(VIDEO) Ovaj naš političar pao je u depresiju kad je saznao da ga žena vara! Svi ga znate!
Podeli vest
MIhailo Obrenović, sin kneza MIloša, po mnogima jedan od najprogresivnijih ljudi toga doba, za druge je i najtajnovitiji. Nedavno je u Kragujevcu, obeleženo i dva veka od njegovog rođenja, premijerno je prikazan političko-istorijski triler o njemu, a bilo je prilike da se o knezu Mihailu sazna nešto što je "učiteljica života" - istorija, skrivala pod tepih.
Rodna kuća potonjeg kneza Srbije i danas stoji u kompleksu prepoznatljivom kao Milošev venac. U samom centru grada, na levoj obali mnogo puta opevane reke Lepenice, ušuškana između Prve Kragujevačke, ujedno i prve srpske Gimnazije, Knjaževsko - srpskog teatra, prvog srpskog pozorišta i Amidžinog konaka, odakle su sa doksata Miloš i Sima Paštrmac - Amidža, kovali planove za konačno oslobođenje Srbije, dočekala je 200. godinu od rođenja svog prvog i jedinorođenog domaćina - kneza Mihaila Obrenovića.
O, po mnogima najprogresivnijem srpskom vladaru, dosta toga se zna, postoje međutim i potvrđene činjenice o kojima se, jednostavno, nije pričalo.
Povodom obeležavanja 30 godina od smrti velike pesnikinje Desanke Maksimović, muzej "21. oktobar" u Kragujevcu predstavio je njen originalni zapis poeme koji je skrivala od nacista.
Eksplicitni sniimak mladog para iz Kragujevca postao je viralan na mrežama. Oni su uhvaćeni u žestokoj akciji, i to usred belog dana, u parku, naočigled prolaznika.
14.09.2023
19:51
Vanbračni sin
Tako je na primer manje poznato da je knez Mihailo iz "zabranjene" ljubavne veze imao sina, nesuđenog vladara Srbije. Velimir Teodorović, rođen je 1849. godine kao Vilhelm Berghaus. Njegova majka Marija, bila je Nemica, a ova ljubav je procvetala tokom kneževog izgnanstva u vreme kada je boravio u Rogaškoj Slatini.
Mihailo nije imao nameru da se oženi Marijom, ali je sina priznao i meterijalno u potpunosti obezbedio. Kneževim nalogom, Vilhelm je u 17. godini kršten u pravoslavnoj crkvi kada je dobio ime Velimir Mihailo Teodorović, po izvornom prezimenu kneza Miloša. Vremenom je postao očeva slika i prilika iako se nisu često viđali.
Sin kneza Mihaila ostao je upamćen kao veliki srpski dobrotvor koji je obilato pomagao srpske studente u Evropi kao i pozorište u Beogradu, koje je njegov otac osnovao. Umro je iznenada u 48. godini, a sav svoj pozamašni imetak testamentalno je zaveštao Kraljevini Srbiji. Dece nije imao tako da je njegovom smrću izvorna loza Miloševa ugašena. Sahranjen je na Novom groblju u Beogradu, a na masivnom spomeniku jednostavno piše "Narodni dobrotvor".
Depresija
Kneževa zakonita žena, Julija Hunjadi nije bila verna srpskom vladaru. Iako je brak sklopljen iz ljubavi, par se brzo odaljio. Živeli su uglavnom odvojeno, stari knez Miloš nije gajio simpatije prema lepoj Juliji, a ona sama Srbiju nije uspela da doživi kao svoju novu otadžbinu. Budući da je često boravila na bečkom dvoru, Julija je započela romansu sa grofom Arenbergom. Sam knez Mihailo za ovo je saznao iz jednog pisma koje su srpski špijuni u Austriji uspeli da presretnu i dostave knezu. Iako u suštini više nije voleo Juliju, preljuba mu je veoma teško pala. Današnjim jezikom moglo bi se reći da je Mihailo zbog ženinog neverstva zapao u depresiju. Brak kneza Mihaila Obrenovića i Julije Hunjadi zvanično nikada nije razveden. Julija Hunjadi udala se za svog ljubavnika 12 godina nakon kneževog ubistva.
Neverni tata
- Nikada nije pouzdano utvrđeno da li je jedan od najbližih kneževih saradnika Milivoje Petrović Blaznavac bio ujedno i knežev brat. Pričalo se da je prvi srpski general, predsednik vlade, ministar vojni i upravitelj Topolivnice u Kragujevcu Blaznavac, vanbračni sin Miloša Obrenovića. Naime, njegova majka, pre stupanja u brak služila je kod Miloša pa ovakva tvrdnja, znajući za kneževe izlete sa ženama, dobija na težini. Zla se sudbina grubo poigrala životom kneza Mihaila i njegovog najbližeg okruženja. Imajući u vidu da je Mihailo "ljubovao" sa unukom svoga strica, Jevrema Obrenovića, Katarinom Konstantinović i da je možda baš to "rodoskrnavljenje" bilo uzrok njegove tragične smrti, dramski zaplet je tek bio na vratima. Nakon atentata u kome knez smrtno strada, Katarina se udaje upravo za Milivoja Petrovića Blaznavca, ako je verovati tračevi a onog vremena - svog deda strica.
Tako veo misterija ne obavija samo život nesretnog kneza Mihaila već i manje više sve ljude iz njegove neposredne blizine.
"Što se bore misli moje"
Političko - istorijski triler Milorada Milinkovića "Što se bore misli moje" donosi, takođe, i manje poznate detalje o knezu Mihailu, po čijim je stihovima film dobio ime.
Reditelj je u 140 minuta "upakovao" poslednjih nekoliko dana života, po mnogima najprogresivnijeg srpskog vladara, kneza Mihaila Obrenovića.
- Prosto je neverovatno koliko stvari o životu kneza Mihaila nismo znali. Prikupljajući građu za film, otkrio sam neke neverovatne podatke i razumeo kompleksnost njegove ličnosti. Verujem da će film da popuni neke praznine u našem znanju i očekujem da publika reaguje veoma emotivno - rekao je reditelj Milorad Milinković na nedavno održanoj premijeri u Kragujevcu, rodnom mestu kneza Mihaila.
Kragujevčani su imali privilegiju da uživo na glavnim gradskim ulicama proprate karavan fijakera. Organizatori Sajma poljoprivrede za svoje posetioce obezbedili su posebnu vožnju, jer ovakvu priliku zaista retko ko ima.
Porodica Mrvić iz Kragujevca živi u naselju Šumarice i sasvim je sigurno da svoje zeleno casrtvo od 32 ara ne bi menjali ni za kakve pare! Oni su već drugu godinu pobednici manifestacije ''Otvorena dvorišta'' za najlepše dvorište Centralne Srbije.
Mladi Kragujevčanin postao je vest dana kada se društvenim mrežama proširila priča da je kaznu za nepropisno parkiranje platio novcem u metalu! "Informeru" je ispričao kako se sve dogodilo...
Prema rezultatima prošlogodišnjeg popisa, na teritoriji Kragujevca živi 146.064 stanovnika starijih od 15 godina a među njima je 69.700 muškaraca i 76.364 žena.
Gotovo u isto vreme kada su se košarkaši Srbije vratili sa srebrom iz Manile, a Novak Đoković osvojio US Open i 24. grend slem titulu, iz Španije su sa zlatnim odličjem stigli i članovi srpske reprezentacije u sportskom ribolovu! Pa da li je moguće da je Srbija i u tome najbolja, pitali su se mnogi.
Meštani Preljine, sela kod Čačka, već treću godinu organizuju manifestaciju “Dani Preljine” u sećanje na njihovog zemljaka Dobrivoja Topalovića, pevača narodne muzike.
Nebojša Jarkin (61) iz Jagodine, diplomirani trener plivanja i vaterpola ove godine obeležava značajan jubilej - 45 godina karijere u bazenu! Za sve ove godine, kaže, najdraže mu je što je mnoge oslobodio straha da uđu u vodu i uče da plivaju i garantuje da ne postoji osoba koju ne bi mogao da obuči.
Kada je u maju sadio plastenik, deda Radosav Ilić (90) iz podnožja Zlatibora, pored ostalog povrća, posadio je krastavce, ali ne i one bele, za koje nije ni verovao da postoje!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Povodom obeležavanja 30 godina od smrti velike pesnikinje Desanke Maksimović, muzej "21. oktobar" u Kragujevcu predstavio je njen originalni zapis poeme koji je skrivala od nacista.
Zamenica tužioca Međunarodnog krivičnog suda (MKS) u Hagu Nažat Šamim Kan izjavila je danas da istraga o ruskoj "invaziji" na Ukrajinu ne može biti obustavljena zbog mirovnih pregovora.
Istoričar i univerzitetski profesor Čedomir Antić u potpunosti je razotkrio na koji način su blokaderi planirali Majdan, ali je govorio i o nasilju koje svakodnevno sprovode kako njihovi lideri tako i same pristalice blokaderske opozicije.
Kosovo i Metohiju, situaciju sa NIS-om kao i potpunu kontrolu nad medijima koju je imala bivša vlast, sve to Nataša Kandić objedinila je u svojoj objavi na "Iks" mreži, s posebnim akcentom na Borisa Tadića.
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Jedan od osumnjičenih u predmetu tužilaštva za organizovani kriminal u istrazi finansijskih tokova, a u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu, Goran R. uhapšen je 1. novembra u Hrvatskoj.
Evropska komisija kaznila je platformu Iks novčanom kaznom od 120 miliona evra zbog kršenja Zakona o digitalnim uslugama, saopštio je na brifingu u Briselu zvanični predstavnik Evropske komisije Toma Renje, prenosi TASS.
Nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful oštro je reagovao na nedavno objavljeni dokument administracije Donalda Trampa, u kojem se tvrdi da Evropa u naredne dve decenije rizikuje „civilizacijsko brisanje“ zbog migracija i integracije u EU.
Snažan zemljotres jačine 7,3 stepena Rihterove skale koji bi pogodio metropolitansko područje Tokija i okolinu mogao bi da usmrti oko 18.000 ljudskih života i izazove ekonomsku štetu od 535 milijardi dolara, pokazao je nacrt nove vladine procene.
Bivši lekar Natanijel Spenser (38) optužen je za jezive seksualne napade nad čak 38 pacijenata u periodu od 2017. do 2021. godine u bolnicama Roјal Stouk u Stouk-on-Trentu i Rasels Hol u Dadliju, prenosi Skaj Njuz.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa pokrenula je novu stranicu na zvaničnom sajtu Bele kuće pod nazivom „Medijski prestupnik nedelje“, sa ciljem da istakne primere za koje smatra da predstavljaju netačno ili pristrasno izveštavanje.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Posna lenja pita na čaše je mekana, sočna i mirisna, a priprema je jednostavna i praktična. Idealan kolač kada želite brz i ukusan desert bez mnogo komplikacija
Većina nas prostor ispod kreveta koristi privremeno skrovište za stvari. Feng šui stručnjaci upozoravaju da pet stvari nikako ne treba držati, jer privlače nesreću u dom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar