Kao u vremeplovu! Božić u duhu veselih sedamdesetih i šarenilo na sve strane (FOTO)
Žena, koja je zaljubljena u vesele sedamdesete, u duhu te decenije ukrašava dom za Božić svake godine
07.01.2024
09:30
EPA/printscreen
Vesti
Verujući u snagu Božića, siguran je da uz molitvu i volju ovaj vekovni sukob može biti završen. Dok priprema božićnu trpezu sa suprugom Izraelkom Šunit Strugo, ističe da se nada da će Božić 2025. godine dočekati u lepšem raspoloženju.
Kako kaže, u Izraelu se život vraća u normalu. Ipak, neizvesnost zbog rata koji i dalje traje promenila je mnogo toga u Svetoj zemlji. Naš sagovornik kaže da je najtužnija slika u Nazaretu.
- Prošle godine za Božić ceo grad je sijao. Sada je sve svedeno na minimum. Uprkos tome što su sve bogomolje otvorene, mnogo je manje ljudi na ulicama. U pravoslavnim svetinjama se održavaju službe, ali se ipak ne oseća praznični duh kao prethodnih godina. Vernici se trude da obeleže praznik u pozitivnom duhu, koliko je to moguće... Ispred Isusovog groba uvek su bile velike kolone vernika iz celog sveta. Sada je to mahom lokalno stanovništvo. Kao da je sve utihnulo u ovom svetom mestu. Tu se najviše ogleda trenutna situacija koja vlada na ovom prostoru - navodi naš sagovornik.
Njegova najveća božićna želja je da budu svi živi i zdravi.
- Što smo stariji, jasnije su nam stvari koje se dešavaju u svetu. Sve dođe i prođe. I mi Srbi i Izraelci smo proživeli istu muku. Slavlje pod napetošću i tenzijom je ovde normalno, iako trenutna situacija ne može da se poredi sa ranijim godinama. Ni mi Srbi ne možemo da se pohvalimo da smo živeli dug period u miru. Nosimo se sa istorijom, poštujemo naše običaje. Nemam nameru da napuštam ovom područje. Nisam bežao '91, nisam bežao '99, pa neću ni sad. Česnica na mojoj božićnoj trpezi u Svetoj zemlji neće izostati, ona je najvažnija - kaže Bradić.
Foto: facebook/Miloš Bradić
Kako objašnjava, upravo ovaj obredni hleb, godinama unazad, od kada je došao u Izrael, priprema sam. I njegova supruga Šunit raduje se srpskim pravoslavnim praznicima, a najviše voli da uživa u našim specijalitetima.
Gosti su im za Božić članovi familije njegove supruge, koji takođe obožavaju našu kuhinju.
- Za porodičnom trpezom okupi se nas dvadeset i četvoro. Tu su roditelji moje supruge, deca, unuci... Sve naše praznike poštujemo, počev od slave, Božića i Vaskrsa. Neću da krijem, ja sam taj koji najviše sprema obroke. Volim ono što je moje! Ono na čemu smo odrasli, što sam jeo kao mali. Tako je i za Božić. Na trpezi ima svega. Izraelci su "odlepili" za čitavom balkanskom kuhinjom. Posebno vole pilav. Ali tu su i domaći pasulj, grašak, boranija, musaka, sarma, sladak kupus, punjene paprike... Moja supruga najviše voli musaku od krompira. To joj je omiljeno jelo - sa osmehom priča Miloš.
Iako u Izraelu živi već sedam godina, razdvojenost od familije, naročito u vreme praznika, teško mu pada. Pored najbližih i prijatelja, kako ističe, nedostaje mu i ono što Srbi posebno vole - kafana.
- Sve ostalo nekako pronađemo... Moja želja je da naredni Božić dočekamo bez ovog ludila koje vlada na ovim prostorima. Da ono prestane jednom za svagda, ne samo ovde bilo nego gde na planeti, jer ne vodi ničemu. Sirotinja strada, bogati se bogate i tako već hiljadama godina, svuda - konstatuje naš sagovornik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Istoričar i univerzitetski profesor Čedomir Antić u potpunosti je razotkrio na koji način su blokaderi planirali Majdan, ali je govorio i o nasilju koje svakodnevno sprovode kako njihovi lideri tako i same pristalice blokaderske opozicije.
05.12.2025
21:48
Predsednik Srpske radikalne stranke dr Vojislav Šešelj gostovao je na Kurir TV i govorio o nastupima Marka Perkovića Tompsona u Hrvatskoj.
05.12.2025
20:00
Branko Babić se oglasio na društvenim mrežama i postavio jedno prosto pitanje u vezi sa (ne)delovanjem blokadera.
05.12.2025
18:32
Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić najoštrije je večeras osudio optužbe i uvrede koje je na račun predsednika Srbije Alaksandra Vučića izneo ministar odbrane BiH Zukan Helez.
05.12.2025
23:45
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da je u Raški danas održao sastanak sa predstavnicima Srpske liste i čestitao gradonačelnicima na preuzimanju dužnosti.
05.12.2025
23:30
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
05.12.2025
10:57
Šampion Exatlona nije onaj ko je preživeo - već onaj ko je pobeđivao. I zato je ovo takmičenje čista esencija sporta.
03.12.2025
13:31
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
03.12.2025
12:39
Premijera novog filma "Snaga jedinstva" biće prikazana u večeras u 22.30 časova na televiziji Informer!
01.12.2025
20:27
Exatlon je mnogo više od televizijskog spektakla – to je svakodnevna borba tela, uma i volje.
01.12.2025
12:27
Policija u Austriji uhapsila je Srbina (17) u Floridsdorfu, kog su inače, pronašli u krevetu punom paketića kokaina.
05.12.2025
22:18
Policija u Splitu uhapsila je dvojicu mladića starosti 16 i 18 godina zbog napada na dvojicu Srba na parkingu u naselju Ravne njive.
05.12.2025
20:46
Viši sud u Nišu produžio je za još 30 dana pritvor bivšoj gradonačelnici Niša Dragani Sotirovski osumnjičenoj za zloupotrebe.
05.12.2025
21:37
Jedan od osumnjičenih u predmetu tužilaštva za organizovani kriminal u istrazi finansijskih tokova, a u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu, Goran R. uhapšen je 1. novembra u Hrvatskoj.
05.12.2025
21:30
Žena R.V. (70) preminula je u stomatološkoj ordinaciji.
05.12.2025
17:33
Naučnici su saopštili da smrtonosne poplave koje su ove godine pogodile jugoistočnu Aziju nisu slučajnost, već posledica klimatskih promena.
06.12.2025
05:30
Ukrajinski antikorupcijski biro NABU i SBU saopštili su da su razbili kriminalnu grupu na čijem čelu je poslanica Ana Skorohod iz stranke „Za budućnost“.
05.12.2025
23:20
Evropska komisija kaznila je platformu Iks novčanom kaznom od 120 miliona evra zbog kršenja Zakona o digitalnim uslugama, saopštio je na brifingu u Briselu zvanični predstavnik Evropske komisije Toma Renje, prenosi TASS.
05.12.2025
23:00
Nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful oštro je reagovao na nedavno objavljeni dokument administracije Donalda Trampa, u kojem se tvrdi da Evropa u naredne dve decenije rizikuje „civilizacijsko brisanje“ zbog migracija i integracije u EU.
05.12.2025
22:20
Snažan zemljotres jačine 7,3 stepena Rihterove skale koji bi pogodio metropolitansko područje Tokija i okolinu mogao bi da usmrti oko 18.000 ljudskih života i izazove ekonomsku štetu od 535 milijardi dolara, pokazao je nacrt nove vladine procene.
05.12.2025
22:00
Pevačica La Toja Džekson, sestra pokojnog Majkla Džeksona, objavila je na Instagramu fotografije na kojia je mršavija nego ikad.
05.12.2025
15:05
Glumica Margo Robi otkrila je detalje o erotskim scenama u filmu "Orkanski visovi" u kom glumi uz Džejkoba Elordija.
05.12.2025
14:14
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
05.12.2025
13:33
Popularna serija "Besa" produkcije Adrenalin dobija novu adaptiranu verziju za tržišta jugoistočne Azije sa preko 700 miliona gledalaca.
05.12.2025
13:30
Posna lenja pita na čaše je mekana, sočna i mirisna, a priprema je jednostavna i praktična. Idealan kolač kada želite brz i ukusan desert bez mnogo komplikacija
05.12.2025
21:40
Žreb za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026. je počeo, a priliku da zablista kao voditeljka dobila je legendarna manekenka Hajdi Klum.
05.12.2025
19:43
Otkrijte recept za sočan i mekan kolač sa višnjama, pripremljen bez ijedne kapi ulja, koji je idealan za dane kada postite na vodi.
05.12.2025
18:20
Većina nas prostor ispod kreveta koristi privremeno skrovište za stvari. Feng šui stručnjaci upozoravaju da pet stvari nikako ne treba držati, jer privlače nesreću u dom.
05.12.2025
17:40
Jutjub sluša korisnike i zvanično uvodi "Recap", svoju verziju popularnog Spotify Wrapped pregleda godine.
05.12.2025
17:00
Bojan Grujić, suprug pevačice Mije Borisavljević, podelio je fotografiju iz teretane koja je odmah privukla pažnju.
06.12.2025
00:11
Pevač Peđa Jovanović progovorio je o pomirenju sa suprugom Anom i putovanju na koje su se nedavno otisnuli.
05.12.2025
23:44
Miloš Stojanović Tigar, novi dečko Jovane Jeremić, izazvao je veliku pažnju javnosti, a često se komentarišu i voditeljkini bivši partneri.
05.12.2025
22:59
Manekenka Sunčica Travica podelila je fotografiju na kojoj jaše konja u vodi, a objava je odmah izazvala lavinu komentara na njenom profilu.
05.12.2025
22:41
Pevač Saša Matić progovorio je o nastupu na privatnoj proslavi NBA košarkaša Luka Dončića.
05.12.2025
22:02
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar