NEVIĐENI SKANDAL UŽIVO U PRENOSU! Ceo svet u šoku zbog onoga što se pojavilo na utakmici Hrvatske, FIFA pokreće hitnu istragu
130. 06. 2026. u 00:02
230. 06. 2026. u 00:02
printscreen
Vesti
Zbog krize na svetskom tržištu i posledica koje sa sobom nosi rat u Ukrajini porast električne energije je neizbežan, a prema najavama, računi će poskupeti do 10 odsto.
Dobra stvar je, dodala je ministarka Đedović, što će za socijalno ugrožene građane biti obezbeđeno tri i po puta više sredstava u budžetu kako bi mogli da ostvare popust kada počne grejna sezona.
- Poskupljenje struje je u pregovorima, mislimo da će biti neophodno da svakako bude pre kraja ove godine. Činimo sve da cena struje raste što je manje moguće, ali je korekcija potrebna zarad dugoročne stabilnosti našeg energetskog sistema. Što se tiče energenata, naša država je spremna i za ovu zimu i ima dovoljno rezervi. Čak i ako bi došlo do nečeg nepredviđenog, građani i privreda mogu da se osećaju sigurno. Cilj nam je da imamo najnižu ili među najnižim cenama struje i gasa u regionu. To smo uspeli da uradimo prošle godine kada su cene rasle i iznad 100 odsto, kao na primer u Severnoj Makedoniji i Rumuniji - navodi Đedović i ističe:
- Cena struje relativno je stabilna i kreće se od 100 do 110 evra po megavat času. A prošle godine je u jednom momentu bila skuplja i od 600. Što se tiče cene gasa, i ona je prilično stabilna i iznosi 370 evra za 1.000 kubnih metara gasa, a prošle godine je bila i preko 3.000. Svakako, mi se pripremamo i za ovu zimu i na tome smo radili, pre svega kada je reč o rezervama gasa. Imamo 645 miliona kubnih metara gasa, što u Srbiji u skladištima, što u Mađarskoj. To je dovoljno ako gledamo prosečnu potrošnju, za 40 do 50 dana, u slučaju da dođe do poremećaja na tržištu. Dobra situacija je i kada je ugalj u pitanju, jer na deponijama imamo 1.900.000 tona, što je dovoljno za 20 dana proizvodnje električne energije!
Foto: Peđa Milosavljević
Prema njenim rečima, neophodno je da se građani osećaju bezbedno i da država ima dovoljno zaliha.
- Mi smo i prošle godine gledali da cene rastu što je manje moguće, to nam je cilj i sada. Važno je da najugroženiji građani ostvare status energetski ugroženog kupca, a do sada ih ima 70.000. Za njih će biti obezbeđeno tri i po puta više sredstava. Tako da, kada dođe do povećanja cena struje i gasa, oni će moći da ostvare popust za struju i grejanje do 50 odsto. Svakako, mi ćemo nastojati da obezbedimo još više sredstava u budžetu za te svrhe - napominje ministarka.
Jelica Putniković, urednica portala "Energija Balkana" kaže za Informer da je poskupljenje struje sasvim očekivano, kako zbog situacije na tržištu, tako i zbog zahteva Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
- Prema poslednjim najavama, struja će poskupeti za oko 10 odsto. To je očekivano poskupljenje, s obzirom da je to zahtevao MMF. Iako je najavljeno pre Nove godine, prema Zakonu, građani o tome moraju biti obavešteni mesec dana ranije, odnosno pre nego što se formira nova cena. Naravno da to za građane nisu sjajne vesti i da bi bilo dobro da prođe bez većih računa, ali takva je situacija. Sigurna sam da će država, kao i prošle godine, učiniti sve u korist potrošača - da možda uvede nove akcije i popuste za one koji štede električnu struju, ali i povoljnosti za socijalno ugrožene kategorije... Nove cene struje verovatno će neke naterati da nađu novo rešenje za grejanje tokom zimske sezone - objašnjava Putniković.
Predsednik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević dotrčao je kod hrvatskih medija i preko njih otkrio svoje političke fantazije, istovremeno preteći aktuelnoj vlasti u Srbiji.
29.06.2026
22:47
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstavio je javnosti najnoviji, sveobuhvatni paket državnih mera koje su direktno usmerene na podizanje životnog standarda i ekonomsko osnaživanje svih građana naše zemlje.
29.06.2026
17:35
I dok se u gradovima Evropske unije tope semafori i puca asfalt, u Srbiji takvih scena, jednostavno nema i sve funkcioniše u najboljem redu.
29.06.2026
23:35
Skupina koja sebe naziva studentima u blokadi je još jednom pokazala da kada ne maltretiraju i ne napadaju građane Srbije kojima ne daju da mirno žive, onda napadaju i maltretiraju jedni druge.
29.06.2026
22:00
Eparhija raško-prizrenska izrazila je danas duboku zabrinutost i najodlučniji protest povodom postupanja tzv. kosovske policije tokom i naročito nakon jučerašnjeg obeležavanja Vidovdana na Gazimestanu.
29.06.2026
23:05
U istoriji pravosuđa postoje trenuci kada svedoci, teorije i spekulacije padaju u vodu pred jednim jedinim, neoborivim materijalnim dokazom. Tehnologija, forenzika i digitalni tragovi danas kroje sudbinu optuženih, a neki od najpoznatijih procesa u Srbiji i svetu prelomljeni su upravo u sekundi kada je na sto iznet dokaz koji je promenio sve.
29.06.2026
22:08
Putevi opojnih droga se ukrštaju u Srbiji jer se nalazi na geografskoj sponi Evrope u Azije, kaže za Informer Marko Nicović, advokat i član svetske Asocijacije šefova policija.
29.06.2026
20:36
Viši sud u Bijelom Polju ukinuo je oslobađajuću presudu Osnovnog suda u Podgorici od 3. oktobra prošle godine i vratio predmet "Tunel“ na ponovno suđenje.
29.06.2026
23:26
Prava drama odigrala se večeras u samom centru Novog Sada, kada je izbio požar u Kosovskoj ulici. Prema prvim informacijama, vatrena stihija je zahvatila jedan napušteni objekat, a gust dim je brzo počeo da se širi okolnim ulicama.
29.06.2026
22:33
Na Kanarevom brdu došlo je do jezive nesreće kada je muškarac (35) pao sa visine od 8 metara i zadobio povrede opasne po život.
29.06.2026
19:59
Tokom 28. juna i u noći na 29. jun, jedinice Odbrambenih snaga Ukrajine izvele su seriju koordinisanih udara na niz važnih vojnih ciljeva pod kontrolom ruskih snaga.
29.06.2026
23:10
Oružane snage Ruske Federacije izvele su seriju snažnih vazdušnih udara na ukrajinske vojne i industrijske ciljeve u Harkovu, koristeći teške razorne avio-bombe tipa FAB opremljene univerzalnim modulima za planiranje i korekciju (UMPK).
29.06.2026
22:40
Sve je izvesnije da se situacija oko Ukrajine dramatično usijava, a kijevski mediji otvoreno upozoravaju da Belorusija i Rusija možda planiraju "nešto užasno" uz pomoć Kine.
29.06.2026
22:10
Predsednik Francuske Emanuel Makron danas se ponovo pojavio noseći naočare za sunce dok je čekao na stepenicama Jelisejske palate omanskog sultana Hajtama bin Tarika.
29.06.2026
21:50
Muzička zvezda Šanaja Tvejn našla se na stubu srama jer je na binu izašla u providnoj haljini i bez blama svima pokazala gaće i međunožje.
29.06.2026
14:58
Popularni britanski pevač Hari Stajls srušio se na bini usred koncerta na prepunom stadionu Vembli u Londonu.
29.06.2026
13:59
Filmovi "Niske strasti", "Širom zatvorenih očiju" i "fatalna privlačnost" samo su neki od savršenih erotskih trilera za vrele letnje noći.
29.06.2026
12:01
Čuvena Kasandra i Luis David ponovo su se okupili zajedno posle 34 godine od premijere hit telenovele kojom su zaludeli svet.
29.06.2026
10:28
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
29.06.2026
09:02
Odri Adames (27) je popularna dominikanska influenserka i model, a svojim provokativnim objavama je zapalila društvene mreže.
29.06.2026
20:20
Fleke od trave na odeći su jedna od onih neprijatnih posledica boravka napolju, a stručnjaci su otkrili kako da ih efikasno i lako uklonite.
29.06.2026
18:20
Plaža Glifoneri, koja se nalazi oko 7 kilometara od Limenasa na ostrvu Tasos, predstavlja odličan izbor za sve koji žele da uživaju u mirnom ambijentu i prirodnoj hladovini.
29.06.2026
17:40
Na mnogim Android uređajima krije se opcija koja, umesto da pomogne, zapravo troši sistemske resurse i usporava rad.
29.06.2026
17:00
Ako zadobijete opekotine od sunca, važno je da što pre pružite koži odgovarajuću negu. Osim što treba da rashladite kožu i unosite dovoljno tečnosti, oporavak mogu da olakšaju i pojedini prirodni sastojci.
29.06.2026
16:20
Srbi bruje o vreloj sceni sa Music Week-a kada su se smuvali Indodjija i Đekson, koji je dosta stariji od nje, a malo ko zna da je Đekson drug njenog rođenog brata.
29.06.2026
21:07
Ćerka Željka Šašića i Sonje Vuksanović, Sofija Šašić, objavila je izazovne fotografije u bikiniju dok je odmarala na jahti.
29.06.2026
17:29
Jutjuber Baka Prase nastupao je na "Belgrade Music Weeku" sa jutjuberom Mihajlom Mandićem, a u toku pesme skinuo je majicu i pokazao svoje mišiće.
29.06.2026
22:59
Pevačica Anabela Atijas nastupala je sinoć u Crnoj Gori, a pored njene pojave na bini, pažnju u publici privukla je i bivša članica grupe "Models" Ivana Stamenković Sindi.
29.06.2026
22:21
Bivša učesnica rijalitija, Stefani Grujić, objavila je fotografiju u venčanici i nagovestila da se sprema svadba sa misterioznim partnerom.
29.06.2026
21:52
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.