Kako se pravilno slavi slava? O ovim stvarima posebno vodite računa
Podeli vest
Uskoro kreće sezona slava, a pravoslavni hrišćani često se nađu u dilemi kako ispoštovati sve običaje i ne ogrešiti se o Svetitelja koji je zaštitnik doma.
Slava, jedan od najdubljih i najprepoznatljivijih običaja srpskog naroda, ne predstavlja samo verski praznik, već i simbol porodičnog zajedništva, gostoprimstva i poštovanja predaka.
Način obeležavanja krsne slave u Srbiji se s vremenom značajno promenio, pa su se mnogi tradicionalni običaji danas zamenili modernijim i jednostavnijim varijantama.
U susret periodu godine kada gotovo svake nedelje neka porodica slavi slavu, na društvenim mrežama pokrenulo se pitanje o novom trendu veganskih slava.
25.09.2025
10:20
Kuća se priprema i čisti, a planira se trpeza svečanija nego drugim danima. Najpre je potrebno da parohijski sveštenik dođe u dom vernika i osvešta vodicu za slavu. Za taj sveti čin potrebno je da pripremite posudu sa vodom, bosiljak, sveću, kadionicu, briket i tamjan. Nakon što sveštenik osvešta vodu, treba da svi ukućani popiju pomalo, a da se ostatak iskoristi za pripremu slavskog kolača.
Najvažnije je za slavsku trpezu pripremiti slavski kolač, žito, voštana sveća i crno vino, dok je ostalo stvar mogućnosti i želje.
Slavski kolač simbolizuje Hrista, a vino Hristovu krv.
Voštana sveća pali se neposredno pre sečenja kolača i treba da gori tokom čitavog dana. Njen plamen simbolizuje svetlost Hristovog učenja.
Na kraju dana sveću gasi domaćin, ali potrebno je da se najpre prekrsti kašičicom iz čaše zahvati vino i izlije na fitilj.
Kada govorimo o žitu, koje je u hrišćanstvu simbol večnog života, ono se priprema od čistog zrna pšenice i kuva u čistoj vodi. Nakon kuvanja mogu se dodati šećer ili mleveni orasi, zarad lepšeg ukusa, što nije obavezno. Gostima žito služi domaćica ili njena ćerka.
Ukoliko slava pada tokom posta ili posnih dana poput srede i petka, obavezno je da na trpezi bude posna hrana, u suprotnom činimo veliki greh!
Foto: Shutterstock/ini.rs
Slavska trpeza
Slavski običaji
Najpotrebnije i najbitnije za krsnu slavu jeste da je proslavljamo sa verom u Boga.
U ranim jutarnjim satima, na dan zaštitnika doma, domaćin odlazi u crkvu zbog sečenja kolača i prisustva liturgiji.
U crkvu sa sobom nosi kolač, sveću i žito, koje nakon toga vraća kući i služi na trpezi. Potom sa gostima i ukućanima preseče kolač i unakrst ga prelije vinom. Ako se kolač okreće i lomi van stola, domaćica na pod prostere manji beli čaršav ili veću salvetu da bi se pokupile mrve od kolača, jer se veruje da je greh da padnu tamo gde se gazi.
Od davnina ostalo je pravilo da se na slavu ne zove, već da su vrata doma otvorena svima.
Običaj je da se slava domaćinu čestita pri samom ulasku u kuću, zatim se kao gost poslužite žitom i vinom.
Tradicionalni pozdrav glasi: "Srećna ti slava, domaćine! Nek Bog da zdravlja i sreće, tebi i tvojoj porodici!".
Ono što se generacijama praktikuje, a posebno raduje decu, jeste kupovina nečeg novog na dan slave, kako bi se domaćini podnovili!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Slava, jedan od najdubljih i najprepoznatljivijih običaja srpskog naroda, ne predstavlja samo verski praznik, već i simbol porodičnog zajedništva, gostoprimstva i poštovanja predaka.
Suviše sam Srbin i suviše volim Srbiju da bih bio po volji moćnicima! Mene zanima podrška građana Srbije, a ne u tuđim kabinetima i zemljama, koju očigledno imaju blokaderi i političar Vladan Đokić!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić čestitao je Dan Vojske Srbije svim njenim pripadnicima, uz zahvalnost za službu i odanost otadžbini.
Petar Jevtić (35), pripadnik tzv. "vračarskog klana" koji je po poternici Srbije uhapšen 17. septembra prošle godine u Atini, danas je prvi put u pratnji zatvorskih stražara doveden u sudnicu Specijalnog suda u Beogradu.
Policija u Nišu, intenzivnim operativnim radom, rasvetlila je dve teške krađe i tešku krađu u pokušaju, i po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, uhapsila Z. S. (57) i A. V. (47), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili ova krivična dela.
Novosađanin S.M. koji se sumnjiči za pokušaj ubistva B.G. (18) ostaje u pritvoru koji mu je produžen do 19.maja, a Iza rešetaka ostaje i B.S. (49) koji se tereti pomoć nakon izvršenog dela.
Uloga Kine kao nezvaničnog posrednika u najnovijem ratu na Bliskom istoku privlači sve veću pažnju širom sveta, dok Peking nastoji da se predstavi kao odgovorna globalna sila u trenutku kada potezi Sjedinjenih Američkih Država dodatno opterećuju njihove dugogodišnje saveze.
Pripadnici Oružanih snaga Ukrajine nalaze se na položajima bez hrane i vode, a zbog teške situacije prinuđeni su da piju kišnicu, navodi se u porukama koje su se pojavile uz fotografije iscrpljenih vojnika 2. bataljona 14. brigade OSU.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa povukla je neuobičajen potez i poslala državni avion na Kubu kako bi u Sjedinjene Američke Države vratila desetogodišnje dete iz Jute, koje se našlo u središtu složenog i oštrog spora oko starateljstva i pitanja rodnog identiteta.
Povodom tvrdnji da je ukinut dečiji program na Javnom servisu Srbije, oglasio se predsednik Upravnog odbora Radio-televizija Srbije Branislav Klanšček.
Američka rediteljka, glumica, scenaristkinja i producentkinja Megi Džilenhol biće predsednica međunarodnog žirija glavnog takmičarskog programa 83. Venecijanskog filmskog festivala, saopštili su danas organizatori.
Kompozitor, dirigent, pedagog i muzički pisac Stevan Hristić preminuo je 21. avgusta 1958. godine u Beogradu, a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.
Glavni grad Stokholm važi za jednu od najupečatljivijih evropskih destinacija, poznat po tome što se prostire na 14 ostrva povezanih mostovima i obiluje zelenilom.
Branka Kolarov, javnosti poznata po učešću u takmičenju "Nikad nije kasno", godinama se borila za potomstvo, a agoniji je došao kraj kada je rodila trojke.
Tamara Radoman, najbolja drugarica učesnice "Elite" Anite Stanojlović, otkriva sve o zadrugarkinoj trudnoći, ali i pogodnostima koje ona ima u rijalitiju zbog toga što je u blagoslovenom stanju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar