PARE TEK 2022? Vlada razmatra "nemački model" za vraćanje novca onima koji su uplatili letovanje, evo šta on tačno PREDVIĐA: Imate dve opcije
Podeli vest
Šta će biti sa svima onima koji su su uplatili letovanje tokom zime?
U Vladi Srbije intenzivno rade na uredbi kojom bi država trebalo da pomogne turističkim agencijama, hotelijerima i ugostiteljima, ali i građanima koji su uplatili turističke aranžmane pre početka vanrednog stanja. Kako navode izvori, u prethodna dva dana bilo je nekoliko krugova razgovora između predstavnika agencija i države i praktično je pitanje dana kada će Uredba biti ozvaničena.
Mnoge građane obradovala je informacija da pojedine zemlje počinju sa ublažavanjem različitih mera i otvaranjem granica, kao što je to za našu zemlju uradila Grčka
22.04.2020
14:43
Jedan od modaliteta podrške, koji se razmatra u ovom trenutku, je takozvani "nemački model". On podrazumeva da svi turisti koji su uplatili putovanja do početka vanrednog stanja 15. marta, a ne žele da putuju ovog leta – ili ne budu mogli, ako opet dođe do zatvaranja granica i sličnih mera – mogu računati na zamensko putovanje koje mogu iskoristiti do kraja 2021. godine. Ako ne iskoriste ovu mogućnost, posle isteka roka biće im vraćen uplaćeni novac, dakle 2022. godine. I to će biti obaveza.
Agencije pritom neće biti na gubitku jer će im država nadoknaditi ove troškove, dakle država će praktično garantovati realizaciju ovih aranžmana.
Među ostalim mogućim merama, a što su i glavni zahtevi turističkih radnika, hotelijera i ugostitelja, su dodatne olakšice uz već predstavljen paket ekonomske podrške - dostupniji krediti, sa otplatom od tri do pet godina, za obrtna sredstva i investicije, a ne samo za likvidnost, kao i produžetak moratorijuma na kredite i lizing.
Foto: Printscreen You Tube
Takođe, traže da im se omoguće i dodatne fiskalne mere u vidu produžene isplate bruto minimalne zarade.
“Tražimo nešto nalik državama u regionu, bruto plate za sve zaposlene u narednih 12 meseci, oslobađanje od poreza i doprinosa u tih 12 meseci, moratorijum na kredite do kraja 2020. i povoljne kredite za rad, ne samo za likvidnost”, istakli su prethodnih dana predstavnici turističkih agencija i tur operatera.
Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (JUTA) veruje da bi sa ovim merama turističke agencije mogle da očekuju da spasu deo sezone, putovanjima u Grčku, koja je najavila otvaranje sredinom juna, kao i u Crnu Goru i Egipat, ali i slanjem turista na domaće destinacije.
Foto: tv prva
Hotelijeri kažu da su im najveći problem trenutno krediti, jer većinu investicija realizuju upravo na taj način, pa od države očekuju da im pomogne u pregovorima sa bankama.
Turistički vaučeri kao prva dodatna mera
Na sastanku Koordinacionog tima za implementaciju Programa ekonomskih mera za smanjivanje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom virusa KOVID 19, bilo je reči upravo o sektorskoj podršci koja bi se usmerila ka delatnostima koje su najviše pogođene pandemijom.
Kako je rekao ministar finansija Siniša Mali, država intenzivno razmatra kako da pomogne sektorima turizma, hotelijerstva i putničkog saobraćaja, a u tom smislu već je doneta i prva u nizu mera, koja se odnosi na obezbeđivanje 400.000 turističkih vaučera za odmor u Srbiji, u iznosu od dve milijarde dinara.
Ugostitelji otvaraju vrata posle 1. maja
Sva je prilika da će već posle 1. maja doći do relaksacije mera u ugostiteljstvu, odnosno otvaranja kafića i restorana, svakako uz svu predviđenu zaštitu i poštovanje distance.
Kako navode naši sagovornici, Srbija će pratiti šta radi Nemačka, Austrija i druge zemlje, i u skladu sa tim prilagoditi svoje poteze u ovom sektoru.
Ugostitelji su svesni da će promet u startu biti značajno manji, jer će sve što se dešava biti neprijatno za posao, ali smatraju da "moramo da krenemo".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mnoge građane obradovala je informacija da pojedine zemlje počinju sa ublažavanjem različitih mera i otvaranjem granica, kao što je to za našu zemlju uradila Grčka
Indijska kompanija Reliance Industries, vlasnik najvećeg rafinerijskog kompleksa na planeti, obnovila je kupovinu ruske sirove nafte nakon kratkog zastoja.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da su izbori za prištinski parlament koji se održavaju 28. decembra od presudnog značaja za opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i pozvao sve Srbe da podrže Srpsku listu.
Danica Vučenić, udarna pesnica tajkunske, antisrpske televizije N1 koja već duže od godinu dana otvoreno podržava rušenje Srbije na ulicama, sada je u programu uživo patosirala blokadere.
Ministar pravde Nenad Vujić oglasio se povodom postupanja predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića, istakavši kako to predstavlja otvoreno kršenje Zakona i Poslovnika o radu VST i nedopustiv čin institucionalne samovolje.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, danas oko 15 časova, na državnom putu Beograd - Čačak, presretačem su zaustavili pedesetčetvorogodišnjeg R.M. koji je vozilom "pežo 206" za samo dva minuta u više navrata izvršio preticanje ukupno šest vozila preko uzdužne neisprekidane linije čineći prekršaj nasilničke vožnje, a zatim se kretao brzinom od 107 kilometara na čas, na delu puta gde je ograničenje brzine 60 kilometara na čas.
Na deonici zlatiborske magistrale, u ataru sela Draglica, večeras je došlo do saobraćajne nezgode, u kojoj su, prema našim saznanjima, učestvovala dva automobila.
Na društvenim mrežama pojavio se snimak gde se predsednik Burkine Faso Ibrahim Traore na poseban način pozdravio sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom u odnosu na druge važne ličnosti, koji je privukao veliku pažnju javnosti.
Iako danas u svetu besni više sukoba nego ikad od Drugog svetskog rata, na Filipinima postoji tradicija božićnog primirja u najdugotrajnijoj komunističkoj pobuni na svetu.
Supruga holivudske legende Brusa Vilisa, Ema Heming Vilis, objavila je potresan tekst o tome kako njihova porodica dočekuje praznike nakon teške dijagnoze glumca.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar