Epidemija je očigledna! Pedijatar otkriva: Veliki kašalj se poznaje po jednom simptomu!
Podeli vest
Pedijatar Saša Milićević izjavio je danas da je broj pacijenata obolelih od velikog kašlja znatno iznad proseka, što ukazuje na epidemiju koja je i prijavljena na teritoriji Beograda.
- Epidemija velikog kašlja javlja se na svakih četiri do šest godina. To je bolest koja se pritaji, pa se onda povremeno javlja. Mi svake godine imamo određen broj pacijenata sa velikim kašljem. Ove godine je taj broj znatno povećan - rekao je Milićević.
Zvanične informacije koje nam stižu sa Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ jeste da je u Srbiji zaključno sa 31. decembrom 2023. godine potvrđeno 909 slučajeva velikog kašlja, dok je na teritoriji glavnog grada prijavljena epidemija. Na ovu temu u "Info danu" razgovarali smo sa pedijatrom Sašom Milićevićem.
U Srbiji je, do poslednjeg dana 2023. godine, registrovano više od 900 slučajeva Velikog kašlja, zbog čega je, na teritoriji Beograda, prijavljena epidemija.
08.01.2024
14:35
Na pitanje koji su to simptomi velikog kašlja, Milićević kaže da je osnovni simptom uporan kašalj praćen zacenjivanjem.
- U početku, prvih sedam do deset dana, deca imaju simptome koji su karakteristični za bilo koju respiratornu infekciju. Dete kašlje, može da ima temperaturu, neraspoloženo je, ima loši apetit, loš san i još uvek ne postoje znaci tog upornog kašlja, koji su praćeni zacenjivanjem. Tako da u tom početnom stadijumu ni roditelji, a nekad ni mi lekari, ne možemo odmah da znamo i da posumnjamo da je u pitanju pertusis, odnosno veliki kašalj - objasnio je Milićević.
U Srbiji je zabeleženo 909 slučajeva obolelih od velikog kašlja, zaključno sa 31. decembrom 2023. godine, rečeno je za NIN u Institutu za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut. Zbog širenja slučajeva velikog kašlja u Beogradu je krajem decembra proglašena epidemija.
Među mališanima kruži oko 200 respiratornih virusa, tek nas čeka povećanje broja obolelih od gripa, ali i drugih virusnih infekcija među kojima je i respiratorni sincicijalni virus (RSV), korona kao i veliki kašalj koji je zapravo bakterijska infekcija.
28.12.2023
13:57
Foto: Foto: Miloš Rafailović
Kako je naveo, drugi stadijum nastupa pojavom zacenjivanja.
- Dete gubi dah i kašlje na svakih 15, 20 sekundi, nakon toga se smiri, a posle izvesnog perioda simptomi se ponavljaju - kazao je Milićević.
Istakao je da veliki kašalj može da izazove težu kliničku sliku, posebno kod odojčadi, odnosno dece do navršenih godinu dana.
- Kod njih može da se razvije pneumonija, odnosno upala pluća, kao i otitis, odnosno upala uha. Deca koja uporno kašlju, nekada mogu dobiti herniju, odnosno kilu od tog upornog kašlja, a u retkim slučajevima pojavljuje se čak i fraktura, odnosno prelom rebara usled upornog kašlja - upozorio je Milićević dodavši da su komplikacije ređe kod srednjoškolaca i starijih.
Na pitanje kako se veliki kašalj prenosi, Milićević je rekao da su govor i fizički kontakt dovoljni.
Foto: Zoran Sinko
Važno je redovno prati ruke deci. Nije loše da se fiziološkim rastvorom ispere nos. Treba stalno brisati nosić deci, ali maramice treba redovno bacati. Potrebno je voditi računa o dovoljnom unosu vitamina i pravilnoj ishrani, radi jačanja imunološkog sistema", kazao je Milićević.
Kako je naveo, vakcina protiv velikog kašlja nije doživotna i ona štiti 10 do 12 godina.
- Vakcina je jako važna, nema štetne efekte i zapravo da nema te vakcine ogroman broj ljudi bi bio zaražen. Dakle, i vakcinisani mogu dobiti veliki kašalj, ali mnogo blaži oblik nego nevakcinisane osobe - rekao je Milićević.
Na pitanje da li roditelji treba da budu u strahu nakon proglašenja epidemije, Milićević kaže da nema razloga za to.
- Američki autori kažu da ako kašalj traje duže od dve nedelje, a praćen je zacenjivanjem, onda je to veliki kašalj. Treba reći da nije svaki kašalj veliki kašalj, ali ga treba prepoznati na vreme. Nema razloga za paniku, veliki kašalj se uspešno leči, komplikacije su retke, samo je važno prepoznati ga na vreme - zaključio je Milićević.
Gradski zavod za javno zdravlje prijavio je epidemiju velikog kašlja u Beogradu, a kako stoje stvari postoji velika pretnja da se ona proširi i na čitavu Srbiju.
Čekaonice domova zdravlja i dečjih bolnica su prepune, mališani se najčešće žale na uporan kašalj i temperaturu, a među dijagnozama koje im posle pregleda uspostavljaju lekari sada dominira bronhitis.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Među decom u Srbiji trenutno hara opasan rota virus čiji se simptomi pojavljuju na samom početku zaraze i ukoliko se zanemare mogu dovesti do ozbiljnog stanja dehidratacije!
Zvanične informacije koje nam stižu sa Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ jeste da je u Srbiji zaključno sa 31. decembrom 2023. godine potvrđeno 909 slučajeva velikog kašlja, dok je na teritoriji glavnog grada prijavljena epidemija. Na ovu temu u "Info danu" razgovarali smo sa pedijatrom Sašom Milićevićem.
Sramna scena zabeležena je u Zemunu, gde je jedna starija sugrađanka morala peške da se probija kroz gužvu, budući da saobraćaj nije funkcionisao na mestu gde su se blokaderi okupili.
Poznati biznismen Branko Babić, koji je poslednjih meseci ozbiljno nagazio blokadere i zadao im velike muke na društvenim mrežama jer razobličava njihove laži, ali i namere u rušenju Srbije, ponovo je na duhoviti način opleo po nekadašnjem košarkašu, a sada zgubidanu broj jedan Vladimiru Štimcu.
Favorizovanje Albanije u procesu proširenja EU je potpuno neprihvatljivo, kaže šef poslaničke grupe Slobodarske stranke Austrije (FPO) u bečkom parlamentu Maksimilijan Kraus i ukazao da EU na Srbiju vrši pritisak jer ne želi da se priključi "ludilu sankcija".
Tajno novinarsko udruženje Informera uspelo je da uđe u trag i lažnom revolucionaru Aleksandru Jovanoviću Ćuti koga smo uhvatili na jednom protestu, gde je samozadovoljno pozirao pred TV kamerama.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
U jednom poznatom restoranu na Novom Beogradu, večeras oko 21 čas upucan je navijač Partizana N.K. (30), koji je bio u društvu Nenada Alajbegovića zvanog Alibeg.
Policija u Beogradu uhapsila je večeras u Beogradu Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), visokopozicionirane pripadnike škaljarskog klana, za kojima su raspisane Interpolove međunarodne poternice za ubistva, kao i krivična dela u vezi sa oružjem i organizovanim kriminalom.
Nenad K. (30) koji je pogođen sa više hitaca u restoranu "Durmitor" na Novom Beogradu prebačen je sa teškim povredama u operacionu salu u Urgentnom centru!
Operatori dronova ruske grupe snaga "Istok" uništili su ukrajinsku pešadiju koja je pokušavala da postavi ukrajinsku zastavu, rekao je vojnik sa pozivnim znakom "Hrust" za RIA Novosti.
Ekonomski stručnjak Džefri Saks upozorava da bi konfiskacija 140 milijardi evra ruske imovine mogla da dovede do ozbiljnog finansijskog poremećaja u EU.
Ilon Mask, vlasnik platforme X, oštro je reagovao na kaznu od 120 miliona evra koju je Evropska unija izrekla njegovoj mreži zbog kršenja pravila o transparentnosti.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Iako kalendarska zima još nije stigla, dani su već izuzetno hladni, što osećaju i naši kućni ljubimci, uprkos svom krznu, a stručnjaci su posebno izdvojili pet rasa.
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
Ako tražite jednostavnu, ukusnu i posnu torta koja se ne peče, onda je posna pesak torta idealan izbor. Kombinacija namirnica dovešće vas do najboljeg užitka posle kog će svako tražiti parče više.
Dani kada ste morali da pitate za šifru ili tražite papirić zalepljen na ruteru polako odlaze u prošlost. Zahvaljujući savremenim opcijama povezivanja, sada možete pristupiti WiFi mreži bez ikakvog kucanja lozinke.
Pravila drugog kruga "Zvezda Granda" razlikuju se od onih u prvom, a voditelj Voja Nedeljković objasnio je koncept koji će važiti u narednim emisijama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar