Povećanje roditeljskog dodatka ključna je novina Predloga zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom izjavila je danas ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski.
Ona je obrazlažući ovaj predlog u Skupštini Srbije istakla da se njime roditeljski dodatak za prvo dete za decu rođenu od 1. januara ove godine povećava na 500.000 dinara, za drugo dete na 600.000, za treće na 2,28 miiliona, a za četvrto na 3,18 miliona dinara.
- Ukoliko usvojite ovo što predlažemo imaćemo najveći roditeljski dodatak na Balkanu - poručila je ona poslanicima i navela da se najviše povećava dodatak za drugo dete i to sa 3,6 na 6,5 prosečnih plata.
Dodala je i da će jednokratna pomoć za drugo i treće dete iznositi 135.000 dinara i da će paušal za bebi opremu iznositi 7.500 dinara.
Kao veoma važne novine ministarka je navela i da roditelji više neće imati zakonsku obavezu da pribavljaju uverenje o katastarskim prihodima koje članovi porodice ostvaruju po osnovu poljoprivredne delatnosti.
- U praksi, to znači jedan papir manje, čime se olakšava ostvarivanje prava na dečji dodatak. A uvek kada se smanjuje procedura, birokratija, administracija, to je nešto što je na korist građana - ocenila je ona.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Istakla je da se predloženim izmenama zakona u isti položaj dovode žene koje ostvaruju pravo na naknadu zarade i žene koje ostvaruju pravo na ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta u pogledu posmatranja osnovica koje su od uticaja na ostvarivanje prava, jer se, kako je rekla, više ne računaju osnovice koje su ostvarene pre otvaranja trudničkog bolovanja.
- Na ovaj način smo izjednačili položaj žena koje su u radnom odnosu sa ženama preduzetnicama koje samostalno obavljaju delatnost - naglasila je Đurđević Stamenkovski.
- Izmenama je promenjena nadležnost predsednika Komisije za dodelu novčanih srestava za izgradnju odnosno kupovinu porodično stambene zgrade ili stana po osnovu rođenja deteta, jer će ubuduće navedene nadležnosti umesto Ministarstva za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja obavljati Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju - rekla je ona.
Podsetila je da država sa 20.000 evra pomaže kupovinu prvog stana ili izgradnju prve kuće mladim bračnim parovima sa decom.
Đurđević Stamenkovski je ocenila da je porodica odbrana hrišćanske civilizacije, ono što nas spaja bez obzira na to kojoj naciji ili religiji pripadamo.
Dodala je da u čitavoj Evropi i svetu jačaju političke snage koje potrebu očuvanja porodičnih vrednosti kandiduju kao suštinsku i kao prioritetnu.
- U tom kontekstu osvrnula bih se i na reči predsednika države juče na Samitu budućnosti u Njujorku. Srbija je moderna zemlja, ali nije spremna da žrtvuje svoje tradicionalne vrednosti. To je poručeno od strane šefa države u Njujorku - rekla je ona.
Ocenila je da je to još jedna potvrda strateškog opredeljenja države koja čuva tradicionalnu porodicu kao najsigurnije mesto za rađanje, vaspitanje i podizanje dece nasuprot pokušajima da se pod izgovorima nekakve "vouk" kulture uspavaju tradicija i tradicionalne vrednosti i praktično izvrši eutanazija porodice kakva oduvek postoji.
Vlada Srbije je danas usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, kojim je predviđeno povećanje iznosa roditeljskog dodatka i paušala za nabavku opreme za decu rođenu 1. januara 2024. godine i kasnije.
Nakon izmena Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom roditeljski dodatak u Srbiji biće najveći na Balkanu, i taj uvećani iznos dobiće sve majke koje su rodile dete od 1. januara 2024. godine.
Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) najavila je da će preko Banke Poštanska štedionica isplatiti redovnu i privremenu novčanu naknadu za avgust 2024. godine.
Uprava za kapitalna ulaganja Autonomne pokrajine Vojvodine objavila je danas dva nova javna konkursa za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti saobraćajne infrastrukture i u oblasti vodosnabdevanja i zaštite voda, a za finansiranje i sufinansiranje projekata, obezbeđeno je ukupno 1,35 milijardi dinara.
Ranijih godina veliki broj ljudi napuštao je sela i odlazio u gradove. Taj trend ni danas nije potpuno iskorenjen, ali dobra vest je da u poslednje vreme imamo građane koji se ipak odlučuju da se vrate na selo i tamo započnu život sa svojom porodicom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vlada Srbije je danas usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, kojim je predviđeno povećanje iznosa roditeljskog dodatka i paušala za nabavku opreme za decu rođenu 1. januara 2024. godine i kasnije.
Evropski lideri sve otvorenije govore o mogućem sukobu sa Rusijom, povećavaju vojne budžete i pripremaju stanovništvo za godine nestabilnosti, ali veliki deo građana nije spreman da zbog takve politike uzme oružje i ode u rat.
Dok porodica, prijatelji i pošteni građani Srbije tuguju za tragično nastradalim policajcem Vasilijem Lalovićem (33) – nevinim čovekom i ocem troje male dece – na društvenim mrežama odvija se monstruozno lešinarenje.
Umesto da preuzmu odgovornost za posledice svog brutalnog maltretiranja, ideolog blokadera Naim Leo Beširi nastavlja da sramno širi laži i na društvenoj mreži Iks gde sramno potvrđuje neistine.
Dok u javnosti pokušavaju da prodaju jeftine priče o institucijama, moralu i promenama, blokaderske uličarske grupacije pod svoje okrilje primaju isključivo likove sa mračnim kriminalnim dosijeima, dokazujući da je za njih brutalno gaženje zakona - sasvim normalna pojava.
Vladimir Pavićević, profesor na Fakultetu političkih nauka i jedan od najvećih kritičara predsednika Aleksandra Vučića, ismejao je ustaškog evroposlanika Tonina Piculu, koga blokaderi kuju u zvezde.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Policija u Skoplju podnela je krivične prijave protiv dvojice muškaraca iz tog makedonskog grada koji se sumnjiče da su silovali ženu iz Srbije (32) koja živi u Skoplju, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije.
Predsednik Ukrajine Volodomir Zelenski razmatra smenu glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Aleksandra Sirskog i postavljanje komandanta Združenih snaga Mihaila Drapatija na to mesto.
Vilem Defo otkrio je da mu je uloga Isusa Hrista u filmu "Poslednje Hristovo iskušenje" bila fizički najzahtevnija u karijeri, a da je zbog nje privremeno i oslepeo.
Netfliks je objavio najnoviji izveštaj koji detaljno otkriva koje su to naslove pretplatnici širom sveta masovno gledali tokom prvih šest meseci 2026. godine.
Bila je kraljica pozorišta, ali i žrtva brutalne sudbine. Život Žanke Stokić obeležile su batine, siromaštvo i smrt u samoći, dok joj je spomenik podigla služavka, jer niko drugi nije želeo.
Starleta Stanija Dobrojević odnela je pobedu u rijalitiju Elita 9 i osvojila glavnu nagradu od 100.000 evra, a njen rijaliti put traje više od 15 godina.
Učesnica rijalitija Elita 9 Aneli Ahmić osvojila je 2. mesto u superfinalu "Elite 9", međutim ona je zaplakala kada je videla da je nije sačekao niko od njenih bliskih ljudi.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.