• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

31.12.2025

06:15

Slavimo Svetog Sevastijana: Ovim rečima pomolite mu se za pomoć protiv bolesti

Shutterstock

Vesti

Slavimo Svetog Sevastijana: Ovim rečima pomolite mu se za pomoć protiv bolesti

Podeli vest

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Svetog mučenika Sevastijana.

Rođen je u 3. veku. U službu imperatora Karinusa, stupio je da bi, po predanju, spasio hrišćane. Zbog velike hrabrosti koju je nosio u sebi, kao i učenosti, napredovao je brzo.

Pravoslavno predanje kaže da je postao načelnik dvorske straže za vreme Dioklecijana koji, kao i njegov prethodnik, nije znao da je Sevastijan hrišćanin. Sevastijan je 286. godine otkriven kao hrišćanin, a Dioklecijan ga je momentalno optužio za izdaju. Vezan je za kolac, a strelci su ga gađali. Bio je prekriven strelama, ali one nisu ubile Sevastijana.

Pravoslavno predanje kaže da se on, kada su svi mislili da je mrtav, “javio živ i zdrav”, a da su ga potom “mnogobošci motkama ubili”. Međutim, postoji i mišljenje da je na lice mesta je došla Irena Rimska, udovica Svetog Kastula, koja je otkrila da je i dalje živ. Odvela ga je svojoj kući i negovala ga je.

Foto: Shutterstock

 

Sevastijan je, nakon što se oporavio, stao na neko stepenište u Rimu kuda je prolazila carska povorka i pred svima verbalno napao Dioklecijana zbog svireposti prema hrišćanima. Sveti mučenik Sevastijan se smatra zaštitnikom onih koji su bolesni, ratni invalidi, vojnici i policajci.

Njega su, kao i Svetog Đorđa, često upravo vojnici uzimali za zaštitnika; njegov kult je i kod pravoslavaca i kod rimokatolika kulminirao u 14-15. veku. Pravoslavci ga slave 18. decembra po julijanskom kalendaru, što je 31. decembar po gregorijanskom, dok ga rimokatolici obeležavaju 20. januara.

Veruje se da Sveti Sevastijan štiti i pomaže u bolesti, zbog čega je važno da mu se danas vernici pomole sledećim rečima:

"O, preslavni mučeniče Božji, Sveti Sebastijane, ti koji si pretrpeo muke za Hrista, moli Gospoda za nas grešne, da nas zaštiti od svake nesreće, bolesti, a naročito od kuge i zaraza, i da nas spase i ukrepi u veri, da Bogu slavu prinosimo dovijeka. Amin.". 

BONUS VIDEO


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Vest godine koju je obelodanio Vučić: Srbija je u svetskom vrhu
Politika

Vest godine koju je obelodanio Vučić: Srbija je u svetskom vrhu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da je fantastična i istorijska vest to što se Srbija pomerila sa 57. na 39. mesto po pripremljenosti za korišćenje veštačke inteligencije i upozorio da će Srbiji biti potrebno mnogo više električne energije kako se dalje bude tehnološki razvijala.

30.12.2025

18:25

TV

NE PROPUSTITE: Novogodišnji specijal "Na merama" - razotkrivamo tajne poznatih!
Live TV

NE PROPUSTITE: Novogodišnji specijal "Na merama" - razotkrivamo tajne poznatih!

Novogodišnji specijal "Na merama" podsetiće vas na neke od najzanimljivijih trenutaka koje je prethodnih sedmica zabeležilo tajno novinarsko odeljenje Infomera, kao što su (ne)snalaženje u saobraćaju Branimira Nestorovića, tajno domunđavanje Đorđa Stankovića sa Žaklinom Tatalović, "protestni pozeraj" Vladimira Štimca..

30.12.2025

16:47

Šta to rade Vojislav Koštunica, Veljko Paunović, Arno Gujon i Miloš Stojković?! Otkrivamo večeras od 20h
Live TV

Šta to rade Vojislav Koštunica, Veljko Paunović, Arno Gujon i Miloš Stojković?! Otkrivamo večeras od 20h

Deveta epizoda Informerove popularne emisije “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam šta u slobodno vreme radi selektor fudbalske reprezentacije Srbije Veljko Paunović, zašto je teolog Miloš Stojković oličenje “čoveka iz naroda”, gde voli da odlazi političar i dobrotvor Arno Gujon, te kako sada izgleda bivši predsednik i premijer Vojislav Koštunica…

27.12.2025

11:02

Hronika

Škaljarca oteli i tukli da progovori: Usledila panika kada su shvatili da previše otkriva
Region

Škaljarca oteli i tukli da progovori: Usledila panika kada su shvatili da previše otkriva

Optuženi policajac Ivan Stamatović Batica krajem marta 2020. godine obavestio je kolegu iz službe i članove klana Ljuba Milovića kako bi sanirali štetu – pošto je škaljarac kojeg su prethodno oteli i pretili priznao sve, uključujući i saradnju sa obe kriminalne grupe iz Kotora, iznoseći teške optužbe na račun njihovih “prijatelja” iz kavčanskog klana.

31.12.2025

06:30

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set