Na popularnoj društvenoj mreži pojavio se snimak kako tinejdžeri smesom izbeljivača, želatina i paste za zube pokušavaju da posvetle boju očiju!?! Mnogi su tako zadobili opekotine, a pojedini su trajno oštetili vid i oslepeli!
Poslednjih nedelja među tinejdžerima kruži jedan od najstrašnijih 'izazova' sa društvene mreže Tik tok, posle kojeg su pojedini totalno oslepeli!
Nakon prethodnih 'izazova' u kojima je od dece traženo da se guše pertlama, da lepe usta lepkom, da ližu WC šolje u javnim toaletima... sada se pojavio snimak kako se smesom izbeljivača, želatina i paste za zube može posvetliti boja očiju!?! Mnogi su, pokušavajući ovo, zadobili opekotine, prokrvarile su im oči, a pojedini su i trajno oštetili vid i oslepeli!
Ne haju za decu
Društvene mreže kao što su Tik tok, Fejsbuk, Instagram i Snepčet ne brinu za dečju bezbednost
Katarina Jonev
Stručnjaci apeluju na roditelje da dobro paze šta im deca rade na društvenim mrežama.
- Tik tok, Fejsbuk, Instagram i Snepčet su društvene mreže koje nimalo ne brinu za dečju bezbednost. Njima je samo stalo da imaju što više mladih korisnika, klikova i lajkova, i to je prosto nezaustavljivo i u svetu i kod nas. Ono što roditelji stvarno mogu da urade jeste da prate aktivnosti svoje dece na društvenim mrežama, da znaju koje sadržaje gledaju i ko su im idoli. Treba da odvoje vreme za razgovor sa decom, da im, ako uspeju, bar nakratko zamene telefon knjigom i da pokušaju da ih osveste i ukažu im na opasnosti koje ih vrebaju na netu - kaže Katarina Jonev, stručnjak za bezbednost dece na internetu.
Dokazivanje
Deca se dokazuju u društvu, izazovi su zadaci koje moraju da ispune da bi ušla u neku grupu Branka Tišma
Foto: Informer DN
Deca se seku, ližu wc šolju, a najnoviji izazov je za nepoverovati
Upozorenje
Školski psiholog Branka Tišma ovako opasne izazove vidi kao rezultat problema komunikacije roditelja i šire zajednice sa decom. - Moramo malo više da se bavimo svojom decom i da razgovaramo sa njima i o tim suludim izazovima. Deca se preko njih dokazuju u društvu, izazovi su zadaci koje moraju da ispune da bi ušli u neku grupu. I upravo o tome treba razgovarati sa decom. Treba imati kontrolu i nad njihovim telefonima, ali ne otvaranjem lažnih profila na društvenim mrežama, već da to otvaranje profila bude zajedničko i dogovoreno - objašnjava naš sagovornica. Ona naglašava i da je vrlo važno na koji način deci postavljamo zabrane. - Ne mora zabrana uvek da bude izričita. Treba pričati kakve sve opasnosti vrebaju i kako da izaberu ono što je manje opasno. A mnogi roditelji hoće samo da bude po njihovom. To je roditeljska nesposobnost i nepoznavanje načina kako prići detetu - ističe Tišma i dodaje: - Detetu valja dati do znanja da ga volimo, da smo tu za njega u svakoj situaciji.
Neshvaćeni
Socijalni psiholog Zorana Katić kaže da, koliko su društvene mreže korisne, toliko su i štetne, pogotovo za tinejdžere.
- Oni se osećaju usamljeno, odbačeno i neshvaćeno, i da bi se uklopili u društvo, pribegavaju raznim ludorijama. Kako bi ih okolina prihvatila, takmiče se u izazovima, ne shvatajući koliko oni mogu biti opasni po njih - kaže naša sagovornica i dodaje: - Korišćenje Instagrama, Tik toka i drugih mreža lako se može smanjiti. U toku dana roditelji treba deci da ograniče korišćenje društvenih mreža. Takođe, mlađima od 12 godina ne treba dozvoljavati korišćenje telefona, a mlađima od deset godina ni da imaju smartfon.
Najjeziviji izazovi
* Blekaut Podrazumeva snimanje gušenja kaišem ili rukama dok se ne padne u nesvest kako bi se osetilo stanje neposredno pred smrt
* Sečenje Podrazumeva da mladi jedni druge podstiču na sečenje tela nožem
* Ispijanje Nadmetanje u pijenju ogromne količine već pijenog pića ili neke druge tečnosti
* Lizanje WC šolje Zarad popularnosti mnogi su odlučili da prihvate i ovaj izazov
* Zaustavljanje vazduha Još jedan bizaran izazov je da se ispuni zadatak zadržavanja daha što duže. Mnogi koji su to probali onesvestili su se
* Cimet Izazov je bio da se jede cimet direktno iz kese i jedan učesnik je preminuo od gušenja
Mnogi su izbirljivi, ne žele decu romskog porekla ili sa zdravstvenim problemima, a imaju i posebne želje da im dete ima plave ili zelene oči, kovrdžavu kosu...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Neka ih
pre 3 godine
Bolesno drustvo u potpunosti. Svi roditelji treba da znaju ako ih u skoli maltretiraju, zakon je smejurija i da sopstvenu decu samozastite. Zakon je vrh gluposti, kao podeljen na neke nivoe, a da ne govorim o postupnosti. Kada imate nivo 1,2,3,4 …a dete napravi stetu za nivo 4 , ne to nije recimo 2 iz vladanja vec 4 jer mora biti postupnosti. Nakaradan sistem u drzavi, u vaspitanju i ta ista budalasta deca sto lizu ws solju su psihopate a od ludih roditelja tesko moze normalno dete ispasti. Uvela bih drakonske kazne kada mreze objavljuju idiotluke, rebnula dobro roditelje. Sva nakaradnost je “dobrodosla sa zapada”. Nema nam spasa.
Mnogi su izbirljivi, ne žele decu romskog porekla ili sa zdravstvenim problemima, a imaju i posebne želje da im dete ima plave ili zelene oči, kovrdžavu kosu...
Ukrajina bi, pri sadašnjem tempu vojnih rashoda, kredit Evropske unije od 90 milijardi evra mogla da potroši za svega 232 dana, odnosno za manje od osam meseci, pokazuje računica koju je objavio TASS.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je jutros u Peking, a na aerodromu ga je dočekala ministarka nauke i tehnologije NR Kine Jin Heđun. On je nakon toga obišao Kineski zid i obratio se najpre kineskim, a zatim i srpskim medijima.
To što je srpski predsednik prepoznat u Kini i što mu je među ljudima dat nadimak, mnogi ne vide samo kao kuriozitet, već kao još jednu potvrdu čeličnog prijateljstva Srbije i Kine. Odnosa koji odavno prevazilazi diplomatiju i ulazi u prostor ličnog, gotovo narodnog povezivanja. A kod Kineza ništa nije slučajno i sve ima snažnu simboliku.
Javnost u Srbiji šokirana je detaljima o delovanju Miloša Kovačevića iz Novog Sada, koji stoji iza ekstremističke stranice „Slobodna Vojvodina“, a koji je javno pozivao na bombaške napade dronovima-kamikazama na ključne institucije i svetinje u zemlji.
Šest mladića koji su iz Crne Gore došli u manastir Svetih Arhangela kod Prizrena na Kosovu i Metohiji povodom tradicionalne Dečije smotre folklora privedeni su nakon što su razvili zastavu Srbije. Nakon izrečenih kazni, pušteni su na slobodu.
Nasilnička vožnja spada u najteže oblike kršenja saobraćajnih pravila i obuhvata ponašanja koja direktno ugrožavaju živote drugih učesnika u saobraćaju, govori za Informer.rs predsednik Strukovnog udruženja sektora bezbednosti Dejan Milutinović.
Policija je tokom opsežne pretrage terena u močvarnom području kod Tutina pronašla pištolj za koji se sumnja da je korišćen u krvavom sukobu zbog spora oko međe, u kojem je teško povređen muškarac Z.A.
Predsednik Finske Aleksandar Stub izjavio je da ne isključuje mogućnost svog ličnog učešća u potencijalnim mirovnim pregovorima između Evropske unije i Ruske Federacije.
Nezadovoljni migracionom politikom, birači u Zapadnoj Australiji masovno su podržali desničarsku partiju "Jedna nacija", poznatu po oštrom protivljenju migrantima ali je potom usledio potpuni preokret.
Dečja internet zvezda i kreator popularnog edukativnog programa Danijel Kolman, poznat kao Danny Go saopštio je da je njegov sin Azjak preminuo u 14. godini.
Velimir Bata Živojinović je od uloge u filmu "Valter brani Sarajevo" (1972) zaradio 4.800 dolara, što je u to vreme bilo jednako sa 53 prosečnih srpskih plata.
Od utorka, 26. maja, dolazi period značajnog finansijskog poboljšanja, posebno za Bikove, Lavove i Škorpije, koji ulaze u fazu u kojoj se njihova materijalna situacija menja nabolje.
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju da neki saveti koje smo godinama slušali više ne pružaju pravu zaštitu i da je vreme da se pristup lozinkama promeni.
Demi Mur ponovo je uspela da bude u centru pažnje na zatvaranju festivala. Glamuroznu zelenu haljinu ukrašenu draguljima upotpunila je neobičnim, predimenzioniranim šalom koji je izgledom podsećao na vreću za spavanje.
Pevač Era Ojdanić nedavno je izneo detalje o odnosu sa koleginicom Minom Kostić, otkrivši da je ona razmišljala o udaji za njega - ali specifičnim uslovima.
Pevač Bane Mojićević godinama je ćutao o odnosu koleginice Slavice Ćukteraš i Žike Jakšića, a tek kasnije je otkrio da je učestvovao u prikrivanju njihove romanse od očiju javnosti.
Jelena bin Drai, Mis Jugoslavije 1998. godine, otkrila je da, uprkos uvreženom mišljenju, nije promenila veru nakon udaje za milijardera Saida bin Draia.
Tekstopisac Ljiljana Jevremović prisetila se agonije kroz koju je prolazila sa pevačem Draganom Kojićem Kebom, sa kojim ima ćerku Inu, ali i pritisaka i pretnji koje je dobijala od njegove supruge Olje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar