Vernici Srpske Pravoslavne Crkve obeležavaju praznik Svetog Irineja, episkopa Lionskog, koji je jedan od najznamenitijih oca i učitelja Crkve.
Sveti Irinej rođen je oko 140. godine u gradu Smirni u Maloj Aziji. Bio je učenik episkopa smirnskog Polikarpa. U mladosti je dobio široko jelinsko obrazovanje, a iz njegovih spisa se vidi da je dobro poznavao jelinsku poeziju, filozofiju, ali i druge nauke i da je lepo pisao na grčkom jeziku.
Pod nepoznatim okolnostima, napustio je Smirnu i prvo je otišao u Rim, a zatim u Galiju. Za vreme vladavine rimskog cara Marka Aurelija postao je sveštenik crkve u gradu Lugdunumu, današnjem Lionu, u Galiji (današnjoj Francuski).
Godine 178, je izabran za episkopa u Lionu, umesto episkopa Potina koji je mučenički umro te godine. Kao episkop crkve borio se protiv gnostika. Irinej je branio vezu između Isusovog i jevrejskog boga, u raspravi sa Markionom koji je tvrdio da je Isusov bog različit od boga starog zaveta.
Poznato je još da je Sv. Irinej napisao i sledeća, izgubljena, dela: "Ο znanju", "Ο monarhiji ili Ο tome da Bog nije tvorac zla", "Ο ogovaranju", "Ο osmorici" i "Ο raskolu".
Vreme njegove smrti je nepoznato. Po svedočanstvu blaženog Jeronima Irinej je umro mučenički za vreme gonjenja hrišćana pod rimskim carem Septimijem Severom, tako što je bio obezglavljen. Crkva ga praznuje kao svetitelja i mučenika.
Običaji
Na današnji dan, valjalo bi da hrišćani odu u crkvu i zapale sveću.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog apostola Tadeja, kao i dan sećanja na sveštenomučenika Rafaila Šišatovačkog koga srpski narod veoma ceni.
Vernici i SPC slave danas Svetog proroka Samuila, koji je bio 15. i poslednji sudija Izrailjski. Živeo je 1.100 godina pre Hrista, a rođen je u mestu Ramatu gde se kasnije rodio i blagoobrazni Josif.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra 28. avgusta slave praznik Uspenja presvete Bogorodice jedan od najvećih hrišćanskih praznika posvećen Bogorodici koji je u narodu poznat kao Velika Gospojina.
Pravoslavni vernici danas proslavljaju Svetog mučenika Evdokima, kom, ni najmanje, nisu mogli naškoditi ni iskušenja sveta, ni napadi strasti, a zbog neobičnih vrlina, svi su ga voleli i poštovali.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog apostola Tadeja, kao i dan sećanja na sveštenomučenika Rafaila Šišatovačkog koga srpski narod veoma ceni.
Neviđeni skandal i potpuno pomračenje uma blokaderke koja se predtsavlja kao profesorka i nosi nalepnice "Studenti pobeđuju" u rukama, izgovara najcrnje psovke, kočijaške uvrede i kletve kakve pristojan čovek ne može ni da zamisli!
Ukrajinske vlasti potvrdile su da je posle ruskog udara na skladišni kompleks u selu Mila kod Kijeva izbio ogroman požar praćen snažnim sekundarnim detonacijama, zbog kojih je zatvoren deo glavnog puta Kijev–Čop, dok je najmanje šest ljudi povređeno, a 165 evakuisano.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje istorijskom otvaranju prve fabrike humanoidnih robota kompanije "Minth" u Šapcu, a sam doček obeležile su neverovatne i do sada neviđene scene.
U jednom ugostiteljskom objektu u Novom Sadu 22. avgusta 2026. godine zabeležen je razgovor koji u potpunosti razotkriva pozadinu "studentskih blokada". Na snimku se jasno čuje sastanak par "studenata" blokadera Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, koji su u opuštenoj atmosferi izneli šokantne detalje o svojim dojučerašnjim saborcima i političkim sponzorima.
Smrt generala Ratka Mladića još jednom je u potpunosti ogolila surovu realnost i dokazala da je Bosna i Hercegovina duboko i nepopravljivo podeljena država u kojoj nema nikakve šanse za približavanje stavova.
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin gostovao je na televiziji Pink i tom prilikom najavio veliku podršku predsedniku Aleksandru Vučiću tokom predstojeće posete 4. septembra, ali se osvrnuo i na sramne pretnje blokadera povodom sahrane generala Ratka Mladića!
Bivši učesnik "Exatlona" Andrej Bedić otkrio je kako se nosio sa porazima u takmičenju, ali i detalje iz privatnog života koje javnost do sada nije znala.
Na društvenim mrežama pojavila se fotografija muzičara Pavla Boškovića, poznatijeg kao Gazda Paja, iz detinjstva, koja je izazvala brojne reakcije i simpatije fanova.
Bivša učesnica Exatlona Sanja Kalinović podelila je sa pratiocima svoje mišljenje o učešću Gazda Paje u novoj sezoni najvećeg sportskog rijalitija na svetu.
U iskrenom intervjuu za Informer, Dušica Topić govorila je o iskustvu u rijalitiju "Exatlon", sportu, životnim lekcijama, ali i novim planovima koji su pred njom.
Učesnica prve sezone Exatlona Srbija najvećeg sportskog takmičenja, Sanja Kalinović, progovorila je o ulasku Mensura Ajdarpašića u drugu sezonu i otkrila šta misli o njegovim šansama na poligonima.
Nesvakidašnja i izuzetno dramatična saobraćajna nesreća dogodila se jutros na području Doca na Lašvi kod Travnika, kada je pun autobus pri punoj brzini udario medveda koji je neočekivano izleteo na magistralni put.
Pripadnici policije u Obrenovcu sprečili su sinoć pravu tragediju kada su nakon napete potere zaustavili i uhapsili M. M., višestrukog povratnika koji je već odležao šest godina robije zbog pokušaja ubistva.
Crnogorski policajci juče su iz države proterali Adama Ben Merzouka (29), poljskog državljanina rođenog u francuskom Tuluzu, kojeg bezbednosne službe vode kao stranog terorističkog borca koji se dovodi u vezu sa ISIL-om.
Ransomware ne počinje porukom o otkupu, tada je napad već uspeo, a prava borba počinje mnogo ranije! Jedan nezaštićen nalog, neažuriran sistem i netestiran backup često su sasvim dovoljni da sajber kriminalci naprave opšti haos.
U stravičnoj saobraćajnoj nesreći koja se juče dogodila na putu Negotin - Kladovo, stradala je žena (85), dok su vozač i još dve putnice lakše povređeni.
Kina je zvanično smenila dvojicu najmoćnijih vojnih zvaničnika, Džanga Jousju i Liua Dženlija, iz državne Centralne vojne komisije, pa su od nekadašnjih sedam članova najvišeg vojnog tela zemlje ostala samo dvojica aktivnih – među njima predsednik Kine Si Đinping.
Rusija navodno planira da tokom 2027. godine proizvede oko 10.000 novih raketa „Danj-T“, čime bi dobila još jedno masovno sredstvo za udare po Ukrajini – jeftinije od klasičnih krstarećih raketa, ali sa bojevom glavom od oko 135 kilograma i dometom do 500 kilometara.
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da bi voleo da neki objekat na Mesecu jednog dana ponese njegovo ime, nakon što je tokom ceremonije u NASA centru čuo priču o krateru koji su astronauti misije „Artemis 2“ nazvali po pokojnoj supruzi svog komandanta.
Kijev i njegova okolina ulaze u još jedan dan gotovo neprekidnih vazdušnih napada, dok ogromni požar kod sela Mila, nastao posle ruskog udara na skladišni kompleks, ni jutros nije ugašen, a ukrajinske Vazduhoplovne snage potvrđuju da je samo tokom poslednje noći Rusija lansirala 267 dronova i dve rakete.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
Ako vam parfem brzo izgubi miris, možda ga ne nanosite na prava mesta. Jednostavan trik sa samo tri prskanja mogao bi da učini da omiljeni miris traje duže i ostavlja upečatljiviji trag.
Venera, planeta ljubavi i poklona, nalazi se u Vagi do 10. septembra, tako da je balans ključna reč u emotivnim odnosima. Iza nas su dva pomračenja u avgustu, tako da su svi znakovi preosetljivi.
Ljubitelji domaće zimnice znaju da dobra ljutenica može da bude prava zvezda na trpezi. Za razliku od klasičnog ajvara, ova varijanta ima izraženiji pikantan ukus, više paradajza i aromatične dodatke koji joj daju posebnu punoću.
Reper Dragomir Despić Desingerica opet intrigira javnost, a ovoga puta u pitanju je objava na kojoj pozira pored plakata na kome je lik glumice iz filmova za odrasle, Mije Kalife.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.