Šokantno istraživanje: Mladi u Srbiji se najviše žale na umor, depresiju i anksioznost
Podeli vest
Mladima u Srbiji održavanje psihičkog blagostanja predstavlja izazov, pa 39 odsto njih umor i zamor percipira kao glavni problem, obične prehlade predstavljaju problem kod 31 odsto njih, dok su za 23 odsto mladih depresija i anksioznost problem, pokazalo je istraživanje o životnim navikama dvadesetogodišnjaka koje je sprovela platforma "Zdravo dvadesete".
Zdravlje postaje sve kompleksniji izazov sa kojim se mladi suočavaju jer se oni najviše žale na višak stresa i nedostatak sna, pokazuje istraživanje.
U slučaju globalne vanredne situacije sa dugotrajnim nestankom struje, interneta, javnog prevoza, rada prodavnica i usluga, do 40 odsto današnje omladine i čak 20 odsto onih koji su sada "malo preko 30" će umreti. Ovaj izveštaj jednog od stručnjaka za preživljavanje, Rejnoldsa Gardnera, a citiran je u biltenu AMVET-a.
Sramni antisrpski festival "Mirdita, dobar dan!" koji je bio planiran da se održi u Beogradu od 27. do 29. juna odlukom MUP je zabranjen, a na jednom od mesta gde je ovaj festival bio planiram nalaze se građani koji protestuju protiv "Mirdite".
27.06.2024
17:14
Sa druge strane, mladi smatraju da rad na sebi, dovoljna količina sna i smanjenje spoljnih uticaja mogu direktno poboljšati kvalitet njihovog života, navedneo je u saopštenju.
Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 600 ispitanika iz čitave Srbije u januaru i februaru ove godine i pokazuje da 24 odsto ispitanika smatra da vodi računa o svom zdravlju, dok se 47 odsto trudi da vodi računa.
Većina njih je u prethodnih godinu dana uvela promene prema sebi i svom zdravlju - u tom smislu 63 odsto ispitanika ističu da su uveli više kretanja, veću brigu o ishrani uvelo je 53 odsto, bavljenje sportom ili fizičkom aktivnošću 40 odsto, kao i manju konzumaciju alkohola 35 odsto.
Srbija je pristupila WorldSkills Europe na Generalnoj skupštini održanoj u Luksemburgu 6. juna 2024, a zvanični nosilac članstva u organizaciji je Кancelarija za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija.
Stalno se spušta starosna granica i tinejdžeri sve mlađi stupaju u seksualne odnose. Poslednje istraživanje Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" kaže da je 16,9 odsto anketiranih učenika i učenica prvog razreda srednjih škola u Srbiji već stupilo u seksualne odnose.
11.05.2024
15:07
Foto: Shutterstock
Nedovoljno sna i loša ishrana
Nedovoljno kvalitetnog sna, pravilne ishrane, boravka u prirodi i ostvarivanja balansa između posla i slobodnog vremena najveća je boljka mlađim generacijama, pokazalo je istraživanje.
Mladi uspešno uspevaju da izbace iz upotrebe cigarete - 48 odsto njih je izjavilo da ne puši, 76 odsto da konzumiraju dovoljno svežeg voća i povrća, a 56 odsto da se bavi fizičkom aktivnošću. S druge strane, većina mladih obavlja sistematske preglede samo kad mora zbog fakulteta ili posla.
Prema istraživanju jasna poruka većine je da nema dovoljno vremena da se posveti sebi i bude u miru sa sobom, što predstavlja jedan od osnovnih uslova za psihičko blagostanje. Iako shvataju važnost sna za mentalno zdravlje, mladi vrlo često ne mogu da uspostave normalan režim spavanja.
Foto: Shuterstock
Takođe, nastoje da što manje koriste telefon ili računar pred spavanje, što direktno utiče pozitivno na kvalitet sna. Kada osvesti da postoji problem koji narušava njihovo mentalno zdravlje, više od polovine ispitanih se obraća stručnom licu, njih 53 odsto, zatim prijatelju ili bliskoj osobi 37 odsto, dok se 25 odsto ne obraća nikome.
"Burnout"
Kao jedan od psiholoških problema, mladi navode burnout, ali generalno ističu probleme sa koncentracijom, pogotovo za vreme ispitnih rokova. Iako su svesni da će više odmora, meditacija ili san doprineti da se osete bolje, uglavnom se okreću tradicionalnim metodama - konzumaciji kafe ili energetskih pića, ponekad i čokolade. Takođe, među faktore koji utiču na njihovu koncentraciju ubrajaju i uravnoteženu ishranu, ali i druženje sa prijateljima, koje im pruža predah.
Ciljna grupa u istraživanju bili su mladi starosti od 19 do 25 godina, kao i populacija od 26 do 30 godina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U slučaju globalne vanredne situacije sa dugotrajnim nestankom struje, interneta, javnog prevoza, rada prodavnica i usluga, do 40 odsto današnje omladine i čak 20 odsto onih koji su sada "malo preko 30" će umreti. Ovaj izveštaj jednog od stručnjaka za preživljavanje, Rejnoldsa Gardnera, a citiran je u biltenu AMVET-a.
Na indijskoj televiziji prikazana je neobična i humoristična animacija u kojoj su glavni likovi ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
U poslovnom kompleksu „Grozni-Siti“, u samom centru prestonice Čečenije, jutros je odjeknula snažna eksplozija koja je teško oštetila fasadu i nekoliko spratova jedne od kula.
Antisrpski mediji jedva su dočekali novu akciju u režiji blokadera zgubidana i to tik pred kraj godine, kada se ljudi spremaju za praznike i porodične aktivnosti. Međutim, da je ludilo u njihovim redovima sve veće, govori i činjenica da planiraju skupljanje potpisa za raspisivanje izbora, koje je predsednik Aleksandar Vučić već najavio.
Pravni tim Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost, nakon analize javno dostupnih podataka, zaključuje da Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK), pod rukovodstvom Mladena Nenadića i Zagorke Dolovac, nezakonito i politički proganja ministra Nikolu Selakovića i to na osnovu naloga Marinike Tepić, opozicione narodne poslanice.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je da je sramna presuda koja je izrečena Andrijani Nešić urednici portala "Novosti".
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Viši sud u Podgorici izdao je jutros naredbu policiji da na naredno ročište, zakazano za 16. januar, prinudno dovede Budvanina Marka Ljubišu-Kana, navodnog pripadnika "škaljarskog klana", kako bi svedočio u postupku protiv kriminalne grupe koja je pokušala da ga ubije.
U okviru istrage za ubistvo počinjeno na području Pešteri, sudski veštaci sa Kliničkog centra Srbije konstatovali su da je okrivljeni u trenutku zločina bio uračunljiv.
U Okružnom sudu u Denpasaru u Indoneziji počelo je suđenje okrivljenima za brutalnu mafijašku likvidaciju Srbina Živana Radmanovića (32) koji je u junu izrešetan u luksuznoj vili na Baliju nakon proslave rođendana njegove supruge.
Nemački kancelar Fridrih Merc sam je sebe izbacio iz procesa mirovnih pregovora o Ukrajini svojom „beskrajnom glupošću“, izjavio je specijalni predstavnik ruskog predsednika za ekonomsku saradnju sa inostranstvom Kiril Dmitrijev.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je poručio da svaka odluka o zamrznutim ruskim sredstvima mora striktno poštovati međunarodne i domaće propise i da ne sme ugroziti stabilnost globalnog finansijskog sistema, izjavila je portparolka Fonda Džuli Kozak na redovnom brifingu.
Poslanici belgijskog parlamenta uz ovacije su ispratili govor premijera Barta de Vevera, koji je jasno poručio da odbija zahtev Evropske komisije da se zamrznuta ruska imovina prebaci pod nadležnost EK, prenosi televizijski kanal VRT.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Glumica Dušica Žegarac ispričala je jednom prilikom da je ulogu u filmu "Deveti krug" (1960) dobila sasvim slučajno kada joj je jedan čovek prišao u Pionirskom parku i ponudio da glumi u pomenutom ostvarenju.
Glumac Kijanu Rivs, koji u filmu "Matriks" tumači glavnog junaka Nea, potvrdio da je spreman da ponovo obuče crni mantil i snimi nastavak popularne sage.
Doktor Rašid Ahmed objasnio je da urođene mane srca nisu rezervisane samo za detinjstvo, mnogi odrasli godinama žive s njima nesvesno, jer simptomi često izostaju do kasnijeg životnog doba.
Veliki kvar u radu Cloudflare-a ponovo je izazvao ozbiljne probleme na internetu, ostavljajući ogroman broj korisnika bez pristupa omiljenim sajtovima i aplikacijama širom sveta.
Frizerka na TikToku otkrila je neverovatno jednostavan postupak koji, kako tvrde mnogi, čini kosu lepšom, mekšom i znatno manje masnom, a oduzima manje od 10 sekundi.
Pevačica Milica Todorović aktivna je trudnica, ali joj prvi meseci nisu bili laki, tvrde njene komšije koje je često viđaju sa kolegom Stevanom Anđelkovićem.
Pevačica Jelena Vučković, ćerka Goce Božinovske, ponovo je zaljubljena, a kako Informer saznaje njen novi partner ima brak iza sebe i uspešan je ugostitelj.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar