Smeštaj 1.000 dinara, a hrana i piće bagatela! Turisti masovno dolaze u ovaj deo Srbije, evo i zašto
Podeli vest
Letnji odmor u Srbiji za četvoročlanu porodicu može biti mnogo jeftiniji nego na moru, a naročito u turističkim mestima na jugu Srbije, poznatim po gostoprimstvu i gurmanluku, gde noćenje košta već od 1.000 dinara po osobi, dok ručak u restoranu za četvoro staje od 2.000 dinara pa naviše.
Jug Srbije je bogat netaknutom prirodom i istorijom, delovi gradova i varošica popločani su kaldrmom i u njima se i danas oseća orijentalni duh. Tu su planine, banje, reke i jezera, gde tokom leta nema gde igla da padne zbog velikog broja turista. Đavolja varoš, Caričin grad, Vlasinsko jezero, Sijarinska, Kuršumlijska ili Prolom banja samo su neke od lokacija koje turisti obožavaju.
Srbija definitivno ne oskudeva u termalnim banjama, a pored lekovitog dejstva one mogu da budu interesantne i zbog pejzaža ili kulturnih spomenika koji ih okružuju.
Banja Rusanda je smeštena u blizini grada Melenci u Vojvodini i predstavlja savršeno mesto ako želite da pobegnete iz Beograda za vikend, a usput da se relaksirate.
03.08.2024
14:36
Jug leži u zagrljaju Nišave i Južne Morave i bogat je šumama, ali i vodama, pa se većina turista koja krene put Grčke tokom leta odmara u ovim krajevima, gde slobodno vreme koriste za brčkanje na rečnim obalama, jezerima ili pak bazenima i akva-parkovima.
Cene prenoćišta duž južne pruge nešto su povoljnije, pa se noćenje može naći već od 1.000 do 1.500 dinara po osobi, koliko košta u privatnom smeštaju u Sijarinskoj banji, do preko 11.000 dinara, koliko iznosi hotel u banjama.
Turisti koji poznaju južnjake znaju da oni uživaju u hrani, pa često turistima vole da pokažu svoje specijalitete.
Svaki restoran ima poznata južnjačka jela, a obrok za celu porodicu u Vlasotincu, na primer, može da košta od 2.000 dinara, dok je ručak na poznatijim turističkim lokacijama od 3.000 pa naviše.
U koji god grad ili mesto da svratite duž "južne pruge", moći ćete da vidite kulturne znamenitosti, čaršije, planine i čiste reke. Ukratko, za svakog ponešto, a o tome više u nastavku teksta.
Vlasotince i Vlasina - Noćenje 1.500 dinara
Vlasotince i Vlasinsko jezero su dva lokaliteta koja privlače turiste pre svega zbog prirodnih lepota reke Vlasine i veštačkog jezera, koje je tokom leta omiljeno kupalište meštana i stranaca.
Noćenje u sobama u Vlasotincu i na Vlasini košta već od 1.500 dinara, a ukoliko četvoročlana porodica pored jezera želi da iznajmi vikendicu, taj užitak po danu će platiti 15 evra, dok im za hotel treba od 30 do 40. Cene u ugostiteljskim objektima na jezeru su nešto više nego u gradu, te dvoje odraslih na Vlasinskom jezeru može da ruča za 3.000 dinara, dok u gradu cela porodica može da jede za 2.000.
Leskovac - Sinonim za gurmanluk
Kad se kaže Leskovac, mnogima prvo na pamet padnu roštilj, paprika i ajvar. Dobra hrana, gostoprimstvo i gurmalnuk su sinonimi za Leskovac.
Grad leži među planinama Radan, Pasjača, Goljak, Kukavica, Čemernik, Babička gora, Seličevice i Suva planina. Posetioci obavezno obilaze Skobaljić grad na vrhu Kukavice, na levoj obali kanjona reke Vučjanke, koji je proglašen za kulturno dobro. Pored gradskog bazena, u okolini Leskovca postoji i akva-park Doljevac, gde leti dolaze porodice s decom, a ulaznica košta 450 dinara za odrasle i 350 za decu. Ukoliko želite da prenoćite u Leskovcu, to će vas koštati od 2.500 dinara pa naviše.
Niš - Smeštaj od 2.500 dinara
Niš je najveći grad na jugu Srbije i u njemu se nalaze sačuvani ostaci mnogih arhitektonskih dostignuća iz različitih doba. Turisti mogu da obiđu Nišku tvrđavu, Narodni muzej i muzej Niša, Galeriju Sinagogu, Bali-begovu džamiju i zgradu Banovine u neposrednoj blizini glavnog ulaza u Tvrđavu. Prva asocijacija na Niš mnogima je i Ćele-kula. Ulaz za odrasle košta 300 dinara, dok je za đake, studente i penzionere 250.
Ukoliko želite da prespavate u apartmanu, to će vas koštati 2.500 dinara, dok obrok za odrasle u restoranu može da se nađe od 500 dinara pa naviše. Ljubitelji bazena na raspolaganju imaju gradski bazen Čair, gde ulaznica za odrasle košta 300 dinara, a za decu do sedam godina 100, dok penzioneri plaćaju 150 dinara.
Vranje - Poznato po sevdahu i kaldrmi
Vranje je simbol južne Srbije i grad u kome vreme kao da je stalo. Čuven je po svojoj kaldrmi, uskim sokacima, trubačima i sevdahu. Vranjanci vole da uživaju u iću, piću i muzici i turistima vole da prenesu taj vranjanski duh. Noćenje u ovom gradu može da se nađe već od 2.300 dinara u apartmanima, a cene hrane u kafanama su niže nego u prestonici.
U ovom gradu je često posećena zgrada Načelstva na Trgu republike, značajno kulturno dobro, građeno 1908. godine, koje su rušili i Bugari i Turci, ali je obnavljano. Turisti u ovom kraju obavezno obilaze i Vražji kamen, koji je na samoj granici sa Severnom Makedonijom i Bugarskom. Stene se ovde izvijaju iz zemlje ka nebu i podsećaju na Đavolju varoš.
Novi Pazar - Čuven po mantijama i ćevapima
Najpoznatiji kutak Novog Pazara je Stara čaršija, koja leži na desnoj obali reke Raške. Novi Pazar je bogat značajnim kulturnim spomenicima još iz perioda Osmanlija, a među su Altun-alem džamija, Arap džamija i Stari Isa-begov hamam. Centar grada krasi čuvena Novopazarska tvrđava, koju je u 15. veku podigao Isa-beg Isahović prilikom osnivanja grada. Turisti koji posećuju Novi Pazar obavezno probaju i čuveni specijalitet mantije i nadaleko poznat novopazarski ćevap. Noćenje može da se nađe već od 2.300 dinara.
Banje južne Srbije
Jug naše zemlje bogat je i banjama, među kojima su Bujanovačka, Vranjska, Novopazarska, Sijarinska, Kuršumlijska, Prolom, Lukovska i Niška banja, koja se nalazi na 10 km od Niša, na magistralnom putu ka Sofiji, i jedna je od najtoplijih. Ima pet izvora lekovite vode s temperaturom od 36 do 38 stepeni, a noćenje u smeštaju, u zavisnosti od toga da li je apartman ili hotel, košta od 3.000 do 12.000 dinara.
Među jeftinijim banjama je Sijarinska, gde prenoćište u privatnom smeštaju košta od 1.000 do 1.500 dinara po osobi, u zavisnosti od toga u kom periodu ste tamo, dok deca ne plaćaju. Banja se nalazi na obalama Jablanice i padinama planine Goljak. Ima čak 26 izvora.
Jedna od najposećenijih je i Prolom Banja, bogata i kulturno-istorijskim spomenicima.
Prenoćište u apartmanima ovde košta od 3.500 dinara, dok hotel iznosi od 11.000 dinara. Posetioci obavezno obilaze i čuvenu Đavolju varoš.
Popularni portal za gastronomiju, Taste Atlas, objavio je listu najboljih jela sa područja Srbije. Prvo mesto na osnovu korisnika sajta zauzele su mantije karakteristične za pazarski i pešterski kraj, a potom slede leskovački ajvar užička komplet lepinja.
Rus Bogdan koji već godinu dana živi u Srbiji postao je nedavno viralan na internetu zbog simpatičnih zapažanja koje je podelio sa Srbima.
22.10.2024
09:05
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srbija definitivno ne oskudeva u termalnim banjama, a pored lekovitog dejstva one mogu da budu interesantne i zbog pejzaža ili kulturnih spomenika koji ih okružuju.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Bivši predsednik Srbije i ljuti opozicionar Boris Tadić uživa i švrćka se po Brazilu za sve pare, što nije ništa čudno s obzirom na to da je išao i po Rumuniji dok su šiptari palili srpske svetinje na Kosovu i Metohiji.
Advokat i bivši političar Azem Vlasi smatra da je Predlog zakona koji je usvojila Vlada Srbije o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i Metohije "smešan" i ocenio da Priština treba da "zahteva da Srbija ukloni Kosovo iz svog Ustava", preneo je Teve 1.
Evropska komisija je u izveštaju za tzv. Kosovo za 2024. godinu, koji je usvojila danas u okviru Paketa proširenja EU, kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština.
Politički analitičar Veljko Jovanović pretučen je juče popodne na parkingu na Novom Beogradu. On je tom prilikom zadobio povrede zbog kojih je hospitalizovan, a napadači su uhapšeni. Ovaj napad niko iz opozicije nije osudio, a neki njeni simpatizeri su se čak i radovali ovom događaju.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre predao je danas premijeru Milošu Vučeviću Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu. Posle sastanka u Vladi Srbije Vučević i Žiofre obratiće se medijima.
Devojčica (13) poreklom iz Srbije ubila je u petak popodne rođenu sestru (7) u stanu u Lajpcigu u Nemačkoj, a prema nezvaničnim saznanjima Informera zločinu je prethodila žučna rasprava!
Državljanin (48) Srbije uhapšen je prekjuče u španskom gradu Valensija kada je otkriveno da ima laboratoriju za veštački uzgoj marihuane u jednoj kući.
Košarkaši Crvene zvezde su poraženi od Žalgirisa u Kaunasu sa 86:84, a u centru pažnje su sudije posle sramne krađe o kojoj je bez dlake na jeziku priča i Nikola Kalinić.
Potpredsednica SAD Kamala Haris i bivši predsednik SAD Donald Tramp obećavaju velike inicijative ako budu izabrani, međutim ništa im to neće značiti bez podrške Kongresa.
Ukrajinska vlada imenovala je trojicu severnokorejskih generala, Kim Jong Boka, Ri Čang Hoa i Sin Kum Čeola, za koje Kijev tvrdi da se nalaze u Rusiji sa hiljadama severnokorejskih trupa.
Moskva ne može da pristane na takozvani nemački scenario rešavanja sukoba, prema kojem Ukrajina ulazi u Severnoatlantsku alijansu u zamenu za odustajanje od pretenzija na ruske teritorije, rekao je Rodion Mirošnik, specijalni izaslanik ruskog ministarstva spoljnih poslova za zločine u Kijevu.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Novosadski kafedžija Bata Pežo bio je jedan od retkih u bivšoj Jugoslaviji koji je kafanu petvorio u granu filozofije sa posebnom etikom i kako je govorio, u njegovoj kafani svi su bili isti "i četnici i komunisti".
Nova predstava pozorišta Teatar na Brdu “Sedam sati sunčeve svetlosti” sinoć je premijerno prikazana publici, a do sada neviđena glumačka podela prenela je važne poruke ljubavi, podrške i porodičnog zajedništva u teškim životnim trenucima.
Prema starom indijskom verovanju, pojava nepoznate mačke na pragu ili u dvorištu može imati posebno značenje. Veruje se da takva mačka najavljuje skorašnje venčanje ili proslavu u toj kući.
Kompanija Google je, prema navodima, blizu toga da predstavi novog AI agenta koji može da upravlja veb pretraživačem kako bi pomogao korisnicima u automatizovanju svakodnevnih zadataka.
Biološki otac Nenada Ćubića, Goran Pavlović otkrio je da je u kontaktu sa Ljubinkom koja je usvojila njegove sinove, da im ona ne brani kontakt sa njim, ali i da ona ne želi da ga upozna.
Pevač Goran Žižak, poznatiji kao DJ Krmak ispričao je za Informer da piše knjigu, ali i da razmišlja o dokuzmentarcu u kom će izneti sve ono što javnost nije znala o njemu.
Urošević je za Informer ispričao da njegov unuk i tri unuke, imaju talenat za muziku, ali da je ubeđen da neće krenuti njegovim stopama jer vide koliko je to težak posao.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.