Nova školska godina sve je bliže, i dok je sada sasvim sigurno da će, a prema potvrdi Ministarstva prosvete, početi regularno, 1. septembra, izgleda da neće biti promena ni u već odavno objavljenom Kalendaru za školsku 2022/2023. godinu, kako za osmake, tako i za srednjoškolce
Sudeći prema pomenutom najnovijem rasporedu obaveza i raspusta u 2022/2023. godini, upada u oči da osnovci neće imati jesenji raspust, dok će srednjoškolci, za razliku od njih, nedelju dana manje provesti na planiranom zimskom raspustu i tako ranije krenuti u drugo polugodište, dok i jedne i druge tokom novembra očekuje produženi vikend.
Učenici osnovnih škola, odnosno oni od prvog do sedmog razreda imaće 180 nastavnih dana, sudeći prema Kalendaru, dok će školska godina za deset dana biti kraća osmacima koje čeka završni ispit i koji će imati 170 nastavnih dana.
Osnovci bez jesenjeg odmora
Kako se vidi na pomenutom Kalendaru, prvo polugodište za osnovce počinje 1. septembra 2022. godine, odnosno u četvrtak, a završava se u petak 30. decembra 2022. godine.
Dok će septembar i oktobar proteći bez raspusta i značajnijih dešavanja, već u novembru osnovce čeka produženi vikend kada će se spojiti državni praznik 11. novembra sa subotom i nedeljom. Razlika u odnosu na prošlu godinu je ta što će učenici imati slobodna tri dana, dok je prošle godine u tom periodu bio jesenji raspust od devet dana.
Prvi veći odmor za učenike osnovnih škola biće za vreme zimskog raspusta, odnosno, nakon završetka prvog polugodišta, a koji će zvanično početi u ponedeljak 31. decembra i trajaće sve do 20. januara 2023, odnosno petka.
Foto: MINISTARSTVO PROSVETE / SCREENSHOT
Drugo polugodište đacima od prvog do osmog razreda počeće zvanično u ponedeljak 23. januara, i završiće se u utorak 6. juna za osmake, dok će se niži razredi raspustiti dosta kasnije - 20. juna 2023. godine.
Tokom drugog polugodišta osnovci će ponovo imati duži raspust, i to prolećni, koji će ideuće godine početi u ponedeljak 10. aprila 2023. godine, a završiće se 8 dana kasnije, odnosno u utorak 18. aprila.
Probni i završni ispiti
Probni završi ispit za osmake iduće godine održaće se u petak 23. marta i u subotu 25. marta, dok su konačni završni ispiti planirani za sredu 21. jun, četvrtka 22. jun i petak 23. juna 2023. tokom kojih će se, kao i ove godine, polagati test iz srpskog jezika i književnosti, test iz matematike i kombinovani test, nakon čega ih čeka upis u srednje škole.
Foto: ATA images
Svečana dodela đačkih knjižica i svedočanstava, i u 2023. godini održaće se tradicionalno na Vidovdan 28. juna koji 2023. godine pada u sredu, i to za učenike svih osam razreda osnovnih škola.
Kraći zimski raspust za srednjoškolce
Srednjoškolcima prvo polugodište, kao i osnovcima počinje 1. septembra, i isto traje do 30. decembra. I oni će, kao i učenici osnovnih škola, tek u novembru otići na produženi vikend, od 11. do 13. novembra, nakon čega više neće imati raspuste kada je prvo polugodište u pitanju.
Zimski raspust će zatim, srednjoškolcima početi, 31. decembra, dok će im, za razliku od osnovaca, trajati nedelju dana kraće, pa će se, umesto 20. završiti 13. januara.
Foto: MINISTARSTVO PROSVETE / SCREENSHOT
Drugo polugodište srednjoškolcima će, sledi potom, početi ranije - u ponedeljak 16. januara, i za niže srednjoškolske razrede trajaće sve do utorka 20. juna 2023. godine, dok će se za učenike 4. razreda gimnazija završiti u utorak 23. maja, a za učenike trogodišnjeg ili 4. razreda četvorogodišnjeg obrazovanja stručnih škola u utorak 30. maja 2023.
Prolećni raspust biće identičan kao i za osnovce, i srednjoškolcima će trajati osam dana, odnosno od 10. aprila, pa sve do 18. tog meseca.
Kalendar obrazovnog-vaspitnog rada za osnovne i srednje škole sa sedištem na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine utvrđuje Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice. Taj kalendar možete pogledati OVDE.
Podsetimo, iako je bilo spekulacija od strane epidemiologa kako će nova školska godina početi nedelju dana kasnije zbog ponovnog porasta inficiranih virusom korona u našoj zemlji, Ministartsvo prosvete je 17. avgusta potvrdilo za medije kako do izmena kada je početak školske godine neće dolaziti, te da je datum za to i dalje 1. sepembar. 2022, kako za osnovce, tako i za srednjoškolce.
Posle korone i majmunskih boginja poslednjih meseci pojavio se i takozvani paradajz grip, virusno oboljenje koje napada uglavnom decu, a iako je za sada epidemija zabeležena samo u Indiji, srpski lekari kažu da moramo biti svi na oprezu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Posle korone i majmunskih boginja poslednjih meseci pojavio se i takozvani paradajz grip, virusno oboljenje koje napada uglavnom decu, a iako je za sada epidemija zabeležena samo u Indiji, srpski lekari kažu da moramo biti svi na oprezu
Aktivisti Srpske napredne stranke (SNS), koji su kod Slavije postavili štandove stranke, napadnuti su od strane blokadera, koji su na njih nasrnuli noževima, suzavcem i teleskop-palicama.
Kina je danas demantovala tvrdnju Fajnenšel tajmsa da je kineski predsednik Si Đinping rekao predsedniku SAD Donaldu Trampu da bi ruski predsednik Vladimir Putin "mogao da zažali zbog pokretanja invazije na Ukrajinu".
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oštro je osudila najnovije incidente na ulicama Beograda, navodeći da su aktivisti Srpske napredne stranke ponovo bili meta nasilja blokadera, za koje tvrdi da više nemaju nikakvu politiku osim terora, mržnje i izazivanja sukoba.
Lider Srpske napredne stranke (SNS) i savetnik predsednika Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je je politika blokadera blokiraj, mrzi, tuci, potezi nož na sve koji misle drugačije.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
U Apelacionom sudu danas je razmatrana žalba odbrane Alije Balijagića, koji je prvostepeno osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva Jovana i Milenke Madžgalj u bjelopoljskom selu Sokolac.
Na magistralnom putu Tutin–Novi Pazar, u mestu Nadumce, danas je došlo do teške saobraćajne nezgode kada je putnički automobil marke "pasat" sleteo sa puta u kanjon Sebečevske reke.
U Kiseljaku, u Bosni i Hercegovini, juče je došlo do porodične tragedije, u kojoj je Miro P. ubio svoju taštu Luciju R , upucao suprugu Vesnu P. a zatim presudio i sebi. Lucija je proglašena mrtvom na licu mesta, dok je bračni par povredama podlegao u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
Lideri Evropske unije trebalo bi sledećeg meseca u Briselu da razgovaraju o produženju perioda za ponovno odobravanje sankcija Rusiji sa šest meseci na godinu dana, izjavili su danas diplomate i zvaničnici EU.
Alis Vajdel, kopredsednica opozicione Alternative za Nemačku (AfD), ušla je među pet najpopularnijih političara u Nemačkoj, pokazuje istraživanju koje je sproveo sociološki institut INSA za list Bild.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će Sjedinjene Američke Države možda morati ponovo da napadnu Iran, navodeći da Teheran moli za dogovor.
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel kritikovala je Evropsku uniju zbog toga što nije iskoristila svoj diplomatski potencijal kako bi pomogla da se okonča invazija Rusije na Ukrajinu, prenosi "Politiko".
Legendarna Katinkina kuća na Dedinju bila je mesto snimanja kultnih ostvarenja poput "Srećnih ljudi", "Žikine dinastije" i filma "Davitelj protiv davitelja".
Glumica Milena Dapčević dobijala je anoniman pretća pisma jer je bila u vezi sa istaknutim partizanskim borcem Pekom Dapčevićem što je u tadašnje vreme bilo neprihvatljivo.
Kontroverzni biografski film "Majkl" do sada je zaradio neverovatnih 700 miliona dolara širom sveta, ostavljajući iza sebe sve skandale koji ga prate od prvog dana snimanja.
Urolog Dž. P. Sing Rana iz bolnice u Nju Delhiju objašnjava da određene vrste hrane, posebno uz premalo vode, mogu podstaći stvaranje kamena u bubregu ili dovesti do njegovog ponovnog javljanja.
Verovatno ste se već susreli sa onim malim poljem "Ja nisam robot" koje treba da označite na mnogim sajtovima. To je funkcija poznata kao reCAPTCHA, koja pomaže u razlikovanju stvarnih korisnika od automatizovanih botova.
Bigl po imenu Fin, koji je čitav život proveo u laboratorijskom kavezu, prvi put je osetio slobodu. Njegova reakcija kada je ugledao more je zapalila internet.
Pevač Željko Šašić uskoro će održati veliki koncert, a tom prilikom progovorio je i o odnosu sa bivšom partnerkom Sonjom Vuksanović, ali i o ćerki Sofiji.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar