ŽESTOK ODGOVOR IRANA: Evo šta kažu na Trampove pretnje da će ih vratiti u kameno doba
102. 04. 2026. u 18:37
202. 04. 2026. u 18:37
Vesti
NATO bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije od 24. marta do 10. juna 1999. godine, koje je dovelo do pogibije i ranjavanja više hiljada ljudi, pokrenuto je pod izgovorom da se albansko stanovništvo autonomne pokrajine Kosovo i Metohija navodno zaštiti od delovanja vojske i policije.
Tokom sukoba, Prištinskim korpusom i Trećom armijom na Kosovu je komandovao general-pukovnik Vladimir Lazarević, koji je 2003. godine optužen od strane Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju u Hagu sa drugim visokim oficirima za navodno proterivanje Albanaca iz pokrajine. General-pukovnik je dobrovoljno otišao u Hag 2005. godine, gde je osuđen i proveo deset godina u zatvoru. U jesen 2017. godine počeo je da predaje na Vojnoj akademiji Srbije.
Lazarević je za RIA Novosti govorio o taktici i gubicima srpske vojske u sukobu sa NATO snagama, posledicama bombardovanja, stavu prema pregovorima Beograda i Prištine i Zapada.
- Kako se sećate početka operacije NATO protiv Savezne Republike Jugoslavije?
- Radi se o agresiji bez presedana u istoriji ratova po uključenim snagama, odnosu strana - 600 na prema jedan, po ciljevima i okrutnosti, po zločinima koje je NATO počinio protiv naše zemlje. Ovo su najteži zločini protiv mira i čovečanstva. NATO je htio, planirao i izračunao da će za 3-4 dana rata da razbije glavne snage Vojske Jugoslavije, posebno Treću armiju, pre svega Prištinski korpus, koji je branio Kosovo i Metohiju, granice sa Albanijom i Makedonijom na prednjoj dužini od 251 km, te da će u ova 3-4 dana, ubiti više od 20 hiljada vojnika i oficira Prištinskog korpusa, kojima sam komandovao.
Da bi postigao svoje ciljeve, NATO je koristio hiljade aviona, hiljade krstarećih raketa, radio-elektrosnko ratovanje, te vodio psihološki rat protiv vojske i čitavog naroda. NATO je koristio svoje snage sa dva kontinenta, sa zemlje, vode i vazduha i iz kosmosa.
Oni su koristili ne samo svo najmodernije u to vreme konvencionalno oružje koje su posedovali, već i hemijsko oružje i radioaktivno oružje. Prema našim procenama, više od 30 hiljada komada municije sa osiromašenim uranijumom je izbačeno na oko 120 objekata na Kosovu i Metohiji. Ovo oružje je za masovno uništenje, zabranjeno svim međunarodnim konvencijama.
Kako ste uspeli da spasite ljude i opremu i odolite u takvoj situaciji?
- Prištinski korpus se sastojao od preko 80 hiljada vojnika i oficira, i hiljade komada opreme. Nalazio se u strateški teškoj situaciji, ali je morao da preživi ovaj pakao koji je počeo 24. marta 1999. godine. Od samog početka agresije, naši borci i komandanti su branili svoju zemlju svojim životima.
Da bismo opstali u takvom strateškom okruženju, bili smo prisiljeni da intenzivno menjamo pozicije, položaje jedinica i komande. A kada govorimo o štabu korpusa, to je nekoliko stotina ljudi, stotine sistema, transportnih jedinica. Morali smo da se pomeramo.
Radi tačnosti, daću procenu NATO-a. Nakon završetka agresije, analizirali su kako je naša vojska mogla izdržati sa minimalnim gubicima. Njihovi stručnjaci su zaključili da je srpska vojska na Kosovu odolela zahvaljujući taktici 4M - maskiranje, manevri, mobilnost i moral. Mi smo bili stalno u pokretu i neuhvatljivi za svu njihovu tehnologiju.
Prema tačnim podacima, NATO je svojim ogromnom moći i tehnologijom ubio 161 vojnika Prištinskog korpusa. Ukupni gubici korpusa od terorističkih grupa na Kosovu i Metohiji, od kopnenih sukoba na granicama Makedonije i Albanije, pokrenutih 9. aprila 1999. godine, iznosili su oko 600 vojnika. Za nas, njihove kolege, ovo je ogroman, nemerljiv gubitak. Ali sa stanovišta vojne nauke, to je minimalni gubitak od oko 0.7 odsto.
Na godišnjicu bombardovanja 2000. godine, general-potpukovnik Majkl Šort, komandant avijacijske grupe NATO-a u južnoj Evropi, rekao je sledeće: "Nismo mogli ništa da učinimo srpskoj vojsci na Kosovu, pa smo napali civilne ciljeve".
Srbija učestvuje u NATO programu Partnerstvo za mir od 2006. godine, a oružane snage zemlje učestvuju u zajedničkim vežbama sa trupama saveza. Šta mislite o toj saradnji?
- Zaista, neprijatna situacija. Teško je prihvatiti situaciju u kojoj vas je neko do juče nemilosrdno uništavao, a danas sarađujete u istoj vojnoj sferi. Tačnije rečeno, ne samo da su pre 20 godina ubijali naše vojnike i civile, žene i decu, nego nas i dalje ubijaju - 20 godina kasnije, jer su posledice upotrebe radioaktivnog oružja katastrofalne širom Srbije.
Veliki broj mojih drugova je umro tokom ovih 20 godina kao rezultat zračenja radioaktivnim projektilima sa osiromašenim uranijumom. Mnogi analitičari zdravstva i odbrane, kao i stručnjaci iz celog sveta, veruju da je upotreba radioaktivnog oružja protiv SRJ od strane NATO-a dovela do strašne tragedije, veće od Hirošime. Prema njima, Kosovo je srpska Hirošima.
Za mene, kao osobu koja je branila zemlju od kriminalaca iz NATO-a, teško je prihvatiti takvu saradnju. S druge strane, svestan sam da je reč o političkoj odluci, da zemlja nastoji da zadrži vojnu neutralnost i da sarađuje sa savezom u okviru programa Partnerstvo za mir. Možda je ovo korisno za zemlju i ljude. Za mene, vojsku, ovo je teška situacija.
Bivši komandanti "Oslobodilačke vojske Kosova" učestvuju u dijalogu između srpskih vlasti i lidera kosovskih Albanaca na strani Prištine. Da li ih se sećate u vreme sukoba, da li oni mogu da pregovaraju?
- Za mene je sve što se dešava oko Kosova i Metohije i razgovora Beograda i Prištine samo podvala. Nemoguće je pomiriti se sa kriminalcima koji su ubijali svoje sunarodnike, koji sada smatraju da je neprijatno što u tom ratu nisu ubili još više Srba. To je nedavno priznao Daut, brat Ramuša Haradinaja. Ovo je međunarodna obmana od strane onih koji su bili pokrovitelji terorističke grupe na Kosovu. Oni su ubijali ljude u Saveznoj Republici Jugoslaviji, uništavali zemlju, uništavali je i sada vode razgovore uz učešće ratnih zločinaca koji su počinili zločine bez presedana protiv civilnog stanovništva i vojske kojima sam komandovao. Jednom rečju - obmana. Mi, pre svega u Srbiji, moramo da se setimo istine o zločinačkim delima međunarodne zajednice, takozvane Zapadne i terorističke militantne grupe na Kosovu protiv naše zemlje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 7 godina
OVI NA VLASTI BI TREBALO OVO DA PROCITAJU ,DA NAUCE NAPAMET I DA IM TO BUDE OSNOVA ZA PREGOVORE SA ZAPADOM,ZNACI SA SIPTARIMA PREKINUTI SVAKI RAZGOVOR,OBAVEZNO PODNETI TUZBE PROTIV "NATO" ZA NADOKNADU STETE,STO PRE POTPISATI VOJNI SAVEZ SA RUSIJOM,I DATI IM VOJNE BAZE (AERODROM SOMBOR I KOPAONIK,ZA POCETAK) TO JE JEDINI I PRAVI IZLAZ ZA NAS I NASU SRBIJU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NIKAD NATO, NIKAD EU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pre 7 godina
Gospodine GENERALE, Teško da ijedan Srbin, može naći prave reči za VAŠA JUNAČKA DELA. Vi ste oličenje svega pozitivnog u ovom surovom i za nas Srbe teškom vremenu. Pored VAŠIH kolega GENERALA, koji su pokazali celom svetu kako se brani domovina, VI , GOSPODIN PAVKOVIĆ I GOSPODIN RATKO MLADIĆ, naši ste idoli i TREBA VAM ZA ŽIVOTA PODIĆI SPOMENIKE, ZA VAŠE ZASLUGE.I da znate slavu ste pokupili VI a ne ovaj Nato-OLOŠ. HVALA VAM GOSPODO!
