KAZNE SU PAPRENE, ZATO BOLJE PROVERITE PAKET PRVE POMOĆI U SVOM VOZILU! Obratite pažnju na...
Podeli vest
Zakon o bezbednosti saobraćaja počeo je da se primenjuje 11. decembra 2009. godine i dalje je aktuelan, a njime je definisano da se u vozilima mora nalaziti novi komplet prve pomoći (tip B) sa precizno definisanim sadržajem. Zato su 2010. svi navalili da kupuju nove komplete
Oni koji ih posle nisu obnavljali rizikuju novčanu kaznu! Naime, rok trajanja gaza, zavoja i kompresa je pet godina. Kada rok trajanja tih proizvoda istekne oni se mogu zameniti i pojedinačno. Stavke kao što su makaze, zihernadle, izotermalni prekrivači i druge elementi koji nemaju rok upotrebe morati da se dokupe kada se jednom iskoriste.
Muškarac je ogrebao desnu stranu automobila jednoj ženi, a onda je divnim gestom oduševio i nju i celu domaću javnost pokazavši da i dalje ima dobrih i obzirnih ljudi
15.12.2022
23:15
Ceo komplet inače može da se kupi za 1.600 dinara
Oni koji nemaju komplet za prvu pomoć koji je u roku, zakon za njih propisuje kaznu od 5.000 dinara.
Naime, zakon propisuje da se, ukoliko u vozilu nema odgovarajućeg kompleta prve pomoći, vozač kažnjava sa 5.000 dinara. Za firme su kazne znatno veće i kreću se od 60.000 do čak 600.000 dinara.
Sterilni delovi su upotrebljivi dok god se nalaze u originalnom pakovanju i dok se ne otvore - ali imaju rok trajanja pet godina, koji je naznačen na svakom od njih.
- Sterilni elementi moraju da budu zatvoreni i kod njih treba paziti na rok trajanja. Ostali se kupuju tek kada se postojeći potroše. I treba imati na umu da zaštitna spoljašnja folija samog kompleta sme da se skida - rekao je Okanović.
Posedovanje kompleta prve pomoći obavezno je i za motocikliste, ali za njih postoji poseban tip paketa. On je neznatno jeftiniji od kompleta za vozila "tip B" i za njega važe ista pravila o zameni i dopuni kao i kod prve pomoći za automobile.
Zakonom nije definisana posebna kaznena odredba za neposedovanje ili nepotpun komplet prve pomoći, pa policija ne vodi zasebnu evidencije o tom prekršaju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Dragoljub
pre 3 godine
Па да, мене ће милиција да казни што немам последњи модел "Прве помоћи" које чак ни возечи медицинско особље приликом саобраћајне незгоде не користе! А Роми могу да возе склепане кршеве који никада нису видели технички преглед, чак ни за кочнице! Те комплете "Прве помоћи" нико не користи! Само за бадава стоје у колима, сви чекају да дође "Хитна помоћ". Ево, направите анкету међу возачима; нека вам возачи неведу бар 5 елемената из "Прве помоћи"! То би било као када би морали да носимо комплет алат за поправку мотора (да неби остали негде на путу), или запослени у предузећу да морају да имају резервну тастатуру и миша у радном столу!!
Menjajte te idiotske zakone!!! Kakav rok trajanja za zavoj i gazu? Vozač sam 52 godine, prešao sam dobrano više od MILION kilometara na putevima, svedočio desetinama saobraćajki ali NIKAD u životu nisam došao u priliku da otvorim i upotrebim paket prve pomoći u vozilu. Ko će da upotrebi paket prve pomoći nakon saobraćajne nesreće kad se ne može prepoznati ni koje je vozilo u pitanju a MRTVE iz vozila izvlače vatrogasci makazama za metal? Neko je smislio da namesti pajtosu biznis da na brzaka zaradi masne pare na paketima prve pomoći, zar to zakonodavcima nije jasno? Da ne komentarišem da "intervencija" na mestu nesreće u 99% situacija niti je moguća niti poželjna niti će se neko usuditi da nešto preduzme.
Smesno i strasno. Kome je uopste potrebna prva pomoc?
Nezivimo u 18. Veku, gde taj zakon postoji na istoku, zapadu, severu i jugu. Fabricka prva pomoc na zapadu stoji i duzan si je promeniti ako je upotrebis, koji rokovi trajanja na zavoje makaze i flastere?
Valjda ce se naci neko pametan da to izbrise iz zakona. Kako stoje stvari sada bi stranci u tranzitu trebali da kupe nasu prvu pomoc sa rokom trajanja dok predju nasu zemlju. Strasno i smesno pa neka je i kazna 100 dinara.
Muškarac je ogrebao desnu stranu automobila jednoj ženi, a onda je divnim gestom oduševio i nju i celu domaću javnost pokazavši da i dalje ima dobrih i obzirnih ljudi
Gledalačko obaveštajna služba Informera (GOSI) došla je do snimka s tajnog plenumaškog sastanka održanog na Medicinskom fakultetu, koji otkriva sve o blokaderima i tome kako ne prestaju da vade oči zbog funkcija, ali i novca.
Blokaderi se kupaju u parama - potvrđuje snimak sa Novog Beograda koji je osvanuo na društvenim mrežama, a na kom se vidi šta voze najokorelije "pumpadžije".
Blokaderski profesor Filološkog fakulteta Milo Lompar gostujući u emisiji "Utisak nedelje" na tajkunskoj televiziji Nova S, potvrdio rasulo među blokaderima.
Šačica blokadera zgubidana koje u Novom Sadu predvodi najostrašćeniji separatista i antisrbin Dinko Gruhonjić i danas je rešila da maltretira stanovnike ovog grada.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednica Srpske stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je danas da su budući izbori biti ili ne biti i ispit za Srbiju kao naciju, koji, kako je rekla, moramo da položimo.
U poslednje dve decenije, Balkan je potreslo čak 13 masovnih ubistava u kojima je ugašeno 102 života, a najtužnija činjenica je da su trećina tog broja bila deca.
U velikoj akciji crnogorske policije u utorak su uhapšene tri osobe za koje se sumnja da su za "škaljarski klan" obavljali najprljavije poslove i počinili najmanje šest ubistava.
Almer Inajetović, koji je osumnjičen za pucnjavu u restoranu 7 šuma "Minjo" u Sedreniku, juče se predao policiji, a prema najnovijim informacijama on je imao pomagače.
Dvojica najvećih političkih rivala izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivši premijeri Naftali Benet i Jair Lapid, saopštili su danas da udružuju snage pred izbore koji se očekuju kasnije ove godine, sa ciljem da s vlasti smene aktuelnu koalicionu vladu.
Glumac Miodrag Miki Krstović retko govori o privatnom životu, ali je jednom prilikom odlučio da podeli iskustvo koje mu je, kako kaže, potpuno promenilo pogled na zdravlje.
Pevačica Katarina Živković pojavila se danas na aerodromu, gde je privukla pažnju prisutnih, a obezbeđenje njenog supruga Nebojšte Stojkovića Stojketa sve vreme joj je otvaralo vrata dok se kretala.
Pevač Haris Džinović kasnio je na snimanje emisije koja se uživo emitovala, a onda je, po dolasku, zahtevao da odmah promene stolicu na kojoj će sedeti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar