Stigli najnoviji rezultati: Ova kombinacija najbolji je spas od gripa
Podeli vest
Vakcinacija uz odgovarajuće vitamine najbolja je kombinacija za jačenje imuniteta, ređe oboljevanje ili manje posledice u slučaju bolesti, upozoravaju stručnjaci.
U Srbiji se vakcinacija protiv gripa nalazi na zabrinjavajuće niskom nivou - svega 10 do 12 odsto populacije prima vakcinu, što je daleko ispod preporuke SZO od 75 odsto pokrivenosti u rizičnim grupama.
Srbijom haraju 2 tipa gripa, a virus je potvrđen u 8 okruga širom zemlje. Pored glavnih simptoma - povišene temperature, kašlja, curenje nosa, lekari ovih dana sve više dijagnostiku i upalu pluća kao posledicu gripa.
U Srbiji raste broj zaraženih gripom, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
14.11.2025
16:00
Zabrinjavajuće je što svega desetina građana Srbije primi vakcinu protiv gripa, dok komplikacije mogu da ostave ozbiljne posledice po zdravlje.
Sezonski grip i dalje predstavlja ozbiljan zdravstveni problem koji se ne može rešiti samo medicinskom intervencijom kada bolest već nastupi.
Upozorenja stručnjaka okupljenih na panel diskusiji "Ne dozvoli da grip stane između vas", jasno ukazuju na potrebu sistematskog pristupa prevenciji kroz vakcinaciju i kombinaciju odgovarajućih mikronutrijenata, posebno kod najugroženijih kategorija stanovništva.
Pedijatri upozoravaju da simptomi poput malaksalosti, temperature i gubitka apetita, često pripisivani virusima, mogu zapravo biti znak prisustva bakterije Pseudomonas aeruginosa.
Najnoviji izveštaj Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" pokazuje da grip koji je dijagnostikovan sredinom oktobra, nastavlja da se širi Srbijom.
08.11.2025
09:30
Foto: Shutterstock
Posledice mogu biti fatalne
Prema navodima stručnjaka, preko 70 odsto hospitalizacija zbog gripa odnosi se na osobe starije od 65 godina, dok više od 85 odsto smrtnih ishoda pripada upravo toj populaciji. Posebno su ugroženi pacijenti sa kardiovaskularnim oboljenjima, kod kojih je rizik od komplikacija čak šest puta veći.
Dr Ivana Begović Lazarević, epidemiolog, istakla je da grip kod starijih osoba nikada nije samo obična prehlada.
- Naš imuni sistem stari zajedno sa nama, a slabiji odgovor čini nas podložnijim infekcijama. Kod starijih i hroničnih bolesnika grip često vodi u upalu pluća, pogoršanje srčanog stanja ili težak inflamatorni odgovor. Zato je vakcinacija osnov prevencije- upozorila je dr Begović Lazarević.
Foto: Foto: Shutterstock
Vitamini i vakcina najbolja zaštita
Međutim, s druge strane dr specijalista opšte medicine dr Dragana Melentijević, dodala je da su pacijenti koji tokom zimskih meseci uzimaju kombinaciju - vitamina D, vitamina C, cinka i selena - znatno ređi gosti u ordinacijama zbog ponavljanih infekcija.
Foto: Privatna arhiva
Panel o prevenciji gripa
Rezultati su pokazali da ova kombinacija pojačava produkciju neutralizujućih antitela, povećava aktivnost imunskih ćelija prve linije odbrane protiv virusa i aktivira faktore odgovorne za imunološku memoriju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zbog povećanog broja obolelih od respiratornih infekcija, Institut "Batut" i Ministarstvo zdravlja upozoravaju građane da posebno paze na sebe u zatvorenim prostorima
Srbijom haraju 2 tipa gripa, a virus je potvrđen u 8 okruga širom zemlje. Pored glavnih simptoma - povišene temperature, kašlja, curenje nosa, lekari ovih dana sve više dijagnostiku i upalu pluća kao posledicu gripa.
Vrhovna tužiteljka Zagorka Dolovac kadrira po pravosuđu mimo propisa i pravila pokušavajući da zaštiti tužilački kartel pod svojom kontrolom, saznaje Informer.
Američki predsednik Donald Tramp proglasio je u četvrtak vanredno stanje u vezi sa Kubom, potpisivanjem izvršne uredbe kojom je komunistički režim u Havani optužio za saradnju sa neprijateljskim stranim silama i terorističkim organizacijama, uz najavu kažnjavanja država koje toj ostrvskoj zemlji isporučuju naftu.
Blokaderi i tradicionalna opozicija, između koji vlada potpuno rasulo, koji se svakodnevno časte najvulgarnijim uvredama, mogli bi ipak da se nađu u zajedničkom frontu i ujedine se uprkos nepromostivim razlikama o svim ključnim pitanjima, ako ih na to natera Evropska unija.
Predsednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević saopštio je danas da ta stranka otkazuje podršku Vladi premijera Milojka Spajića, a otkazuje se i podrška vlasti u Podgorici, koju predvodi gradonačelnik Saša Mujović.
Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu ministar pravde Nenad Vujić podneo je krivičnu prijavu protiv predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića zbog izvršenja krivičnog dela Nesavestan rad u službi.
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Narodne skupštine Republike Srbije i narodni poslanik SNS Uglješa Mrdić zatražio je od Zagorke Dolovac, Mladena Nenadić i Milenka Mandića da javnosti saopšte kako je ubijen svedok ubistva advokata Dragoslava Miše Ognjanovića nakon saslušanja u tužilaštvu.
Aleksandar Miljević, eliminisani takmičar Exatlona, okačio je snimak na Instagramu, na kom Plavi i Crveni tim zajedno igraju kolo nasred ulice, pre nego što su raspoređeni u kampove.
Do jučerašnji neprijatelji u Plavom timu Exatlona Nemanja Radovanović i Sanja Kalinović sve više uživaju u svom novom prijateljskom odnosu, za koji mnogi misle da je više od toga.
Plavi tim je u 19. epizodi Exatlona najpre pobedio u borbi za prednost, a zatim to odlično iskoristio i trijumfovao i u bitci za eliminaciju rezultatom 8:6.
Violeta Simović, član Glavnog odbora Srpske napredne stranke i Dejan Lisica iz Centra za društvenu stabilnost komentarisali su sastanak blokaderske opozicije sa članom Evropskog parlamenta Toninom Piculom.
Najvažniji politički događaji dana praćeni su u programu redovno najgledanijeg kolegijuma – Prvog kolegijuma Informer televizije, koji je i ovoga puta opravdao poverenje gledalaca.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor Pavlu F. (18), osumnjičenom da je u saizvršilaštvu sa NN licem 22. novembra prošle godine u Darvinovoj ulici, na Novom Beogradu, na podmukao način ubio Tadiju Pantića.
Nakon zaplene 5 tona marihuane i oružja u porodičnoj firmi kod Kruševca, otkriveno je kakvu su delatnost uhapšeni otac i sin koristili kao paravan za prodaju droge.
Policajci na Novom Beogradu uhapsili su A. D. (32) zbog sumnje da je počinio teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja nakon brutalnog incidenta koji se dogodio sinoć.
U Velikoj Britaniji izdato je novo upozorenje zbog nevremena koje se velikom brzinom približava ostrvu, nakon što je oluja Čandra već izazvala ozbiljne probleme širom zemlje.
Separatistička grupa iz kanadske provincije Alberta zatražila je podršku predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa u nastojanju da se ta pokrajina otcepi od Kanade, dok se priprema za mogući referendum o nezavisnosti, objavio je CNN.
Glumica Ivana Mlađović, koju je domaća publika upoznala u kultnoj seriji "Selo gori, a baba se češlja", pronađena je mrtva pre osam godina u stanu svog prijatelja u kragujevačkom naselju Ilićevo.
U četvrtoj sezoni serije "Beli lotos" čije snimanje uskoro počinje, deo glumačke ekipe činiće Helena Bonam Karter, Kris Mesina, Marisa Long, Stiv Kugan, Ejdžej Mihalka, Aleksander Ludvig i mladi australijski glumac Kaleb Džonte Edvards.
Mira Banjac (96) se više od godinu dana nije pojavila u javnosti, a Informer je došao u posed fotografije na kojoj možete videti kako slavna glumica danas izgleda.
Na premijeri u četvrtak uveče, održanoj u Tramp-Kenedijevom centru, prisustvovali su članovi kabineta, konzervativni influenseri i brojni zvanici, a Melanija je precizno objasnila prirodu projekta.
Plava kosa važi za jednu od najlepših, ali i najosetljivijih kada je u pitanju održavanje. Zahteva više pažnje i redovnu negu, jer je farbanje u plavo prilično agresivno i može znatno oslabiti vlas
Psi, baš kao i ljudi, imaju potrebu za bliskošću i druženjem, kako sa drugim psima, tako i sa ljudima za koje su vezani. Kada im ta potreba nije ispunjena, mogu postati uznemireni i početi da se ponašaju drugačije nego inače, pokušavajući da sami sebe umire.
Vojislav Milošević, javnosti poznat i kao bivši suprug voditeljke Jovane Jeremić, otkrio je neobično iskustvo koje je doživeo prilikom kupovine sportske odeće.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar