DOŠAO JE U BEOGRAD, DOVEO KAMILE I PODIGAO ŠATOR! Šta se desilo sa životinjama koje je Gadafi poklonio Srbiji 1989. godine? (FOTO)
Podeli vest
Na IX samit nesvrstanih u Beogradu, libijski vođa Muamed Gadafi je doneo šest kamila i tradicionalni arabeskni šator, koji mu je poslužio umesto hotelskog apartmana. Nakon skupa, kamile je pokonio Beo Zoo Vrtu
Ministar spoljnih poslova Maldiva i predsedavajući Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Abdula Šahid se pre nešto više od godinu dana prisetio neformalnog razgovora sa predsednikom Skupštine Ivicom Dačićem da je Gadafi svojevremeno u našu prestonicu na skup nesvrstanih došao sa šest kamila - šta je sada sa njima?
Kada je zima atipična poput ove, može da dođe do rane vegetacije. To nije dobro za voćke, jer njima odgovara zima samo kada ima pola metra snega i kada su temperature bliske nuli nekoliko meseci, objašnjava profesor Milovan Veličković. Šta pokazuju podaci sa terena i koje su voćke prve na udaru kada je ovakva zima?
12.02.2023
20:19
- I ja sam 1989. godine bio u Beogradu. Gadafi je došao, raširio je šator, a ispred su bile i kamile. To je baš bila atrakcija. Gadafi je otišao, a životinje je poklonio Jugoslaviji. Kasnije je pokušao da raširi šator i u Njujorku, u Central parku, i da dovede kamile, ali mu nisu dozvolili - napomenuo je Šahid, pitajući za sudbinu pukovnikovih kamila.
Tog ''krda'' kamila više nema, ali je potomak Gadafijeve pratnje još u Beogradu. Kami, jednogrba ženka, stara 21 godinu, nalazi se u Zoološkom vrtu na Paliću. Rođena je 1. jula 2000. godine, a stigla je u naš zoo-vrt 15. jula naredne godine, objašnjavaju iz Zoo-vrta Palić za Novosti.
Boravi sama u svom unutrašnjem i spoljašnjem ispustu, a društvo joj prave i dvogrbe kamile sa kojima ima delimičan kontakt. U dobrom je zdravstvenom stanju, a imala je dva potomka koja su poklonjeni Mađarskoj, te se preci pukovnikovih kamila nalaze i tamo.
Godine 1989. u Beograd je došao libijski vođa pukovnik Muamer el Gadafi koji je odlučio da Beogradskom zoološkom vrtu pokloni šest kamila. Kako su životinje ostale ispred ambasade nakon odlaska Gadafija, radnici vrta su morali da dođu po njih kako bi ih odveli u novi dom. Nisu mogli da ih pomere, niti su imali smernice za ''komande'' na koje te kamile reaguju, te su morali aktivirati dizalicu.
- Gadafi je otišao, a one su ostale ispred ambasade. I nismo mogli da ih pomerimo ni makac. I šta ćemo, dizalicama. Tek posle nekoliko dana, posetio nas je čovek iz ambasade koji je preneo neke tri kratke komande i uspeli smo da uspostavimo komunikaciju sa njima. Pošto su one bile dresirane, znale su da ustanu, legnu na ''tajni znak'', a čak su i bile osedlane za jahanje - objasnio je Zoran Rajić, nadzornik Beo zoo-vrta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kada je zima atipična poput ove, može da dođe do rane vegetacije. To nije dobro za voćke, jer njima odgovara zima samo kada ima pola metra snega i kada su temperature bliske nuli nekoliko meseci, objašnjava profesor Milovan Veličković. Šta pokazuju podaci sa terena i koje su voćke prve na udaru kada je ovakva zima?
Iran je, zahvaljujući privremenom ublažavanju američkih sankcija, mogao da zaradi oko 14 milijardi dolara od izvoza nafte, izjavio je novinar Aksiosa Barak Ravid.
Biljana Lukić, mrziteljka svega srpskog i jedna od najostrašćenih blokaderskih ideološkinja, udarila je ovog puta na narod koji prisustvuje današnjem skupu SNS-a kako bi podržao politiku predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Nestašica veštačkog đubriva već potresa globalno tržište zbog blokade Ormuskog moreuza, što direktno potvrđuje upozorenja predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je dan ranije ukazao na ozbiljne poremećaje i moguće posledice po poljoprivredu i snabdevanje hranom.
Ideolog blokadera, antisrbin sa dna kace i promoter nezavisne Vojvodine Goran Ješić nazvao građane "stokom" zbog podrške Aleksandru Vučiću, povodom današnjeg mitinga u Beogradskoj areni.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović gostovao je u "Novom jutru" televizije Pink gde je pozvao građane Srbije da dođu na današnji skup koalicije "Aleksandar Vučić – Srbija, moja porodica!", koji se od 16 časova održava u Beogradskoj areni.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…
Policija u koordinaciјi sa Višim јavnim tužilaštvom u Beogradu uhapsila je M. T. (28) zbog sumnje da јe izvršio krivično delo nošenja oružja i eksplozivnih materija.
Mihal L. (38) se sumnjiči da je pomogao svom ocu Mihalu L. (65), da se reše tela ubijenog Ivana Vijoglavina, tako što su zamotali telo u ćebe i bacili u Tisu zajedno sa telefonom i krvavim nožem.
Kuba je odbila zahtev ambasade Sjedinjenih Američkih Država za isporuku dizel goriva, nazvavši ga „besramnim“, usred teške energetske krize koja potresa ostrvo, prenosi Vašington post.
Obaveštajne službe Sjedinjenih Američkih Država, Izraela i drugih zemalja pokušavaju da utvrde da li novi vrhovni vođa Irana Modžtaba Hamnei zaista upravlja državom, objavio je Aksios pozivajući se na izvore iz bezbednosnih struktura.
Izjave o mogućem smirivanju sukoba ne znače njegov skori kraj, iako je američki predsednik Donald Tramp govorio o napretku u ratu protiv Irana, prenosi Aksios pozivajući se na izvore iz američke administracije.
Ukrajina neće moći da održi predsedničke izbore 2026. godine zbog kašnjenja u pripremi ključnog zakona, objavio je britanski list Tajms, ukazujući na ozbiljne političke i bezbednosne prepreke koje odlažu izborni proces.
Tema crnih odnosno velikih boginja (variola vera) tokom vladavine Katarine Velike predstavlja jedan od najfascinantnijih spojeva medicine, hrabrosti i političke propagande u 18. veku.
Voleli ga ili ne, celulit je prirodna pojava za koju su nas ubedili da je nepoželjna, a mi vam donosimo pet manje poznatih činjenica o tome i kako ga se rešiti.
Venera, planeta ljubavi, nalazi se u Ovnu, gde donosi strastvene romanse, a ovaj planetarni uticaj najviše osećaju Lavovi, Strelčevi, Ovnovi, Bliznaci i Vage.
Bivši rijaliti učesnik Kristijan Golubović otkrio jeda će istetovirati portret predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a sada je objavio i kako će to izgledati.
Pevačica Mia Borisavljević ne krije da joj je početak karijere pao i te kako teško i da je nakon objavljenog prvog albuma nastavila da peva po klubovima za 50 evra.
Pevač Marko Gačić razveo se od pevačice Goge Gačić, koju je prevario, a ona je sa njihovom decom ostala da živi u porodičnoj kući, zbog čega pevač žali.
Starleta i rijaliti zvezda Stanija Dobrojević uskoro ulazi u rijaliti Elita, a sada je voditeljki pomenutog programa Ivani Šopić očitala bukvicu i nazvala je ograničenom osobom.
Pevačica Dijana Janković, poznatija kao Didi Džej, bori se sa ozbiljnim zdravstvenim problemom, a za Informer je ispričala kako je otkrila bolest i kako je sve počelo.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar