Ukoliko neko ode da se vakciniše, postoji mogućnost da se nakon 20 koraka po izlasku sa vakcinalnog punkta zarazi. Toliko je virus u cikrulaciji. Znači sada moramo uvesti mere koje su nepopularne, kazao je danas prof. dr Radmilo Janković zamenik direktora Kliničkog centra u Nišu
- Naznake odgovora javnosti i medija juče pokazali da ovo bezumno ponašanje prevršilo svaku meru. Ovo deluje prilično uvređujuće. Toksična retorika se širila i ona će nekoga koštati glave - prokomentarisao je on najnoviji napad na lekara Hitne pomoći koji se dogodio jutros u Beogradu.
On je rekao da mu je potpuno nejasno kako smo postali država u kojoj postoji ovakav protivaktivizam.
- Tu se radi o prilično manjoj grubi ekscentrika koji mogu da budu problem. Da bismo izašli iz ove situacije moramo raditi sa zbunjenima. Jasna i nedvosmislena odluka epidemiologa je da moramo preseći. Broj zaraženih se mora smanjiti. Pokušavali smo sve, lična iskustva, slike iz crvenih zona... Ukoliko neko ode da se vakciniše, postoji mogućnost da se nakon 20 koraka zarazi. Toliko je virus u cikrulaciji. Znači sada moramo uvesti mere koje su nepopularne - kazao je dr Janković.
On dodaje da mere moraju biti nedvosmislene da ne postoji zabuna.
- Meni je potpuno jasno ugostitellji kažu: Zašto samo mi, zašto bioskopi mogu da rade? Jasno je da mere moraju da se odnose na sve objekte da ne bi došlo do zaražavanja. Kada pošaljete takvu poruku onda društvo shvata da su svi odgovorni - kaže naš lekar.
Cilj
Janković pojašnjava da moramo narodu predstaviti cilj.
- Nemoguće je ljude naterati u atmosferi straha na vakcinaciju. Restrikcija društvenih kontakata je neophodna. Kada padnemo ispod hiljadu onda možemo da pravimo strategiju. Cilj su mladi ljudi. Insitucije moraju biti jedinstvene. Mislim da i SPC treba da reaguje. To bi bilo sjajno. Mislim da bi mogle i javne ličnosti - kaže zamenik direktora KC Niš za N1.
- Sve države u svetu su postupale tako. Držale su strogu kontrolu kontakata dok nisu došle do određenog obuhvata vakcinacije. Nemoguće je da broj umrlih u naredne dve nedelje pada. To je nerealno potpuno! To su ljudi koje sad vidite i u narednim danima oni neće biti živi - kaže dr Janković.
Foto: Informer
On pojašnjava da je situacija u Kruševcu, ali i Nišu dosta složena i teška, te da su lekari pod pritiskom. Janković je govorio i o stanju trudnica koje leže u KC Niš.
- Trudnice se primaju kod nas i u Mišović, imamo dve trudnice u jedinicama intenzivne nege. Jedna je u jako teškom stanju i 10 dana je na mehaničkoj ventilaciji. Imamo još jednu koja je na kiseoničkoj potpori i njeno stanje se stabilizuje. Tu smo optimisti, manje za prvu. Teško obolela trudnica je u 4. mesecu. Mi imamo dosta porodilja koje su u okviru porodilišta, koje su sve bile nevakcinisane. Kovid besomučno kosi ljude, ne vakcina, to moramo da znamo - zaključuje lekar.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je izjavila danas u Kragujevcu da je vakcinacija protiv korona virusa odgovor na pandemiju i da "tu imamo, polako, rast - prešli smo 55 odsto vakcinisanih i to je ono što je najvažnije"
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je izjavila danas u Kragujevcu da je vakcinacija protiv korona virusa odgovor na pandemiju i da "tu imamo, polako, rast - prešli smo 55 odsto vakcinisanih i to je ono što je najvažnije"
Predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću danas je na vojnom aerodromu u Batajnici prikazano moćno oružje kojim raspolaže Vojska Srbije, a posebnu pažnju mu je u jednom trenutku privuklo to što moćnim raketnim sistemom kratkog dometa "Mistral" upravlja jedna devojka.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks povodom Vidovdana, brutalno raskrinkavši laži opozicije i njihov propali protest u Kraljevu!
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je danas da će obavestiti sve međunarodne predstavnike o privođenju više Srba nakon obeležavanja Vidovdana i parastosa na Gazimestanu, koje je ocenila kao sraman i besprizorni čin represije režima Aljbina Kurtija.
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Damjan Gvozdenović bio osuđen na 10 godina zatvora za ubistvo Aleksandra Tatalovića u Rakovici 2022. godine i naložio ponovno suđenje uz produženje pritvora.
Viši sud u Beogradu izrekao je u četvrtak presudu Vladimiru i Miljani Kecmanović, roditeljima dečaka-ubice iz OŠ "Vladislav Ribnikar", na ponovljenom suđenju.
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros u Galovcu Začretskom, teško je povređen 23-godišnji vozač, nakon što je automobilom sleteo sa puta, a vozilo se potom zapalilo.
Prema rečima predsednice Moldavije Maje Sandu, njen ključni cilj je da se pitanje demilitarizacije Pridnestrovlja postavi kao nezaobilazan deo budućeg sporazuma između Rusije i Ukrajine.
Predsednik partije "Jedinstvena Rusija", Dmitrij Medvedev, zvanično je predstavio vodeću petorku kandidata koji će predvoditi stranačku listu na predstojećim parlamentarnim izborima zakazanim za septembar 2026. godine.
Nivo poverenja građana u poljskog predsednika Karola Navrockog skočio je na istorijski maksimum neposredno nakon njegove odluke da ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom oduzme Orden belog orla.
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Jedna propuštena šetnja neće naškoditi psu, ali po ekstremnoj vrućini može imati kobne posledice. Potrebno je prilagoditi rutinu vremenskim uslovima i pokazati brigu za zdravlje ljubimca.
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
Komšinica Selin iz Pariza otkrila je da Goran Bregović i njegova supruga Dženana žive u braku na daljinu, što nije iznenađujuće s obzirom na to da je muzičar stalno na putu.
Pevačica Edita Aradinović broji sitno do porođaja, a sada je pratiocima pokazala kako izgledaju njeni dani dok s nestrpljenjem čeka dolazak naslednice na svet.
Pobednica šeste sezone rijalitija "Zadruga" Aleksandra Nikolić već neko vreme potpuno je nestala sa društvenih mreža na kojima je ranije bila i te kako aktivna.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.