Iako su brojke bolje, u najvećoj kovid-bolnici u Batajnici od ukupno 930 kreveta već je zauzeto 258! * Mere moramo bezuslovno poštovati da bi brojke nastavile da padaju
Tokom proteklog vikenda u Srbiji je od koronavirusa preminulo 115 naših građana, a registrovano je ukupno 12.712 novozaraženih!
Iako ove crne brojke deluju strašno i uznemirujuće, mere Vlade Srbije polako daju rezultate, jer je epidemiološka situacija za nijansu povoljnija nego prethodnog vikenda. Tada smo za samo 48 sati imali čak 126 umrlih od opakog virusa i 13.220 novoobolelih.
Puni se nova bolnica
Ipak, to ne znači da epidemija jenjava! Ovo blago poboljšanje ne sme nas zavarati da pomislimo da pobeđujemo koronavirus i da konačno možemo da odahnemo. Mere i dalje moramo bezuslovno poštovati da bi brojke nastavile da padaju. Da nikako ne smemo sada da se opustimo najbolje pokazuje to što je za samo dva dana popunjena skoro trećina kapaciteta u novoj, najvećoj kovid-bolnici u Batajnici. Od ukupno 930 kreveta već je zauzeto 258!
Direktorka kovid-bolnice u Batajnici dr Tatjana Adžić Vukičević rekla je sinoć za Informer da su trenutno četiri pacijenta u kritičnom stanju, dok su ostali na nekoj vrsti kiseoničke potpore.
- Od otvaranja bolnice smestili smo čak 258 pacijenata. Svi mi koji radimo u novoj bolnici borimo se kao lavovi za živote ovih ljudi. Gladni smo, žedni, znojavi, ali ne hajemo za to. Non-stop smo u gužvi, radimo u tri smene, trčimo sa jednog kraja na drugi, bukvalno izgaramo do poslednjeg atoma snage kako bismo sačuvali što više života naših građana - kaže doktorka.
- Nijedan početak nije lak, ali snalazimo se i trudimo da sve funkcioniše u savršenom redu. Kod nas su smešteni pacijenti sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom. Njih četvoro priključeno je na respirator jer ne mogu samostalno da dišu. To su pacijenti čiji su životi ugroženi, ali mi ne odustajemo, već se borimo za njih. Među bolesnicima ima i mladih i starih, jer bolest ne bira. U sobama leže mladići i devojke od po 27 i 28 godina, a najstariji ima 91 godinu - navela je dr Adžić Vukičević.
Foto: printscreen instagram
Bolnica u Batajnici
Beograd prebukiran
Nova bolnica došla je u pravi čas jer mesta u Beogradu više nema, pa se pacijenti iz glavnog grada šalju čak i u Niš.
Epidemiološka situacija
Parametri Subota Nedelja Vikend Prethodni vikend
Broj testiranih 18.232 14.486 32.718 34.100
Broj obolelih 6.903 5.809 12.712 13.220
Broj preminulih 57 58 115 126
Broj osoba na respiratoru 279 278 / 254
Udeo zaraženih 37,86 40,1 39
Prema podacima Ministarstva zdravlja, u bolnicama širom zemlje trenutno se leči 8.106 ljudi, od kojih se na respiratoru za život bori čak 278 pacijenta.
Bolnice u Smederevu, Smederevskoj Palanci, Pančevu, Požarevcu i Petrovcu na Mlavi već su popunjene obolelima iz Beograda. Dobra vest je da će i bolnica koja se gradi u Kruševcu biti spremna da primi prve pacijente do 15. decembra.
Da situacija nije nimalo naivna napomenuo je i član Kriznog štaba za borbu protiv virusa korone dr Predrag Kon. On kaže da je pritisak na bolnice ekstremno veliki.
- Sistem je prenapregnut, ali još ima mesta, tako da se nijedan pacijent ne ostavlja da nije zbrinut. U Beogradu imamo skoro 1.000 prijema u bolnice dnevno, a manje od 700 otpusta - kaže Kon.
U niškim bolnicama čak 420 Beograđana
Epidemiolog Branislav Tiodorović kaže da ukoliko se bude nastavio niz velikog broja obolelih, neće nam ni otvaranje novih bolnica završiti posao.
- Trenutno samo u niškim bolnicama ima najmanje 420 Beograđana. Kao da su došli turistički, ali nisu, nažalost. To su strašni podaci. Strašno je što sve više na respiratorima imamo starije ljude. Virus su im prenele verovatno mlađe osobe koje se nisu pridržavale mera jer su išli na žurke - naveo je doktor.
U Srbiji je danas registrovano skoro 6.000 novih slučajeva korona virusa, a preminulo je 58 obolelih. Prema oslednjim podacima, najviše zaraženih i dalje ima u Beogradu - 1.474 novih slučjeva u poslednja 24 časa
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Srbiji je danas registrovano skoro 6.000 novih slučajeva korona virusa, a preminulo je 58 obolelih. Prema oslednjim podacima, najviše zaraženih i dalje ima u Beogradu - 1.474 novih slučjeva u poslednja 24 časa
Pariz je poklekao pred smrtonosnim toplotnim talasom koji je izazvao nezamislivo stanje u mrtvačnicama. Sva mesta su popunjena, a tela se prevoze čak 80 kilometara od grada da bi tamo bila pokopana.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstaviće večeras javnosti najnoviji, sveobuhvatni paket državnih mera koje su direktno usmerene na podizanje životnog standarda i ekonomsko osnaživanje svih građana naše zemlje.
Misije Euleksa i OEBS-a oglasile su se danas povodom dramatične situacije na Gazimestanu gde je juče, na Vidovdan, sproveden novi teror nad Srbima, a u režiji takozvane policije lažne države Kosovo i samozvanog premijera Aljbina Kurtija.
Jelena Pavlović, blokaderka sa dna kace, a nekada pristalica politike Aleksandra Vučića, pa potom i poslanica stranke Branimira Nestorovića, izazvala je danas neviđeni haos u blokaderskim redovima, pokrenuvši lavinu njihovih međusobnih sukoba i žestokih okršaja.
Poslanica Jelena Pavlović koja je juče govorila na blokaderskom skupu u Kraljevu, donedavno je vodila ljude da aplaudiraju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Tihomir Krstić (45), koji je bio u protvoru zbog sumnje da je 27. decembra, prošle godine na Novom Beogradu napao, izbo nožem I opljačkao S.C., preminuo je u Centralnom zatvoru.
Jednoipogodišnji dečak koji je 23. juna teško povređen u stravičnoj nesreći u Begaljici kod Grocke, kada ga je deda pregazio traktorom, nažalost preminuo je u Univerzitetskoj dečjoj klinici Tiršova.
Ministarstvo unutrašnjih poslova raspisalo je konkurs za prijem kandidata na Selekcionu obuku za Specijalnu antiterorističku jedinicu (SAJ), koji je otvoren do 27. jula 2026. godine.
Portparolka Bele kuće Karolina Levit potvrdila je danas da će se u utorak, 30. juna u Dohi održati sastanak na visokom nivou o Iranu, ali i da će na njemu delegaciju SAD da predvode specijalni izaslanik Stiv Vitkof i Džared Kušner, dok će se paralelno voditi i tehnički razgovori.
Nakon pucnjave u Štadeu u Nemačkoj, u kojoj je ubijeno petoro ljudi, dve osobe su navodno pokušale da pobegnu automobilom, rekao je za nemački portal Focus.de čovek koji živi u blizini mesta pucnjave.
Policija i hitne službe sprovode veliku akciju u Štadeu, dok dva helikoptera nadleću centar grada, a portparol policije potvrdio je da je u napadu život izgubilo pet ljudi.
Ministarstvo spoljnih poslova Azerbejdžana osudilo je danas odluku Izraela da prvi put zvanično prizna genocid nad Jermenima iz 1915. godine, ocenivši da je reč o "iskrivljavanju istorijskih činjenica" i pozvalo izraelsku vladu da preispita tu odluku.
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
Plaža Glifoneri, koja se nalazi oko 7 kilometara od Limenasa na ostrvu Tasos, predstavlja odličan izbor za sve koji žele da uživaju u mirnom ambijentu i prirodnoj hladovini.
Kamen u bubregu postaje bolan kada se simptomi pojave. Dr Sarbjit Mohapatra deli znake upozorenja na koje treba obratiti pažnju, kao i preventivne korake koje treba slediti.
Luksuzni brend Luj Viton našao se na meti kritika nakon što je u Francuskoj, u okviru promotivne instalacije, postavljen veštački vodopad zbog potrošnje vode tokom perioda visokih temperatura i suše.
Mnoge poznate ličnosti svim silama se trude da sakriju svoj privatan život, a jedna od njih je i pevačica Džejla Ramović, koja je u tajnoj vezi s kolegom Jakovom Jozinovićem.
Pevač Emir Habibović čeka čeka svoje šesto dete sa 15 godina mlađom suprugom Tamarom, a sada je objavio još jednu vest o prinovi u porodici - dobiće i unuče.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.