Ovde niko nije ni gladan ni žedan! Na Danima šljive u Stragarima od kapljice do gulaša
Podeli vest
Drugog dana manifestacije "Šumadijiski dani šljive" u Stragarima, voćarima koji gaje i prerađuju šljivu, pridružili su se i lovci iz brojnih udruženja, vredne žene sa slatkim i slanim đakonijama, ali i drugi učesnici, pa su posetioci uživali gde god da se zaustave.
Na brojnim štandovima izložili su sveže, zrele šljive, rakije, sokove, a organizovana je i tradicionalna Šumadijska gozba sa specijalitetima podrudničkog kraja.
Tradicionalnim pucnjem iz trešnjevog topa u Stragarima je počela privredno- turistička manifestacija "Šumadijski dani šljive" koju je svečano otvorila Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) tokom poslednja tri meseca najskuplji poslovni prostor prodat je u Novom Pazaru!
29.07.2023
14:27
- I prošle godine smo bile na ovoj manifestaciji i pokazalo se odlično. Zato smo i danas tu sa tradicionalnim šumadijskim đakonijama - rekla je Slavica Radenković, član Organizacionog odbora "Dana šljiva".
U nedavnoj manifestaciji Drinskoj regati iz zabave je učestvovalo oko 1.500 plovila i nekoliko desetina hiljada ljudia, a nekada je splavarenje bio posao i način da se prehrane porodice, nešto od čega se živelo.
Republički hidrometeorološki zavod objavio je upozorenje za sutra na vremenske nepogode koje se odnosi na područje Srbije.
29.07.2023
13:10
Lovci spremili gulaš
Za posetioce je dvadesetak ekipa lovaca u organizaciji Lovačkog udruženja Srebrnica, pripremalo i gulaš od divljači, a posle ručka, svi su mogli da isprate i defile popularnih "fića" i fijakera.
Foto: Dani šljive drugi dan
Gradonačelnik Kragujevca NIkola Dašić prisustvovao i defileu "fića"u Stragarima
Tradicionalna "Fijakerijada", kojoj se pridružio i gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić sa porodicom, povezla je zainteresovane posetioce delom stragaračkog kraja i Ulicom šumadijske šljive do Lovačkog doma.
Za najmlađe su organizovane sportske igrice ali i likovna radionica "Šumadijsko plavo zlato" . U etno kući Lazić u centru Stragara nalazi se stalna postavka slika i suvenira Jelene Lazić, a u okviru Dana šljive otvorena je druga samostalna izložba slika ove umetnice.
Pogledajte u galeriji fotografija i videu ispod kako je protekao drugi dan manifestacije u Stragarima.
U Šumadiji se godišnje proizvede oko 7,5 miliona litara rakije
Sastavni deo programa ovogodišnje manifestacije je stručno savetovanje voćara, koje je organizovala Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja u saradnji sa Regionalnom asocijacijom proizvođača rakije "Šumadijska rakija".
Nenad Popović, direktor Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije kaže da će se založiti za pomoć proizvođačima rakije, posebno destilerijama.
- Svega 25 odsto od ukupne količine proizvedene rakije u Šumadiji, što je oko 7,5 miliona litara godišnje, proizvodi se u registrovanim destilerijama, a 75 odsto u domaćinstvima - otkrio je Popović.
Ne kaže naš narod za badava da neko ima "pileći mozak" ako nije nešto posebno snalažljiv i razborit. Domaćica Dobrila iz jednog milanovačkog sela podelila je danas svoj zaključak s našim novinarom...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tradicionalnim pucnjem iz trešnjevog topa u Stragarima je počela privredno- turistička manifestacija "Šumadijski dani šljive" koju je svečano otvorila Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Iran je, zahvaljujući privremenom ublažavanju američkih sankcija, mogao da zaradi oko 14 milijardi dolara od izvoza nafte, izjavio je novinar Aksiosa Barak Ravid.
Sonja Ilić, narodna poslanica koja je u trenutku trudnoće, prošle godine, bila povređena u napadu opozicije, koja je na sednici pravila haos, oglasila se na skupu SNS u Beogradskoj areni.
Biljana Lukić, mrziteljka svega srpskog i jedna od najostrašćenih blokaderskih ideološkinja, udarila je ovog puta na narod koji prisustvuje današnjem skupu SNS-a kako bi podržao politiku predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Nestašica veštačkog đubriva već potresa globalno tržište zbog blokade Ormuskog moreuza, što direktno potvrđuje upozorenja predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je dan ranije ukazao na ozbiljne poremećaje i moguće posledice po poljoprivredu i snabdevanje hranom.
Ideolog blokadera, antisrbin sa dna kace i promoter nezavisne Vojvodine Goran Ješić nazvao građane "stokom" zbog podrške Aleksandru Vučiću, povodom današnjeg mitinga u Beogradskoj areni.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…
Napad na britansku bazu u Indijskom okeanu, koju koriste američke vazduhoplovne snage, pokazao je stvarni vojni potencijal Irana, izjavio je irski novinar Čej Bous, ocenjujući da je reč o značajnoj demonstraciji sile uprkos dugogodišnjim sankcijama.
Kuba je odbila zahtev ambasade Sjedinjenih Američkih Država za isporuku dizel goriva, nazvavši ga „besramnim“, usred teške energetske krize koja potresa ostrvo, prenosi Vašington post.
Obaveštajne službe Sjedinjenih Američkih Država, Izraela i drugih zemalja pokušavaju da utvrde da li novi vrhovni vođa Irana Modžtaba Hamnei zaista upravlja državom, objavio je Aksios pozivajući se na izvore iz bezbednosnih struktura.
Napad na gasovod „Turski tok“ biće smatran napadom na članicu NATO-a, uz sve posledice koje iz toga proizilaze, poručili su iz vrha vlasti u Mađarskoj, optužujući Ukrajinu za ugrožavanje energetske bezbednosti Evrope.
Tema crnih odnosno velikih boginja (variola vera) tokom vladavine Katarine Velike predstavlja jedan od najfascinantnijih spojeva medicine, hrabrosti i političke propagande u 18. veku.
Voleli ga ili ne, celulit je prirodna pojava za koju su nas ubedili da je nepoželjna, a mi vam donosimo pet manje poznatih činjenica o tome i kako ga se rešiti.
Parovi koji su se venčali u proteklih godinu dana 22. marta obeležavaju Mladence, a pošto padaju u vreme Vaskršnjeg posta, mi vam donosimo recept za posne mladenčiće koji se tope u ustima.
Bivša učesnica "Elite" Anđela Đuričić navodno je uvećala poprsje silikonskim implantima, tvrde njeni fanovi na TikToku nakon što je objavila novi snimak na ovoj društvenoj mreži.
Bivši rijaliti učesnik Kristijan Golubović otkrio jeda će istetovirati portret predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a sada je objavio i kako će to izgledati.
Pevačica Mia Borisavljević ne krije da joj je početak karijere pao i te kako teško i da je nakon objavljenog prvog albuma nastavila da peva po klubovima za 50 evra.
Pevač Marko Gačić razveo se od pevačice Goge Gačić, koju je prevario, a ona je sa njihovom decom ostala da živi u porodičnoj kući, zbog čega pevač žali.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar