Veselin Gatić, diplomirani inženjer poljoprivrede iz Očaga kod Bogatića, pasionirani golubar, ovih dana s ponosom priča o svom jatu golubova pismonoša.
Ima ih više od stotinu, a jedan ga je proteklog vikenda posebno obradovao.
U višegrupacijskom letu na stazi dugačkoj 572 kilometra, od mesta Konispon u Albaniji, Veselinov golub se kući vratio 24. po redu od 609 koliko ih je pušteno na startu!
- Golubovi su pušteni ujutro u 5.20, a on je na krov čardaka u dvorištu sleteo tačno u 20.44 sati. Popravio je svoj rezultat! Prošli put se sa ovog leta vratio 40. a sada je postigao bolje vreme. Leteo je 619 metara u minuti iako su zbog ekstremno visoke temperature uslovi bili veoma teški - priča Veselin ponosito.
Foto: G. R.
Veselin Gatić
Na ovoj stazi prvi se kući vratio golub vlasnika iz Obrenovca koji je leteo duplo brže, čak 1.153 metra u minuti.
Veselin objašnjava da pismonoše mogu da lete i do 70 kilometara na sat i veruje da će lepotan iz njegovog jata treningom da napreduje i ostvaruje bolje rezultate.
Foto: G.R.
Veselinov šampion
- Mislim da sam otkrio budućeg šampiona! Za dugoprugaše u jatu biraju se golubovi koji kraća rastojanja preleću sporije. Mlad je, izlegao se prošle godine i osim što je dva puta leteo na stazama iz Albanije učestvovao je na kraćim iz Srbije i Makedonije - nastavlja Veselin.
Golubarstvo mu je hobi, a osvajanje bodova na registrovanim letačkim stazama izazov koji mu, kaže, pruža veliku radost.
Foto: G. R.
Veselin na imanju ima golubarnik sa oko stotinu lepotana
- Pismonoše su čudo od ptica! Ma koliko daleko da su od kuće, oni će da se vrate. U tom iščekivanju kako vreme leta odmiče, raste adrenalin, a kada se vrati i sleti u golubarnik, uzbuđenje smenjuju neopisiva radost i ponos - kaže Veselin milujući svog lepotana kojeg u velikom jatu prepoznaje po atraktivnim sivim i crnim šarama na snežno belom perju.
Hoće da ga krsti
Veselinov ljubimac još nema ime, pa zato, kroz smeh kaže, da je razmišljao da ga krsti u obližnjem manastiru Ilinje!
Na Tari, u veoma nepristupačnom delu, iznad mesta Krtica na putu Perućac -Mitrovac, vatrogasci i zaposleni u NP Tara ulažu velike napore da lokalizuju i ugase požar.
I dok se mnogi odlučuju za destinacije poput Crne Gore i Grčke, oni koji se odluče da svoj letnji odmor provedu u Šumadiji kažu da je upravo to pravi odmor za dušu i telo. Bez gužvi, bez paprenih cena i svega ostalog što nosi boravak na morskoj obali.
Prema informacijama Uprave granične policije, putnička vozila se jutros zadržavaju 70 minuta na graničnom prelazu Gradina, na izlazu iz Srbije, kao i na izlazu iz zemlje na prelazu Preševo, gde se čeka 20 minuta, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Za samo četiri godine, otkad se u Lebanu održava Paradajz fest, ova manifestacija postala je već poznata u regionu! Za razliku od španske La Tomatine u Bunolu koja privlači pažnju na ekstreman način, festival u Lebanu je spoj privrede, kulture i zabave.
Vatrogasci iz Pirota i Bele Palanke uspeli su da ugase veliki požar koji je zahvatio čak osam hektara i pretio da uništi deo sela Crvenče kod Pirota, poznato kao Gornje selo. Požar je, kažu meštani, počeo da se širi od plamena sveća sa seoskog groblja.
Petorica gorostasa iz cele Evrope, odmerili su snage u Novim Kozarcima kod Kikinde na 22. Strongman Euro kupu, u pet disciplina, od kojih je najatraktivnija bila vuča autobusa teškog 13 tona, prepunog dece!
Bogorodičina crkva u Donjoj Kamenici po mnogo čemu je najneobičnija crkva u čitavoj Srbiji. Smeštena u centru sela kraj Knjaževca i podno Stare planine, ova lepa srednjovekovna građevina i danas je prilično misteriozna i neistražena, a ono što se o njoj zna zapravo otvara mnogo više pitanja, nego što daje odgovora.
Dok cela Srbija s nestrpljenjem očekuje osveženje koje meteorolozi najavljuju, jedan Novosađanin podelio je putem društvenih mreža svoje iskustvo s visokim temperaturama.
Krajem 80-ih i početkom 90-ih Dom kulture u selu Kremna bio je mesto okupljanja tamošnje mladeži. Selo je bilo živo, bez mobilnih telefona, društenih mreža, slušala se dobra muzika, a njihovu diskoteku posećivali su i Užičani...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vest da je general Ratko Mladić preminuo u pritvorskoj jedinici u Hagu, još jednom je pokazala kakvo je pravo lice blokadera koji po društvenim mrežama histerično slave njegovu smrt.
Dok celokupna srpska javnost sa tugom reaguje na vest o smrti generala Ratka Mladića u Haškom tribunalu, pripadnici ekstremističkih blokaderskih krugova ponovo su pokazali svoje pravo lice.
Prošlo je više od tri sata otkako je odjeknula vest da je u Haškom kazamatu preminuo general Ratko Mladić, a na zvaničnim profilima "studenata u blokadi" vlada jeziva tišina!
Nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske general Ratko Mladić preminuo je u pritvorskoj bolnici u Hagu u 83. godini, a društvene mreže preplavili su isečci njegovih intervjua u kojem je govorio o stradanju našeg naroda i svom besmislu koji rat nosi.
Nakon što je danas u Haškom kazamatu, posle duge i teške bolesti, preminuo general Ratko Mladić, sramna opoziciona politička scena još jednom je pokazala svoje pravo lice!
Voditeljka Tijana Jović pokazala je zanosnu liniju i otkrila koje vežbe radi kako bi održala formu pred početak druge sezone "Exatlona", u kojoj će se pojaviti u ulozi voditeljke sportskog rijalitija.
Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, od septembra ulazi u "Exatlon Srbija", gde će morati da pokaže koliko su mu fizička spremnost, disciplina i izdržljivost na zavidnom nivou., a ovo je njegov profil
Nemanja Radovanović, nekadašnji takmičar "Exatlona", otvoreno je govorio o iskustvu u sportskom rijalitiju, teškim poligonima, povredama, ali i odnosu sa Sanjom, za koju kaže da je postala njegov veliki prijatelj.
Mensur Ajdarpašić, jedan od najprepoznatljivijih bivših učesnika "Zadruge", od septembra će se oprobati u potpuno drugačijoj ulozi – kao takmičar najpoznatijeg sportskog rijalitija "Exatlona".
Voditeljka emisije "Druga strana Exatlona" Tijana Jović pozirala je na Cirkus poligonu u nesvakidašnjem izdanju, privukavši pažnju upečatljivom šminkom i atraktivnim stajlingom.
Ratko Mladić, koji je danas preminuo u Hagu, bivši je general i komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske tokom rata u Bosni i Hercegovini, kojeg je Haški tribunal osudio na doživotnu kaznu zatvora.
Novinarka Olivera Miletović gostovala je u Info jutru i tom prilikom govorila o napadima na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i otkrila detalj iz prošlosti dok su se ona i lider države privatno družili.
Televizijska produkcija dobija novu adresu za velike priče, aktuelne teme i atraktivan program od 1. septembra. U Novom Sadu je otvoren novi studio za emisije, osmišljen tako da spoji savremeni dizajn, najnoviju tehnologiju i uslove koji odgovaraju najvišim produkcijskim standardima.
Zajedničkom i precizno koordinisanom akcijom Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala (VTK), Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i više specijalizovanih jedinica MUP-a, razbijena je "INF Grupa" najaktivnija i najopasnija hakerska organizacija koja je do sada delovala na prostoru Balkana.
Radnici putarskog preduzeća iz Subotice M.K. (36) i B.A. (62) poginuli su jutros oko 7 sati na magistralnom putu između Kljajićeva i Sivca, gde su obavljali putarske radove, kada je na njih naleteo vozač kamiona (30).
Osnovno javno tužilaštvo u Somboru saopštilo je da je određeno zadržavanje do 48 sati S. Đ. (30) osumnjičenom da je jutros na putu Kljajićevo - Sivac, teretnim vozilom udario dvojicu radnika puta, koji su preminuli na licu mesta.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za suzbijanje kriminala, Odeljenja za suzbijanje privrednog kriminala i Policijske uprave u Novom Pazaru, u saradnji sa Poreskom policijom, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Pazaru, uhapsili su tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršenjem krivičnih dela poreska utaja i poreska prevara u vezi sa porezom na dodatnu vrednost oštetili budžet Republike Srbije za više od 38,9 miliona dinara.
Predsednik SAD Donald Tramp smanjio je vojne vežbe sa Južnom Korejom, ponovo istakao „veoma dobre odnose“ sa Kim Džong Unom i objavio njihove stare zajedničke fotografije
Više stotina stanovnika španske Seute krenulo je ka plaži El Trampolin u pokušaju da sa nje ukloni migrante koji su se tamo ponovo okupili, uz povike „Ovo je naša plaža“, a policija je morala da se postavi između dve grupe kako bi sprečila direktan sukob.
Francuska mora da se pripremi za mogućnost direktnih i nasilnih neprijateljskih napada na svojoj teritoriji, upozorila je šefica unutrašnje obaveštajne službe DGSI Selin Berton.
Holivudski glumac Žan-Klod Van Dam, gost Međunarodnog filmskog festivala u Nišu, sastao se juče sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem, a u Gradskoj kući susreo se i sa mladim karatistima Karate kluba "Niš".
Nacionalni festival filma i televizije - NAFFIT 2026 biće održan od 3. do 6. septembra na Zlatiboru, uz četiri dana projekcija, razgovora, susreta i festivalskih programa posvećenih domaćoj kinematografiji, televiziji i stvaraocima koji su obeležili srpsku audiovizuelnu scenu.
Srpska književnost ima dugu tradiciju humora, satire i komedije, a pojedina dela uspela su da nadžive vreme i ostanu jednako zanimljiva i današnjim čitaocima.
Ako mislite da znate koje je najekskluzivnije mesto u Italiji, možda ćete se iznenaditi. Nije reč o luksuznom restoranu, baru ili klubu, već o čitavom ostrvu Monte Kristu. Ovo izolovano mesto toliko je zaštićeno da je pristup posetiocima strogo ograničen.
Zapušen odvod i neprijatan miris mogu biti posledica nagomilane masnoće. Pre nego što pozovete vodoinstalatera, isprobajte jednostavan kućni trik sa sastojcima koje gotovo sigurno već imate.
Na Jutjub kanalu "Informer portal" večeras od 20 časova očekuje vas nova, dugo iščekivana epizoda emisije "Demanti", a ovoga puta gost je denser Dr Iggy!
Frontmen grupe "Leksington" Bojan Vasković svojevremeno je govorio o dramatičnom periodu kada je zajedno sa majkom i sestrom bio uhapšen pod sumnjom da su pomagali u skrivanju srpskog heroja Ratka Mladića.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.