Ovi učenici 1. novembra dobijaju 15.000 dinara! Ukoliko pohađaju ove smerove, leći će uplata od države
Podeli vest
Učenici koji su ove školske godine upisali srednju školu tačnije smerove sa deficitarnim zanimanjima, dobijaće narednih devet meseci 5.000 dinara od države.
Ove godine prilikom konkursa za upis učenika u prvi razred srednje škole 28 profesija i zanata označeno je kao deficitarna. Takođe, učenici određenih smerova će dobiti isplatu od države već prvog novembra i to tri rate - za septembar, oktobar i novembar, u iznosu od ukupno 15.000 dinara.
U oglasu se navodi da se radi šest i po sati dnevno i da je plata 100.000 dinara.
20.09.2024
21:03
Podsetimo, Vlada Republike Srbije je u januaru usvojila Uredbu o finansijskoj podršci dualnom obrazovanju, radi pružanja podrške učenicima koji upisuju trogodišnje i četvorogodišnje dualne obrazovne profile, na kojima se školuju za deficitarna zanimanja.
U ovogodišnjem Konkursu za upis u srednju školu objavljen je konačan spisak sa 28 deficitarnih zanimanja. To su pekari, mesari, zavarivači, obućari, poslastičari, tehničar za metalurške tehnologije, operater mašinske obrade rezanjem, auto-električar, operater osnovnih građevinskih radova, polagač obloga, stolar, kuvar, izrađivač hemijskih proizvoda, industrijski krojač, modni krojač.
Srbija se dugi niz godina suočava sa nedovoljnim brojem kvalifikovanih zavarivača. Ovome u prilog govori i podatak da se na listi deficitarnih zanimanja koje je Vlada Srbije objavila, konkretno, na Кonkursu za upis učenika u prvi razred srednjih škola, našla i ova profesija.
Nema osobe koja nije bar jednom pomislila da pokrene svoj biznis, ali ono što većinu spreči jesu ulaganja u isti. Međutim, jedna devojka je želela sve da razuveri i pokaže im da možda i nisu u pravu.
07.09.2024
23:02
Foto: Rina.rs
Naime, spisak čine i tehničar za izradu i održavanje alata, mehaničar motornih vozila, industrijski mehaničar, monter telekomunikacionih mreža, dekorater zidnih površina, operater za izradu nameštaja, trgovac, konobar, operater u prehrambenoj industriji, vozač motornih vozila, galanterista kože, mehaničar tekstilnih mašina, viniogradar- vinar.
Učenici će, bez obzira da li imaju praksu u nekoj od kompanija koja sarađuje sa školom ili ne, dobiti po 5.000 dinara mesečno. Tu sumu primaće devet meseci godišnje.
Kako prikazuju podaci, u deficitu su i vozači kamiona i autobusa, stolari, bravari, alatničari, automehaničari, autolimari, farbari, vodoinstalateri.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Iran je uputio hitan poziv susednim državama da odmah evakuišu osoblje iz više ključnih naftnih i gasnih postrojenja širom Bliskog istoka, uz upozorenje da bi ti objekti mogli biti meta vojnih udara.
Danas (17. marta) u 18:11 po moskovskom vremenu, izvršen je napad na teritoriju koja se nalazi uz zgradu meteorološke službe na industrijskoj lokaciji NE „Bušer“, u neposrednoj blizini aktivnog energetskog bloka, saopštava Rosatom.
Blokaderski reditelj Srđan Dragojević, nekada poznat po filmovima koje je stvarao, a danas samo po ostrašćenom "pljuvanju" svega dobrog u državi Srbiji, ostrvio se najstrašnije na, verovali ili ne, veronauku.
Šef odborničke grupe u skupštini grada Kruševca Zoran Tomić i narodni poslanik Milenko Jovanov su na Iks mreži reagovali na laži i besmislice koje je rekao tajkunski opozicionar Dragan Đilas.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić vratila je danas na fabrička podešavanja potrčka tajkuna Dragana Đilasa, Borislava Borka Stefanovića, koji je nju napao zbog reči koje je izgovorila u Briselu.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Ubistvo vođe baklanskog kartela Živka Bakića naručile su i organizovale vođe kriminalnog klana koje se nalaze van teritorije Srbije, otkriveno je tokom istrage likvidacije koja se dogodila 16. januara u Sopotu.
Telo Nenada K. (58) pronađeno je 16.marta u zgradi u Čačku, a njegov nestanak prijavljen je samo dan ranije. Zbog sumnje da su ga ubili, policija je uhapsila trojicu muškaraca.
Američki predsednik Donald Tramp protivi se daljim napadima na iransku energetsku infrastrukturu, nakon što je Izrael izveo vazdušne napade na iransko gasno polje Južni Pars.
Kina je započela direktne pripreme za mogući sukob sa Sjedinjenim Američkim Državama u narednim godinama, dok pažljivo analizira rat SAD protiv Irana kako bi otkrila slabosti američke vojne strategije, prenosi Blumberg.
Predsednik Rusije Vladimir Putin uputio je saučešće vrhovnom vođi Irana Modžtabi Hamneiju povodom smrti sekretara Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Alija Laridžanija, kojeg je nazvao „istinskim prijateljem Rusije“, mudrim i dalekovidim političarem.
Književniku Veselinu Dželetoviću, prema čijem romanu je snimljen film "Žetva", i ekipi koja je radila na ovom ostvarenju, nuđeni su milioni da iz filma izbace da su ljudi ubijani i kidnapovani na Kosovu i Metohiji, a njihovi organi vađeni u "Žutoj kući".
Danas je došlo do požara u srpskom paviljonu u Veneciji gde se održava čuveni filmski festival, a sada su se pojavile i prve fotografije sa mesta nesreće.
Kuhinjski ormarići mogu brzo postati magnet za mrave, moljce i druge sitne napasti, ali postoji veoma jednostavno rešenje koje je prirodno i jeftino, lovorov list.
Sigurno vam se bar jednom desilo da priključite telefon na punjenje, a baterija se uopšte ne puni. To ume baš da iznervira, ali rešenje je često jednostavnije nego što mislite, a pritom veoma jeftino.
Hroničan umor, nervoza i pad energije mogu biti znak da organizmu nedostaje jedan važan vitamin iz B grupe koji ima veliku ulogu u radu mozga, proizvodnji energije i jačanju imuniteta.
Mlad mesec u astrologiji simbolizuje nove početke, neočekivane prilike i sveže ideje koje dolaze u pravom trenutku. Sledeći put ćemo ga videti 19. marta, a ovaj ciklus posebno će osvežiti energiju i doneti šanse za napredak Ribama, Bikovima i Rakovima.
Putem društvenih mreža pratioci su počeli da spekulišu kako je pevačica Aleksandra Prijović koleginici Barbari Bobak preotela saradnika, a objavljena je i njegova fotografija.
Pevač Uroš Živković govorio je o svom privatnom životu, ali i odnosu sa Milicom Todorović koja mu nije odgovorila na poruku nakon njegove izjave o vezi sa oženjenim.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar