NJENE RUKOTVORINE KRASE AMBASADE ŠIROM SVETA! A evo kako je Evica postala postala "doktor" za ručni rad! (FOTO)
Podeli vest
Čudne životne okolnosti svakoga jednom natraju da se bavi nekim poslom a da dotada nije ni svestan koliki talenat poseduje u sebi
Tako je pre 15 godina rođena Gradištanka Evica Đurić (63) interesovanjem za ručni rad pokazalada da zaista poseduje nešto posebno. Talenat u izradi rukotvorina od prirodnih materijala pretočila je u unikatne komade izuzetne vrednosti.
Kada se krene regionalnim putem od Majdanpeka ka Kučevu, ušuškan u gustoj šumi nalazi se Blagojev Kamen
17.02.2020
11:46
Foto: V. Jović
U svojoj kućnoj radionici Evica tka prave pirotske ćilime, izrađuje različite tkanice od koji pravi ukrsne torbice za flaše, mobilne telefone, pastirke torbice autentične za ovo podneblje, odevne unikatne komade odeće u vezu i zlatovezu. Tu se zatiču heklane garniture, štrikani dzemperi, haljine, čarape, jednom rečju sve što se okom vidi i zamisli ova žena može da uradi. Proizvodi domaće radinosti proizašli iz Evičinih ruku danas krase mnoge ambasade kod nas i u svetu, koje je vrlo često poklanjaju prilikom svojih poseta predstavnici ministarstava Republike Srbije.
Foto: V. Jović
- Moj život je krenuo sasvim drugim tokom kad sam ostala bez posla zatvaranjem fabrike modne galanterije "Moda" Veliko Gradište pre petnaest godina. U trenucima smirivanja i razmišljanja koja je to alternativa koja bi mi zamenila dosadašnje zanimanje, okrenula sam se domaćoj radinosti. Najpre sam heklala, štrikala, vezla... Kasnije sam rešila da svoje interesovanje još sa nečim proširim i usavršim. Pohađala sam kurs tkanja i sasvim dobro savladala veštine na razboju. Polako, sasvim nenametljivo nisam ni bila svesna da je ručna radinost postala moja svakodnevica. Ručni rad bio je sve više tražen i tada sam shvatila da će ovo biti moja budućnost, od koje ću moći solidno da živim - kaže Evica.
Foto: V. Jović
S obzirom na to da je gradištanska "Moda" u bivšoj Jugoslaviji slovila za jednu od najpoznatijih fabriika u kojoj se prerađivala koža, njeni modeli su se prodavali i bili traženi širom zemlje ali i van njenih granica. Modele u kombinaciji sa štrikanim detaljima sve više je ubacivala modna kreatorka Mirjana Marić, jedno od napoznatijih imena modne industrije tada. U "Modi" je radilo najviše žena koje su svaku njenu zamisao i kreaciju mogle da isprate. Otuda je i Evica Đurić svoju maštovitost i kreativnost ispoljavala još tada.
Foto: V. Jović
Kasnije, povezivanjem sa Etno mrežom iz Beograda, njeni ručni radovi svoje mesto nalazili su na gotovo svakoj izložbenoj postavci u zemlji ali i inostranstvu. Zahvaljujući Opštini Veliko Gradište danas je ova vredna žena na korišćenje dobila opremljen izložbeno prodajni prostor u kojem sa još nekoliko članica Udruženja starih umetničkih zanata i domaće radinosti "Jefimija" u svako doba svakome ko ovu varošicu poseti priušti da ponese poneki unikatni komad koji će ga uvek podsećati na ovaj kraj.
Foto: V. Jović
Tajne ručnog rada nesebično deli sa onima koji to žele, trudeći se posebno oko dece koja često rekretaivnu nastavu provode na Srebrnom jezeru, kako bi im što više približila i upoznala sa veštinama veza, zlatoveza, tkanja.
Foto: V. Jović
Mnogo je priznanja, dobijenih prvih nagrada, iza ove nadarene žene. Gotovo nijedno kulturno leto u gradu na Dunavu koje karakterišu mnogobrojne manifestacije ne može da prođe bez Evičinih rukotvorina na prodajnim i izložbenim štandovima.Sada već prepoznatljiva svuda, svoj pečat po umću u izradi unikata domaće radinosti stavila je na svojevrstan načini na turističku mapu ponuda svoje opštine .
Foto: V. Jović
Međutim, jedno od najvrdnijih priznjanja koje ne može kako i sama kaže, da se meri ni sa čim, je njena unučica Lena, kojoj poklanja svu ljubav ovoga sveta. Sa nepune tri godine Lena sve više naklonosti pokazuje prema onome što baka Evica radi, pa se tako umesto uz igračke, sve česće zatiče kako sedi i igra dr za bakinim razbojem za tkanje .
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pedsednik Srbije Aleksandar Vučić uključio se danas telefonskim putem u program Informer TV, nešto posle 14 časova, kako bi komentarisao aktuelne događaje.
Ukrajinska operaterka drona iz sastava Oružanih snaga Ukrajine (OSU) izjavila je da želi da ubije „što više Rusa“ i da u tome, kako je sama rekla, „uživa“, prenosi britanski Tajms.
Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Valentina Arsić Arsenijević ocenila je da je blokaderski pokret u Srbiji deo socijalnog inženjeringa nad srpskim narodom.
Panika među blokaderima koja je zavladala nakon što je 12. jul označen kao jedan od potencijalnih termina za izbore, iz dana u dan dobija endemske razmere.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je prilikom telefonskog uključenja na Informer TV istraživanje koje pokazuje da je SNS daleko ispred svih stranaka.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako se za izbore sprema političar blokader Miroslav Aleksić, sa kime se druži pretendent na studentsku listu, profesor Milo Lompar, kakav je javni debakl doživela Đilasova uzdanica Marinika Tepić, na koji način se opušta lažni poliglota, opozicionar Đorđe Stanković, gde se šeta advokat blokader Rodoljub Šabić… i još mnogo toga!
Tokom pojačanih kontrola saobraćaja prethodnih dana, najteži prekršaj zabeležen je na putnom pravcu Podgorica - Danilovgrad, gde je vozač iz Nikšića uhapšen zbog bahate i opasne vožnje.
Tarik Prusac sumnjiči se da je juče u Sarajevu ubio svoju bivšu suprugu Elmu Godinjak, a portparolka Tužilaštva KS, Azra Bavčić otkrila je stravične detalje ovog zločina.
Postupci američkog predsednika Donalda Trampa u poslednja dva dana ukazuju na to da je on više zainteresovan za kažnjavanje evropskih saveznika nego za saradnju sa njima.
Potpredsednik Udruženja za vode Ukrajine, Artem Šira, uputio je dramatičan apel građanima, upozoravajući da se ključni gradovi, uključujući i prestonicu Kijev, suočavaju sa ozbiljnom pretnjom potpunog nestanka pijaće vode.
Kultni film Nacionalna klasa iznedrio je brojne nezaboravne likove, a među njima je bila i Senka, devojka koja se pojavila u svega nekoliko scena, ali je ostavila snažan utisak na publiku.
Glumac Marko Todorović koji je u filmovima o "Žikinj dinastiji" glumio prijatelja Milana hteo je da odustane od snimanja i to zbog Dragomira Bojanića Gidre.
Vaše dvorište može izgledati kao uredan i miran kutak prirode, ali ponekad se u takvom okruženju može pojaviti neočekivan gost - zmija, a evo koje četiri ih privlače.
Gugl je podelio osam praktičnih saveta koji mogu da pomognu da baterija na Android uređajima traje duže. Ovi saveti su jednostavni za primenu i lako se uklapaju u svakodnevno korišćenje.
Zbog tri carska reza koja je imala, lekari su Bogdani i Veljku Ražnatoviću savetovali da razmišljaju o još samo jednom detetu, budući da bi svaka naredna trudnoća nosila povećan rizik.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar