Lekarska opravdanja prodaju na Tik-Toku! Ponude za kupovinu lažnih potvrda preplavile internet
Podeli vest
Lekarska opravdanja se uveliko prodaju na Tik toku, a nesavesni đaci već se interesuju za ove lažne potvrde, iako je do školske godine ostalo mesec i po dana.
U videu koji odnedavno kruži navodi se da važeća potvrda za odsustvo učenika iz škole košta svega 200 dinara. U opisu objave se navodi da se dostava opravdanja "radi po čitavoj Srbiji", kao i da je do sada obavljeno "više od 40 saradnji bez ijedne žalbe". Ovaj video prikupio je više od oko 20.000 lajkova, 2.500 čuvanja i više od 8.000 deljenja za samo nekoliko dana.
Pored 13. plate zaposlenima u mnogim državama Evrope i penzioneri dobijaju 13. penziju. Nedavno je ova tema došla na red i u Srbiji. Ova vrsta pomoći države isplaćivala bi se onim penzionerima koji imaju najmanja primanja.
Ministarstvo zdravlja od 8.00 do 17.00 časova, u više od 160 zdravstvenih ustanova širom Srbije, organizuje akciju besplatnih preventivnih pregleda, u cilju rane dijagnostike i promocije prevencije kao najefikasnijeg načina brige o zdravlju.
14.07.2024
10:53
Ni komentari đaka nisu izostali, pa se tako mogu izdvojiti "kritike" na račun algoritma aplikacije - jer se video korisnicima prikazao "tek kad se završila školska godina".
- Trebaće mi za sledeću godinu, molim vas nemojte da prestanete da radite - napisao je jedan od korisnika društvene mreže.
Lekari Instituta Dr Milan Jovanović Batut upozoravaju da problemi sa povišenom telesnom težinom ili gojaznost sve više hvataju maha među decom u Srbiji i da se iz godine u godinu povećava broj dece koja imaju ovaj problem, dok se beleži pad broja dece koja su fizički aktivna.
Često se turisti pre putovanja ili nedovoljno informišu ili previde neka prava ili obaveze koje imaju u vezi sa uslovima putovanja i aranžmana oko koga su potpisali ugovor sa turističkom agencijom.
14.07.2024
07:25
Bilo je i onih koji su najavili da će redovno kupovati opravdanja od septembra, ali i korisnika koji su istakli da u pojedinim školama znaju za ovu vrstu prevare.
- U Medicinskoj školi ovo ne prolazi, makar u mojoj. Razredna zna svaki pečat, boju hemijske i iz koje bolnice potiče opravdanje - napisao je još jedan tiktoker.
Foto: Shutterstock
Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola za Informer navodi da se prosvetni radnici svakodnevno susreću sa falsifikovanim opravdanjima. Kako objašnjava, malo je nastavnika koji se se bave validnošću ovih dokumenata.
- Verujte, osim što ih prodaju na internetu, njihova prodaja se obavlja i u školskim dvorištima. Time se bave, a to znam i iz iskustva, i dobri đaci. Često se dešava da oni skeniraju taj dokument, a potom ga u programu preprave kako im odgovara. Jedino rešenje da se ovakvim stvarima stane na put jeste da se opravdanja daju isključivo kod odabranog lekara na opštini na kojoj se nalazi škola. Siguran sam da bi se u tom slučaju situacija promenila i da bi se teže dolazilo da opravdanja, što bi smanjilo i izostajanje. Takođe, ja sam za to da isključivo roditelji donose opravdanja - kaže Antić.
Proveriti lekare koji izdaju opravdanja
Osnovnom pretragom na internetu, na sajtu Lekarske komore Srbije mogu se naći spiskovi lekara, ali i brojevi licenci, pa se i na taj način može proveriti da li lekar čije ime stoji na pečatu opravdanja ima licencu. S druge strane problem predstavljaju opravdanja koja se dobijaju "na lepe oči" ili kroz poznanstva sa lekarima. Prosvetni radnici se žale da nisu u mogućnosti da ocenjuju validnost dokumentacije, niti da su edukovani da tumače validnost dokumenata.
Foto: Shutterstock
Bez posledica
Unija srednjoškolaca Srbije ukazuje da prodaja važećih lekarskih opravdanja već dugi niz godina predstavlja problem u obrazovanju. Kako su naveli, nadaju se da će Ministarstvo prosvete preuzeti mere neophodne za rešavanje ovog problema.
- Činjenično je stanje da je, godinama unazad, aktivno prodavanje opravdanja od strane privatnih zdravstvenih ustanova, licenciranih lekara, kao i pojedinaca koji su se domogli overenih opravdanja bez ličnih podataka. Takva važeća opravdanja prećutno kruže grupama mladih i njihovim školama, ali bez ikakvih posledica po one koji takva opravdanja distribuiraju u širu javnost - naveli su iz Unije srednjoškolaca Srbije.
Podsetili su i da se u Srbiji ne radi dovoljno na razvoju strategija za podršku mentalnog zdravlja učenika, kao ni na primerima dobre prakse.
- Kao alternativno rešenje svojih problema srednjoškolci vide izostajanje iz škole, odnosno (ne) svesno udaljavanje od problema. - dodali su iz Unije srednjoškolaca Srbije.
Današnji dan najtopliji je dan ove godine. Širom Srbije temperatura je dostigla 38-39°C, a u Smederevskoj Palanci i u Ćupriji dostigla je 40°C. Ipak, jedna veoma intersantna pojava zabeležena je u toku poslepodneva Vrbasu.
Razvoj veštačke inteligencije doveo je do rasta dipfejk prevara, a zamenik načelnika Uprave za tehniku u Ministarstvu unutrašnjih poslova Nikola Čučilović ističe da su pritužbe građana po ovom pitanju sve češće, naročito u oblasti investicionih prevara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pored 13. plate zaposlenima u mnogim državama Evrope i penzioneri dobijaju 13. penziju. Nedavno je ova tema došla na red i u Srbiji. Ova vrsta pomoći države isplaćivala bi se onim penzionerima koji imaju najmanja primanja.
Ruski sistem protivvazdušne odbrane S-400 nadmašuje američki Patriot po mobilnosti i raznovrsnosti ciljeva, navodi se u analizi Centra za analizu svetske trgovine oružjem (CAMTO) u ruskom časopisu Nacionalna odbrana.
Rat između blokadera i opozicije ušao je u novu, radikalnu fazu i više se ne zna ko je protiv koga. Izborni krah na lokalnim izborima u Negotinu, Sečnju i Mionici do koske je ogolio pravo stanje stvari unutar blokaderskog pokreta i na površinu izbacio blato u koje su blokaderi u proteklih 13 meseci pokušali da gurnu celu Srbiju.
Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac, koja je otišla iz Srbije u utorak ujutru, dan nakon što je Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu odbio njene izveštaje o radu tužilaštva za period od 2020-2024. godine, vratila se posle četiri dana u Srbiju, i to sinoć nešto malo pre ponoći, saznaje Informer.
Rat između blokadera i opozicije ušao je u novu, radikalnu fazu i više se ne zna ko je protiv koga. Izborni krah na lokalnim izborima u Negotinu, Sečnju i Mionici do koske je ogolio pravo stanje stvari unutar blokaderskog pokreta i na površinu izbacio blato u koje su blokaderi u proteklih 13 meseci pokušali da gurnu celu Srbiju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da će izbori biti ili u maju ili u decembru sledeće godine, ali da je realnije da će se održati u decembru 2026. godine.
Poslanik Srpske napredne stranke Nebojša Bakarec komentarisao je najavljene izbore u Srbiji i poručio da će "borba biti teška i neizvesna zbog toga što blokaderi i opozicija imaju ogromnu finansijsku pomoć iz inostranstva".
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Majka i brat Keli, devojke za čije je ubistvo osuđen državljanin Srbije na 18 godina zatvora, sa suzama u očima slušali su izricanje presude pred sudom u Lozani, prenose švajcarski mediji.
Na društvenim mrežama pojavio se izuzetno uznemirujući video snimak na kojem se vidi kako osumnjičeni A. K. (25) iz Rožaja, svojim automobilom, namerno, udara u oštećenog mladića.
Sjedinjene Američke Države žele da Evropa preuzme većinu konvencionalnih odbrambenih kapaciteta NATO, od obaveštajnih podataka do raketa, do 2027. godine, rekli su zvaničnici Pentagona diplomatama u Vašingtonu ove nedelje, što je kratak rok koji neki evropski zvaničnici smatraju nerealnim, prenosi Rojters.
Ukrajinski antikorupcijski biro NABU i SBU saopštili su da su razbili kriminalnu grupu na čijem čelu je poslanica Ana Skorohod iz stranke „Za budućnost“.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Dženifer Lopez (56) je živi dokaz da su godine samo broj. Podigla je temperaturu kada je na Instagramu objavila snimak sa nastupa u minijaturnom kostimu.
Posna lenja pita na čaše je mekana, sočna i mirisna, a priprema je jednostavna i praktična. Idealan kolač kada želite brz i ukusan desert bez mnogo komplikacija
Rijaliti učesnica Slađana Lazić, poznatija kao Slađa Poršelina, otkrila je razlog raskida cimera iz Bele kuće Anđele Đuričić i Nenada Marinkovića Gastoza.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar