SVAKOG DANA ČEKAMO DA UPADNU I NAPRAVE ŠTETU! Divlje zveri i medvedi haraju selima na Goliji, meštani žive u strahu
Podeli vest
Svake godine meštani sela koja se nalaze na padinama planine Golije suočavaju se sa istim problemom, mečkama koje obilaze oko njihovih kuća
Mečke se sa prvim prolećnim danima probude iz zimskog sna i počnu obilaziti oko njihovih kuća, torova, malinjaka i pčelinjaka. Nisu retki ni susreti sa ovim šumskim zverima, kojih čini se nikad nije bilo više. Medvedi su zaštićeni, a dok je njihovo izlovljavanje zbranjeno razmnožavanje nije.
Planina neobičnog oblika, sličnog latiničnom slovu S, proteže se u dužini od oko 30 kilometara na području jugozapadne Srbije
05.05.2022
13:02
Osim straha koji ulivaju, prave i ogromnu štetu u seoskim domaćinstvima. Do sada su usmrtili na desetine ovaca, jagnjadi i razvalili košnice.
- Već je počela sezona njihove šetnje i prilaska kućama. Počeli smo da viđamo tragove a svakog dana očekujemo da upadnu i naprave štetu. Prošle godine nekoliko puta je dolazilo do direktnog susreta sa medvedima i samo pukom srećom meštani su izvukli živu glavu. Nije nam svejedno da izađemo iz kuća, kada god zakoračimo kućni prag čujemo krike medveda kroz šumu i vukova, deluje jezivo, nikada nisu bili ovako blizu kuća - kazao je za RINU Ratko Polovina, meštanin sela Čečina.
Foto: Pixabay
Medvedi na Goliji plaše meštane
Lokalnim putevim svakodnevno se viđaju stope divljih zveri i medveda koji u potrazi za hranom u toku jednog dana pređu na desetine kilometara.
- Imamo dva đaka koji idu u školu u Deviće udaljenu šest kilometara, ne smemo ih same pustiti mora ih neko odvoziti i dovoziti, jer stalno nailazimo na tragove divljači i medveda. Moram da sve svoje poslove ostavimo kako bi ih odvezli i vratili od kuće do škole - dodao je Ratko.
Takođe, još jedan problem sa kojim se suočavaju meštani Čečina, jeste što u strahu od medveda ne mogu da odu do svojih oranica i livada kako bi spremili hranu, jer se u tom delu Ivanjice ljudi bave poljoprivredom i stočarstvom. U više navrata obraćali su se nadležnim instutucija, ali rešenje još uvek nije pronađeno.
- Savetovali su nas da ogradim prostor bodljikavom žicom, tako da ću izgleda morati ceo život da radim samo da bih ogradio kuda se krećem, čak su me savetovali da kupim pištaljku i da se združimo sa ovim predatorima. Zatim su me preusmerili da se obratim državnim organima jer oni štite medvede, a ja se pitam ko štiti ljude u ovom slučaju, ja sam rekao da zbog dece neću odustati dok se ovaj problem ne reši, kucaću na sva rata. Ne može mečka biti jača od svega i svih - zaključio je Polovina.
Kao jedno od potencijalnih rešenja pominjalo se formiranje hranilišta duboko u šumama Golije, kako bi mečke na taj način bile zadovoljene i ne bi gladne dolazile do porodičnih imanja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Međunarodne rezerve Rusije dostigle su istorijski maksimum od 826,8 milijardi dolara zaključno sa 30. januarom, saopštila je Centralna banka Rusije, navodeći da je reč o najvišem nivou zabeleženom do sada.
Plavi tim je u 24. epizodi Exatlona najpre pobedio u borbi za prednost, a zatim to odlično iskoristio i trijumfovao u borbi za eliminaciju ubedljivim rezultatom 8:3.
Prošle sedmice u Infomerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Prvi suprug ubijene Aleksandre Š. u Nišu, Dejan Š. slučajno se razneo 2017. godine tempiranom bombom koja je bila na suvozačevom mestu njegovog automobila.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Tatjane A. V. (55), koja je nesavesnim postupanjem kao rukovodica u Kovid bolnici Batajnica prourokovala pogoršanje zdravstvenog stanja pacijentkinje B.M., koja je kasnije preminula.
Nišlija koji je dobro poznavao pokojnu Aleksandru Š. (43) koja je jutros ubijena u Nišu, tvrdi da joj je D.G., za kojeg se sumnja da je pucao, dugo pretio.
Jezivo ubistvo zaprepastilo je građane Niša, a prema najnovijim informacijama, D.G. (56), koji je izrešetao Aleksandru Š. (43), nakon što je ispalio dva hica, odmakao se pa se vratio da "overi" nesrećnu ženu.
Danas se u Omanu održavaju pregovori Irana i SAD o teheranskom nuklearnom programu. Tok dođagaja koji bi mogao da odredi dalju sudbinu Bliskog istoka pratite uživo na Informer.rs.
Ruske snage napreduju duž cele linije fronta različitim intenzitetom, a aktivna zona borbenih dejstava se proteže 1.200 kilometara, izjavio je danas vrhovni komandant Oružanih snaga Ukrajine Aleksandar Sirski.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je danas da ta zemlja ne želi da NATO bude uključen u bezbednost celog evroazijskog kontinenta, ali je spremna da razgovara o bezbednosnim pitanjima sa SAD u okviru dijaloga o strateškoj stabilnosti.
Svetislav Stefanović, Grigorije Božović, Dragiša Vasić i mnogi drugi pisci i kulturni radnici streljani su ili prognani od strane komunista posle Drugog svetskog rata.
Jedan od najgledanijih ruskih crtaća koji je osvojio i decu i roditelje u Srbiji, "Maša i medved", dobija bioskopsku verziju, pa će mališani i njihovi roditelji već od 19. marta imati priliku da omiljenu bajku gledaju na velikom platnu.
Veteranka malteške muzike, Helen Mikalef, preminula je u 75. godini, što označava kraj uspešne karijere koja je ostavila dubok trag na malteškoj muzičkoj sceni.
Ispucale pete nisu samo estetski nedostata, a mnoge prirodne namirnice koje već imate u kuhinji mogu značajno poboljšati stanje kože ako se koriste redovno.
Spanać je izuzetno zdrava namirnica, ali ga mnogi ne vole zbog ukusa koji dobije nepravilnom pripremom. Uz nekoliko jednostavnih trikova, može postati ukusan i sočan dodatak svakom obroku.
Bivša učesnica rijalitija "Elita" Anđela Đuričić okačila je snimak sa Tajlnada, na kom mazi i ljubi geparda koji je u jednom trenutku vidno prestravio.
Pevačicu Milicu Todorović godinama prati imidž vedre i nasmejane devojke, ali njen emotivni život često je bio daleko od idiličnog. Iako je nastojala da privatnost sačuva od očiju javnosti, brojne veze i raskidi dospevali su u fokus medija.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar