NAKON PISANJA INFORMERA O KRŠENJU AUTORSKIH PRAVA! Udžbenik "Matematika" povučen sa spornog sajta, ali tužba za krađu ostaje!
Podeli vest
Udžbenik "Matematika" za sedmi razred osnovne škole, čiji su autori profesori Miloljub Albijanić, Đorđe Dugošija i Marko Šegrt, povučen je sa sajta fondacije Aleksandra Kavčića gde je, kako navode autori, neovlašćeno postavljen za besplatno korišćenje
Advokati su već započeli pravne radnje i pripremaju tužbu i u Americi zbog kršenja autorskih prava i krađe intelektualne svojine, kaže profesor matematike Miloljub Albijanić
04.03.2021
11:42
Ovo se desilo nakon pisanja Informera o odluci Albijanića da tuži biznismena Aleksandra Kavčića zbog krađe celokupnog sadržaja udžbenika "Matematika" za sedmi razred osnovne škole jer je bez njegovog odobrenja na internetu objavio knjigu čiji je on jedan od autora.
- Povlačenje tog udžbenika sa sajta te fondacije svojevrsna je pobeda i dokaz ili priznanje da su autori bili u pravu kada su podneli tužbu za zloupotrebu njihovih autorskih prava. Neko je zloupotrebio naša autorska prava i mi nastavljamo zakonskim putem da dobijemo obeštećenje - kaže Albijanić.
Foto: informer
Aleksandar Kavčić
Naglasio je da niko ne može udžbenik koji je izdat na osnovu ugovora sa Zavodom za udžbenike neovlašćeno preuzme i stavi u elektronskoj formi u PDF formatu na neki sajt.
Obeštećenje
Nastavljamo zakonskim putem da dobijemo obeštećenje
Miloljub Albijanić, profesor matematike
- Grupa autora preduzela je korake da se ovlasti advokatska kancelarija iz Srbije i da preduzme radnje neophodne da se naš udžbenik vrati u prvobitno stanje - naveo je Albijanić.
Kako sada stvari stoje, i autori drugih udžbenika, čiji se sadržaj neovlašćeno pojavio na ovom sajtu, pokrenuće tužbe protiv osnivača fondacije. Pitanje je, kaže Albijanić, i ko je dozvolio uopšte da udžbenici stave na neki neovlašćeni sajt.
Albijanić kaže i da ako neko hoće da deli besplatne udžbenike, treba da pokloni štampana izdanja ili osnuje izdavačku kuću i otkupi autorska prava za izdavanje tih udžbenika.
Foto: Informer DN
Kako navode u Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, tekst udžbenika za osnovnu školu predat samo u PDF formatu nije moguće odobriti, jer PDF format u postupku odobravanja služi samo kao dodatak komisiji koja ocenjuje rukopise udžbenika.
Foto: informer
- Dakle, rukopis predat samo u PDF formatu nije moguće odobriti kao udžbenik, jer on služi samo kao dodatak komisiji koja ga ocenjuje i ne može se drugačije koristiti. To nikako nije udžbenik. Da bi udžbenik mogao da se koristi samostalno kao digitalni, on mora da prođe novu, posebnu proceduru odobravanja u skladu sa "Standardima kvaliteta udžbenika u elektronskom obliku i nastavnih sredstava" - ističu u Zavodu za unapređenje obrazovanja i vaspitanja.
PDF format štetan za učenje
Nastavnik razredne nastave u OŠ "Duško Radović" Novi Beograd Marina Injac kaže da PDF format teksta ne zadovoljava neophodne standarde i da su ga pojedini nastavnici koristili samo kao pomoćno sredstvo u nastavi pre više od deset godina.
- U praksi se pokazalo da su upotrebljivost i efikasnost takvih udžbenika bile veoma male, rad sa učenicima otežan i naporan. PDF format teksta ne doprinosi, već može naneti štetu u procesu usvajanja tehnike čitanja i pisanja - ključnih veština za dalje učenje. Čitanje sa ekrana opterećuje vid, pomeranje teksta remeti pažnju i fokus, a nemogućnost rada u ovom formatu usporava razvoj tehnike pisanja, fine motorike šake, razvoj mozga - navodi Marina Injac.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Advokati su već započeli pravne radnje i pripremaju tužbu i u Americi zbog kršenja autorskih prava i krađe intelektualne svojine, kaže profesor matematike Miloljub Albijanić
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Narodne skupštine Republike Srbije i narodni poslanik SNS Uglješa Mrdić tvrdi da su državna tužiteljka Zagorka Dolovac i tužilac Mladen Nenadić naredili da se odbaci krivična prijava protiv Nebojše Bojovića i Milutina Miloševića.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se sa šefom mađarske diplomatije Peterom Sijartom i poručio da su odnosi ove dve države simbol partnerstva i prijateljstva u regionu, Evropi i širem svetu.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da su predstavnici opozicije koji su nekada bili na vlasti bez tendera prodali Rusima deo Naftne industrije Srbije i da sada aktuelna vlast na čelu sa Aleksandrom Vučićem mora da rešava probleme koje je izazvao neko drugi.
Posle jedne od borbi na Exatlonu Crveni tim, a posebno Radojica Lazić, provocirao je Sanju Kalinović, na šta je ona uzvratila sarkastičnim poljupcima i lažnom zahvalnošću.
Takmičarka Plavih u Exatlonu Srbija, Sanja Kalinović, iznenadila je sve učesnike fer-plej potezom kada je oba tima zamolila da ne smetaju dok se bore na poligonu.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Agenti španske Građanske garde (Guardia Civil), u zajedničkoj akciji sa Nacionalnom policijom i Poreskom upravom, sproveli su složenu istragu koja je rezultirala razbijanjem tri kriminalne organizacije koje su delovale koordinisano, razbijajući kompletnu infrastrukturu koju su koristili za unos velikih količina kokaina iz Kolumbije u Španiju putem napada na kontejnerske brodove.
Poruke sa aplikacije Skaj, razmenjivane krajem 2020. godine, otkrivaju kako su Filip Zindović Kljajević i Vukašin Vojinović planirali krijumčarenje višemilionskih pošiljki kokaina, uz računicu da im se isplati i "sitan posao" od svega nekoliko kilograma droge.
Iako se u prvi mah sumnjalo da je došlo do teškog zločina, Predrag Ž. (43) koji je pre nekoliko dana pronađen mrtav u kući svog prijatelja Srđana K. (41), u naselju Bečmen u Surčinu — ipak nije ubijen, potvrdila je obdukcija.
Suđenje braći Urošu i Milošu Paniću pred Trećim osnovnim sudom u Beogradu obeležile su burne reakcije odbrane nakon izlaganja sudskih veštaka, koji su naveli da ključna svedokinja T. K. trenutno ima ozbiljan duševni poremećaj, dok je njena procesna sposobnost u ranijoj fazi postupka dovedena u pitanje.
Bela kuća je u sredu objavila odluku o zamrzavanju procedura za izdavanje imigrantskih viza za građane 75 zemalja, uključujući Rusiju, Iran, Avganistan, Irak, Brazil i Somaliju, ali i veći deo Balkana - Severnu Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju, Crnu Goru i takozvano Kosovo.
Evropske zemlje raspoređuju vojne snage na Grenlandu u okviru misije “Arktička izdržljivost”, dok SAD pod predsednikom Donaldom Trampom razmatraju jačanje kontrole nad arktičkim ostrvom, nakon sastanka američkih, danske i grenlandske delegacije u Vašingtonu.
Reditelj filma "Đeneral", Miloslav Samardžić kaže za Informer da poslednjih godina Draža Mihailović u mnogim anketama pobeđuje Josipa Broza Tita po popularnosti i siguran je da će jednog dana biti u rangu vojvode Živojina Mišića.
Američki glumac Kifer Saterlend uhapšen je nakon sukoba sa vozačem službe taksi prevoza preko aplikacije, saopštila je Policijska uprava Los Anđelesa (LAPD).
Kefir dijeta poslednjih godina sve češće se pominje u stranim lijfstajl medijima kao kratkoročni način da se telo "resetuje", smanji nadutost i ubrza gubitak kilograma.
Tužilaštvo se oglasilo o slučaju političara Čedomira Jovanovića koji nije želeo da napusti stan na Novom Beogradu kada su došli izvršitelji, a u kom nelegalno živi sa prijateljem Aleksandrom Kosom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar