NIS je do sada pustio u rad 60 fotonaponskih elektrana na benzinskim stanicama.
Solarne elektrane puštene su u rad i u Pogonu za proizvodnju pijaće vode „Jazak“, Rafineriji nafte u Pančevu i poslovnom objektu u Ulici Arse Teodorovića u Novom Sadu.
Zbirna proizvodnja električne energije iz svih fotonaponskih elektrana kompanije u pogonu iznosila je 2,2 GWh u 2024. godini.
Planirano je da do kraja 2025. godine ukupni kapacitet svih solarnih elektrana NIS-a iznosi 11 MWp, sa godišnjom proizvodnjom od oko 13,6 GWh. Smanjenje emisije ugljen-dioksida na godišnjem nivou planirano je na oko 15 000 tona.
Kompanija NIS do sada je izgradila i pustila u rad 60 fotonaponskih elektrana na benzinskim stanicama, a projekat se realizuje i na drugim objektima kompanije. U rad je puštena i fotonaponska solarna elektrana u Pogonu za proizvodnju pijaće vode „Jazak“ ukupne snage 620 kWp, koja ima kombinovanu poziciju fotonaponskih panela delom na krovu, a delom na tlu.
Foto: NIS
Krovne fotonaponske elektrane izgrađene su i u skladištu derivata nafte Novi Sad snage 585 kWp, na poslovnom objektu NIS-a u Ulici Arse Teodorovića u Novom Sadu snage 100 kWp, kao i na krovovima pet objekata u Rafineriji nafte Pančevo snage 610 kWp. Zbirna proizvodnja električne energije iz svih fotonaponskih elektrana puštenih u rad, ukupne snage 3,2 MWp, iznosila je 2,2 GWh u 2024. godini.
Ove godine planirano je puštanje u rad još 18 solarnih elektrana na benzinskim stanicama, kao i najveće do sada izgrađene solarne elektrane u okviru kompanije - solarne fotonaponske elektrane u Skladištu derivata nafte u Novom Sadu sa fotonaponskim poljem instalisanim na tlu, snage 6 817 kWp.
Do kraja 2025. godine ukupni planirani kapaciteti svih solarnih elektrana NIS-a u pogonu iznosiće 11,3 MWp, sa godišnjom proizvodnjom od oko 13,6 GWh. Ilustracije radi, električna energija koju će godišnje proizvoditi oko 18 hiljada instalisanih fotonaponskih panela NIS-a može da pokrije godišnje potrebe za električnom energijom oko 3 200 prosečnih domaćinstava u Srbiji.
Foto: NIS
Smanjenje emisije ugljen-dioksida na godišnjem nivou u tom slučaju planirano je na oko 15 000 tona. Ukupna planirana ulaganja kompanije u realizaciju svih realizovanih projekata u ovoj oblasti poslovanja do kraja 2025. godine iznosiće oko 7 miliona evra.
NIS će i u narednom periodu nastaviti realizaciju programa izgradnje solarnih elektrana na objektima kompanije koji je započet 2022. godine izgradnjom prvih fotonaponskih elektrana na osam stanica za snabdevanje gorivom.
Foto: NIS
- Vodeći se principima održivog razvoja i ispunjenja svoje zelene agende, NIS nastavlja izgradnju fotonaponskih elektrana na svojim objektima. Time ostvarujemo pozitivne finansijske efekte, kao i smanjenje emisije ugljen-dioksida čime doprinosimo borbi protiv globalnog zagrevanja. Naš cilj je da kompanija značajan deo električne energije za svoje potrebe proizvodi baš iz obnovljivih izvora energije, a da deo tako proizvedene energije ponudimo i na tržištu - rekao je Aleksandr Koževnjikov, rukovodilac Centra za razvoj projekata i energetsku efikasnost u NIS-u.
Društveno odgovorno poslovanje podrazumeva integraciju društvenih i ekoloških pitanja u poslovnu strategiju kompanije, s ciljem stvaranja održive vrednosti za društvo i preduzeće.
Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, poručila je da je Vlada Republike Srbije pismom Kancelariji za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) podržala zahtev Naftne industrije Srbije (NIS) za produženje važeće dozvole za rad NIS-u za dodatnih 180 dana nakon 27. juna.
Karting centar Jagodina biće epicentar adrenalinske zabave predstojećeg vikenda, kada će drugi put ove sezone ugostiti takmičare Otvorenog prvenstva Srpskog sportskog karting saveza.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Društveno odgovorno poslovanje podrazumeva integraciju društvenih i ekoloških pitanja u poslovnu strategiju kompanije, s ciljem stvaranja održive vrednosti za društvo i preduzeće.
Opozicioni korisnik društvene mreže Iks Vukša Dragović, koji je prethodne nedelje uzdrmao javnost Srbije objavivši detaljnu listu NVO hidre, kao i detalje na koji se način u našoj zemlji finansiraju neke od najpoznatijih i najvećih nevladinih organizacija, ali i onih blokaderskih, sada je otišao korak dalje.
Uticajni briselski list blizak najvišim instancama vlasti u srcu Evropske unije (EU) objavio je analizu kojom je žestoko udario na Hrvatsku, optuživši tu zemlju da čak ni više od tri decenije nakon sticanja nezavisnosti ona nije raščistila sa ustaškom prošlošću!?!
Glavni i odgovorni urednik Infornera komentarisao je prilikom gostovanja u emisiji "Hit Tvit" to da je NATO lobista Zdravko Ponoš bio prvi koji je objavio da je korišćen zvučni top.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam čime se sada bavi novinarka blokaderka Ana Mihajlovski, iza čega se skriva njen kolega blokader Slobodan Georgiev, kako se opušta “blokader junior” Aleksej Bjelogrlić, koji su izvori prihoda još jednog blokadera, glumca Nikole Đurička, gde se kreće i šta vozi najbolji prijatelj rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović.
Kada monstrumi u naletu bolesne ljubomore, posesivnosti ili želje za kontrolom zverski likvidiraju osobu koju su navodno voleli, prva karta na koju igraju u sudnici jeste neuračunljivost. Međutim, forenzička psihijatrija poseduje filtere koje nijedan glumac pred sudijama ne može da prevari.
D. Š. (55) iz Razgojnskog Čifluka zadobio je večeras višestruke povrede opasne po život, kada je motorom udario u banderu, potvrđeno je u policiji i Opštoj bolnici Leskovac.
Pre četiri dana, 1. jula, oko dva sata iza ponoći, muškarac Lj. G. (47) napadnut je nožem u porodičnom domu svoje ćerke na Zvezdari u Beogradu, u Bulevaru kralja Aleksandra, a njegova trudna ćerka K. G. bila je svedok brutalnog nasilja.
Nezapamćena drama dogodila se jutros oko 10 sati na Zvezdari u ulicu Braće Srnića, a kada je, kako se saznaje, pretučen vozač trolejbusa Jovan R. (42) od strane starijeg muškarca.
Kubanska državna Nacionalna elektroprivreda (UNE) saopštila je da se očekuje da će tokom dana 72 odsto te zemlje biti bez struje, tokom sati u kojima je potrošnja najveća.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp održaće odvojene sastanke sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i sirijskim predsednikom Ahmedom al Šarom na marginama predstojećeg samita NATO u Ankari.
Jedan od glavnih likova serije "Tajne malog grada" je ruski glumac Maksim Bitjukov, koji tumači lik policijskog načelnika i iskusnog istražitelja Porfirija Petroviča Parfjonova.
Godinama je border koli važio za najpametnijeg psa na svetu, ali novo naučno istraživanje pokazalo je da ga je malinoa nadmašila i preuzela prvo mesto.
Putnici širom sveta sve češće se susreću sa strožim pravilima o ručnom prtljagu, jer avio-kompanije pokušavaju da ubrzaju ukrcavanje, smanje kašnjenja i povećaju bezbednost letova.
Muzička zvezda Jelena Karleuša ponovo je izazvala ogroman interes javnosti, ovog puta povodom promocije velikog koncerta koji će biti održan u Banjaluci 17.07.2026. godine.
Sin nekadašnjeg fudbalera Crvene zvezde Ivana Gvozdenovića privlači veliku pažnju na društvenim mrežama, i to ne zbog sporta, već zbog upečatljivog modnog izraza.
Pobednica "Zadruge 1" Kristina Kija Kockar ponovo je javno prozvala pevačicu Anabela Atijas, podelivši snimak sa njenog nastupa na kojem se vidi mali broj posetilaca.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.