dušu i progovorio o susretu sa majkom koju godinama nije video.
29.06.2026
14:24
Silvija Nedeljković pozirala je u društvu Jelene Matić, supruge fudbalera Uroša Matića dok je trudnički stomak bivše pevačice bio u prvom planu.
29.06.2026
13:06
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.