• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Olga Gracun

02.12.2024

12:38

Video igrice od dece prave nasilnike! Dramatično upozorenje stručnjaka: I roditelji postaju njihove mete!

Shutterstock

Vesti

Video igrice od dece prave nasilnike! Dramatično upozorenje stručnjaka: I roditelji postaju njihove mete!

Podeli vest

Od maja 2023. do oktobra ove godine zabeleženo čak 3.864 prijava slučajeva nasilja među decom, a stručnjaci za Informer tvrde da mnogi maloletnici izražavaju agresiju nad vršnjacima usled uticaja nasilničkih video igrica koje su prisutne u njihovoj svakodnevnici.

Psiholog Jovana Stojković istakla je da je jedno istraživanje dokazalo da video igrice, koje se baziraju na nasilju, podstiču agresiju kod dece, koja brzo eskalira vršnjačkim nasiljem u školi. 

- Vršeno je veliko istraživanje u Americi u kojem su uzorak bila deca školskog uzrasta. Bilo je 1.200 dece. Postojale su kontrolna i istraživačka grupa. Vršili su, zapravo, istraživanje koliko taj nasilni sadržaj iz igrica utiče na njihovo ponašanje u narednih godinu dana. Ono što su oni dobili tokom istraživanja je da je čak 51%  dečaka u narednih godinu dana bilo jako agresivno, odnosno da su više puta učestvovali u nekoj tuči, ili izazvali vršnjačko nasilje u školi. Ali, ono što je još zanimljivije je da je svega 40% devojčica bilo takođe nasilno u narednih godinu dana - navodi psiholog.

Foto: Zoran Sinko

Psiholog Jovana Stojković

Nakon izloženosti nasilju u video igrama, deca se ubrzo poistovete sa karakterima u istoj, te dolazi do razvijanja potrebe za nasiljem, tvrdi naša sagovornica. 

- Promene se dešavaju jer su deca, koja dugo vremena gledaju te snimke, izložena tim nasilnim sadržajem i dezintiziraju se sa takvim sadržajem i samim tim postaju i oni nasilni - kazala je Stojković.

Video igrice remete psihu dece

Ističe da posledice mogu biti velikih razmera, ali da je ključ u sprečavanju izazivanja agresije zapravo ograničenje vremena koje dete provede igrajući igrice. 

- Posledice nisu male, pogotovo ako dete dugo vremena igra igrice. Postoji optimalno ograničenje koliko je dozvoljeno igrati igrice, a da njihov sadržaj ne utiče negativno na psihu deteta - navodi psiholog. 

Foto: freepik

Posledice nasilnih video igrica mogu biti ogromne

Poražavajuća statistika Svetske zdravstvene organizacije

Nedavno objavljen izveštaj SZO ukazao je na zabrinjavajući trend – broj dece i tinejdžera koji koriste društvene mreže i igraju nasilničke video igrice u problematičnoj meri je skočio sa 7 na 11 odsto poslednjih godina

"Osobe koje prekomerno koriste društvene mreže ili video igrice, neretko imaju problem sa kontrolisanjem svojih impulsa na tim platformama, a ukoliko na određeno vreme nemaju pristup željenim platformama uobičajeno se javlja stres i anksioznost" navodi se u izveštaju SZO.

Kako navodi naša sagovornica, vrlo je važno kontrolisati koliko i koje video igrice igra dete, kao i da postoji velika šansa da maloletnik postane agresivan nakon završetka igre. 

- Savetuje se da bi dete trebalo da igra igrice pola sata u prepodnevnim časovima i pola sata u popodnevnim, što znači jedan sat za ceo dan. To retko koje dete ispoštuje. Takođe, mislim da najveću štetu detetu pravi ono šta je prikazano u toj igrici. Ukoliko je to nasilje, velika je verovatnoća da će nakon prestanka dete osećati bes, agresiju, razdražljivost, impulsivnost, desiće se poremećaj koncentracije, teže će da uči... - kazala je psiholog Stojković. 

Foto: freepik

Nasilne video igrice izazivaju agresiju kod dece

Roditelji masovno traže pomoć stručnjaka

Ovaj problem ponekad deluje nerešivo za roditelje dece koja neprestano igraju igrice, te se često javljaju stručnjacima za pomoć i savet, jer sve što preduzmu kako bi umanjili igrice svojoj deci, zapravo bude kontraproduktivno.

- Roditelji se jako često javljaju zbog ovog problema koji je danas dominantan. Prve roditeljske strategije su da isključuju kompjutere, skrivaju igrice i tako dalje. Ali, nažalost, dok oni to saznaju, prođe mnogo vremena jer su deca toliko snalažljiva, pa čekaju da roditelji zaspu, pa onda igraju igrice po celu noć. I tek kada se to odrazi na učenje i dok oni dođu do zaključka šta se desilo, onda se javljaju za pomoć - ističe Stojković i dodaje:

- Odvikavanje od igrica nije tako lako jer su tek onda nasilni prema svojim roditeljima, može doći do fizičkog okršaja, tako da je njima stručna pomoć neophodna.

Video igrice štetne i po fizičko zdravlje

Ljubitelji video igrica rizikuju da nepovratno izgube sluh ili obole od tinitusa (osećaj senzacije zvuka u uvu bez realnog spoljašnjeg nadražaja), upozoravaju naučne studije.

"Za više od tri milijarde gejmera širom sveta, glasni zvukovi koje doživljavaju dok igraju video igrice mogu trajno ugroziti njihov sluh" navodi se u najnovijem istraživanju. 

Foto: Shutterstock

Odvikavanje od video igrica teško pada deci

Rešenje je u psihoterapiji

U ovakvim situacijama, najispravnija stvar koju roditelji mogu da učine jeste da se jave psihologu za pomoć, jer jedino na taj način mogu zajedno sa decom da idu na terapije, ustanove problem i dođu do trajnog i sigurnog rešenja problema agresivnog ponašanja. 

- Roditelji svakako treba da se jave stručnom licu da se posavetuju i da se odaberu što bolje strategije osim isključivanja kompjutera. Potrebno je da prva faza bude pregovaranje sa detetom. Dete može samo da donese odluku da će danas igrati pola sata, sat vremena, da se postepeno smanjuju vremenski intervali, dok se dete potpuno ne oporavi  - kazala je Jovana Stojković.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

Dragana Radakovic naša i svetska operska diva imenovana je za direktora opere Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu
Kultura

Dragana Radakovic naša i svetska operska diva imenovana je za direktora opere Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu

Rođena je u Novom Sadu. Diplomirala i magistrirala je dva odseka: dirigovanje i solo pevanje, na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Dirigovanje je završila u klasi prof. Stanka Šepića, a pevanje u klasi prof. Radmile Bakočević. Usavršavala se na Master classu kod Mirelle Freni, Renate Scotto i Nikole Mitića. Od 2000.godina je zaposlena na FMU, a danas vodi predmet Operski studio, u zvanju vanrednog profesora.

02.12.2024

11:25

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set