Blokaderski siledžija iz Inđije, Srahinja Jovanović, krivično je osuđen zbog nanošenja teških telesnih povreda.
02.04.2026
20:17
Poznati novinar Uroš Piper još jednom je raskrinkao blokadere, otkrivši ko je u stvari četvrti kandidat na njihovoj blokaderskoj listi s kojom planiraju da izađu na naredne izbore.
02.04.2026
21:11
Rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić, inače univerzitetski profesor i arhitekta, nepismen je kao Tarzan.
02.04.2026
19:42
Slučaj profesorke Dragane Vasiljević Tomić dobio je epilog krajem januara, kada je Veće građevinsko-urbanističkih nauka potvrdilo odluku Arhitektonskog fakulteta u Beogradu da ona ne može biti izabrana u zvanje redovnog profesora. Time je, praktično, stavljena tačka na njenu višedecenijsku akademsku karijeru, profesorka je tada optužila upravu fakulteta za favorizovanje drugog kandidata, dok je tadašnji dekan, a danas rektor Vladan Đokić, uzvratio tvrdnjama da ona nije ispunila sve kriterijume i da vrši pritisak na institucije.
02.04.2026
19:53
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić razgovarao јe telefonom sa šefom diplomatiјe Ruske Federaciјe Sergeјom Lavrovim.
02.04.2026
20:43
TV Informer u april ulazi sa osveženim i bogatijim programom, spremnim da osvoji srca publike širom Srbije!
01.04.2026
19:12
Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Aleksandar Šešelj, gostujući u Info jutru, komentarisao je mešanje Hrvatske u unutrašnja pitanja Srbije.
01.04.2026
13:39
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo", Igor Ćurčić, ugostiće u utorak od 22 sata čuvare tradicije koji se decenijama bore da stare zanate i rukotvorine otrgnu od zaborava i sačuvaju kao deo kulturne baštine ovog naroda prenošenjem znanja na nove generacije.
30.03.2026
16:46
Dragoljub Kojčić, politički filozof i Marko Kešelj, državni sekretar u ministarstvu sporta gostujući u Info jutru komentarisali su rezultate lokalnih izbora u deset gradova i opština.
30.03.2026
14:03
Policija je uspešno identifikovala i uhapsila M. S. (35) iz okoline Merošine, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivična dela silovanje i razbojništvo.
02.04.2026
20:12
Na kanalu Vizelj u Borči, jutros oko 9,30 časova je došlo do nesreće, saznaje Telegraf.
02.04.2026
18:55
Muškarac M. S. (35) osumnjičen da je u noći između 31. marta i 1. aprila napao i obljubio devojku u okolini Merošine, uhapšen je danas. Osumjičenom je određeno zadržavanje.
02.04.2026
14:22
Osnovno javno tužilaštvo u Prokuplju je obavešteno da je osmogodišnjakinja prijavila veroučitelja da je nepristojno dodirivao, te je naložena hitna istraga.
02.04.2026
15:00
Nakon hapšenja silovatelja koji je pokušao da zadavi, a potom i seksualno zlostavi A.P. (27), inače taksistkinju, kod Merošine, oglasio se MUP.
02.04.2026
19:43
Red za ruske energente je veoma dugačak, izjavio je Kiril Dmitrijev, šef Ruskog fonda za direktne investicije i specijalni izaslanik ruskog predsednika Vladimira Putina.
02.04.2026
20:21
Predsednik SAD Donald Tramp smenio je državnu tužiteljku Pem Bondi, objavili su američki mediji.
02.04.2026
19:21
Rat na Bliskom istoku, 34. dan. Najnovija dešavanja pratite uživo na Informer.rs.
02.04.2026
07:32 >> 19:15
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pozvao je danas na hitan prekid rata na Bliskom istoku i obustavu neprijateljstava na svim stranama.
02.04.2026
18:30
Nikita Ivanovič Panin bio je desna ruka Katarine Velike i pomagao joj u vođenju spoljne politike Rusije.
02.04.2026
21:05
Film "99 žena" ("99 women") iz 1969. godine napravljen je u četiri verzije jer je originalna imala čak osam minuta eksplicitnog hardkor seksa zbog čega nije mogao da se distribuira u bioskopima širom sveta.
02.04.2026
15:15
Glumica Meril Strip još jednom je dokazala zašto nosi titulu najveće svih vremena, ali ne samo zbog glume, već i zbog neverovatne ljudskosti.
02.04.2026
14:12
Britanski pevač i kompozitor Toni Rivers, rođen kao Entoni Tompson, preminuo je u 84. godini od posledica sepse, potvrdio je njegov sin.
02.04.2026
09:10
Danijel Radklif, Makoli Kalkin i Dakota Fening su samo neki od glumaca koji su postali milioneri pre nego što su napunili 18 godina.
02.04.2026
13:49
Velika astrološka promena donosi preokret za ljude koji su ostali verni sebi i svojim principima, čak i kada im nije bilo lako.
02.04.2026
19:00
Napravite vaskršnja jaja sa prirodnim tufnastim dezenom koristeći masline i zeleni čaj.
02.04.2026
21:00
Zdravlje srca je ključno za celokupno funkcionisanje organizma, ali mnogi ljudi zanemaruju prve znake problema.
02.04.2026
19:40
Za prazničnu trpezu možete pripremiti šarene čupavce koji klasičan kolač pretvaraju u veselu vaskršnju poslasticu.
02.04.2026
18:20
Gmail je sada omogućio korisnicima da promene svoje korisničko ime na Gugl nalogu, čime mogu da se oslobode loše odabranih adresa.
02.04.2026
17:40
U rijalitiju Elita 9 došlo je do žestoke svađe između Stanije Dobrojević i Maje Marinković, a u centru sukoba našao se biznismen Predrag Raspopović Peca, poznat kao Peca Vijagra.
02.04.2026
20:31
Novinar i bivši rijaliti učesnik Marko Đedović oglasio se iz bolnice nakon intervencije na želucu, otkrivši detalje zahvata i trenutno zdravstveno stanje.
02.04.2026
19:51
Bivši rijaliti učesnik Kristijan Golubović oglasio se nakon što je pušten iz pritvora i izneo niz tvrdnji o odnosu sa bivšom partnerkom Kristinom Spalević.
02.04.2026
19:11
Legenda narodne muzike konačno stiže na Tašmajdan: Publika će pevati „Dao bih ovo malo života“, „Anđelija“, „Jedna žena plave kose“ i mnoge druge hitove
02.04.2026
18:58
Bivša rijaliti učesnica Kristina Spalević pokazala je kako izgleda njeno pakovanje za selidbu, objavivši snimke iz stana.
02.04.2026
18:31
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar