Roditelji treba da izdvoje između 20.000 i 95.000 dinara da bi svoje dete spremili za matursko veče. Cene maturskih večeri u hotelima i restoranima od 2.400 u Nišu, do 8.390 dinara u Beogradu
Proslave velike mature u srpskim hotelima i restoranima poskupele su za 20 odsto u odnosu na period pre koronavirusa!
Krediti
Ima mnogo roditelja koji podižu keš kredite da plate matursko veče
Milorad Antić
Spremanje za matursko veče i sama proslava roditelje u Srbiji koštaće od 20.000 dinara, pa do čak više od 95.000 dinara!?!
Foto: Informer
Najskuplje su, svakako, večernje haljine, markirana odela, obuća i sređivanje kod frizera, kozmetičara i šminkera, dok su cene same proslave u hotelima i restoranima od 2.400 dinara u Nišu, do 8.390 dinara u Beogradu (pogledajte tabele).
Osmaci slave u holu škole!
Mali maturanti prošle godine kraj osnovne škole slavili su u školskim dvorištima i holovima škola zbog epidemije koronavirusa i mera koje su bile tada na snazi. Ova praksa nastaviće se i ove godine, jer je Ministarstvo prosvete proslave u restoranima i hotelima zabranilo, pa će osmaci malu maturu slaviti u fiskulturnim i svečanim salama unutar svojih škola ili u školskom dvorištu.
- Roditelji đaka će za proslavu male mature plaćati samo ketering i piće, a učitelji će organizovati program za decu, kao što su video-prezentacije, prikladna muzika ili priredba - kaže Dragoljub Gačić, direktor OŠ "Nikola Tesla".
Podižu kredite
Milan D. iz Beograda ovog juna moraće da odvoji čitavo malo bogatstvo kako bi svoju ćerku opremio za maturu.
- Samo matursko veče je 8.390 dinara, a znamo svi da svaka devojčica to veče želi da izgleda najlepše moguće. Tu su i haljina i cipele, torbica, nakit, frizura, šminka, nokti... Sve ono što svaki roditelj želi da ispuni svom detetu. Kada sve to saberem, sigurno ćemo potrošiti više od 40.000 dinara. Tu treba dodati i novac koji moramo da damo deci za piće i kompletan provod za to jedno veče - ispričao nam je Milan i dodao:
Foto: Informer
- Pored maturskog bala, tu je i maturska ekskurzija, koja je oko 250 evra, a onda i polaganje vozačkog ispita, koje je oko 1.000 evra. Kada sve to spojite, zaista je mnogo para za sve te, kada pogledate, osnovne izdatke jednog deteta od 18 godina.
Cene
Cene mature za devojke:
Haljina 8.000-50.000
Cipele/sandale 4.000-10.000
Torbica 3.000-12.000
Profesionalna šminka 3.500-8.000
Frizura 1.700-4.500
Manikir 1.600-2.500
Proslava mature 2.400-8.390
* ukupno 24.200-95.390
Cene mature za mladiće:
Odelo 10.000-30.000
Košulja 3.000-6.000
Cipele 5.000-10.000
Kaiš 2.000-5.000
Proslava mature 2.400-8.390
* ukupno 22.400-59.390
Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić kaže za Informer da su maturska slavlja preskupa i da predstavljaju veliki udar na roditeljski džep, jer niko od njih ne želi da liši svoje dete tog zadovoljstva!
- Roditeljima treba da izdvoje između 20.000 i 95.000 dinara da bi svoje dete spremili za matursko veče! U luksuznim hotelima i restoranima u Beogradu proslava košta od 7.500 do 8.500 dinara i to je poskupelo za oko 20 odsto u odnosu na godine pre koronavirusa. Ako ovim cenama dodamo novac koji se izdvaja za haljine, odela, obuću, za sređivanje frizura i šminke i dodatno piće koje deca tamo naručuju, dolazimo do ozbiljne cifre za roditeljski budžet. Mnogima nije lako da izdvoje toliko novca, pa znam dosta slučajeva da podižu čak i keš kredite ne bi li sve ovo pokrili - ističe Antić i dodaje da su u školama u unutrašnjosti cene maturskih proslava daleko povoljnije.
Foto: Informer
Đaci su u većini beogradskih gimnazija izabrali da maturu proslave u hotelu "Hajat".
- U ponudi su dva paketa po cenama od 7.600 i 8.200 dinara. U oba paketa ulazi piće dobrodošlice, aperitiv na stolu i šampanjac za zdravicu, kao i još tri alkoholna pića potpuno besplatno. Tu je takođe i večera na bazi švedskog stola, koja je na raspolaganju maturantima tokom cele večeri, kao i dva benda i di-džej, koji će svirati do kraja proslave - kažu u ovom hotelu i dodaju da je jedina razlika između ova dva paketa što u skuplju varijantu ulazi neograničena konzumacija bezalkoholnih pića, dok se alkohol plaća.
Luksuzno i skupo
Sa željom da se pokažu pred svojim vršnjacima, mnogi maturanti za odlazak na matursko veče iznajmljuju limuzine, oldtajmere i luksuzne automobile. Iznajmljivanje limuzine za deset osoba na sat vremena košta minimum 100 evra, oldtajmera od 100, a luksuznih automobila od 40 do 100 evra.
Maturanti se obrukali na probnom testu državne mature, a evo da li stariji znaju da odgovore šta su topuz i buzdovan i da na nemoj mapi pokažu gde je Ukrajina
Maturanti se obrukali na probnom testu državne mature, a evo da li stariji znaju da odgovore šta su topuz i buzdovan i da na nemoj mapi pokažu gde je Ukrajina
Nakon divljačkih napada blokadera na Informer i njihovih pokušaja da jedinom slobodnom mediju u Srbiji zabrane da govori, u Srpskom dnevniku na našoj televiziji emitovan je prilog koji na najbolji mogući način predstavlja hrabrost ljudi koji svakog dana stoje iza imena Informer.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević reagovao je sinoć u emisiji Kolegijum na Informer TV povodom šokantne vesti da je generalna direktorka RTS-a Manja Grčić pod pritiskom i ucenama blokadera bila prinuđena da podnese ostavku posle svega nekoliko dana njihove bezvlasti.
Ideolog blokadera Dinko Gruhonjić ponovo je poslao sramne i opasne poruke građanima Srbije, i to iz Hrvatske, otvoreno preteći lideru opozicije u našoj zemlji, Aleksandru Vučiću, istovremeno pljujući po Kosovu i Metohiji (KiM).
Radio-televiziji Srbije dojavljeno je da su u objektima RTS-a postavljene bombe. Radnici su napustili zgrade i početak emitovanja Dnevnika 2 bio je odložen.
Funkcioner SNS i poznati advokat Vladimir Đukanović oglasio se objavom, poslavši jasnu poruku svima koji pokušavaju da uruše srpske nacionalne interese, tradiciju i državu!
Kandidatkinja za poslanicu i doskorašnja predsednica parlamentarnog odbora za Kosovo i Metohiju Danijela Nikolić najoštrije je osudila akciju Kosovske policije u srpskim selima Crkolez i Osojane, u opštini Istok, tokom koje su privedeni Žikica Belošević, Grujica Belošević i Obrad Tijanić. U međuvremenu, Tijanić je pušten na slobodu.
Učesnici Exatlona Mihailo Adžić i Nikola Lakić, posle bujice psovki i uvreda našli su se na korak do fizičkog obračuna, koji su njihovi saigrači jedva sprečili.
Timovi u Exatlonu odlučili su da ne menjaju kapitene, pa je Nikola Lakić sedmu nedelju zaredom kapiten Crvenih, a Strahinja Jovanić ostaje na čelu Plavih.
Italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto objavio je imena četvoro pripadnika italijanskih oružanih snaga koji su poginuli u padu helikoptera EUFOR-a u blizini Brčkog.
Saobraćajna policija u Beogradu sankcionisala je vozača koji je, pored nasilničke vožnje, učinio i više drugih prekršaja, među kojima su i nekorišćenje sigurnosnog pojasa i korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje.
Na Ibarskoj magistrali, u blizini "Knez Petrol“ pumpe, oko 18.20 časova dogodila se teška saobraćajna nezgoda u kojoj je putničko vozilo udarilo u ogradu.
Na protestima zakazanim za 31. oktobar širom Francuske postoji veliki rizik od nasilja, upozorio je danas francuski ministar unutrašnjih poslova Loran Nunjez i najavio raspoređivanje oko 70.000 policajaca kako bi održavali red u gradovima.
Nemačko ministarstvo spoljnih poslova osudilo je danas nedavna lansiranja balističkih raketa Severne Koreje i pozvalo Pjongjang da odmah obustavi njihov razvoj i testiranje.
Bivši predsedavajući Vojnog komiteta NATO-a, holandski admiral Rob Bauer izjavio je danas da su u pojedinim oblastima zapadne zemlje već faktički u ratu sa Rusijom i upozorio da Evropa i dalje potcenjuje opasnost koju predstavlja Moskva.
Bivši generalni tužilac Ukrajine Ruslan Kravčenko, koji je pobegao iz zemlje u jeku novog korupcionaškog skandala, izjavio je da bi kabinet Volodimira Zelenskog mogao da stoji iza pokušaja ubistva ukrajinskog oligarha Vadima Jermolajeva u Monaku.
Beogradska filharmonija nastupila je sinoć u dvorani “Bugarska“ u Sofiji, pod dirigentskom palicom Uroša Lajovica, uz pijanistu Lukaša Vondračeka, čime se posle 45 godina vratila pred publiku u bugarskoj prestonici, saopštili su iz BF.
Istraga o smrti američke glumice Hejden Penetijer zvanično je okončana, a policija u Južnoj Karolini saopštila je da je njen smrtni slučaj okarakterisan kao nesreća.
Holivudski glumac Silvester Stalone otvoreno je priznao da je angažovanje njegove ćerke Skarlet Rouz Stalone u seriji "Tulsa King" primer nepotizma, ali smatra da roditelji imaju pravo da svojoj deci obezbede što bolje uslove za uspeh.
U prethodnim delovima GTA serijala pravila su bila kristalno jasna - završite jednu misiju, pa otključate sledeću lokaciju. Međutim, sudeći po novim informacijama, Rockstar bi u predstojećem nastavku mogao potpuno da preinači način napredovanja.
Da li ste ikada primetili voćku čije je stablo umotano u neku vrstu "zavoja"? Iako na prvi pogled deluje kao da je drvo bolesno ili teško oštećeno, reč je o mudroj baštovanskoj metodi koja mladim sadnicama pomaže da bezbedno prebrode zimu.
Pripremanje obroka unapred za nekoliko dana (poput kuvanih jela, pečenja, složenaca ili testenina) vrhunski je trik za uštedu vremena i novca tokom naporne radne nedelje. Ipak, ova korisna navika krije i tamnu stranu - rizik od trovanja hranom ako zanemarimo higijenu i temperaturna pravila.
Pevač Miroslav Ilić godinama je istraživao svoje poreklo, a kako bi otkrio odakle potiču njegovi preci, angažovao je čoveka iz Ljiga da mu napravi porodično stablo, koje je pokazalo da njegovi koreni vode do istočne Hercegovine i Crne Gore.
Pevačica Milica Ristić pokazala je deo luksuznog doma u kojem živi sa sinovima i partnerom, a raskošan enterijer, elegantni detalji i prostrane prostorije privukli su veliku pažnju.
Rijaliti učesnica Milana Mima Šarac ranije je bila u vezi sa tada oženjenim pevačem Nikolom Grujićem, a ona je nedavno objavila fotografiju na kojoj izgleda odlično.
Komentari