• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

13.08.2024

09:15

Ovo je top pet banja u Srbiji koje su zanimljive i mladima! Smeštaj jeftin, a u svakoj se traži mesto više!

Printscreen YouTube, Shutterstock

Vesti

Ovo je top pet banja u Srbiji koje su zanimljive i mladima! Smeštaj jeftin, a u svakoj se traži mesto više!

Podeli vest

Srbija definitivno ne oskudeva u termalnim banjama, a pored lekovitog dejstva one mogu da budu interesantne i zbog pejzaža ili kulturnih spomenika koji ih okružuju.

Termalna lekovita voda obično je privlačna i preporučljiva starijim osobama sa reumatskim i drugim zdravstvenim problemima, ali brojne banje u našoj državi zapravo mogu da budu veoma atraktivne i za mlade putnike.

Iako je odmor od gradske vreve i obaveza, potreban gotovo svima, većina banja nudi zapanjujuće predele idealne za fotografisanje, šumske staze za planinare, kao i tragove drevne istorije, te mladi mogu da pronađu sebi zanimljive programe.

Ovo je pet banja koje mogu biti interesantne i mladima.

Prolom Banja

Iako su lekoviti izvori u tim krajevima korišćeni još u praistoriji, Prolom Banja je jedna od najmlađih u Srbiji, pa je tek 1973. godine dobila ovaj status. Smeštena je u blizini planine Radan na jugu Srbije.

Hotel u banji nudi brojne velnes i rekreativne tretmane, a u neposrednoj blizini, na oko 25 km nalazi se svima dobro poznat prirodni fenomen Đavolja Varoš.

Preko puta banjskog hotela do crkve Preobraženja Gospodnjeg vodi most sa kog se pruža atraktivan pogled na dolinu koji će garantovano da oduševi svakog posetioca.

Foto: Informer, Tanjug

 

Naselje Pločnik staro 7.500 godina predstavlja bogato nalazište iz neolitskog doba, i svedoči o činjenici da su tada na lokalitetu postojale prve topionice bakra na svetu.

Kod Pločnika se takođe može videti rekonstruisano naselje iz neolita, a u blizini ostaci iz Rimskog doba.

Banja je udaljena na oko 300 kilometara od srpske prestonice, a na samo 80 kilometara od Niša.

Termalna banja Pačir

Na samo tridesetak kilometra od Subotice, nalazi se malo naselje Pačir, čija termalna banja krije jedno neprocenjivo blago za koje mnogi nisu čuli do skoro.

Naime, pored Meksika, Senegala i Australije i Srbija može da se pohvali malim roze jezerom koje je tokom leta 2020. godine postalo izuzetno popularno zahvaljujući društvenim mrežama.

Topla voda u Pačiru dolazi sa 1.400 metara dubine i slana je, a na svom “putu ka površini” prolazi kroz različite slojeve stena čime postaje obogaćena mineralima. Voda sadrži natrijum, jod, sulfat, brom i mnoge druge minerale koji unapređuju zdravlje.

Foto: I. M.

 

A pored toga što je izuzetno zdrava, na obali samog jezera mogu da se naprave interesantne fotografije. Pored jezera, banja sadrži još jedan bazen sa termalnom vodom u zatvorenom prostoru.

Ne postoji mogućnost noćenja u ovoj banji, te je idealna za jednodnevni izlet.

Jedina negativna strana ružičastog jezera je to što je relativno malo, pa svi posetioci koji planiraju da ga posete tokom vikenda, mogu da računaju na gužvu.

Ovčar Banja

U srcu Ovčarsko-kablarske klisure, okruženo zelenilom, stazama idealnim za pešačenje i planinarenje i vidikovcima koji gledaju meandre Morave, nalazi se Ovčar Banja.

Nalazi se na samo 14 kilometara od Čačka, i ne oskudeva u lekovitoj toploj vodi i svežem vazduhu.

Pored izvora termo-mineralne vode, priroda je ovu banju podarila i brojnim jezerima na čijim obalama uživaju sportisti rekreativci, ali i istinski ljubitelji prirode.

Na području Ovčarsko-kablarske klisure nalaze se uređene ribolovne staze, tako da postoje dobri uslovi za bavljenje sportskim ribolovom.

Jasno obeležene staze vode i do brojnih manastira. U Ovčarsko-kablarskoj klisuri se nalazi deset manastira, te je tako dobila naziv “mala srpska Sveta gora”.

Iako se ne zna tačno ko je i kada podigao manastire veruje se da potiču iz 14. i 15. veka.

Foto: D. K.

 

Sokobanja

Iako je Sokobanja popularna banjska varoš, koju često posećuju osobe sa problemima disajnog trakta, sam gradić i njegovo okruženje zapravo mogu biti privlačna destinacija mladima koji su željni prirode, kulture i avantura.

Pored lekovite vode i vazduha, Sokobanja nudi veliki broj izletišta i istorijskih spomenika.

Sokobanja je, kao termalna i vazdušna banja, očigledno bila privlačna i u Rimskom, a kasnije i u Otomanskom carstvu, a ovaj jugoistočni gradić u svojoj neposrednoj blizini krije neprocenjiva prirodna blaga.

U centru naselja u glavnoj ulici nalazi se restoran Milošev konak, u kom su u svojevremeno boravili i Ivo Andrić, i Branislav Nušić.

U neposrednoj blizini grada može se pronaći Bovansko jezero sa uređenom plažom, savršeno za ribolov i kupanje.

Planine koje okružuju Sokobanju predstavljaju pravi izazov svim planinarima. Ozren, Devica, Rtanj, Krstatac, Bukovik i Rožanj nude odgovarajuće terene i prelepe vidikovca. Tu su obeležene pešačke staze za početnike, kao i strmi i nepristupačni vrhovi za profesionalce.

Poznato izletište je takođe Lepterija gde posetioci, okruženi zelenilom mogu da šetaju stazama koje je nekada i Andrić obilazio, da posete pećinu Hajduka Veljka, kao i da ručaju u restoranu sakrivenom u drugoj pećini.

Foto: 3,2,1 Srbija

 

Vrnjačka Banja

Jedna od najposećenijih banja u Srbiji nudi ponešto za sve generacije.

Još tokom 1846. godine prvim analizama mineralne vode dokazana je njena lekovitost, a tek početkom 20. veka je otvoren prvi objekat namenjen rehabilitaciji.

Kupališta sa termalnom vodom nisu samo korisna, već i izuzetno lepo uređena i idealna za osveženje i beg od velikih vrućina.

Sam gradić Vrnjačka Banja sa svojim šarmantnim izgledom i letnjim manifestacijama posebno može da bude interesantna omladini, budući da se svake godine tu organizuje muzički festival Love fest, kao i dobro poznat Vrnjački karneval.

Ipak, najatraktivnija destinacija za mlade parove je definitivno Most ljubavi, kog krase katanci kao simbol večne ljubavi.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set