Patrijarh srpski Porfirije otišao u Moskvu! Ovo je glavni razlog
Podeli vest
Patrijarh srpski Porfirije doputovao je u Moskvu gde će boraviti tokom Svetle sedmice, a tokom posete Moskovska duhovna akademija uručiće mu diplomu počasnog doktora bogoslovskih nauka.
Delegacija Srpske pravoslavne crkve na čelu sa patrijarhom srpskim Porfirijem doputovala je sinoć u Moskvu, na poziv patrijarha moskovskog i sve Rusije Kirila, objavila je SPC.
Veliki broj vernika se uoči Badnjeg dana i Božića sete patrijarha Pavla koji je neretko isticao važnost porodice i mira u domu tokom cele godine, a posebno za vreme najradosnijeg hrišćanskog praznika. Međutim, mnogi ne znaju da je jedna medicinska sestra zabeležila poslednje reči voljenog srpskog patrijarha.
Patrijarh Porfirije podelio je danas u Hramu svetog Save na Vračaru božićne paketiće mališanima iz porodica sa više dece, porodica samohranih roditelja, kao i deci iz Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj.
04.01.2025
16:25
U pratnji poglavara SPC su arhiepiskop novosadski i mitropolit bački Irinej, iguman manastira Kovilj arhimandrit Hariton, šef kabineta patrijarha srpskog protojerej Đorđe Stojisavljević, rektor Bogoslovije u Beogradu protođakon Radomir Vrućinić, protođakon Radojica Žagran, sabrat manastira Kovilj arhiđakon Justin, đakon Ivan Vasiljević, kao i ipođakoni Dejan Nakić i Vladimir Jelić.
Na aerodromu Šeremetjevo goste su dočekali predsednik Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije mitropolit volokolamski Antonije i ambasador Srbije u Ruskoj Federaciji Momčilo Babić.
"Dočeku delegacije su prisustvovali i starešina Podvorja SPC u Moskvi episkop remezijanski Stefan, savetnik patrijarha moskovskog i sve Rusije protojerej Nikolaj Balašov, zamenik predsednika Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije protojerej Igor Jakimčuk, načelnik protokola Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije iguman Teofan, službenik Sekretarijata za međupravoslavne odnose Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije A. Hošev, savetnici ambasade Srbije G. Božić i Milojević", navedeno je u saopštenju.
Povodom tragedije koja se dogodila u Novom Sadu oglasio se i srpski patrijarh Porfirije. On je poslao snažnu i emotivnu poruku i izjavio saučešće porodicama žrtava.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je u avgustu zatražio od poslanika Vaseljenske patrijaršije da podignu status raskolničke Pravoslavne crkve Ukrajine (PCU) na rang patrijaršije, prenosi ukrajinski portal „Strana.ua“.
28.09.2024
05:30
Foto: Tanjug/Marko Đoković
Poglavaru SPC će, na osnovu odluke akademskog kolegijuma Moskovske duhovne akademije, na čelu sa dekanom i episkopom sergijevo-posadskim i dmitrovskim Kirilom, biti uručena diploma počasnog doktora bogoslovskih nauka (honoris causa) za naučni i obrazovni doprinos razvoju bogoslovske nauke i jačanju veza između dve sestrinske crkve.
Dva patrijarha će 25. aprila služiti božanstvenu liturgiju u Svetouspenskom hramu Trojice-Sergijeve Lavre a patrijarh Porfirije, sa izaslanstvom Srpske patrijaršije, posetiće tokom Svetle sedmice i Podvorje SPC, kao i manastire i druge velike svetinje Moskve.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Veliki broj vernika se uoči Badnjeg dana i Božića sete patrijarha Pavla koji je neretko isticao važnost porodice i mira u domu tokom cele godine, a posebno za vreme najradosnijeg hrišćanskog praznika. Međutim, mnogi ne znaju da je jedna medicinska sestra zabeležila poslednje reči voljenog srpskog patrijarha.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u zvaničnoj poseti Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) odakle je odgovarao na goruća pitanja za Srbiju, a jedno od njih tiče se i sudbine Naftne industrije Srbije (NIS).
Skoro tri dana od kako je Informer otkrio da je serija "Radio Mileva", koja se emituje na Radio-televiziji Srbije (RTS), postala medijska platforma za prljavu blokadersku propagandu, bila su potrebna čelnicima javnog servisa da se oglase.
Predrag Đokić, poznati verski analitičar, komentarisao je za Informer navode najveće ruske obaveštajne službe - da postoji plan da se u Crnoj Gori osnuje Crnogorska pravoslavna crkva.
Tajkunski mediji nastavili su sa fabrikovanjem afera, ovoga puta plasirajući neistinu o navodnoj "histeriji vlasti" povodom posete delegacije Evropskog parlamenta Srbiji. Kako tvrde, predsednik Aleksandar Vučić i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić odlučili su da izbegnu susret.
Megaskandal dogodio se na tajkunskoj televiziji N1, koja je više puta pokazala da je otvoreno antisrpska, a sada je otišla još dalje u svojoj kampanji širenja mržnje prema Srbima otcepivši Kosovo i Metohiju od naše zemlje.
Tokom dosadašnjeg Exatlon takmičenja influenser Jovan Radulović Jodžir imao je svoje uspone, padove i smešne momente, a sve to zabeležila je naša kamera.
U kampu Plavog tima najvećeg sportskog rijalitija Exatlon došlo je do žestokog sukoba između Sanje Kalinović i Nemanje Radovanovića. Rasprava je izbila zbog, naizgled, banalne situacije, ali je brzo prerasla u obračun praćen teškim rečima.
Marko Milovanović, sada već bivši član Crvenog tima rijalitija Exatlon, zamalo je zakasnio na let za povratak u Beograd, pa je bio primoran da pretrči dva kilometra kako bi stigao.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Aleksandra O. (40) zbog sumnje da je 8. avgusta prošle godine na u Zemunu, upotrebom sile prinudio oštećenu na obljubu.
U Ulici Kisačkoj 62a, u Novom Sadu, sinoć je došlo do pokušaja razbojništva, kada je nepoznati muškarac, sa fantomkom na glavi, napao mladića koji se kretao ka ulazu u zgradu.
Dušana P. (16) koji je na Zvezdari pucao na babu i dedu, a potom sebe ubio su baba po ocu S.P. (66), stric A.B. (41) i deda po ocu Z.P. (67) prijavili policiji u decembru 2025.godine zbog nasilnog ponašanja, međutim, njega je tada otac Jovan P. (42) skrivao.
Pripadnici MUP-a u Subotici, intenzivnim radom uhapsili su danas A. B. (21) i B. D. (28) iz Subotice, zbog sumnje da su tokom prethodnog vikenda provalili u jednu vikendicu u okolini Subotice i ukrali razni električni alat i luster od bakra, nakon čega ih je policija uhapsila.
Pretnje Vašingtona novim vojnim udarima na iransku teritoriju su kategorički neprihvatljive, izjavila je Marija Zaharova, portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova, komentarišući situaciju u Islamskoj Republici.
Ukrajinski parlament sproveo je opsežne kadrovske promene u državnom vrhu, a najveće iznenađenje predstavlja ostavka šefa Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) SBU Vasil Maljuk.
Američki predsednik Donald Tramp oglasio se večeras povodom protesta u Iranu, poručivši demonstrantima da nastave sa protestima i navodeći da je „pomoć na putu“, bez preciziranja na šta se ta poruka odnosi.
Holivudski glumac Mark Rafalo izazvao je buru reakcija na crvenom tepihu dodele Zlatnih globusa, kada je otvoreno progovorio o političkoj i društvenoj situaciji u Americi.
Godine 1962. godine kratkometražni animirani film "Surogat" Dušana Vukotića osvojio je Oskara i time postao prvi neamerički animirani film koji je dobio tu nagradu.
Problemi sa internet konekcijom spadaju među najčešće tehnološke smetnje današnjice. U trenutku kada veza nestane, probajte sami tri trika, koji lako otklanjaju problem.
Jelo koje se lako priprema, a na sto stiže puno mirisa i domaćeg ukusa, rebra se tokom pečenja polako omekšavaju i postaju izuzetno sočna, dok se krompir i kupus peku u istom sudu, upijajući sokove mesa.
Dok su psi obično poznati po tome što su veseli, energični i puni ljubavi, postoje i oni koji, iz različitih razloga, mogu postati prilično dosadni za svoje vlasnike.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar