Maturanti ne gube vreme! U toku prijava za besplatnu pripremnu nastavu za malu maturu!
Za samo četiri dana više od 200 lozničkih osmaka prijavilo se za besplatnu pripremnu nastavu za prijemni ispit za srednju školu!
25.02.2025
13:45
D.K.
Srbija
Zašto i ne bi?! Meteoriti mogu biti veoma vredni, a malo ko ih sakuplja, pogotovo kod nas. Kada je pre pet godina na planini Devici u istočnoj Srbiji pronašao prvi primerak, pomislio je da je to poludragi kamen!
Od tada, kako mnogo vremena provodi u prirodi, uvek pogledom traži meteorite. On je jedan od malobrojnih ljudi u našoj zemlji koji skupljaju stene koje su iz svemira pale na površinu Zemlje!
- Kolekcionar sam već 20 godina i sakupljam stare novčanice i stare satove, poludrago kamenje, kovanice i ukrase. Kad sam pronašao meteorit pre pet godina pohvalio sam se prijatelju kolekcionaru, međutim, on je odmah prepoznao da nije reč o poludragom kamenu već o meteoritu. Imao je već prilike da ih vidi i znao je dosta o njima. Oduševljen tim meteoritom počeo sam da tragam za njima. Naravno, čitao sam dosta o njima jer sam morao da saznam kako izgledaju, koje su im osobine - nabraja Čuljković.
Tako su meteoriti postali njegova velika strast i za pet godina uspeo je da prikupi, kaže, lepu kolekciju sa oko 30 primeraka.
Foto: D. K.
- Imam veliku kolekciju starih satova, imam i kolekciju sa oko 20.000 starih novčanica, ali mi je kolekcija meteorita najdraža. Fascinira me njihovo poreklo, to što potiču iz svemira. Izgledaju samo na prvi pogled kao kamenčići, ali kada malo više čitate o njima i malo duže ih sakupljate onda možete da ih lako prepoznate u prirodi. Dok putuju kroz vasionu sagorevaju i obično su tamne boje. Prilikom sagorevanja se zaoble i nemaju oštre ivice. Mogu sada da ih prepoznam i u gomili kamenja, bez pomoći magneta - objašnjava Čuljković i podseća da svi meteori pokazuju magnezitam, jer sadrže gvožđe i nikl.
Foto: D. K.
Prema njegovim rečima, meteoriti dolaze na Zemlju sa Venere, Marsa i sa drugih planeta i u sebi mogu da imaju različito poludrago kamenje, čak i dijamante.
- U Moskvi postoji institut koji izdaje potvrdu da je neki kamen meteorit. Potrebno je da im pošaljete mali deo meteorita i oni vam izdaju zvaničnu potvrdu, a pored toga mogu da posreduju oko prodaje. Meteoriti mogu da budu veoma vredni i za naučnike, i u meterijalnom smislu. Međutim, ja nisam zainteresovan za njihovu procenu. Sakupljam ih zato što volim da ih imam - kaže Čuljković.
Foto: D. K.
Prema procenama naučnika, na Zemlju godišnje padne oko 20.000 tona meteorskog materijala, najvećim delom u vidu fine prašine koja se ne vidi golim okom.
Jedan od najskuplje plaćenih meteorita svakako je mesečev meteorit pronađen 2017. godine u severnoj Africi.
On je bio težak skoro 5,5 kolograma, a prodat je na aukciji za 612.500 dolara!
Pad meteorita na tlo Srbije prvi je opisao naš čuveni botaničar Josif Pančić u svom naučnom radu objavljenom 1880. godine u Glasniku srpskog učenog društva.
Meteorit je pao nedaleko od Sokobanje 13. oktobra 1877. godine. Kako se pretpostavlja bio je težak oko 80 kilograma, a od komada na koje se raspao pri padu, sakupljeno je oko 49 kilograma.
Prema Pančićevom opisu, pad meteorita pratile su tri jake eksplozije, zatim se pojavio gust oblak dima i uz tutnjavu čulo se zviždanje meteorskog kamenja kroz vazduh. Padala je kamena kiša, a očevici su tvrdili da se užarena kugla videla na daljini od 60 kilometara.
Raspadnuti komadi pali su na prostor između sela Šarbanovac na severu banjske kotline, Sokobanje na jugu i planine Device na istoku.
Najveći kamen težine 38 kilograma pao je severno od Sokobanje, drugi po težini od 16,3 kilograma pao je severozapadno od Sokobanje. Meteorit koji se čuva se u Prirodnjačkom muzeju težak je nešto preko 16 kilograma, a ostali primerci krase vitrine mnogih svetskih muzeja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti iz Švajcarske, gde učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu, poručivši da sa optimizmom i verom u snagu Srbije ulazi u važne razgovore koji predstoje.
19.01.2026
23:06
Blokaderi su juče pokušali da organizuju masovne skupove pozivajući građane, govorili „hajde da im pokažemo koliko nas je“. Međutim, kao što se i pretpostavilo, u Čačku i Šapcu okupila se tek manja grupa, čime je još jednom pokazano da nemaju podršku naroda.
19.01.2026
23:45
Biznismen Branko Babić na svom X profilu objavio je snimak kojim je mnogo toga objasnio.
19.01.2026
22:57
Blokader Goran Kajfeš iz Novog Sada, optužen za napad na snimatelja Informera Petra Mladenovića nalazi se u kući blokaderskog prevoznika i lažova Milomira Jaćimovića, a redovno ga posećuje ideolog opozicije Miran Pogačar.
19.01.2026
21:29
Milo Lompar, blokaderski profesor svestan je da gube i naredne izbore, a to je potrvdio prilikom jednog gostovanja na tajkunskim medijima u kom je udario na antisrpsku opoziciju.
19.01.2026
22:27
Takmičarke Crvenog tima u Exatlonu priredile su iznenađenje muškom delu ekipe i obradovale ih masažom koja im je veoma prijala.
19.01.2026
21:55
Tokom jedne žešće prepirke u Plavom timu, Anabela Zonai je žestoko udarila na Sanju Kalinović, koja joj je odgovorila da je zla.
19.01.2026
21:14
Saopšteno je da će pobednici 11. epizode Exatlona pored vile dobiti i nagradu u vidu telefonskog poziva u trajanju od 50. minuta, što je rasplakalo Milicu Ohman kojoj nedostaju deca.
19.01.2026
21:35
Članica Plavog tima Exatlona Sanja Kalinović rekla je da joj je ova Nova godina prva bez oca, a govoreći o tome se rasplakala pred kamerama.
19.01.2026
21:42
Večeras, na samom početku nedelje, gledaoce Exatlona Srbija na Informer televiziji očekuje još jedna izuzetno napeta epizoda, koja počinje u 21 čas.
19.01.2026
15:26
Vjerica Radeta, potpredsednik Srpske radikalne stranke gostujući u Info jutru komentarisala je ustaške pokliče "Za dom srpemni" i podršku evroparlamentarca Tonina Picule ovakvim ustaškim iskazima.
19.01.2026
10:47
Ne propustite, samo na TV Informer!
17.01.2026
09:00
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
16.01.2026
10:34
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
16.01.2026
09:49
Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras kod mesta Katrga.
19.01.2026
22:13
Večeras je u beogradskom naselju Kaluđerica izbio požar.
19.01.2026
21:57
Vasilije Gačević (23), jedan od osumnjičenih za ubistvo srpskog MMA borca Stefana Savića, danas je lišen slobode u Španiji nakon skoro dve godine bežanja od pravde.
19.01.2026
21:35
Mladi reprezentativac Srbije Stefan Savić izboden je na Dorćolu u februaru 2024. godine. Vasilije Gačević, osumnjičeni za ubistvo, uhapšen je u Španiji.
19.01.2026
20:42
Vasilije Gačević koji je osumnjičen za ubistvo MMA borca Stefana Savićam uhapšen je u Španiji. Stefanov deda Radoš, krako se oglasio za Informer.
19.01.2026
20:26
Advokati vlasnika bara Le Constelation, u kojem je na Novu godinu u požaru poginulo 40 osoba, a povređeno 116, demantovali su tvrdnje koje se pojavljuju u medijima.
19.01.2026
23:10
Predsednik hrvatskog Sabora Gordan Jandroković danas je komentarisao odluku Evropske rukometne federacije (EHF) da zabrani Tompsonovu pesmu "Ako ne znaš što je bilo“ na Evropskom rukometnom prvenstvu, ističući da to neće promeniti stav hrvatskih navijača.
19.01.2026
22:50
Grenlandske vlasti neće dozvoliti Džefu Landriju, specijalnom izaslaniku američkog predsednika Donalda Trampa za Grenland, da prisustvuje tradicionalnoj trci psećih zaprega na ostrvu, prenosi Politico.
19.01.2026
22:30
Češki premijer Andrej Babiš izjavio je da razume bezbednosne argumente američkog predsednika Donalda Trampa u vezi sa Grenlandom i naglasio potrebu za postizanjem međunarodnog dogovora oko budućnosti ostrva.
19.01.2026
21:53
Iako je prvobitni plan bio da legendarni glumac Žarko Laušević bude sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, njegova urna ipak nije položena u Srbiji, prenose domaći mediji.
19.01.2026
16:56
Sahrana reditelja i učitelja glume Miroslava Mike Aleksića, koji je preminuo juče, biće održana u sredu 21. januara na Centralnom groblju u Beogradu u 13.30 sati.
19.01.2026
12:54
Biljana Mašić, supruga preminulog Miroslava Mike Aleksića kaže da reditelj i profesor glume teško bolovao, da se borio do kraja iako se znalo da će ga bolest nadvladati.
19.01.2026
12:44
Čuveni Mister Bin (Rouan Atkinson) i bivša porno zvezda Mia Kalifa su u vezi, makar po komentarima i statusima koji su preplavili internet i društvene mreže.
19.01.2026
11:17
Reditelj i vlasnik škole glume Miroslav Mika Aleksić preminuo je sinoć u Beogradu, a njegova supruga Biljana Mašić, profesorka glume na Fakultetu dramskih umetnosti, bila je uz njega do samog kraja.
19.01.2026
08:42
Italijanski modni dizajner Valentino je preminuo, saopštili su iz njegove fondacije.
19.01.2026
18:08
Za tri znaka Zodijaka, ove godine označavaju vreme velike transformacije.
19.01.2026
19:00
Valentino Garavani preminuo je danas u Italiji i ostao je upamćen kao jedan od najromantičnijih dizajnera u istoriji mode.
19.01.2026
19:46
Iako na prvi pogled deluju gotovo isto, crveni i beli krompir razlikuju se po sastavu, ukusu i načinu pripreme, što može značajno da utiče na krajnji rezultat jela.
19.01.2026
20:20
Valentino Garavani je poslednji predstavnik velike tradicije italijanske visoke mode.
19.01.2026
19:01
Rijaliti učesnica Miljana Kulić ponovo je uspostavila kontakt sa bivšim dečkom Lazarom Čolićem Zolom.
19.01.2026
23:00
Aleksandar Kos, muškarac koji živi sa Čedomirom Jovanovićem, danas je priveden u Beogradu. Javnosti je odranije poznat, a svojevremeno je bio učesnik rijaliti programa.
19.01.2026
22:32
Aleksandar Kos, koji živi sa političarom Čedomirom Jovanovićem, priveden je danas na Senjaku.
19.01.2026
21:55
Večeras je na Senjaku uhapšen Aleksandar Kos.
19.01.2026
21:20
Muzičar Vasil Hadžimanov oglasio se povodom smrti majke, pevačice i glumice Senke Veletanlić-
19.01.2026
21:16
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar