Da se ne sramotite: Ove pravopisne i gramatičke greške su neoprostive
Podeli vest
U srpskom jeziku postoje brojne pravopisne i gramatičke nedoumice, a zbog ovih 10 grešaka nastavnici su bez razmišljanja davali jedinice!
Prema poslednjem popisu u Srbiji ima oko 164 884 nepismenih, od kojih više od 80 procenata čine žene. Imajući u vidu česte pravopisne greške koje ljudi svakodnevno čine (naročito na internetu) dobijamo poražavajući podatak da su čak i formalno obrazovani ljudi, sa završenim fakultetima, u stvari funkcionalno nepismeni.
U našem jeziku postoji veliki broj engleskih pozajmljenica, ali je zanimljivo da se čak 28 srpskih reči koristi i u engleskom jeziku, iako gotovo da nemaju nikakvih sličnosti.
Srpski jezik je bogat i originalan, pa narod često koristi fraze koje ne samo da se ne mogu prevesti, već su i teške za objasniti strancima.
02.11.2025
10:00
Na internetu često se postavlja pitanje kako se pravilno pišu reči "najslabiji", "najjednostavniji", "najbolji". Superlativ je uvek jedna reč. Dakle, nikako "naj slabiji", "naj jednostavniji" ili "naj bolji".
2. Negacija uz glagole piše se odvojeno
Ukoliko neko piše "neznam", "neželim", "nemogu" i slično, čini katastrofalnu grešku. Piše se "ne znam", "ne želim", "ne mogu".
3. Negacija uz prideve piše se sastavljeno
Negacija uz prideve se uvek piše sastavljeno, pa je ispravno "nesrećan", "neumoran", "nezadovoljan", a "ne srećan", "ne umoran", "ne zadovoljan" pogrešno.
4. Hvaliti i faliti
Greška koja se često ponavlja jeste mešanje "faliti" i "hvaliti". Dakle, kada nešto nedostaje, to nam fali, a ukoliko ste nešto dobro uradili, neko će vas pohvaliti.
Foto: Shuterstock
Knjige
5. Prezent glagola "biti"
Pravilno je "ja bih, ti bi, on/ona bi, mi bismo, vi biste, oni bi".
6. Hoćemo/nećete
"Hoćemo" i "nećete" isključivo se piše zajedno.
7. Slovo "J"
Slovo J je suvišno u prošlom vremenu (učio, radio, bio), ali je neophodno u prisvojnim zamenicama - moje, tvoje.
8. Glasovne promene
Pravilno je reći potpredsednik, a nepravilno je napisati podpaliti, hrvacki, svecki, srbski...
9. Greška "za poneti"
Nepravilno je kupiti kafu "za poneti", ali je ispravno "da ponesem".
10. U vezi toga
Oblik "u vezi toga" je pogrešan, a umesto njega koriste se oblici "u vezi sa tim".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U našem jeziku postoji veliki broj engleskih pozajmljenica, ali je zanimljivo da se čak 28 srpskih reči koristi i u engleskom jeziku, iako gotovo da nemaju nikakvih sličnosti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa Mirkom Pavlovim, čovekom kojeg je juče u Novom Sadu privela policija nakon što su ga blokaderi napali.
Iran je saopštio da Ormuski moreuz ponovo stavlja pod strogu kontrolu kao odgovor na odluku Sjedinjenih Američkih Država da zadrže pomorsku blokadu iranskih luka u Persijskom zalivu.
Željko Veljković, tajkunski voditelj antisrpske Nove S, poznat po najsramnijim udarima na sve što ima bilo kakve veze sa Srbima i Srbijom, najnovijom objavom na društvenoj mreži Iks ipak je uspeo da dotakne samo dno.
Profesor dr Vojislav Šešelj, predsednik Srpske radikalne stranke (SRS), otkrio je šta je predložio na jednom sastanku koji se odigrao pre više od 20 godina, a koji se ticao takozvanih lokatora - osoba koje su šurovale s neprijateljem tokom NATO agresije na našu zemlju 1999. godine.
Ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov još jednom je progovorio o slučaju otimanja Kosova i Metohija (KiM) od Srbije, istakavši kako je Zapad priznao nezavisnost te pokrajine ne razmišljajući o teritorijalnom integritetu Srbije.
Još jedan radnik sportske kladionice u Mirijevu primljen je u Urgentni centar zbog povreda koje je zadobio u sukobu sa mušterijom u kome je njegov kolega upucan u nogu.
U poznatoj beogradskoj kladionici u Mirijevu, upucan je radnik obezbeđenja M.A. (20) koji je ranjen u levu butinu, a tom prilikom povrede glave zadobio je radnik kladionice M.J. (32) koji je pokušavao da zaštiti kolegu. Oni su kolima Hitne pomoći prevezeni u Urgentni centar, saznaje Informer.
Vođa Hezbolaha, šeik Naim Kasem, zahvalio je danas Iranu na podršci u "suočavanju sa izraelskom agresijom" i dodao da je zatvaranje Ormuskog moreuza primoralo Sjedinjene Američke Države i Izrael da se dogovore o prekidu vatre u Libanu.
Zemljotres snage 5,7 stepeni Rihterove skale pogodio je večeras region Sumatre u Indoneziji, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra.
Vlade Brazila, Španije i Meksika danas su obećale da će pojačati koordiniranu pomoć Kubi kako bi ublažile humanitarnu krizu za koju su navele da je izazvana američkom blokadom tog ostrva.
Reditelj Dejan Zečević kaže da serija "Zvaćeš se Varvara" neće pomagati ljudima da se uspavaju uveče, već će ih na raznim frontovima protresti i zahtevati njihovu punu emotivnu uključenost.
U selu Dobroselica na Zlatiborskom okrugu snimljeni su mnogobrojni filmovi, a meštani bi voleli da njihov kraj ponovo postane centar filmadžija kao nekada.
Snima se treći nastavak planetarno popularne franšize "Top Gun", a holivudska zvezda Tom Kruz ponovo će obući pilotsku jaknu i uskočiti u kultnu ulogu Pita Maverika Mičela.
Mnogi prave istu grešku u nezi kose misleći da joj pomažu, a zapravo joj štete. Jedna naizgled bezazlena navika može usporiti rast i narušiti njen izgled, a posledice se vide tek kasnije.
Kad stignu vrućine, većina odmah pomisli na klimu, ali postoji i drugačiji način da dom učinite prijatnijim, prirodan, tih i estetski mnogo lepši kao što su ove sobne biljke.
Bivši zadrugar Kristijan Golubović snimio je novi video sa tiktokerkom Jordankom Denčić sa kojom je prvo objavio klip gde su pričali da sumnjaju da je trudna sa njim.
Kreatorka Melina Džinović i njen novi muž milijarder Džefri Pol Arnold stigli su u Portofino gde su organizovali gala svadbu nakon venčanja u Monte Karlu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar