Popularni Jutjub kanal "Stromedy" zaludeo je decu vrtićkog uzrasta u Srbiji, a roditelje hvata panika kada saznaju kakvim mračnim radnjama i horor scenama se služi kreator video snimaka!
Naime, "Stromedy" kanal prati grupu tinejdžera koja proučava paranormalne događaje, tačnije, obilazi tzv. ukleta i zaposednuta napuštena mesta širom Sjedinjenih Američkih država. Pored brojnih tehnoloških izuma koje koriste prilikom obilazaka, poput dronova, ova grupa tinejdžera redovno ulazi u napuštene bolnice, kuće, dvorišta, šume i parkinge ne bi li se susreli sa nečim "neobičnim".
Da bi njihov sadržaj bio što više zapažen, oni se prilikom snimanja gotovo uvek susretnu sa duhovima, zombijima, klovnovima ubicama ili utvarama koje postanu njihov najveći neprijatelj.
Snimaju borbu za život
Kada se susretnu sa nečim ovako užasavajućim, počinje njihova "borba za goli život". I dok kamera snima kako "ubica" juri tinejdžere, svaki član ovog kanala konstantno komentariše šta se dešava, a svojim nadljudskim naporima uvek izbegnu "sigurnu smrt".
Foto: Printskrin/Youtube/Stromedy
Jedna od scena iz video snimaka "Stromedy" kanala
Iako na početku videa navode da je sav prikazani materijal scenario, kao i da su oni glumci, a radnja izmišljena, mališani širom Srbije ne mogu razlikovati njihovu glumu od realnosti, te veruju da su određeni događaji zapravo stvarna dešavanja.
Svaki njihov video broji više desetina miliona pregleda, a iako su već godinama u Americi popularni, ovaj horor trend stigao je u Srbiju nedavno, a žrtve njihovog sadržaja postali su mališani od tri do sedam godina.
Gotovo u svakoj epizodi koju izbacuju na nedeljnom nivou može se pronaći scene kao iz horor filmova, koje su praćene napetom muzikom, kricima, vriskom i plačem.
Horor scene utiču na psihu dece
Psiholog Jovana Stojković za Informer navodi da izlaganje dece nasilničkom sadržaju značajno utiče na psihu dece, te da oni ubrzo postaju sve agresivnija i potpuno gube empatiju.
- Koliko je sadržaj na internetu važan govori i istraživanje koje je sprovedeno nad dve grupe od po 20 dece. Prva grupa gledala je video snimke mekane velike lutke koja je udarana, maltretirana, mučena i zlostavljana, dok je druga grupa gledala video sa istom lutkom koja je mažena, pažena i negovana. Nakon 15 minuta, u prostoriju gde se nalazila prva grupa ubačena je takva ista lutka i sva deca su bila agresivna i besna na nju toliko da su je čak i devojčice udarale - ističe Stojković i dodaje:
- Međutim, druga grupa kada je ugledala istu lutku, počela je da je neguje i vodi računa o njoj. Ovo je najbolji primer značaja sadržaja kojem su izložena deca!
Kako navodi naša sagovornica, promene u ponašanju dece dolaze do izražaja nakon što dugo budu izložena nasilnim video snimcima.
- Promene se dešavaju jer su deca, koja dugo vremena gledaju te snimke, izložena tim nasilnim sadržajem i dezintiziraju se sa takvim sadržajem i samim tim postaju i oni nasilni - kazala je Stojković.
Nasilje veoma zastupljeno na internetu
"Sajberbuling", odnosno nasilje koje se vrši putem interneta i mobilnih telefona, postalo je svakodnevna pojava među mladima. Deca i adolescenti, često pod uticajem anonimnosti koju im pružaju online platforme, zlostavljaju svoje vršnjake, ne razmišljajući o ozbiljnosti svojih postupaka. Na internetu je lako skriviti identitet, pa žrtve nemaju jasnu podršku i zaštitu.
Deca nemaju potpuno razvijenu moć rasuđivanja, te se neretno poistovete sa likovima iz ovakvih videa što dovodi do povećanja želje za nasiljem.
- Deca, pogotovo mlađa od 13 godina, vrlo lako se sažive sa likom iz videa ili igrice koji smatraju da predstavlja njih same. Često putem virtuelnog života njihovog lika ostvaruju svoje fantazije, što dovodi do povećane želje za brutalnim nasiljem čak i u stvarnom životu - ističe psiholog.
Roditelji trebaju da budu primer deci i vode računa o vremenu koje dete provodi na mobilnom telefonu, a svakako je bolje zameniti virtuelni život sa prirodom i igrom, savetuje psiholog.
- Prvo, vodite računa u kom uzrastu dajete detetu da koristi mobilni telefon. Drugo, proveravajte šta pretražuje na internetu. I treće, dajte mu primer - nemojte da slobodno vreme provodite uz telefon, već se igrajte, čitajte, boravite u prirodi - savetuje Jovana Stojković.
Podsetimo, prisutnost neprikladnog sadržaja, koji podrazumeva zlostavljanje i ubijanje trudnica, kao i maltretiranje i omalovažavanje dece postala je osnov igrice "Robloks" koja je izazvala uznemirenost među roditeljima.
Nakon što je Šapčanka Bojana Nađ za naš portal govorila o incidentu u Osnovnoj školi "Vuk Karadžić" u kojem je povređen njen sin, učenik prvog razreda, slučaj nasilničkog ponašanja, na naš zahtev, potvrdila je i v.d. direktorka Mirjana Panić.
Danijela Jovanović, majka devetogodišnjaka iz Prokuplja koji je napadnut od strane vršnjaka, ispričala je za Informer da još uvek ne može da veruje šta se dogodilo njenom sinu.
Učenica šestog razreda Osnovne škole "Dositej Obradović" u Opovu već mesecima teroriše, kako verbalno tako i fizički, svoje vršnjake, tvrde roditelji za Informer.
Učenik četvrtog razreda OŠ "Jelica Milovanović" u Sopotu, doživeo je jezivo vršnjačko nasilje na rekreativnoj nastavi na Divčibarama, tvrdi njegov otac.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon što je Šapčanka Bojana Nađ za naš portal govorila o incidentu u Osnovnoj školi "Vuk Karadžić" u kojem je povređen njen sin, učenik prvog razreda, slučaj nasilničkog ponašanja, na naš zahtev, potvrdila je i v.d. direktorka Mirjana Panić.
Ispred Palate Srbija predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je pripadnike Sektora za vanredne situacije i Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije koji su došli iz Kraljevine Španije, gde su učestvovali u gašenju velikih požara.
Dok Srbija gori na rekordnim temperaturama usled tropskog talasa, stiglo je upozorenje. Super El Ninjo i dipol Indijskog okeana diktiraju kakva nas zima čeka.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je danas napise u crnogorskim medijima povodom proslave godišnjice zločinačke akcije "Oluja" u Kninu, na kojoj je zvanična Crna Gora poslala predstavnika.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević danas je tokom drugog Kolegijuma naše televizije na emotivan način komentarisao bolnu priču o stradanju dvanaestogodišnjeg mališana Siniše Dobrića u zločinačkoj akciji "Oluja", a potom se obratio blokaderu sa dna kace i ostrašćenom antisrbinu Milanu St. Protiću.
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez, koji danima ne prestaje da izgovara skandalozne izjave na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića, priznao je da su tokom nedavne posete šefa naše države BiH "pratili svaki njegov korak", nakon čega je usledio obrt koji on nije očekivao.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će Srbija nastaviti da govori istinu o svojim žrtvama, uključujući i žrtve u hrvatskoj policijsko - vojnoj akciji "Oluja" i dodao da je Hrvatskoj problem to što ih Srbija ni za kakvu pomoć i podršku ne moli.
Profesor Fakulteta političkih nauka i stručnjak za ekonomiju Dušan Pavlović gostovao je na opozicionoj televiziji "Nova" i bez trunke zadrške ogolio istinu o nikad jačoj srpskoj ekonomiji, potapajući sve izmišljotine koje tajkunski mediji danonoćno plasiraju.
Policija je u Novom Pazaru uhapsila O. M. (1989) zbog sumnje da je prodavao falsifikovanu robu poznatih svetskih brendova, čija je ukupna vrednost procenjena na oko 13,6 miliona dinara, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Jezivi zločin koji se danas dogodio u stanu u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu potresao je stanare zgrade, ali i celokupnu javnost. Z. Ć. (57) svirepo je oduzeo život majci M. Ć. (82), nakon čega je pokušao da izvrši samoubistvo
Službenici Odeljenja bezbednosti Bijelo Polje podneli su krivične prijave protiv N.J. (35) i R.F. (31) zbog sumnje da su počinili krivično delo omogućavanje uživanja opojnih droga. Tokom policijskih kontrola pronađeni su kokain i marihuana, dok je kod drugih lica utvrđeno prisustvo psihoaktivnih supstanci.
Ubice često veruju da će vreme uništiti dokaze i zauvek sakriti istinu. Međutim, upravo ono što se sa telom dešava satima, danima, mesecima, pa čak i godinama nakon smrti, može istražiteljima da otkrije kada je osoba preminula, da li je telo premeštano i na koji način je pokušano prikrivanje zločina.
Skoro 16.000 stranih dobrovoljaca iz najmanje 72 zemlje trenutno služi u Odbrambenim snagama Ukrajine, rekla je ukrajinski vojni ombudsman Olga Rešetilova.
Nakon što je godinama gađao rafinerije, naftovode i turističke atrakcije u susednim zemljama, Teheran je vatrenu moć usmerio na infrastrukturu koja pokreće ključne tehnologije budućnosti.
Dan nakon što je dron koji je nosio eksploziv otkriven na pisti aerodroma Lajpcig/Hale, 200 policajaca u Nemačkoj sprovodi nove provere, tražeći drugi dron koji je navodno udario u avion kompanije DHL prilikom sletanja.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Koliko bi intimni odnos trebalo da traje da bi žena bila zadovoljna? Ovo pitanje godinama izaziva brojne rasprave, a istraživanja su ponudila odgovor koji je iznenadio mnoge.
Ako vam se pred spavanje u glavi vrte rokovi, obaveze i problemi, nekoliko jednostavnih tehnika uz pomoć ChatGPT-a može pomoći da rasteretite misli i lakše se opustite.
Pametni telefoni postali su neizostavan deo svakodnevice, pa ih mnogi koriste čak i dok su priključeni na punjač. Stručnjaci su otkrili da takva navika negativno utiče na trajanje baterije.
U novoj epizodi emisije "Demanti", Ana Radulović osvrnula se na razvod Goge i Marka Gačića, ali i na navode koji su se pojavili u javnosti da se Goga navodno mešala u njen brak sa Mirčetom.
Melvida Durdžić, majka Asmina Durdžića, uključila se u program emisije "Narod pita" i sramno je oplela po starleti Maji Marinković, koja je u vezi s njenim sinom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.