Najtopliji početak juna u istoriji merenja: Srbija na udaru toplotnog talasa
Podeli vest
Vreli dani stižu u Srbiju, a leto još nije ni počelo. Početak juna, prema rečima meteorologa, jedan je od najtoplijih u istoriji merenja, a toplotni talas trajaće do 8. juna kada nas nakon toga očekuje rashlađenje.
U Srbiju je stigao prvi tropski talas što je uslovilo veoma toplo vreme, ali i opasno po zdravlje! Dnevna merenja prelaze 30 stepeni stepni, dok rekorde obaraju i jutarnja merenja.
Prema najavi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, vreme će danas biti sunčano i toplo, uz temperature koje će ići preko 30 stepeni Celzijusovih.
02.06.2025
06:45
- Nakon toga ponovo se nastavlja period sa izuzetno visokim temperaturama. Maksimalne vrednosti danas u Srbiji od 30 do 33 stepena, a potom od sutra pa do kraja ove sedmice u intervalu od 32 do čak 36 stepeni, što predstavljaju temperature koje su za sedam do 10 stepeni iznad prosečnih vrednosti za početak juna meseca - rekao je Sovilj
Dodao je da će maksimalna temperatura u prvoj nedelji juna uglavnom biti između 33 i 35 stepeni.
- Narednih dana sasvim izvesno približiti datumskim temperaturnim rekordima sa određenom verovatnoćom da u pojedinim danima rekordi budu i prevaziđeni. Biće ovo jedan od najtoplijih početaka juna meseca u istoriji meteoroloških merenja u našoj zemlji - naveo je Sovilj.
U Srbiji se očekuju tropski dani sa temperaturama do 35 stepeni, a zbog visokog UV indeksa upaljen je i crveni meteoalarm, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod Srbije RHMZ).
Afrički anticiklon narednih deset dana će se proširiti na veći deo Evrope, a kod nas će zahvatiti deo Vojvodine, što znači da će temperatura biti i do 36-37 stepeni, najavio je meteorolog Ivan Ristić.
30.05.2025
13:27
Ističe da će najtoplije biti od četvrtka do nedelje, kada u južnim i centralnim delovima zemlje može biti od 35 do 36 stepeni, zbog čega će, kako je rekao, biti izdat narandžasti meteoalarm.
- Već tradicionalno najviše temperature beleže se u dolini Velike Morave, na području Beograda i u nižim ravničarskim delovima. Dnevna kolebanja temperature i dalje će biti izražena pogotovo van većih urbanih sredina, gde te dnevne razlike između jutarnje i dnevne temperature mogu biti veće od 20 stepeni - naglasio je Sovilj.
Foto: Tanja Andric
Slobodan Sovilj, meteorolog
Takođe navodi da se u centralnom delu Beograda prognoziraju tropske noći od 3. juna i da će minimalne temperature biće od 20 do 22 stepena.
- Sve prognoze ukazuju da će nastupajuće leto biti veoma toplo, pozitivno odstupanje temperature od bar dva stepena uz deficit padavina. To znači da nas očekuju produženi toplotni talasi, produženi sušni periodi i manjak padavina, kao i povećanja ekstremnosti meteoroloških uslova. Potrebno je redovno pratiti najave i upozorenja Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije upravo zbog pojave kratkotrajnih vremenskih nepogoda koje često prekidaju dugotrajne toplotne i sušne periode - upozorio je Sovilj.
Kaže da je prethodno leto bilo bilo najtoplije u istoriji merenja i da je izvesno da će se leto koje dolazi približiti tim rekordnim vrednostima, ali da će se to videti u nastupajućim mesecima.
- Što se tiče pojedinačnih datumskih rekorda očekujemo da oni budu oboreni u narednih desetak dana. Početak juna meseca je svakako topliji od prethodne godine kada je juni bio najtopliji u istoriji meteoroloških merenja. Prošle godine smo zabeležili od 12 do 22 tropska dana u nižim predelima i ukoliko se ostvare ove mesečne prognoze vremena, možemo svedočiti novim rekordima ove godine - zaključio je Sovilj.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Srbiju je stigao prvi tropski talas što je uslovilo veoma toplo vreme, ali i opasno po zdravlje! Dnevna merenja prelaze 30 stepeni stepni, dok rekorde obaraju i jutarnja merenja.
Smene direktora i urednika u medijima koji posluju u okviru “Junajted grupe” izazvale su pravu histeriju jedino u beogradskim redakcijama N1 i sličnih medija, dok se redakcije ovih medija u Sarajevu i Zagrebu ovom temom gotovo i ne bave.
Nemački list Berliner cajtung objavio je da bi gasovodi „Severni tok“ mogli ponovo da budu pokrenuti uz direktno učešće Sjedinjenih Američkih Država, što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio još u decembru 2024. godine u ekskluzivnom intervjuu za Informer televiziju.
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Skupštine Srbije i narodni poslanik SNS dr Uglješa Mrdić, pozvao je građane da mu dostave podatke o protivzakonitim radnjama tužilaca među kojima je Zagorka Dolovac, Mladen Nenadić i Branislav Lepotić.
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) i savetnik predsednika Republike Miloš Vučević izjavio je danasi da se neće dozvoliti da neko kamenuje i vređa vladike srpske crkve, da sprečava gradnju hramova i slobodu bogosluženja, kao ni da proglašava ideologiju važnijom od srpskog identiteta i interesa, od vekovnih tradicija i svetinja.
Video snimak čiji je glavni akter propali političar Sergej Trifunović u kom nekadašnji predsednik Pokreta slobodnih građana govori o cenzuri Aleksandre Subotić, smenjene direktorke tajkunskih medija koji posluju unutar “Junajted grupe”, ponovo je postao aktuelan nakon što je obelodanjeno da će nova uprava voditi medije poput N1, Nove, Radara i Danasa.
U emisiji Exatlon Specijal bivša učesnica Exatlona Tijana Jović, otkrila je kako su je takmičari ogovarali iza leđa i da joj je smetalo što joj se niko nije direktno obratio.
Prethodne sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam da li je rektor Vladan Đokić i dalje poželjan za studente blokadere, kako van reflektora izgleda voditeljka Maja Nikolić, da li je političarka u pokušaju Biljana Đorđević uspela da sebe predstavi kao "ženu iz naroda", kuda šetaju najpoznatiji najbolji drugari naše javne scene - Čedomir Jovanović i Aleksandar Kos…
Narodni poslanik Nebojša Bakarec i državni sekretar Adam Šukalo gostujući u Info jutru komentarisali su sinoćni napad na sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu.
Devojčica (14) iz Ulcinja, identifikovana je kao osoba koja je stajala iza lažne dojave da je u Osnovnoj školi "Maršal Tito" u tom gradu postavljena bomba.
Sinoć se na magistralnom putu Zaječar - Knjaževac dogodila saobraćajna nesreća u u kojoj su učestvovali pogrebno vozilo iz Zaječara, firme ''Venac'' i teretno vozilo Vojske Srbije.
Ukrajinska policija je objavila video snimak na kojem se vidi osumnjičena kako ostavlja eksploziv u centru Lavova. Ukrajinski ministar unutrašnjih poslova Igor Klimenko izjavio je da je bombardovanje u Lavovu verovatno naručeno iz Rusije.
Državljanka Ukrajine uhapšena je zbog sumnje da je umešana u eksplozije koje su odjeknule u Ljovu, saopštilo je tužilaštvo Ukrajine, dok je prema poslednjim podacima policije povređeno 24 ljudi, a jedna pripadnica patrolne službe je poginula.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da sarađuje sa guvernerom Luizijane Džefom Lendrijem kako bi Sjedinjene Američke Države poslale bolnički brod na Grenland, navodeći da je cilj pružanje medicinske pomoći stanovništvu tog arktičkog ostrva.
Nakon što je doživela seksualno zlostavljanje Aleksandra Janković, glumica koja je imala zapaženu ulogu u seriji "Selo gori, a baba se češlja" poželela je da se ubije.
Film "Biće novih leta" premijerno stiže 24. februara, a glumica Tamara Krcunović ističe da je njena junakinja Senka zbog opsesije letovanjem izgubila bliskost sa porodicom.
Vraća se "Igra prestola", serija koja je osvojila svet rušeći pravila televizije pričajući političku drama u kostimu srednjeg veka, ali sada priča o Gvozdenom prestolu dobija pozorišnu adaptaciju koja će publiku ponovo povesti put Vesterosa.
Još za života Petra II kružile su glasine da Pavle nije njegov sin već da ga je Katarina prevarila kako bi, rađanjem naslednika, učvrstila svoje mesto na dvoru. Da li je u pitanju silna želja žene da se ostvari kao majka ili dvorska zavera?
Kandidat u "Pinkovim zvezdama" Mirnes Muslim ispričao je kako Zorica Brunclik nije došla u emisiju zbog zdravstvenih problema i poželeo joj brz oporavak.
Voditeljki Jovani Jeremić u studio je stiglo iznenađenje u vidu torte u obliku lava, a voditeljka je poslasticu odmah poljubila u mesto gde su oslikana usta.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar