Ovo su sve zalihe nafte u Srbiji: Posledice sankcija NIS-u sve veće
Za sada imamo još rezerevi nafte, mora još mazuta da se obezbedi, svakako imamo još para dana da sačekamo odluku partnera, saopšteno je na vanrednoj sednici Vlade.
16.11.2025
11:56
NIS
Vesti
Profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) Milan Petričković ocenio je da se Srbija nalazi u veoma nezahvalnoj poziciji, ističući da bi ruska strana trebalo da uvaži njen položaj i nastojanje da zaštiti sopstvene nacionalne interese.
- Mislim da je ovo jedna vrsta klackalice na kojoj se nalazimo. Duboko sam ubeđen da ovde nije samo ekonomski pritisak, mislim da on ima dublje konotacije negde u pozadini i sa pozicioniranjem Srbije kao faktorom na Balkanu - rekao je Petričković za Tanjug.
Ukazao je da, imajući u vidu vojne saveze u regionu i konstantni pritisak oko pitanja Kosova i Metohije i Republike Srpske, Srbija kao faktor na Balkanu predstavlja trn u oku mnogim "provinijencijama".
On takođe ističe da je pitanje NIS-a državno pitanje i da svako ko je dobronameran na problem sa NIS-om gleda kao na problem koji nije samo trenutan. Za Srbiju, kako je naveo, nema drugog načina za rešavanje aktuelne situacije osim da NIS proda svoj deo vlasništva ili nešto kako je rekao, "u smislu nacionalizacije".
Foto: NIS
Petričković je rekao i da bi se opredelio za očuvanje odnosa sa Rusijom navodeći da je i ruska strana na nekoj vrsti ispita, imajući u vidu istorijsko zajedništvo, korene, kulturu ali i političke odnose sa Srbijom. Prema njegovim rečima, Rusima je stalo do toga da budu prisutni na ovim prostorima, dok druga strana ima interes da je istisne.
Analitičar Branko Radun smatra da je situacija sa NIS-om "gotovo nemoguća", ali da postoje ne samo ideje, već i dogovori oko toga da dođe "neka treća strana".
On je za Tanjug ocenio da ni Rusima ni Amerikancima ne odgovara da Srbija bude vlasnik NIS-a, već da i jedni i drugi traže firme koje su njima bliske, a pretpostavlja da bi i neka firma iz EU mogla da preuzme kontrolu nad NIS-om.
Ekonomista Veljko Mijušković izjavio je danas da bi za Srbiju najpovoljnije bilo da sama otkupi deo udela Naftne industrije Srbije (NIS), ali da je pitanje da li je to u ovom trenutku izvodljivo.
- To bi svakako bilo najbolje, jer smo više puta komentarisali da je bilo loše što je strateški resurs zemlje prepušten drugoj strani. Da li je to sada moguće, to je pitanje. Ako bi ovo bila prva instanca, možda bi u kasnijoj fazi deo mogao ponovo da se vrati pod okrilje Srbije - kazao je Mijušković za Tanjug.
Radun je istakao da Srbija treba da gleda svoj interes, ali da ne može da okreće leđa Zapadu.
- Mi smo opkoljeni NATO-om. Oni će da nas sruše ako žele za dva meseca preko banaka, mogu da naprave da skoči dinar na dvesta i da izazovu nemire na ulicama - ocenio je on.
Prema njegovom mišljenju, to što radi SAD nije atak na suverenitet Srbije već bi moglo da pomogne da Srbija povrati suverenitet nad NIS-om.
- Ako to sami ne radimo, neće nas spasti ni Amerikanci, ni Rusi - konstatovao Radun koji smatra i da je Amerikancima važno ne da se imovina oduzme Rusima, već da Rusija nema profit kojim bi mogla da finansira rat u Ukrajini.
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je da od američkih partnera nismo dobili ni dan da NIS može da nastavi poslovanje, a ekonomisti i stručnjaci istakli su da postoje četiri moguća scenarija u vezi sa ovom situacijom, koja možete pogledati OVDE.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Godinama smo svedoci istog scenarija od tajkunskih televizija N1 i Nove S, sa plasiranjem senzacionalističkih neistina, kroz takozvano "istraživačko novinarstvo", a onda, kada laž postane neodrživa, tiho i sa zakašnjenjem objavi priznanje.
12.05.2026
17:21
Novinar Uroš Piper upozorio je na posledice ''nepalskog scenarija'' nakon njihove ''studentske revolucije''.
12.05.2026
17:07
Članica predsedništva Demokratske stranke Biljana Stojković izazvala je buru na društvenim mrežama nakon što je sastanke proevropske opozicije, posle raspada koalicije, nazvala "Danom mrmota", čime je i sama priznala potpunu nemoć i besmisao njihovog delovanja.
12.05.2026
15:34
Blokaderi nastavljaju sa jezivim pretnjama Srbiji!
12.05.2026
15:38
Šef poslanika SNS u Skupštini Srbije Milenko Jovanov raskrinkao je alibi opozicije za poraz!
12.05.2026
15:13
Mili Bajramović, crnogorski državljanin, inače značen kao visokopozicionirani član "škaljarskog klana" uhapšen je juče u Riminiju u Italiji.
12.05.2026
16:52
U Mladenovcu je u u nedelju na jednom parkingu došlo do svađe između Ivice Đ. (47) i Miloša A. (40).
12.05.2026
14:57
U požaru koji se danas dogodio u mestu Pakovraće kod Čačka, jedna osoba je izgubila život.
12.05.2026
14:11
Marina P. (67) ubila je svog muža Zorana P. (76) rano jutros u stanu na Čukarici, a na mestu zločina vide se razvljena vrata od stana, krš i šut koji je ostao u hodniku od probijanja ulaza.
12.05.2026
12:12
Pripadnici policije u saradnji sa UKP i Odeljenjem za suzbijanje trgovine ljudima i krijumčarenja ljudi, uhapsili su pripadnike kriminalne organizacije koja je u periodu od novembra 2025. do maja 2026. godine bila posrednik u prostituciji na teritoriji Beograda.
12.05.2026
12:43
12.05.2026
13:08 >> 14:40
Kuba traži pomoć od Vašingtona, izjavio je danas predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp i najavio mogućnost razgovora sa Havanom, ocenivši da je ta zemlja "propala država".
12.05.2026
17:25
Volodimir Zelenski je još 2019. godine u Parizu, tokom sastanka sa Vladimirom Putinom, navodno obećao da Ukrajina nikada neće ući u NATO, izjavila je njegova bivša portparolka Julija Mendel.
12.05.2026
16:15
Sukob u Ukrajini mogao bi da se završi "u svakom trenutku" ukoliko ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski donese neophodnu odluku, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
12.05.2026
15:40
Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhan Gebrejesus izjavio je da se očekuje povećanje broja slučajeva hantavirusa zbog perioda koji je protekao između pojave prvog slučaja i potvrde zaraze.
12.05.2026
14:46
Večeras na Azurnoj obali u Francuskoj počinje 79. Kanski filmski festival.
12.05.2026
13:59
Glavna glumica u seriji "Greh njene majke" Ivana Jovanović je pre nekoliko godina postala predmet šale cele nacije nakon intervjua u kojem je rekla da je zaboravila srpski jezik.
12.05.2026
13:20
Čuvena animirana serija "Simpsonovi" ponovo je šokirala planetu svojim navodnim proročkim moćima, nakon što se epizoda iz 2012. godine sablasno poklopila sa nedavnom tragedijom na kruzeru "MV Hondius", gde je izbijanje hantavirusa dovelo do smrtnih slučajeva i karantina.
12.05.2026
12:25
Večeras se na Informer TV u 21.30 sati emituje 52. epizoda serije "Katarina Velika".
12.05.2026
11:24
Nastavak planetarno popularne serije "Berlin", spin-ofa čuvene "La Casa de Papel", stiže na Netfliks 15. maja pod nazivom "Berlin i dama sa hermelinom", a harizmatični lopov koga tumači Pedro Alonso ovoga puta sprema pljačku veka u Sevilji ne zbog novca, već iz najmračnije osvete.
12.05.2026
11:15
Rejčel Rodžers je stručnjakinja za pse i otkrila je kojih 5 rasa zahtevaju najmanje vežbe.
12.05.2026
18:00
Meta je ukinula end-to-end enkripciju za direktne poruke na Instagram, što je izazvalo brojne reakcije i otvorilo pitanja o privatnosti korisnika na društvenim mrežama.
12.05.2026
17:00
Sezona tikvica je stigla u svom najboljem izdanju, a punjene tikvice ponovo su nezaobilazan specijalitet prolećne i letnje trpeze.
12.05.2026
16:00
Bibi Bugati je influenserka koja je odrasla kao veliki fan lutke Barbi, a plastičnim operacijama je kompletno promenila lični opis.
12.05.2026
13:00
Deluje nevino, miriše božanstveno, ali pojedino cveće u narodnim verovanjima priziva bedu, bolest i razdor.
12.05.2026
12:00
Rijaliti učesnica Maja Marinković nasledila je kuću u kojoj živi na Avali, a čija je vrednost 1.200.000 evra.
12.05.2026
17:12
Posle višemesečnih priprema, publiku očekuje veče koje će na jednoj sceni okupiti Jelena Gavrilović, Lena Kovačević i Marija Jelić uz pratnju simfonijskog orkestra pod umetničkim vođstvom dirigentkinje Olga Biserčić.
12.05.2026
16:31
Pevač Darko Lazić zapevao je na jednoj privatnoj proslavi u čast pokojnog brata Dragana, a emocije su ga u jednom trenutku savladale kada je glas krenuo da mu drhti.
12.05.2026
16:27
Sofija Janićijević ponovo je na meti osuda svojih cimera zbog veze sa Danetom (70).
12.05.2026
15:54
Cela Srbija prati naše prestavnike, ali prati i skandale koji se samo nižu - ovi su najgori!
12.05.2026
15:05
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar