SVAKA ČETVRTA PORODILJA NEĆE DA DOJI BEBU!? Lekari upozoravaju: Ishrana majčinim mlekom NEMA ZAMENU!
Kao glavni razlog navodi se da žene mahom odbijaju da doje decu iz estetskih razloga - da ne upropaste izgled grudi
03.08.2022
07:00
Informer
Vesti
Marko ističe da uglavnom sve žene žele da doje svoju bebu, ali da im fali prenatalna obuka. Ističe da nekada čak i od lekara dobijaju kontraproduktivne savete, a da ih stereotipi poput - nemaš ti dovoljno mleka, nije ti mleko kvalitetno, dete ti nije napredovalo u težini - potpuno unište.
Žene čuju takve stvari koje ih poraze i zbog straha da je život njihovog deteta ugrožen, one napuste dojenje, što je pogrešno, poručuje Marko.
Marko Obradović je, u podkastu RTS-a posvećenom dojenju, istakao da je tokom 12 godina rada kao pedijatrijski tehničar malo puta čuo od žene da ne želi da doji svoje dete, tj. da nije htela da da šansu dojenju.
- A čak i ako sam to čuo - tih par puta što sam čuo, zaista je par puta bilo iz neznanja, a par puta usled loših iskustava od prethodnog puta. Uglavnom sve žene žele da doje, međutim ono što manjka jeste predstava šta zapravo dojenje znači - kaže Obradović.
Foto: Shutterstock
Objašnjava da je dojenje disciplina koja zahteva posvećeni pristup žene prema detetu, a da su tehnike dojenja - poput toga kako postaviti bebu da sisa i u kom položaju - nešto što se usavršava.
Sa dojenjem se počinje odmah čim se beba rodi, deca se doje na svaki zahtev, kad god zatraže da sisaju treba im ponuditi dojku, ne treba im ograničavati vreme podoja - učestalost podoja zavisi isključivo od bebe, kaže Marko.
Mamama savetuje da budu uporne i istrajne.
- To nije za sve isto, nije univerzalno, a to je nešto što može da omogući, olakša, ili i sa druge stane da onemogući i oteža dojenje - kaže Marko Obradović.
Međutim, napominje da se na tome nedovoljno radi.
- I sa strane žena koje se nedovoljno možda interesuju da se edukuju o tome, a opet i sa strane nas koji se time bavimo, ne postoji tih nekih edukativnih momenata gde se i mi zapravo podučavamo kako pravilno treba pristupiti ženi koja želi da doji svoje dete i kako zapravo i rečima i postupcima pokazati i ukazati ženi kako da doji - kaže Marko.
Foto: printscreen RTS
Objašnjava da žene najčešće odustaju od dojenja zbog bolnih podoja, tegoba sa postavljanjem deteta na dojku, ali i zbog stereotipa na koje nailaze - "nemaš ti dovoljno mleka, nije ti mleko kvalitetno, dete ti nije napredovalo u težini".
Marko ističe da 99,9 odsto žena ima mleko odmah čim se porodi, a dalje razvijanje laktacije zavisi od pristupa dojenju - koliko često doji, kako doji i slično.
Napominje i da ne postoji formula kojom se može utvrditi da je mamino mleko slabo ili nekvalitetno.
- Kada žene čuju neke stvari koje ih potpuno, moram tako da se izrazim, unište, poraze, i negde zbog tog straha da je život njihovog deteta ugrožen - one napuste dojenje, što je izuzetno pogrešna stvar iz ugla onog ko je to podstakao ali i iz ugla žene koja je to prihvatila, dozvolila - kaže savetnik.
Navodi i da postoje kontradiktorni saveti o tome kako žena treba da doji (neko kaže jedna dojka, jedan podoj; neko drugi - 10 minuta jedna pa 10 minuta druga strana), ali da je suština videti koji od tih saveta u praksi "radi posao".
- Džaba je meni da savetujem žene da doje jednu dojku po podoju ako dete majke sisa jednu dojku pet ili sedam minuta i kreće da plače nakon toga. Traži da sisa i dalje a odbija tu dojku i prosto premeštanjem na drugu dojku mi dobijamo ono što želimo... Koji god savet od tih da pomogne, taj je pravi za tu ženu - rekao je Marko.
Foto: Shutterstock
Napominje da ga mame zovu za pomoć ili odmah nakon izlaska iz porodilišta - ukoliko tamo ne dobiju dobru edukaciju ili ne savladaju sve što je potrebno, ili kasnije - kada su podoji bolni ili kada dete ne napreduje dovoljno i pedijatar na prvoj kontroli savetuje da se u ishranu uključi adaptirana formula.
Savetnik otkriva i na šta treba obratiti pažnju, kako bi se pratilo da li beba napreduje.
"Činjenica je da ako dete unosi hranu, mora i da izbacuje nešto. Mama treba da prati broj mokrih pelena, broj prljavih pelena, kako bi bila sigurna da dete unosi dovoljnu količinu hrane. Tu se unosi novi parametar, a to nije da li žena ima dovoljnu količinu mleka, nego da li dete unosi dovoljnu količinu hrane", ističe Marko.
Takvi saveti, ističe, mogu mnogo da demotivišu ženu.
- Činjenica je da su nekad saveti koje žene dobijaju potpuno kotraproduktivni dojenju, čak iako ih dobiju i od lekara. Mislim da ako je žena zainteresovana za dojenje treba da potraži drugo mišljenje - da li mišljenje lekara, da li mišljenje nekog poput mene, da li možda samo da zatraži podršku od svog supruga - kaže Marko.
Međutim, napominje da nekada i "sitnice" određuju da li će se situacija sa dojenjem okrenuti u negativnom smeru.
- Često se dešava da nepostojanje podrške unutar kuće ume ženu bitno da odvoji od dojenja, ili negde da je potisne, da je tera da ona pomisli da radi pogrešnu stvar i da svoje dete muči time što doji, što je potpuno pogrešno - kaže Marko.
Takođe, dodaje, postoje situacije u kojima anatomija žene (konfiguracija dojke i bradavice) utiču na to da bebino sisanje bude bolno, a postoje slučajevi i kada beba odbija dojku.
Ističe da je suština svega u edukaciji, te da će žena koja se na vreme pripremi za situacije u kojima može da se nađe - onda znati i kako da se postavi i koga da pita za pomoć.
Marko naglašava da postoje i žene kojima ne prija dojenje i da je u takvim situacijama apsurdno terati je da radi nešto na šta nije spremna.
Foto: Informer
Govoreći o estetskom momentu kao faktoru koji ženu odvraća od dojenja, naveo je da ima pojedinaca koji bi svojim primerom mogli da potvrde tu stigmu, ali da zna i za niz primera koji bi to mogli da opovrgnu.
- Znam za čitav niz primera gde žene, ako ćemo da pričamo sa te estetske strane, imaju i implante i brinu o određenom standardu lepote, čiji je posao takav kakav je, javan, pa opet se odlučuju da doje potpuno i nesmetano i posvećeno svoju decu - ističe Marko.
Napominje da su problemi multifaktorijalni, da ih ima mnogo i da kao društvo moramo da se založimo za to da žena koja želi da doji svoje dete dobije pravu podršku.
Upitan da li smo kao društvo "bejbi frendli", budući da nam je i dalje čudno kada žena doji u restoranu, autobusu, na ulici, naglašava da nije do društva već do ličnosti da li će neka žena dojiti dete u javnosti ili će tražiti "zgodno mesto".
- Ali da bi ih trebalo ohrabrivati da doje na javnim mestima - da. Da bi trebalo možda obezbeđivati posebne prostore unutar javnih površina koje bi žene koristile za dojenje - da. I mislim da bi to isto bio neki dodatni korak u promociji dojenja - rekao je Marko.
Bonus video:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Biznismen Branko Babić, koji na društvenim mrežama iz dana u dan raskrinkava blokadere i njihove ideologe, objavio je šok listu od devet stavki koja pokazuje da je blokaderski pokret suštinski sektaški.
07.04.2026
18:05
Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI) uhvatila je danas, u srcu Beograda, političara Vladana Đokića koji se još izdaje za rektora Beogradskog univerziteta, a kao i uvek on je radio - ništa!
07.04.2026
15:07
Dušan Teodorović, antisrbin i autošovinista sa dna kace, otvoreno je priznao da je blokaderima Hrvatska bliža od Srbije.
07.04.2026
17:30
Narode, verovali ili ne, blokaderi su dobili i svog prvog analitičara za spoljnu politiku koji je izazvao salve reakcija na društvenim mrežama - ali ne onih pozitivnih.
07.04.2026
12:26
Narodni poslanik Uglješa Mrdić prokomentarisao je šok otkriće da među blokaderima postoje seksualni predatorikoji nude devojkama novac za gole slike.
07.04.2026
19:15
Dragan J. Vučićević je tokom emisije Kolegijum izneo podatke o gledanosti nove informativne emisije na Informer TV "Srpskog dnevnika".
07.04.2026
11:48
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
06.04.2026
21:39
Srpski dnevnik počinje danas, 6. aprila u 21 čas! Osim najvažnijih vesti i tema, gledaoci će imati priliku da prvi saznaju i najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Marijana Milićeivć.
06.04.2026
10:00
Srpski dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas, a pored najnovijih informacija i aktuelnih tema, gledaoci će moći prvi da saznaju najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Kristina Vasić.
05.04.2026
10:00
Dva muškarca potukla su se u Žarkovu, a sumnja se da je jedan od njih ostao bez svesti.
07.04.2026
19:11
B.P. (16) izbo je danas u porodičnoj prodavnici dedu Milana P. (77) koji je teško ranjen i njegovu partnerku Mirelu M. (51) koja je preminula na reanimaciji u Domu zdravlja u Obrenovcu. Maloletni krvnik se vratio na mesto zločina, gde je savladan od strane policije.
07.04.2026
17:47
Danas je na Vračaru došlo do nesreće kada je žena pala sa sprata.
07.04.2026
17:31
Mirela M. podlegla je povredama u bolnici u Obrenovcu, nakon što je nju i njenog patnera izbo maloletni B. P.
07.04.2026
16:09
Maloletni B. P. danas u Obrenovcu izbo je dedu i njegovu partnerku, koja je podlegla kasnije povredama u bolnici. Maloletnik ih je napao nožem, koji je odbacio nakon zločina.
07.04.2026
16:09
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija nije usvojio nacrt rezolucije o Ormuskom moreuzu nakon veta Rusije i Kine, javlja dopisnik Sputnjika.
07.04.2026
19:51
Bivša kongresmenka Mardžori Tejlor Grin, nekada lojalna Donaldu Trampu, osudila je njegovu pretnju da će "uništiti civilizaciju" u Iranu.
07.04.2026
18:55
Bela kuća odbacila je danas navode sa društvenih mreža da bi administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa mogla da upotrebi nuklearno oružje protiv Irana, što je američki potpredsednik Džej Di Vens, kako se navodi na društvenim mrežama, navodno nagovestio u svojim izjavama.
07.04.2026
18:25
Iran je danas ograničio diplomatske kontakte sa Sjedinjenim Američkim Državama nakon pretnji američkog predsednika Donalda Trampa, preneli su američki mediji.
07.04.2026
17:55
Ruski glumac Vladimir Jaglič (43) kaže da nikada nije bio u Srbiji, ali da će to ispraviti i posetiti našu zemlju što je pre moguće.
07.04.2026
11:41
Glumac Darko Perić, zvezda serije "Kuća od papira" organizovaće u Srbiji filmski festival Iron Gate International Film Festival (IGIFF).
07.04.2026
15:35
Glumica Ivana Dudić kaže da će publika ostati u šoku nakon gledanja filma "Gospodari oluje" jer je svaki kadar crtan ručno bez pomoći AI tehnologije.
07.04.2026
14:56
Srpska filmska kompozitorka Aleksandra Kovač ostvarila je izuzetan međunarodni uspeh. Pozvana je da učestvuje u prvom Composers Club-u festivala Cannes series 2026, elitnoj profesionalnoj platformi koja okuplja 20 najznačajnijih kompozitora savremene muzike za TV serije iz celog sveta.
07.04.2026
13:44
Serija "Zvaćeš se Varvara" počinje sa emitovanjem u subotu 18. aprila na Prvom programu RTS u 20.05 sati.
07.04.2026
12:58
Stručnjaci objašnjavaju zbog čega nije dobra ideja uklanjati sede vlasi čupanjem, koje posledice to može imati i kako je bolje reagovati kada ih uočite.
07.04.2026
19:40
Jednostavan način da napravite izuzetno kremastu čokoladnu tortu bez uključivanja rerne.
07.04.2026
18:20
NordVPN je lansirao My Location - besplatan alat koji korisnicima omogućava da u sekundi otkriju svoju stvarnu fizičku lokaciju, kao i virtuelnu lokaciju koju sajtovi prepoznaju kada ih posećuju.
07.04.2026
17:40
Dilema, da li postoji stvarna razlika osim u boji između belih i smeđih jaja, nedavno je pokrenula raspravu na Reditu, naročito uoči Vaskrsa.
07.04.2026
17:00
Iako je u svojim 60-im godinama, El Makferson i dalje oduševljava izgledom i neumorno grabi ka vrhu modnog sveta.
07.04.2026
15:00
Otac rijaliti učesnike Maje Marinković, navodno je uplovio u vezu sa bivšom rijaliti učesnicom Brankom Knežević.
07.04.2026
18:50
Komšije starlete i rijaliti učesnice Stanije Dobrojević tkrile su kako u Rumi vodi miran život, pa su se prisetili i njenih školskih dana.
07.04.2026
18:09
Pevač Andrija Bajić i pevačica Mala Cana uživaju u braku, a sada su progovorili o predrasudama na koje nailaze zbog velike razlike u godinama.
07.04.2026
17:27
Veliki šef kaznio je učesnike "Elite 9" novčano, nakon što su prekršili jedno od osnovnih pravila i nisu se probudili na vreme.
07.04.2026
16:42
Ljubavni život Stanije Dobrojević obeležen je intenzivnim i često turbulentnim vezama sa spotistima, opasnim momcima i rijaliti učesnicima.
07.04.2026
16:06
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar