DEČJA GRAJA ODJEKUJE SA IGRALIŠTA! Srpsko selo oživelo - Ponovo otvorena škola i vrtić (FOTO)
Podeli vest
Nakon što je više od jedne decenije seoska škola u Godoviku zatvorena, posle tačno 12 godina ponovo se u njoj čuje školsko zvono, a nedavno je otvoren i vrtić.
Pre 12 godina, zbog nedovoljnog broja učenika, Osnovna škola "Petar Leković" Požega, izdvojeno odeljenje u Godoviku je zatvorena, ali ostala u pristranku sela da čuva uspomene i sećanje na učenike koji su pod njenim krovom stekli prva znanja.
Živopisno srpsko selo Zlakusa jedno je od onih koje ima dušu i poseban kolorit. Mesto u kom su spojeni tradicija i budućnost, istorija i mladost. I tako nije samo sad, već je i pre skoro 100 godina upravo ovo selo bilo najživlje u ovom kraju
30.01.2023
10:15
Ova obrazovna ustanova je među najstarijim školama u ovom kraju, a nakon njenog zatvaranja nagazio je je zub vremena i veoma je oronula. Ipak, na inicijativu seoskog sveštenika i meštana, a uz pomoć lokalne samouprave, škola je opet otvorena, ali u njenom skopu i dečiji vrtić.
- Nakon višedecenijskog zatvaranja, otvorili smo izdvojena odeljenja u Godoviku i u Uzićima.U Godoviku je u sklopu škole otvoren i vrtić, a isto je u planu i u Uzićima. Pre otvaranja škole potrebno nam je bilo da je spremimo za rad, promenili smo podove, kupili nove peći i sve ostalo neophodno što je dotrajalo. Pomoć pri nabavci nameštaja za vrtić pomogli su nam supružnici Miletić, godovička porodica koji su radni vek proveli u Holandiji. Bilo je puno posla, ali mi je ipak puno srce, jer su nakon zatvaranja otvorene ove dve seoske škole - rekao je za Informer Dragan Perišić, direktor OŠ "Petar Leković".
Trenutno školu pohađaju dva prvaka i dva predškolca, a u vrtić je upisano 11 mališana, od kojih devet redovno dolazi. Zaposlena je učiteljica, dve vaspitačice i domar, koji se trudi da sve bude pod kontrolom u školskim prostorijama.
Otvaranje seoske škole roditeljima je veliko olakšanje, inače bi svakodnevno morali decu da šalju u matičnu školu u Požegu.
- Radila sam u seoskim i gradskim školama, ali od kada radim ovde u Godoviku vrlo sam zadovoljna, jer dosta vremena mogu da posvetim svakom učeniku pojedinačno. Smatram da je svim roditeljima iz okoline ova škola dobrodošla za upis svoje dece i da time svakako treba da podrže školu, kako bi opstala u narednom periodu. Naša škola je veoma dobro opremljena, a učenici mogu da koriste digitalne uređaje kada god je to potrebno. Učionice su potpuno tople, a zdrava atmosfera je prisutna u svakodnevnom radu - ističe učiteljica Jelena Gojgić.
Škola nosi ime po Petru Lekoviću, rodom iz požeškog sela Svračkovo, koji je bio učesnik Prvog svetskog rata i Narodnooslobodilačke borbe i prvi narodni heroj Jugoslavije. U sklopu matične škole imaju dve osmoletke u Ježevici i Duškovcima, a četvororazredne u Uzićima, Visibabi, Zdravčićima, Zaselju, Godoviku, Glumču, Milićevom Selu i Tometinom Polju.
U Godoviku sada ima oko 70 domaćinstava, a iz godine u godinu veliki broj mladih ostaje da živi i stvara porodicu na vekovnom ognjištu. Po rečima ovdašnjih meštana, ako Bog da, škola neće prekidati sa radom, već će se u nju svake naredne godine upisivati novi prvaci.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Živopisno srpsko selo Zlakusa jedno je od onih koje ima dušu i poseban kolorit. Mesto u kom su spojeni tradicija i budućnost, istorija i mladost. I tako nije samo sad, već je i pre skoro 100 godina upravo ovo selo bilo najživlje u ovom kraju
Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac, koja je otišla iz Srbije u utorak ujutru, dan nakon što je Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu odbio njene izveštaje o radu tužilaštva za period od 2020-2024. godine, vratila se posle četiri dana u Srbiju, i to sinoć nešto malo pre ponoći, saznaje Informer.
Tokom sledeće nedelje, vojni objekti u Ukrajini biće napadnuti kao odmazda za napad dronom na soliter u Groznom, izjavio je danas lider Čečenije Ramzan Kadirov.
Stravičan slučaj maloletnog Vuka R. (13) iz Kraljeva, kog je fizički i verbalno zlostavljala grupa vršnjaka iz škole, bacavši na njega petarde i trerajući ga da ulazi u reku Ibar i viče: "Ja sam Ćaci", pokazuje šta je našem društvu u poslednjih godinu dana uradila blokaderdska fašistička ideologija.
Savet za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost podnosi krivičnu prijavu nadležnom javnom tužilaštvu protiv glavnog tužioca Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadića, zbog počinjenih krivičnih dela iz člana 360. Zakonika o krivičnom postupku kojim se sankcioniše ”kršenje zakona od strane sudije, javnog tužioca i njegovog zamenika”.
Blokaderska družina koja više od godinu dana uporno maltretira građane i remeti normalan rad institucija, nastavila je sa svojim besmislenim performansima. Ovoga puta u Novom Sadu.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Čačak je potresao jeziv masakr u jednoj porodičnoj kući, a u kojoj su pronađena tela majke, oca i sina. Komšije stradalih otvorile su dušu za Informer.
Tokom sledeće nedelje, vojni objekti u Ukrajini biće napadnuti kao odmazda za napad dronom na soliter u Groznom, izjavio je danas lider Čečenije Ramzan Kadirov.
Kao odgovor na napade Ukrajine, ruska vojska je pokrenula masovni udar raketama "Kinžal" na ukrajinske vojno-industrijske komplekse i energetska postrojenja, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Najmanje 11 osoba je ubijeno, a više od deset povređeno u masovnoj pucnjavi u hostelu u Ateridžvilu, u blizini Pretorije, saopštila je južnoafrička policija.
Vlasnica mačke Nikola (24) želela je da proveri da li se njena ljubimica Mila smirila i naučila da se ne igra jelkom, ali je eksperiment propao za svega nekoliko minuta.
Privatni detektiv Rejmond Rano, koji više od 30 godina prati bračna neverstva, tvrdi da postoji jedan vrlo jasan znak koji često otkriva muškarce koji varaju, a to je stanje njihovog automobila.
Fejsbuk Dejting poslednjih meseci privlači sve više pažnje, ali mlađi korisnici i dalje teško dolaze do mečeva. Starija publika mnogo bolje koristi ovu opciju, dok mladi sve češće prelaze na druge aplikacije.
Danas se navršava pet godina od smrti Džeja Ramadanovskog, a njegova porodica i najbliži okupili su se ispred njegove večne kuće u Aleji zaslužnih građana
Veljko Kuzmančević, suprug modne dizajnerke Verice Rakočević, ispričao je kako se odrekao potomstva i da nakon očeve smrti nikada nije posetio njegov grob.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar