Tri džinovske "lepinje sa sve" bile su dovoljne da zadovolje apetite svih onih koji su se večeras našli na gradskom trgu u Užicu i to šestog dana Međunarodnog festivala prirode i kulturnog nasleđa "Žestival".
Tradicionalno za ovaj festival, osmi po redu, lepinje za Ginisa pravi pekarska radnja "Šuljaga".
Njen vlasnik Dragan Lazić je u momentu kada smo ga posetili u njegovoj pekari, sa svojim radnicima preduzimao poslednje korake u pravljenju lepinje, mućenje jaja u lepinji, pre stavljanja u pećnicu.
Njih šest je tri džinovske lepinje stavilo u peć na drva, gde se po tradiciji peku čuvene Šuljagine lepinje.
- Ove, kao i svake prethodne godine, pravimo tri lepinje. Ne brojimo koliko jaja, brašna i kajmaka stavimo. Cilj nam je da bude dobra, kvalitetna, da nagradimo naše građanena na vernosti – kaže Dragan.
I zaista, ne broje kilograme brašna i kajmaka, kornete jaja, litre pretopa. A ova, nezvanično najveća lepinja za Ginisa ima svoje karakteristike.
- Prečnik im je 1 metar, a standardne obične lepinje je 20 cm. A što je najvažnije, ništa se ne vrati, za 5 minuta se sve podeli i pojede – kaže Dragan, koji pored ove lepinje sugrađanima podelio i 150 malih lepinja.
- Mislim da će ovo biti dovoljno da zadovolji apetite svih koji su došli večeras – dodao je Dragan, što se i posle na trgu ispostavilo tačno.
Nakon lepinje prisutni, i to oni najmlađi, mogli su da se zaslade sa dve torte. Večeras su proglašeni i pobednici, najbolji proizvođači voćnih rakija u kategoriji poljoprivrednih proizvođača i destilerija. Od 79 ocenjenih rakija, koje su po mišljenju žirija sve odličnog kvaliteta, za najbolju rakiju Festivala i nagradu "Radislav Rade Paunović" u kategoriji poljoprivrednih gazdinstava pripala je Vladanu Radovanoviću iz Pilice kod Bajine Bašte za rakiju od šljive iz 2005. godine. U kategoriji destilerija ove godine nagrada je pripala destileriji "Tim" iz Bajine Bašte za najbolju rakiju od šljive iz 2006. godine.
Pored toga, i ove godine nije izostala humanitarna akcija. Braća Starčević, vlasnici jedne užičke pekare, prodavali su svoje proizvode i sav prihod je otišao za lečenje male Anđele Veselinović, koja boluje od cerebralne paralize. Njena majka takođe je imala svoj štand sa prirodnim sokovima, čiji prihod od prodaje ide za lečenje njene ćerke.
I posle svih svečanosti, jedna priča imala je srećan kraj.
Naime, jedan otac je zamolio voditeljku programa da objavi da se izgubila četvorogodišnja devojčica T.S. i da je čeka kod razglasa. Posle pet minuta usledio je srećan zagrljaj oca i ćerke. Doveo je jedan bračni par.
- Našli smo je dole ispod trga, na donjem trgu, kako stoji i plače. Pitali smo je što plače, a ona nam kaže da se izgubila. Poveli smo je do bine da bi objavili da se devojčica izgubila. Uopšte nismo čuli kada je voditeljka programa objavila da se devojčica izgubila. Sreli smo poznanicu i ona nam je rekla da otac čeka ćerku. Požurili smo. Kada je devojčica videla oca potrčala je odmah u zagrljaj, koji je bogami trajao više trenutaka – kaže čovek koji je sa ženom našao dete.
Jedna lepinja u čast prijateljima
Dragan Lazić, vlasnik pekare "Šuljaga" koja je pripremala džinovske lepinje za Žestival jednu lepinju posvetio je u čast prijateljima novinaru Vladimiru Lojanici i Miši Poznanoviću, poznatom hroničaru Užica, koji su nedavno preminuli.
Kada je pre skoro dve decenije Ivan Jelisavčić počeo posao sa ribnjakom na jezeru u Zaovinama na Tari, nije ni slutio da će mu glavni neprijatelj biti ptice – kormorani i čaplje.
Nakon što je sinoć startovao reli "Tara 2023 - Memorijal Obrena Tešića" u Bajinoj Bašti i predstavile se posade učesnika, danas kada je trebalo da se vozi prva etapa Perućac – Mitrovac, reli je otkazan.
U eri savremene tehnologije, malo je onih koji su ostali verni starim vrednostima. Majdanpečanin Mića Janković je jedan od onih koji i danas vole da čuju stari hit i pucketanje gramofonske ploče...
“Dobar dan, ćao, ja sam Zi, ja sam iz junski Afrika, moja muškarac zoveš Nikola, moje dete Milanka, nadimak Mika, ovako se predstavlja Zeret Karigija, prva čivijaška snaha iz Južnoafričke Republike.
Prema rezultatima Popisa 2022. godine, oko polovine stanovništva u Srbiji starosti 15 i više godina je u braku (51 odsto), dok skoro trećina (31 odsto) nikada nije sklapala brak, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Nekada su tara srpska imena imala funkciju zaštite, a snaga je često bila jedna od odrednica koja je pojedinim roditeljima bila presudna u odabiru imena za njihovo dete.
Šopska salata je već decenijama omiljeni dodatak svakog većeg obroka u Srbiji, a njena popularnost leti, u sezoni paradajza i krastavaca, samo poraste. I dok većina ljudi voli ovu osvežavajuću đakoniju od povrća, malo je onih koji znaju - ko su Šopi koji su “krstili” popularnu salatu?
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kada je pre skoro dve decenije Ivan Jelisavčić počeo posao sa ribnjakom na jezeru u Zaovinama na Tari, nije ni slutio da će mu glavni neprijatelj biti ptice – kormorani i čaplje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa najvećim badminton igračem svih vremena, dvostrukim olimpijskim šampionom i petostrukim svetskim prvakom Lin Danom.
Šiptarski lobisti u Sjedinjenim Američkim Državama na sav glas kukaju zbog sve bolje saradnje SAD i Srbije, koja bi uskoro mogla da bude politički krunisana strateškim partnerstvom!
Lider Domovinskog pokreta Ivan Penava potvrdio je tokom svog gostovanja na hrvatskoj N1 da je iskreni sledbenik ustaškog pokreta svojom kontroverznom izjavom.
Udruženje "ProGlas", koje čine pripadnici samozvane elite na čelu sa Draganom Bjelogrlićem, ovih dana ponovo je u fokusu javnosti zbog nasilja na njihovom nedavnom skupu, a sada su isplivale nove informacije o njihovim mutnim pričama.
Srpska lista najoštrije je osudila današnje privođenje direktora osnovnih škola u Kosovskoj Kamenici, Negovana Vasića i Dragana Krstića, kao i upade pripadnika kosovske policije u njihove porodične domove i obrazovne ustanove u kojima obavljaju svoju časnu i odgovornu dužnost ističući da je reč o političkom pritisku Prištine i zastrašivanju svedoka i osoba koje su ukazale na izborne nepravilnosti.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U selu Škrijelje na području opštine Tutin večeras je život izgubio E.S. (2009), nakon što je, prema prvim informacijama, došlo do slučajnog opaljenja lovačke puške tokom njenog čišćenja.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen našla se na udaru oštrih kritika na društvenoj mreži Iks nakon što je saopštila da je sa norveškim premijerom Jonasom Garom Storeom razgovarala o novom paketu sankcija protiv Rusije i nastavku pomoći Ukrajini.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ocenio je da će predstojeći izbori za Državnu dumu biti najvažniji unutrašnjopolitički događaj u zemlji, čime je jasno stavio do znanja da Kremlj ulazi u izbornu godinu sa pojačanom pažnjom na bezbednost, organizaciju glasanja i političku stabilnost.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov poručio je da nove evropske sankcije neće slomiti ruski bankarski sektor, tvrdeći da su najveće banke u zemlji već dugo pod zapadnim ograničenjima, ali da uprkos tome nastavljaju da ostvaruju visoku dobit, razvijaju poslovanje i čuvaju stabilnost.
Trgovinske i političke tenzije između Rusije i Jermenije dodatno su eskalirale nakon što je ruska savezna služba za veterinarski i fitosanitarni nadzor donela odluku o uvođenju radikalnih ekonomskih mera protiv ove kavkaske države.
Istaknuti srpski kompozitor, muzički urednik i stvaralac, Vladimir Milačić umro je u 65. godini, a iza sebe je ostavio neizbrisiv trag u domaćoj muzici, pozorištu i na televiziji.
Par trikova zahvaljujući kojima će baterija telefona trajati duže na svim prazničnim putovanjima, i dati priliku za beleženje nezaboravnih i magičnih trenutaka.
Za Strelčeve kreće petogodišnji period sreće i uspeha, koji ne dolazi naglo niti uz velike preokrete, već kroz jednu naizgled jednostavnu odluku donetu u petak ujutru.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.