"Bili smo kao kamikaze!" Ovi piloti poleteli su prvog dana bombardovanja: Nalazio sam se u vatri i dimu
NATO agresija na Srbiju počela je 24. marta 1999. godine i trajala je 78 dana.
24.03.2024
07:05
Informer/Fotomontaža
Vesti
Prve rakete pale su na kasarnu u Prokuplju u 19.53 kada je stradao vojnik VJ Boban Nedeljković, a za par minuta od tomahavki u Prokuplju i Kuršumliji život je izgubilo još 12 vojnika.
Takođe, jedna od prvih žrtava NATO agresije bio je i vojnik Saša Stajić, rođeni Beograđanin na redovnom služenju vojnog roka.
Sin jedinac Dušana i Milene Stajić poginuo je u prvih nekoliko sati agresije prilikom bombardovanja kasarne "Milovan Šaranović" u Danilovgradu u Crnoj Gori.
Ovi nesrećni ljudi, doživeli su prvo da 2016. crnogorsko Ministarstvo prosvete preti kaznama maturantima gimnazije "Petar II Petrović Njegoš" iz Danilovgrada, koji su na godišnjicu NATO bombardovanja u školskom dvorištu organizovali performans u čast njihovog Saše. Vlada Crne Gore odbila je zahtev Srbije i prošle godine da delegacija od tri oficira Vojske Srbije polože venac u kasarni u Danilovgradu, povodom godišnjice NATO agresije na nekadašnju SRJ.
- Naš sin stradao je u tom mestu braneći Srbiju i Crnu Goru. Bol je bol, to nikad ne prestaje, ali ovakav odnos Crne Gore govori da je žrtva našeg deteta bila uzaludna, da niko ne mari za njegovu smrt - ovo su pre nekoliko godina kazali Milena (71) i Dušan Stajić (71) iz Beograda, roditelji vojnika Saše Stajića (21):
- Saša je poginuo 24. marta 1999. prilikom bombardovanja kasarne u Danilovgradu, gde je služio redovnu vojsku. Poslednji put smo ga videli kad je došao na odsustvo, 8. marta. Deset dana nakon što se vratio u Danilovgrad, avioni NATO bombardovali su kasarnu u kojoj se nalazio - kroz suze nam je tada ispričala majka Milena.
Foto: printskrin/društvene mreže
Ona je kazala da je za bombardovanje saznala preko TV.
- Uzaludno smo pokušavali da kontaktiramo s njim, veze su bile u prekidu. Plašili se jesmo, bili smo prestravljeni, ali nismo verovali da je poginuo... Sledećeg jutra dobila sam vezu, javio se neki vojnik i rekao da sačekam da me prebaci kod starešine. Tako sam saznala... Saša je bio na straži. Povređeni su još neki vojnici, ali je samo on stradao - kaže Milena.
- Sina su mi poslali narednog dana u blindiranom sanduku. Nisam ga videla... Šta i da vidim?! On je goreo, gasili su ga vodom - jeca Milena, koja već više dve decenije ne skida crninu, i, kako kaže, neće dok je živa.
Sašin otac Dušan, koji svake godine položi venac na mesto gde je njegov sin stradao, ističe da ga najviše boli to što je sve zaboravljeno.
Kada su reporeti Kurira pre nekoliko godina razgovarali sa Stajićima, oni su živeli maltene u bedi, u socijalnom stanu od nepunih 30 kvadrata, koji su dobili na korišćenje nakon sinovljeve smrti. Od države primaju invalidninu i žive od Dušanove penzije. Oni kažu da su Dušanovi prijatelji sa Udruženjem boraca još 2015. godine podneli Komisiji za imenovanje ulica u Beogradu inicijativu da neka od beogradskih ulica dobije ime Saše Stajića.
Postoji inicijativa da se u beogradskoj opštini Čukarica ulica u kojoj je Saša odrastao nazove po njemu. Roditelji kažu da bi im to mnogo značilo. Za sada ima ulicu u Borči.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Gradonačelnik Sinja Miro Bulj - pretio je novom "traktorijadom" Srbima podsećajući na proterivanje Srba 1995. godine.
18.03.2026
10:34
Blokaderski voditelji Nenad Kulačin i Marko Vidojković unapred su priznali poraz opozicije na predstojećim lokalnim izborima u Srbiji.
18.03.2026
09:50
Voditelji blokaderske Nova S Marko Stepanović i Srđan Jovanović brutalno su ismevali osmogodišnjeg dečaka Andriju Kneževića iz Bajine Bašte koji boluje od Mojamoja bolesti, što je apsolutno nedopustivo, a sada kažu da "nisu pogrešili ništa" - čime pokazuju da im apsolutno nije stalo da isprave svoju grešku.
18.03.2026
10:52
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula i osvedočeni srbomrzac još jednom je udario na Srbiju i uputio niz neosnovanih kritika na njen račun.
18.03.2026
10:28
Slučaj koji govori sve o studentima i njihovim namerama – Marko Kutijevac, student koji je voleo tuđe pare, nalazi se na mestu "glavnog koordinatora" za Srem, dok je ujedno i vođa izbornog štaba u Kuli.
18.03.2026
10:45
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
03.03.2026
14:55
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
16.03.2026
15:49
Na Informer televiziji, od danas je počeo prvi rani jutarnji program u Srbiji - Budilnik.
16.03.2026
07:26
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
14.03.2026
14:19
Na teritoriji opštine Ivanjica došlo je do teške nesreće kada se u reci Moravici utopila starija žena.
18.03.2026
10:15
Trojica državljana Srbije kidnapovala su kanadskog milionera (33) koji se bavi kriptovalutama. Otmica se dogodila u najprometnijoj ulici u Madridu.
18.03.2026
10:56
Policija iz podgorice uhapsila je R.G. (37) zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.
18.03.2026
08:45
Doktor nauka iz oblasti bezbednosti Ivan Pekić istakao je da je Evropol označio Budvu kao destinaciju gde se najviše pere novac od strane organizovanih kriminalnih grupa u Crnoj Gori.
18.03.2026
07:27
Pripadnici Policijske uprave za grad Beograd i Policijske stanice Obrenovac sproveli su juče dve odvojene akcije hapšenja, u kojima su kod osumnjičenih pronađene materije za koje se sumnja da su narkotici.
18.03.2026
07:10
Zatvaranje Ormuskog moreuza izazvalo je drastičan poremećaj na globalnom tržištu energije i petrohemikalija, podižući cene nafte i gasa i ugrožavajući snabdevanje ključnim sirovinama za svakodnevne proizvode, objavio je portal "BFM TV".
18.03.2026
10:03
Vazdušni saobraćaj na aerodromu Berlin Brandenburg (BER) potpuno je obustavljen zbog štrajka sindikata Verdi.
18.03.2026
09:21
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je da državni sistem nastavlja da funkcioniše i posle pogibije vrhovnog sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost Alija Laridžanija i da je njemu odmah pronađena zamena.
18.03.2026
08:48
Jedna osoba je poginula, a jedna povređena u pucnjavi u bazi američkog vazduhoplovstva u Novom Meksiku, saopštili su vojni zvaničnici.
18.03.2026
08:12
Sinoć je u MTS dvorani održana svečana premijera filma "Žetva", ostvarenja koje na veliko platno donosi potresnu priču o ilegalnoj trgovini organima i stradanju Srba na Kosovu i Metohiji.
18.03.2026
08:40
Večeras je na Informer TV od 21.00 sat emitovana 12. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
17.03.2026
22:00
Grigorij Potemkin bio je velika ljubav Katarine Velike, ali i jedan od najvećih ratnika koje je Rusija ikada imala.
17.03.2026
21:30
Pavle Petrovič je tokom celog života mrzeo svoju majku Katarinu Veliku, a život je skončao tako što je zadavljen.
17.03.2026
21:00
Svetski dan pozorišta za decu i mlade biće obeležen velikim programom na Trgu Republike.
17.03.2026
14:57
Mnogi ljudi pate od polenske alergije, ne znajući da postoje prirodni lekovi koji mogu ublažiti tegobe.
18.03.2026
10:20
Više od 200.000 žena, vlasnica i ljubiteljki pasa je glasalo u anketi za svoje omiljene rase. Evo kojih oet rasa su omiljene damama.
18.03.2026
09:40
Ruže penjačice predstavljaju jedan od najlepših ukrasa svake bašte, jer prostoru daju poseban, romantičan šarm, a još jedna velika prednost je što sadnja nije zahtevna.
18.03.2026
09:00
Još jedan uzbudljiv astrološki dan je pred nama, a evo šta očekuje svaki horoskopski znak.
18.03.2026
08:23
Nekoliko američkih studija pokazalo je da mobilne telefone treba redovno čistiti jer su puni mikroba.
18.03.2026
08:00
Branislav Stanišić, advokat pevača Daniela Kajmakoskog tvrdi da su došli do određenih saznanja koja ukazuju na to da je otmica pevača možda naručena.
18.03.2026
09:49
Hrvatski pevač Jakov Jozinović koji je vrtoglavu slavu stekao za kratko vreme, pevajući hitove svojih kolega, do pre samo tri godine radio je fizički jako teške poslove.
18.03.2026
09:10
Jutjuber Bogdan Ilić ponovo je šokirao javnost izjavom da planira da uđe u svet fudbala i to kao potencijalni suvlasnik FK Vojvodine.
18.03.2026
08:01
Harmonikaš Borko Radivojević otkrio je kako ga je nedavno kontaktirao Darko Lazić, koji je zajedno sa tragično nastradalim bratom Draganom imao veliku želju da snime pesmu.
18.03.2026
06:11
Pevačica Zlata Petrović odlučila je da ustupi svoj veći stan sinu Jovan Pejić i njegovoj izabranici Ena Čolić, kako bi mogli da započnu zajednički život, dok će ona preći u manji stan od oko 30 kvadrata.
17.03.2026
23:53
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar