• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Ekipa zabave

Novinar

12.02.2026

12:33

Prokockao miraz i zakasnio na veridbu: Ljubav Laze Kostića odvela Lenku u smrt

Printscreen/Youtube

Kultura

Prokockao miraz i zakasnio na veridbu: Ljubav Laze Kostića odvela Lenku u smrt

Podeli vest

Najveći srpski pisac je zbog kocke izgubio bogatu verenicu, a njegova emotivna drama sa Lenkom Dunđerski ostala je zauvek upisana u istoriju kao priča o ljubavi koja je završena tragedijom.

Iza stihova jedne od najlepših pesama srpske književnosti, "Santa Maria della Salute", krije se priča o strasti, strahu i odluci koja je zauvek promenila dva života. Njen autor, Laza Kostić, bio je začetnik moderne srpske poezije, briljantni um i jedan od najvećih srpskih romantičara - a rođen je upravo na današnji dan, pre 185 godina.

Sve je počelo 1891. godine na imanju Dunđerskih u Čelarevu. Laza, pedesetogodišnji pesnik, doktor prava, nekadašnji predsednik suda, prijatelj porodice i Lenka, dvadesetjednogodišnja ćerka bogatog vojvođanskog veleposednika. Plavooka, obrazovana, govorila je nekoliko jezika, svirala klavir, putovala Evropom i plenila sve gde god se pojavi.

Kad su se upoznali, emocije su odmah planule uprkos razlici u godinama. Malo je reći da je Laza bio očaran njenom mladošću i lepotom. A ni Lenka nije krila svoju ljubav. Ipak, ono što je za nju bila sudbina, za njega je bio strah.

Foto: wikipedia/Internet

Laza Kostić

Kao častan čovek i blizak prijatelj njenog oca, Lazara Dunđerskog, Kostić je smatrao da je njihova veza nemoguća. Umesto da prizna ljubav, počeo je da beži od Lenke. Izbegavao je susrete, hladno razgovarao, a onda činio ono što je Lenku najviše bolelo - tražio joj je druge prosce.

Hteo da je uda za Nikolu Teslu

Prema svedočenjima, pominjao joj je čak i mladog naučnika iz Amerike, našeg porekla, izuzetno talentovanog pronalazača - Nikolu Teslu. Smatrao je da bi takav čovek bio "dostojan" nje. Ali Lenka nije htela ni slavnog, ni bogatog, ni mladog. Htela je samo Lazu.

Njeni dnevnički zapisi, godinama skrivani od javnosti, otkrivaju dubinu njene ljubavi i očaja:

"Ja volim pesnika, i živog čoveka, hoću ga takvog kakav je... Te umoran, te star, te nije za mene... ništa mi njegove mane ne znače", zapisala je Lenka.

Foto: Privatna arhiva

Lenka Dunđerski

Njihovi susreti postajali su sve teži.

"Udajte se, gospođice Lenka, oslobodite i mene i moju patnju", govorio je Laza Kostić.
"Zašto se ne bih udala za vas?", upitala je Lenka.
"Ja sam star i nedostojan Vas", odgovorio je pesnik.

A onda - šok

Na Malu Gospojinu 1895. godine Lenka saznaje da se Laza oženio Julijanom Palanački, bogatom mirazdžikom. Za kuma je pozvao njenog oca. U dnevniku je zapisala: "Savršen zločini, bez traga. Zar na to spade moj veliki pesnik?"

Posle toga, u njenim zapisima sve je više tame. Govorila je o umoru, o neobičnom miru koji joj dolazi, o "poklonu večnom" kojim će darivati i sebe i njega.

Foto: wikipedia/Internet

Laza Kostić

Dan pred svoj 26. rođendan, 7. novembra 1895. godine, ostavila je poslednje reči. Sutradan je preminula - zvanično od tifusa. Ipak, do danas je ostala senka sumnje da li je bolest bila jedini uzrok smrti.

Pesma kao pokajanje

Laza Kostić je nastavio da živi, ali nikad nije zaboravio Lenku. Ona ga je, kako je zapisao, pohodila u snovima. Njena smrt postala je rana koja nikada nije zarasla. Deset godina kasnije napisao je "Santa Maria della Salute", pesmu koja je postala večni spomenik njihovoj zabranjenoj ljubavi i njegovo pokajanje pretočeno u stihove.

Tako je pesnik Laza Kostić do danas ostao upamćen ne samo po pesničkoj genijalnosti, već i po ljubavi koju nije imao hrabrosti da živi. A Lenka - po tome što je volela do kraja. Jer, neke ljubavi ne završe brakom. Završavaju se legendom.

Foto: wikipedia/Internet

Laza Kostić

BONUS VIDEO

 


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

JOŠ TV VESTI

Društvo

Horor! Medved krvnički napao dečaka, a onda...
Nauka

Horor! Medved krvnički napao dečaka, a onda...

Pre oko 27.500 godina u današnjoj severozapadnoj Italiji, tinejdžera iz perioda paleolita brutalno je napao medved, a od zadobijenih povreda preminuo je nekoliko dana kasnije, pokazuje najnovija naučna studija.

12.02.2026

10:00

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Magazin

Džet set