• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

20.05.2023

23:15

IŠČEZLA ISTORIJA DUGA 2.000 GODINA Banov Manastir, utvrđenje koje je postojalo na prostoru današnjeg sela Banoštor čija je tačna lokacija nepoznata (FOTO)

Printscreen You Tube, Instagram

Srbija

IŠČEZLA ISTORIJA DUGA 2.000 GODINA Banov Manastir, utvrđenje koje je postojalo na prostoru današnjeg sela Banoštor čija je tačna lokacija nepoznata (FOTO)

Podeli vest

Na prostoru Banoštora je još u doba Rimljana postojao kastrum pod imenom Bononija ili Malata čiji tačan položaj do danas takođe nije utvrđen.

Banoštor odnosno Ban Monoštra ili Banov Manastir je utvrđenje koje je postojalo na prostoru današnjeg istoimenog sremskog sela i čija je tačna lokacija danas nepoznata.

Foto: printscreen youtube

Utvrđenje koje je postojalo na prostoru današnjeg sela Banoštor

Na prostoru Banoštora je još u doba Rimljana postojao kastrum pod imenom Bononija ili Malata čiji tačan položaj do danas takođe nije utvrđen, ali je verovatno na njegovim osnovama podignuto srednjovekovno utvrđenje koje je nazivano Keu, Keve i Kuet i koje je predstavljalo sedište okruga.

 

 

Kroz istoriju selo je poznato kao Banmonostor, Banostar, Banoštar, Bononija, Malata, Petrik, Petrikon na grčkom ili, Kew, Kw, Kõ, sa istim značenjem – stena, samo u mađarskom prevodu, a sve u zavisnosti od toga pod čijom je vlašću bio i čije su ga vojske osvajale.

 

 

Ime Banoštar se dovodi u vezu sa Ban Monoštor, u prevodu, Banov Manastir i to tek od XIV veka, mada je manastir podignut u XII veku. Međutim, taj termin se vezuje za Bačku, Banat i Baranju, ali ne i za Srem. Svugde gde je bio manastir, u spomenutim krajevima, na starim kartama, pisalo se Monoštor.

U njemu je 1150. godine mađarski palatin sa titulom bana i srpski princ Beluš podigao benediktanski samostan koji je po njemu nazvan Banov Manastir odnosno Ban Monoštra što je tokom vekova postao naziv i za samu tvrđavu (kako prvi put pominje 1473. godine), kao i za naselje koje se oko nje razvilo.

 

 

Tatari su na svom pohodu po istočnoj Evropi 1241. godine opljačkali i porušili utvrdu, posle čega ju je u XIV veku ponovo podigao i obnovio mačvanski ban Janoš Maroti.

 

 

Tokom svog osvajačkog pohoda na kraljevinu Mađarsku u prvoj četvrtini XVI veka Osmanlije su, između ostalog, zauzele i razrušile tvrđavu u Banoštoru koja posle toga više nije obnavljana, zbog čega je tokom vekova iščezla.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set