• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: N.MARIĆ

19.11.2024

08:25

Deca su nam sve agresivnija - Od početka školske godine čak 3.864 prijava za nasilje! Zastrašujući podaci na platformi "Čuvam te"

Shutterstock

Vesti

Deca su nam sve agresivnija - Od početka školske godine čak 3.864 prijava za nasilje! Zastrašujući podaci na platformi "Čuvam te"

Podeli vest

Nacionalna platforma za borbu protiv nasilja "Čuvam te" objavila je da je od maja 2023. do oktobra ove godine zabeleženo čak 3.864 prijava slučajeva nasilja koje je uključivalo decu.

Sumnja se, kako kažu stručnjaci, da je brojka mnogo veća jer se i dalje mnogi plaše da prijave nasilje.Naročito zabrinjava podatak da prednjači fizičko zlostavljanje u obrazovnim ustanovama

Zbog čestih slučajeva vršnjačkog nasilja u školama širom Srbije i van učionica i školskih dvorišta, pre više od dve godine Vlada Srbije je pokrenula edukativnu i informativnu platformu "Čuvam te" za prijavu nasilja i od tada je preko nje prijavljeno na hiljade slučajeva zlostavljanja.

Više nasilja nego na ulici

Sudeći prema podacima,  najviše je nasilja bilo među učenicima, gde je zabeleženo 2.367 slučajeva, zatim na internetu 559, dok je na ulici i javnim mestima došlo do čak 559 pribeleženih slučajeva nasilja. 

Platforma "Čuvam te" prikazala je pregledno i koji tipovi nasilja su većinom zastupljeni kada je o učenicima u Srbiji reč.

- Od početka školske godine najviše je zabeleženo slučajeva fizičkog nasilja, zatim psihičkog, kao i digitalnog nasilja. Prijavljeno je i socijalno i seksualno nasilje u porodici - navodi se na platformi.

Zanimljiva je i evidencija koja pokazuje ko pribegava nasilju, kao i protiv koga je ono usmereno. Sudeći po tim podacima, najviše i nasilnika i žrtava ima među učenicima. U septembru je, tako, zabeleženo 1.688 učenika koji su vršili nasilje, a sa druge strane pribeleženo je 1.699 učenika koji su pretrpeli nasilje.

Broj braće i sestara, kao i štićenika u ustanovama koji su vršili nasilje ili bili žrtve tokom septembra takođe je upisan, ali ta brojka je, na sreću, jednocifrena.

Foto: Foto: Miloš Rafailović

 

Nema autoriteta

Psiholog Snežana Repac navodi da je zaista pređena crvena linija lošeg ponašanja u školama širom Srbije. Kako navodi, najveći problem predstavlja činjenica da đaci ne poštuju autoritete.

- Reč je o gubitku autoriteta na svakom planu. Deca se deru i nasrću na roditelje, pa ne čudi što i u školi napadaju vršnjake i nastavnike. Roditelji kažu da su nemoćni, a deca ne mogu da se obuzdaju. Loše su vaspitana, socijalizovana... Nemaju elementarni obzir prema okruženju u kome se nalaze. Svoje impulse i nagone "podgrevaju" putem ultradevijantnih sadržaja na društvenim mrežama. Ne mogu da kanališu sopstvenu isfrustriranost ni u kom pogledu, što onda prelazi u agresiju. Kada ne poštujete autoritet niti osećate bilo koji strah od kazne, onda nema ni elementarne socijalizacije - kaže Snežana Repac.

Za mesec dana 200 nasilnika više

Broj prijava nasilnih učenika samo za mesec dana je skočio za skoro 200, pa je tako u oktobru pribeleženo 1.844 učenika koji vrše nasilje. Porastao je tako, logično, i broj učenika koji su pretrpeli nasilje u oktobru - 1.857.
Na portalu "Čuvam te" stoji i kako se uglavnom nasilje prijavljivalo otkako je počela ova školska godina, pa su tako tokom septembra prednjačile interne prijave, odnosno one od strane ustanova - 1.961. Ustanove koje su nasilje prijavljivale jesu Ministarstvo prosvete, uglavnom, zatim Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, Ministarstvo unutrašnjih poslova i zdravlja, kao i Tužilaštvo i Trijažni centar. U oktobru je broj internih prijava, očekivano, porastao i zabeleženo je 2.117 prijava.

Naša sagovornica napominje da se mora promeniti svest kod delinkvenata da oni nisu odgovorni za postupke koje čine.

- Nema adekvatnih kazni i oni imaju na umu da šta god da urade, neće odgovarati. To mora da se promeni i da se za svaki loš postupak odgovara - navodi psiholog.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Menja se Evropa, ali i njeno mesto u svetskom poretku!
Live TV

Menja se Evropa, ali i njeno mesto u svetskom poretku!

Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

19.12.2024

11:55

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set